Jump to content

Πρόβλημα με ιό


zyp3r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Sorry που ανοιγω θεμα αλλα ειναι αρκετα δυσκολο να κανω search

και θελω επιγοντως βοηθεια.Κατεβασα ενα παιχνιδι απο torrent

και μολις ανοιξα την εφαρμογη αρχισε να πεταει τα παραθυρα

που εχω στις φωτο.Δεν μου εμφανιζει τον δισκο C ενω το antivirus

δεν βγαζει καποιον ιο.Αλλα το συστημα γ@@@θηκε.Μπορω να κανω

κατι η παω για format?????Ετσι ειναι η κατασταση αυτη τη στιγμη.

 

http://imageshack.gr/files/m2rxx7vag2tacmwx08k1_thumb.jpg

 

http://imageshack.gr/files/x7xbxvtfyotsvv006g2x_thumb.jpg

 

http://imageshack.gr/files/5vgq609ix2w76jop324r_thumb.jpg

 

http://imageshack.gr/files/3ysj3jvhluulm56x8ayk_thumb.jpg

 

Δεν κλεινει κανενα απο τα παραθυρα και οποιο κλεινει ξαναανοιγει.Εκανα και επανεκκινηση αλλα τα ιδια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το γλυτώνεις το format εάν δεν μπορεις να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα μέσω antivirus!
Mobile User: ETEN glofiish X600 - Sony Ericsson T280i - Sony Ericsson K500i
Link to comment
Share on other sites

Οντως δεν το γλιτωνω το φορματ αλλα προκυπτει το εξεις προβλημα..ο σκληρος ειναι 400 gb.όταν εκανα πρωτη φορα φορματ μου εβγαζε μονο 120gb,το γνωστο προβλημα των windows δηλαδη.αφου ολοκληρωσα τη διαδικασία εβαλα το service pack 2 και διαμορφωσα τα υπολοιπα γιγα σε αλλο τομο.τωρα ξεκινησα το cd των windows και παλι στα διαμερισματα μου βγαζε μονο τον c,το αλλο διαμερισμα δεν το βγαζει.αν καν φορματ θα σβηστει και ο αλλος τομος με τα 300 γιγα?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν και έπρεπε σίγουρα να εμφανιστεί σίγουρα κανονικά εκείνος (όχι c ) δεν θα τον κάνει φόρματ...
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι 100% σιγουρο?

Λοιπον για να γινω ποιο σαφης.Όταν εγινε το πρωτο φορματ στα διαμερισματα μου εβγαζε μονο τον δισκο C χωριτικοτητας 131gb.Γινετε το φορματ και μπαινω στα windows,βαζω το sp2 και στην διαχηριση δισκων μου βγαζει ενα νεο τομο με ονομα F χωριτικοτητας περιπου 250gb(τα υπολοιπα δηλαδη) τον οποιο και κανω διαμορφωση μεσα από την διαχηριση δισκων.Τωρα που ξαναεβαλα το Cd των windows στα διαμερισματα παλι εβγαλε μονο τον C στον οποιο ελεγε πως και τα 131gb ειναι ελευθερα παρολο που τα 43gb χρησιμοποιουνται,οτι να ναι δηλαδή.Αλλα εμενα το μονο που με νοιαζει ειναι να μην σβηστει το δευτερο διαμερισμα F.Οποτε αν εγω πατησω διαγραφη και διαμορφωση του C ο F ειναι τελειως σιγουρο πως δεν θα παθει τιποτα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειχα τον ιδιο ιο και τελικα ολα οκ εκτος απο τον καταραμενο c που ακομα δεν εμφανιζεται στο my computer :mad:
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ενα προγραμμα το spyboot νομιζω. δεν το δοκιμαζεις?

αν θες γραψε ή στειλε μου με ΡΜ απο πιο torrent κατεβασες. ετσι για να ξερουμε και να προσεχουμε.

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όπως επίσης για να ξέρουμε και να προσέχουμε πες μας ποιο anti-virus έχεις!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το torrent ηταν το gtr evolution και το κατεβασα από το thepiratebay.org.τωρα το συγκεκριμένο δεν υπαρχει.Antivirus εχω το nod32.

deadly_sin πως το εβγαλες?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μου κάνει εντύπωση γιατί το nod32 είναι από τα καλύτερα anti virus της αγοράς!
Mobile User: ETEN glofiish X600 - Sony Ericsson T280i - Sony Ericsson K500i
Link to comment
Share on other sites

Μπες σε ασφαλή λειτουργεία στα windows και δοκίμασε με msconfig στο run να κλείσεις αυτά που τρέχουν αρχικά..όπως επίσης πάνε και στα processes (διεργασίες νομίζω λέγονται με ctrl-alt-del) και κλείσε ότι δεν χρειάζεται.
Link to comment
Share on other sites

μου κάνει εντύπωση γιατί το nod32 είναι από τα καλύτερα anti virus της αγοράς!

 

ισως να μην ειχε κανει update. τον τελευταιο μηνα, το nod ειχε καποιο προβλημα με το server και δεν εκανε update.

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που πρέπει να κάνεις σε μια τέτοια στιγμή είναι το format.Με το που θα κάνεις format θα μπείς στο site του Avast!.Θα κατεβάσεις το Avast!Antivirus Professional που βρίσκετε ΕΔΩ,και μετά για να πάρεις τον έλεγχο του υπολογιστή σου θα κατεβάσεις το Zone Alarm Firewall που βρίσκετε ΕΔΩ.Το πρόγραμμα αυτό κάθε φορά που κάποιο πρόγραμμα του υπολογιστή σου θα προσπαθεί να κάνει πρόσβαση στο internet το πρόγραμμα αυτό θα σας ενημερώνει και θα περιμένει να πάρει την έγκριση σας με τις εξής επιλογές:''Allow'' & ''Deny''.Το Zone Alarm επείσης θα σας ενημερώνει και όταν κάποιος hacker ή κάποιος θέλει να ελέγχει τον υπολογιστή σου.Θα σε συμβούλευα εάν κατεβάσεις το συγκεκριμένο πρόγραμμα να μην αποθηκευεις τις εντολές.

Ελπίζω με τα προγράμματα που σου έδωσα να πάρεις το πλήρη έλεγχο του υπολογιστή σου.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και πριν 4 μέρες είχα το nod32 το οποίο έκανε αναβάθμιση αραιά και που (π.χ. 1 φορά στις 2 -3 μέρες).:(

 

Τώρα έβαλα το avast είναι λίγο βαρύ αλλά κορυφή. :p Βρήκε ιούς που δεν έβρισκε το nod αφού πριν το αλλάξω σκάναρα τον σκληρό. Με το avast ούτε το spyboot δεν έχεις ανάγκη.:rolleyes:

Έτσι σου συνιστώ όπως και ο johnthegreek :) το avast.

Μπορείς να το σκανάρεις και online με avast εδώ: ή με όλα τα αντιικά από εδώ:

Δεν νομίζω όμως να είναι το ίδιο με την εγκατεστημένη έκδοση:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το σκανάρεις και online με avast εδώ:

 

μονο φωτογραφιες τσεκαρει (και οχι ολες) και html σελιδες (και σε μεγεθος μικροτερο των 512kb).

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι 100% σιγουρο?

Λοιπον για να γινω ποιο σαφης.Όταν εγινε το πρωτο φορματ στα διαμερισματα μου εβγαζε μονο τον δισκο C χωριτικοτητας 131gb.Γινετε το φορματ και μπαινω στα windows,βαζω το sp2 και στην διαχηριση δισκων μου βγαζει ενα νεο τομο με ονομα F χωριτικοτητας περιπου 250gb(τα υπολοιπα δηλαδη) τον οποιο και κανω διαμορφωση μεσα από την διαχηριση δισκων.Τωρα που ξαναεβαλα το Cd των windows στα διαμερισματα παλι εβγαλε μονο τον C στον οποιο ελεγε πως και τα 131gb ειναι ελευθερα παρολο που τα 43gb χρησιμοποιουνται,οτι να ναι δηλαδή.Αλλα εμενα το μονο που με νοιαζει ειναι να μην σβηστει το δευτερο διαμερισμα F.Οποτε αν εγω πατησω διαγραφη και διαμορφωση του C ο F ειναι τελειως σιγουρο πως δεν θα παθει τιποτα?

 

και γω απορω πως την πατησα με το nod32 αλλα τωρα τελευταία οντως δεν εκανε update.Σε ασφαλη λειτουργια πως θα μπω?Δεν υπαρχει ουτε γραμμη εντολων ουτε ctrl+alt+del πιανει.

Με αυτο που γραφω στην παραθεση τι γινεται?Εγω θελω να προχωρισω σε φορματ για να ξεμπερδευω αλλα φοβαμαι μην σβηστει και ο F.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

με nod32, spybot search & destroy και pc tools spyware doctor.

 

στο παρακατω λινκ εξιστορω ( :p ) την περιπετεια μου

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=785&page=122

 

παντως το spybot search and destroy το συνιστω, ειναι πολυ καλο. αν το θες ριξε ενα prv msg ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το φορματ δεν το γλιτωνω καθως ο υπολογιστης δεν ξεκιναει τι θα γινει με τον τομο F?Στην οθονη διαμορφωσης μου βγαζει μονο τον C.Αν πατησω διαγραφη του C θα σβηστει και ο αλλος τομος που ειχα διαμορφωσει μεσα από τα windows?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Tελικα εκανα φορματ και ολα ΟΚ.Βεβαια υπηρξε το προβλημα που φοβομουν με τον δευτερο τομο τον οποιο και δεν αναγνωρισε αλλα να ναι καλα το Magic Recovery που μου επανεφερε τα αρχεια.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα σου γλίτωνα το φορμάτ αλλά τώρα πρόσφατα έγινα μέλος!Το καλύτερο πρόγραμμα και ειδικά για το virus alert...το οποίο είναι ο ιός σου είναι το exterminate-it!Με έσωσε!Πολύ ισχυρός ιός είναι αυτός ο παλιό γα******ς!:X

Τώρα για antivirus(μετά το φορμάτ) εγκατέστησε το bitdifender! Θα με θυμηθείς!:)

%$@#@#%^:worry:&*@#$%^&*
Link to comment
Share on other sites

και γω θα το γλιτωνα αλλα επειδη ηταν αργα εκεινη την ωρα και δεν ασχολιθηκα κατεβαζοντας καποιο antispyware κλπ το εκλεισα και μετα δεν ξανανοιξε οποτε αναγκαστηκα εγινε το φορματ.Δεν με πειραξε καθως δεν εχασα τα αρχεια μου που ηταν το μονο που φοβομουν.Παντως οσοι τον κολλσαν και τον βγαλαν χωρις φορματ τους αφησε πολλα κουσουρια και αναγκαστηκαν να κανουν φορματ,παντως πολυ δυνατος ιος.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάρα μα πάρα πολύ δυνατός!Εμένα τπτ δεν μ άφησε!:) Μπορείς να ανεβάσεις ένα Linκ από το οποίο να κατεβάσω το πρόγραμμα που σου επανέφερε τα αρχεία!?
%$@#@#%^:worry:&*@#$%^&*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...