Jump to content

[CAR] SUV / Πολυμορφικά


Βασίλης
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγορά νέου αυτοκινήτου

Κατηγορία: "SUV + πολυμορφικά"

Ενδεικτικά μοντέλα: BMW X3-X5, Toyota RAV4, VW Touareg, Mazda 5, Ford C-Max, VW Touran, Seat Altea, Honda FR-V κ.α.

 

Σε αυτό το θέμα μπορείτε να καταθέσετε τις απόψεις σας για την επιλογή αυτοκινήτου που ανήκει στην κατηγορία "SUV + πολυμορφικά". Αν έχετε αποφασίσει να επιλέξετε κάποιο αυτοκίνητο αυτής της κατηγορίας και δεν έχετε ακόμη αποφασίσει ποιο θα είναι αυτό, τότε δεν έχετε παρά να θέσετε εδώ το ερώτημά σας αναφέροντας τα μοντέλα που σας ενδιαφέρουν, το budget που διαθέτετε ή οποιαδήποτε άλλη πληροφορία πιστεύετε ότι θα είναι χρήσιμη για να σας βοηθήσουν τα υπόλοιπα μέλη του myphone.gr στην τελική σας επιλογή. Με άλλα λόγια το συγκεκριμένο θέμα δημιουργήθηκε για τη διευκόλυνση των υποψήφιων αγοραστών και όχι για συγκρίσεις άνευ ουσίας.Γι' αυτό παρακαλείσθε τα μηνύματά σας να είναι ουσιώδεις και περιεκτικά για να βοηθήσετε στο μέτρο του δυνατού τον υποψήφιο αγοραστή.

 

Σημείωση: Επειδή σίγουρα θα υπάρξουν φορές που θα συζητούνται <<παράλληλα>> διαφορετικές περιπτώσεις αγορών από διαφορετικά μέλη,καλείσθε να χρησιμοποιείτε το quote στο αρχικό post πρότασης αγοράς που θέλετε να σχολιάσετε για να μην δημιουργηθεί σύγχυση στην ροή της συζήτησης.

 

Επίσης στην σχετική Ανακοίνωση του Cars & Bikes, όπως επίσης και στο faq,υπάρχει λεπτομερής οδηγός για το πως να κάνετε <<πολλαπλή παράθεση>> (multi quote), αποφεύγοντας έτσι τα συνεχόμενα μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 104
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους!

Εδώ και μερικές μέρες ψάχνω για αυτοκίνητο.

Όπως καταλάβατε από τον τίτλο, σχεδόν έχω καταλήξει σε αυτά τα δύο αυτοκίνητα... εκτός απροόπτου βέβαια!

Έχω δει και τα δυο... Και τα δύο έχουν θετικά και αρνητικά (κατά τη γνώμη μου πάντα)...

Δεν έχω οδηγήσει ακόμα κανένα από τα δύο. Θα το κάνω σύντομα όμως.

Θα ήθελα γενικώς τη γνώμη σας και ειδικά από αυτούς που έχουν αγοράσει είτε το ένα είτε το άλλο αυτοκίνητο...

Να μας πουν κατ' αρχήν πόσο ευχαριστημένοι είναι από το αυτοκίνητο τους, από τη συμπεριφορά του στο δρόμο και πόσο κοστίζουν τα service τους. (Το συγκεκριμένο θέμα με έχει προβληματίσει στην Dodge κυρίως).

Δεκτή είναι βέβαια και οποιαδήποτε άλλη άποψη...

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Τον αμερικανικό κουβά με ρόδες δε νομίζω να τον επέλεγα.

 

Συμφωνω με τα χιλια το καλιμπερ ειναι φτηνη κατασκευη φτανει να ανοιξεις το καπο και θα το καταλαβεις μην σε ξεγελαει η επιβλητικη εμφανιση το κασκα ι θα το αγαπησεις ενω με το καλιμπερ θα το σκευτεσαι μια ζωη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχεις καταλήξει σε αυτά τα δύο;

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω οδηγησει καποιο απο τα 2,το qashqai για αυτά που δίνει στα 20 χιλιάρικα μου φαίνεται πολύ καλύτερη επιλογή,εκτός του ότι είναι πολύ πιο όμορφο από το caliber
Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχεις καταλήξει σε αυτά τα δύο;

Οι λόγοι που έχω καταλήξει σε αυτά τα 2 είναι:

1. Δεν μπορώ να φτάσω οικονομικά πάνω από 20.000-22.000 ευρώ.

2. Μου αρέσουν αυτού του στυλ τα αυτοκίνητα.

 

3. Θέλω ένα αυτοκίνητο να "ξεχωρίζει" (όσο αυτό γινεται σε αυτά τα χρήματα!

 

Τί άλλο θα μου προτείνατε σε αυτά τα λεφτά??

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να δεις πιο φυσιολογικά αυτοκίνητα της κατηγορίας όπως Leon, Golf κτλ. που και καλύτερες επιδόσεις έχουν και καλύτερη συμπεριφορά στο δρόμο.

 

Αν θες οικογενειακό να ξεχωρίζει δες τη Lancia Delta και αν θες κάτι πιο σπορ να ξεχωρίζει δες κανένα VW Scirocco ή Volvo C30(που έχει και προσφορές αυτή την περίοδο).

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

ρε συ NickTG,

 

O ανθρωπος ζηταει κατι να ξεχωριζει και εσυ του λες γκολφ?? Το πιο σουπα αυτοκινητο της αγορας?

 

Στα λεφτα που λες φιλε μου θα σου προτεινα το νεο C5. Ομορφο πλουσιο εξοπλισμο, ποιοτητα κατασκευης πολυ καλη, μεγαλοι χωροι, ασφαλες και ασυναγωνιστη οδικη συμπεριφορα.

 

Ειδικα αν κανεις πολλα ταξιδια εκτος πολης το συνιστω ανεπιφυλακτα.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς από κάτω είπα και 2 ξεχωριστά αυτοκίνητα.

 

Το Golf και το Leon τα έβαλα σαν παραδείγματα για να δείξω ποια κατηγορία εννοώ.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

...Αν θες οικογενειακό να ξεχωρίζει δες τη Lancia Delta και αν θες κάτι πιο σπορ να ξεχωρίζει δες κανένα VW Scirocco ή Volvo C30(που έχει και προσφορές αυτή την περίοδο).

Να σου πω την αλήθεια, το Lancia Delta είναι το ομορφότερο που έχω δεί μέχρι τώρα! Έχει και τους μεγαλύτερους χώρους επιβατών!

Το κακό μ' αυτό όμως είναι ότι, όποιον έχω ρωτήσει, οι 8 στους 10 μου λένε "Μακρυά από Lancia!" Και αυτό με έχει προβληματίσει!

Όσο για το Volvo C30, είναι πολύ όμορφο, αλλά 3-θυρο δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, το Lancia Delta είναι το ομορφότερο που έχω δεί μέχρι τώρα! Έχει και τους μεγαλύτερους χώρους επιβατών!

Το κακό μ' αυτό όμως είναι ότι, όποιον έχω ρωτήσει, οι 8 στους 10 μου λένε "Μακρυά από Lancia!" Και αυτό με έχει προβληματίσει!

Όσο για το Volvo C30, είναι πολύ όμορφο, αλλά 3-θυρο δεν είναι?

 

Ναι τρίθυρο είναι.

 

Η Delta έχει ίδια μηχανικά μέρη με το Bravo για το οποίο 1.5 χρόνο που κυκλοφορεί δεν έχει ακουστεί τίποτα.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια λέω να αποκλείσω κάποιες μάρκες (χωρίς να υποννοώ κάτι για τους κατόχους αυτών των αυτoκινήτων), όπως:

Fiat

Hyundai

Lancia

Seat

Kia

Alfa Romeo

Peugeot

Renault

Είναι και αυτός ένας λόγος που έχω καταλήξει σε ένα από τα δύο που ανέφερα.

Επίσης, δε με βολεύει κάποιο 3-θυρο αυτοκίνητο (Αν το Volvo έβγαινε σε 5-θυρο, τότε θα ήμουν μεταξύ τριών αυτοκινήτων!).

Όσο για τον Caliber που ανέφερε ο bouhou2, έχω διαβάσει δικά του σχόλια σε κάποια άλλο ποστ σχετικό με το Caliber, του έχω στείλει και ΠΜ πριν γράψω σ'αυτό το ποστ, αλλά δεν έχω λάβει απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια λέω να αποκλείσω κάποιες μάρκες (χωρίς να υποννοώ κάτι για τους κατόχους αυτών των αυτoκινήτων), όπως:

Fiat

Hyundai

Lancia

Seat

Kia

Alfa Romeo

Peugeot

Renault

Είναι και αυτός ένας λόγος που έχω καταλήξει σε ένα από τα δύο που ανέφερα.

Επίσης, δε με βολεύει κάποιο 3-θυρο αυτοκίνητο (Αν το Volvo έβγαινε σε 5-θυρο, τότε θα ήμουν μεταξύ τριών αυτοκινήτων!).

Όσο για τον Caliber που ανέφερε ο bouhou2, έχω διαβάσει δικά του σχόλια σε κάποια άλλο ποστ σχετικό με το Caliber, του έχω στείλει και ΠΜ πριν γράψω σ'αυτό το ποστ, αλλά δεν έχω λάβει απάντηση...

 

 

Γιατί έχεις στη λίστα τη Seat και δεν έχεις τη VW;

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Το Audi Q5 πως σας φαίνεται; Το σκέφτομαι...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σαν υπερυψωμένο Α3 είναι.:p

Σε 5 δέχομαι μόνο Α5!:cool:

 

Ίσως.

 

Το είδα στην αντιπροσωπεία, μπήκα και μέσα. Δε λέω, μου άρεσε...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται αλλά θα πηγαίνεις εκτός δρόμου;

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχεις στη λίστα τη Seat και δεν έχεις τη VW;

Σωστά... παράληψη... VW και Citroen.

Τελικά δεν έχει βρεθεί κάποιος να έχει ένα από τα δύο αυτά αυτοκίνητα να μας πει τη γνώμη του??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται αλλά θα πηγαίνεις εκτός δρόμου;

 

Προσωπικά δεν το σκοπεύω για να πω την αλήθεια... Από την άλλη, δεν ξέρω εάν έχει ικανότητες εκτός δρόμου...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν το σκοπεύω για να πω την αλήθεια... Από την άλλη, δεν ξέρω εάν έχει ικανότητες εκτός δρόμου...

 

Τότε ποιος ο λόγος να πάρεις το αυξημένο βάρος και τη χειρότερη συμπεριφορά που έχει σε σχέση με ένα Α5 για παράδειγμα;

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Τότε ποιος ο λόγος να πάρεις το αυξημένο βάρος και τη χειρότερη συμπεριφορά που έχει σε σχέση με ένα Α5 για παράδειγμα;

 

Το ότι μου αρέσει περισσότερο από το A5. :p

 

Χειρότερη συμπεριφορά γιατί;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...