Jump to content

Οι καλύτερες δουλειές στην Ελλάδα


HellasLover
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχουν πολλα θεματα περι σπουδων και σχολειων αλλα δεν υπαρχει θεμα για το τι κανουμε μετα. Δηλαδη, ποιες δουλειες εχουν περαση στην Ελλαδα, τι ειναι σε ζητηση και ποια θεωρειτε καλη δουλεια. Ανοιγω αυτο το θεμα περισσοτερο με αφορμη οτι σπουδαζω advertising (ελπιζοντας να γινω art director καποια μερα) και θελω τα φωτα σας πριν μπω στα πολυ βαθυα και το μετανιωσω. Σκεφτομαι να επιστρεψω και να μεινω μονιμα στην Ελλαδα αφου σπουδασω και θελω να ξερω τι παιζει με το marketing/advertising στην Ελλαδα. Υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος οπως στην Αμερικη; Υπαρχουν δουλειες; Ειναι κατι σε ζητηση η θα ερθω και δε θα βρισκω δουλεια; Θα βοηθησει αν εχω πτυχειο απο Αμερικη; Ποσο βγαζει μεσο ορο ενας art director η junior art director. Οποιος ξερει κατι σχετικα με το θεμα παρακαλω να με διαφωτισει γιατι ειμαι αναμεσα σε αυτο και real estate:confused:

thanks

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Απαντήσεις 54
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η καλυτερη δουλεια κατ εμε ειναι καθηγητης ΔΕ....Μπορει να ταλαιπωρηθεις μεχρι να προσληφθεις στο δημοσιο αλλα:

1)Δουλευεις 4ωρο ουσιαστικα και 8 μηνες το χρονο+Σ/Κ-αργιες-καταληψεις κτλ

2)Τα χρηματα δεν ειναι πολλα αλλα δεν ειναι και λιγα.Ξεκινας με ενα χιλιαρικο καθαρα(που μαλιστα θεωρειται ο καλυτερος μισθος στο δημοσιο)+κατι επιδοματα και αν κανεις και κανενα ιδιαιτερο ανετα φτανεις το 1500αρι το μηνα

3)Μπορεις να κανεις και μια δευτερη δουλεια αν θελησεις καθως οι ωρες ειναι λιγες

4)Ειναι δημιουργικο επαγγελμα και δεν εχεις κανενα πανω απο το κεφαλι σου

5)Παραμενει οπως και να το κανουμε ενα ελκυστικο επαγγελμα υψηλου κοινωνικου κυρους:)

 

Εχει και αρνητικα οπως οτι ειναι ψυχοφθορο να προσπαθεις να συνετισεις και να διαπαιδαγωγησεις 30 πιτσιρικαδες οπως επισης και μεγαλη ευθυνη για την σωματικη ακεραιοτητα των παιδιων.Επισης πρεπει να ειναι συγχρονος παιδαγωγος-παιδονομος-συνοδος-ψυχολογος γενικα να ασχολησε με τα παιδια και περα του εκπαιδευτικου ρολου...

Αλλα στην ζυγαρια πιστευω οτι υπερισχυουν τα θετικα

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε συ kabamarou αλλά το παιδί ρωτάει για art director, advertising και τέτοια κι εσύ του λες για Καθηγητής ΔΕ;

 

Ακόμα και με τον τίτλο του θέματος - "Οι καλύτερες δουλειές στην Ελλάδα" - δηλαδή ο καθηγητής είναι από τις καλύτερες δουλειές στην Ελλάδα;

 

Και ο καθηγητής είναι "επαγγελμα υψηλου κοινωνικου κυρους" :X

 

Κι έστω, αυτά είναι και κάπως υποκειμενικά. Το μόνο σίγουρο αντικειμενικό είναι ότι το παρακάτω:

 

ενα χιλιαρικο καθαρα(που μαλιστα θεωρειται ο καλυτερος μισθος στο δημοσιο)

 

δεν ισχύει. Ο μισθός του καθηγητή όχι μόνο δεν θεωρείται (και δεν είναι) από τους καλύτερους μισθούς στο δημόσιο, αλλά μάλιστα είναι ένας από τους χαμηλότερους. Όχι ότι δεν υπάρχουν και χειρότερα, αλλά ο καλύτερος δεν είναι με την καμία.

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη δουλεια κατ εμε ειναι καθηγητης ΔΕ....Μπορει να ταλαιπωρηθεις μεχρι να προσληφθεις στο δημοσιο αλλα:

1)Δουλευεις 4ωρο ουσιαστικα και 8 μηνες το χρονο+Σ/Κ-αργιες-καταληψεις κτλ

2)Τα χρηματα δεν ειναι πολλα αλλα δεν ειναι και λιγα.Ξεκινας με ενα χιλιαρικο καθαρα(που μαλιστα θεωρειται ο καλυτερος μισθος στο δημοσιο)+κατι επιδοματα και αν κανεις και κανενα ιδιαιτερο ανετα φτανεις το 1500αρι το μηνα

3)Μπορεις να κανεις και μια δευτερη δουλεια αν θελησεις καθως οι ωρες ειναι λιγες

4)Ειναι δημιουργικο επαγγελμα και δεν εχεις κανενα πανω απο το κεφαλι σου

5)Παραμενει οπως και να το κανουμε ενα ελκυστικο επαγγελμα υψηλου κοινωνικου κυρους:)

 

Εχει και αρνητικα οπως οτι ειναι ψυχοφθορο να προσπαθεις να συνετισεις και να διαπαιδαγωγησεις 30 πιτσιρικαδες οπως επισης και μεγαλη ευθυνη για την σωματικη ακεραιοτητα των παιδιων.Επισης πρεπει να ειναι συγχρονος παιδαγωγος-παιδονομος-συνοδος-ψυχολογος γενικα να ασχολησε με τα παιδια και περα του εκπαιδευτικου ρολου...

Αλλα στην ζυγαρια πιστευω οτι υπερισχυουν τα θετικα

χωρις να ειμαι καθηγητης ολα τα παραπανω ειναι το λιγοτερο ανακριβής.

1) Δουλευεις 4ωρο ουσιαστικα και 8 μηνες το χρονο+Σ/Κ-αργιες-καταληψεις κτλ τεραστιο λαθος βλεπεις μονο τις ωρες που ειναι σχολείο και οχι τις ωρες που διαβαζουν σπιτι για προετοιμασια και μπορει να ειναι και πανω απο 8 αυτες.

2)ο μισθος τους ειναι χαλια διοτι αν δεις τα δωρα χριστουγεννων πασχα ειναι περι τα 700 ευρω. το μονο καλο οτι 4 μηνες σχεδον καθονται.

3) δεν μπορουν να κανουν ολοι ιδιαιτερα διοτι αλλοι φοβουνται και αλλοι δεν μπορουν.

4) δευτερη δουλεια αν θες να κανεις δεν θα εισαι καλος σαν καθηγητης

5) εχουν πολλους πανω απο το κεφαλι τους. τα παιδια και οποιος δεν εχει δουλεψει με παιδια δεν ξερει τι σημαινει αυτο. ειδικα στις μερες μας που ολα ειναι καλομαθημενα.

6) μεγαλου κυρους. ενας απλο καθηγητακος ειναι η ατακα των περισσοτερων σημερα.

εγω προσωπικα δεν θα μπορουσα να κανω τετοια δουλεια γιατι με εκνευριζουν τα καλομαθημενα παιδια της συγχρονης "νεοπλουτης" ελληνικης οικογένειας

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να διορθωσω το περι υψηλου κοινωνικου κυρους οχι οτι ειναι αναληθες αλλα παιζουν μεγαλο ρολο και αλλα πραγματα οπως πχ αν εισαι ευσυνειδητος πανω στο λειτουργημα που ασκεις και δεν το βλεπεις στενα επαγγελματικα οπως και η προσωπικοτητα του καθενος.Ειναι και καπως υποκειμενικο επισης...

Οσον αφορα τα αλλα δεν νομιζω ομως οτι σε γενικες γραμμες εχω λαθος....Εγω δεν ειμαι καθηγητης παντως απλα την γνωμη μου ειπα μιας και ειδα το θεμα του οποιου ο τιτλος ειναι γενικος και επιτρεπει να το συζητησουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνουμε και το συζητάμε και σίγουρα κάποια πράγματα είναι υποκειμενικά. Πάντως:

 

- το ότι ένα χιλιάρικο δεν είναι τίποτα σούπερ λεφτά δεν είναι καθόλου υποκειμενικό. Είναι και οι 2 γονείς μου καθηγητές και σε πληροφορώ ότι το να ζήσεις μια οικογένεια με μισθό καθηγητή είναι από δύσκολο ή αδύνατο.

 

- το αν είναι υψηλού κοινωνικού κύρους επάγγελμα είναι επίσης debatable. Αμφιβάλω αν θα βρεις πολλούς που να συμμερίζονται την άποψη αυτή.

 

- Καλή δουλειά μπορεί και να είναι. Καθαρά υποκειμενικό (ας πούμε εγώ διαφωνώ αλλά γούστα είναι αυτά). Αλλά μέσα στις "καλύτερες δουλειές στην Ελλάδα";; Τρομερά υπερβολικό.

Link to comment
Share on other sites

- Καθηγητης ΑΕΙ (καλα λεφτα, λιγη δουλεια, μορφωση)

- Αστυνομος, παπας, δασκαλος (σε μικρο νησι, ξερω τι λεω)

- Αρχιτεκτονας (δημιουργηκοτητα)

- Γιατρος (καλα λεφτα, αναγνωρισιμοτητα)

- Δικηγορος (καλα λεφτα αν το κυνηγησεις)

- Δασκαλος - Καθηγητης ΔΕ (για δημοσιο τομεα)

 

Αυτα για μενα.

λολ. Διπλωματης ειπα??

 

Κ- το ότι ένα χιλιάρικο δεν είναι τίποτα σούπερ λεφτά δεν είναι καθόλου υποκειμενικό. Είναι και οι 2 γονείς μου καθηγητές και σε πληροφορώ ότι το να ζήσεις μια οικογένεια με μισθό καθηγητή είναι από δύσκολο ή αδύνατο.

Εσυ αγγλια δεν σπουδασες?? Με τι λεφτα πηγες:p

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνουμε και το συζητάμε και σίγουρα κάποια πράγματα είναι υποκειμενικά. Πάντως:

 

-

το ότι ένα χιλιάρικο δεν είναι τίποτα σούπερ λεφτά δεν είναι καθόλου υποκειμενικό. Είναι και οι 2 γονείς μου καθηγητές και σε πληροφορώ ότι το να ζήσεις μια οικογένεια με μισθό καθηγητή είναι από δύσκολο ή αδύνατο.

Και ομως αυτο το χιλιαρικο ειναι ο καλυτερος μισθος στο δημοσιο πρωτοδιοριζομενου επιστημονικου προσωπικου.Βαση στοιχειων αυτο...Επισης γνωριζω απο συγγενη μου ο οποιος μετα απο χρονια ως εκπαιδευτικως-φιλολογος βγαζει περι το 3χιλιαρο το μηνα με τα ιδιαιτερα...

- το αν είναι υψηλού κοινωνικού κύρους επάγγελμα είναι επίσης debatable. Αμφιβάλω αν θα βρεις πολλούς που να συμμερίζονται την άποψη αυτή.

Συγνωμη αλλα εγω δεν μπορω μην νιωσω σεβασμο για καποιον που αφιερωνει την ζωη του με την διαπαιδαγωγηση και την μορφωση των νεων.....Τωρα αν υπαρχουν και καποιοι που γινονται εκπαιδευτικοι μονο για το τετραμηνο διακοπων αυτοι χαντακωνουν και ολους τους υπολοιπους που ασκουν το λειτουργημα με γνωμονα να προσφερουν....

- Καλή δουλειά μπορεί και να είναι. Καθαρά υποκειμενικό (ας πούμε εγώ διαφωνώ αλλά γούστα είναι αυτά). Αλλά μέσα στις "καλύτερες δουλειές στην Ελλάδα";; Τρομερά υπερβολικό.
Παραδοσιακα παντως θεωρειται απο τις καλυτερες δουλειες μαζι με το γιατρο τον δικηγορο τον μηχανικο και τον διαφημιστη...
Link to comment
Share on other sites

Δημοσιος υπαλληλος .-

Συμφωνω,,,,και τα ξυνεις και πληρωνεσαι καλα και εχεις και εφαπαξ και καλη συνταξη.

 

αΥΤΑ ομως ειναι που με εξοργιζουν στην ελλαδα,,,γιατι να σκιζονται οι αγροτες πχ και να παιρνουν 300-400 ευρω συνταξη και οι δημοσιοι 1000+:mad:

 

Ωρες ωρες σκεφτομαι να παω να ζησω εκτος ελλαδας,,αργοτερα οταν ερθει ο καιρος θα το σκεφτω σοβαρα

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Παραδοσιακα παντως θεωρειται απο τις καλυτερες δουλειες μαζι με το γιατρο τον δικηγορο τον μηχανικο και τον διαφημιστη...

 

Ναι ετσι πανε περιπου και οι βασεις εισαγωγης των αναλογων σχολων.

Παντως νομιζω πως π.χ. περισσοτερο (αναλογικα) κυρος εχει ο φοιτητης νομικης σε σχεση με τον αποφοιτο της νομικης που παιδευται σε καποια δουλεια.Βεβαια αυτο συμβαινει γιατι ολοι πανω κατω οι φοιτητες το ιδιο ειναι, ενω ως επαγγελματιες διαφοροποιουνται.

 

Εγω ριχνω ψηφο για καλυτερη δουλεια στην Ελλαδα αυτη του μπουζουκτση(εδω που τα λεμε ψιλο παρτ ταιμ ειναι αλλα τελος παντων): εκανε το κεφι του επαγγελμα, απο δουλεια δεν νομιζω να μεινει ποτε και αμα ειναι καλος παιρνει και καλα χρηματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@perdikos200

-κ γω θυμαμαι στο σχολειο οι καθηγητες ερχοντουσαν με φωτοτυπιες,σημειωσεις κτλ καθε μερα...χαλαλι τους το 4ωρο;P

-ok τους επεισες κανεις δεν κανει ιδιαιτερα ζουν με τα 1000ε.

-<<καλομαθημενα κ νεοπλουτες οικογενειες...>>ε βεβαια ειναι γνωστο οτι οι περισσοτερες οικογενειες στην ελλαδα ειναι πλουσιες!

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιος υπαλληλος .-

Συμφωνω,,,,και τα ξυνεις και πληρωνεσαι καλα και εχεις και εφαπαξ και καλη συνταξη.

Δλδ, συγγνωμη εσεις, νεα παιδια, το ονειρο σας ειναι να γινεται δημοσιοι υπαλληλοι?? Εσυ ρε theo, το ονειρο σου σου ειναι να τα ξυνεις μια ζωη? Αυτο θα σε κανει φυτο. Βλεπεις κατι δημοσιους υπαλληλους που νομιζουν οτι εχουν πιασει το νοημα της ζωης, και στην πραγματικοτητα τους βλεπεις οτι εχουν γινει πιο αναισθητοι απο τα ζωα.

Σκεφτειτε να κανετε κατι δημιουργικο στη ζωη σας, και το βασικοτερο κατι που θα σας αρεσει. Βλεπω σμρ κατι συμμαθητες μου απο το λυκειο, εξυπνα παιδια, οι οποιοι ετρεξαν να μπουν στις αστυνομικες κι στρατιωτικες σχολες, χωρις να τους αρεσει καθολου, για να εξασφαλιστουν. Τωρα νομιζω εχουν καταλαβει ποσο μεγαλο λαθος εκαναν. Λες και οι υπολοιποι θα πεθαιναμε απο την πεινα. Ενας φιλος μου ο οποιος εγινε αστυνομικος, μετα απο 13 χρονια υπηρεσιας παιρνει γυρω στα 1200ευρω, μπορει και λιγοτερα. Υπαρχει καποιος που πιστευει οτι μετα απο 13 χρονια με πτυχιο σε μια επιχειρηση, θα παρει καποιος λιγοτερα???

 

Η αποψη οτι τα λεφτα στο δημοσιο εινια καλα, ειναι μυθος για μενα. Αληθεια ποτε ειδατε πλουσιο ΔΥ? Εχω και αλλα να πω, αλλα σταματαω εδω.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Εσυ αγγλια δεν σπουδασες?? Με τι λεφτα πηγες:p

 

Μαστερ μόνο. Μπορεί να τα απαλλοτρίωσα σαν τον Βούτση, μπορεί να τα ζητιάνεψα, μπορεί να τα κληρονόμησα.:p Με το μισθό του καθηγητή πάντως δε τα πλήρωσα.

 

Και ομως αυτο το χιλιαρικο ειναι ο καλυτερος μισθος στο δημοσιο πρωτοδιοριζομενου επιστημονικου προσωπικου.Βαση στοιχειων αυτο...

 

Μήπως τα στοιχεία που έχεις αναφέρουν πόσα παίρνει ένας πρωτοδιοριζόμενος εφοριακός;

 

Δλδ, συγγνωμη εσεις, νεα παιδια, το ονειρο σας ειναι να γινεται δημοσιοι υπαλληλοι?? Εσυ ρε theo, το ονειρο σου σου ειναι να τα ξυνεις μια ζωη? Αυτο θα σε κανει φυτο. Βλεπεις κατι δημοσιους υπαλληλους που νομιζουν οτι εχουν πιασει το νοημα της ζωης, και στην πραγματικοτητα τους βλεπεις οτι εχουν γινει πιο αναισθητοι απο τα ζωα.

Σκεφτειτε να κανετε κατι δημιουργικο στη ζωη σας, και το βασικοτερο κατι που θα σας αρεσει. Βλεπω σμρ κατι συμμαθητες μου απο το λυκειο, εξυπνα παιδια, οι οποιοι ετρεξαν να μπουν στις αστυνομικες κι στρατιωτικες σχολες, χωρις να τους αρεσει καθολου, για να εξασφαλιστουν. Τωρα νομιζω εχουν καταλαβει ποσο μεγαλο λαθος εκαναν. Λες και οι υπολοιποι θα πεθαιναμε απο την πεινα. Ενας φιλος μου ο οποιος εγινε αστυνομικος, μετα απο 13 χρονια υπηρεσιας παιρνει γυρω στα 1200ευρω, μπορει και λιγοτερα. Υπαρχει καποιος που πιστευει οτι μετα απο 13 χρονια με πτυχιο σε μια επιχειρηση, θα παρει καποιος λιγοτερα???

 

Η αποψη οτι τα λεφτα στο δημοσιο εινια καλα, ειναι μυθος για μενα. Αληθεια ποτε ειδατε πλουσιο ΔΥ? Εχω και αλλα να πω, αλλα σταματαω εδω.

 

Συμφωνώ 100% ... αλλά λίγα ποστς πριν δεν ανέφερες "αστυνόμος, δάσκαλος, παπάς (σε νησί)" στη λίστα σου;; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα στοιχεία που έχεις αναφέρουν πόσα παίρνει ένας πρωτοδιοριζόμενος εφοριακός;

1600ε περιπου. Nαι, αλλα ο εφοριακος πρεπει να κανει και αποσβεση τα λεφτα στα φροντιστηρια που εδινε 1-2 χρονια για τις εξετασεις της εφοριας:p . Χωρις πλακα παντως, αυτην τη δουλεια που δειχνει καμμια φορα στην τηλεοραση πλανα απο εφοριες, που χτυπανε σαν τα μηχανακια το πληκτρολογιο αντιγραφοντας τις δηλωσεις, δεν την εκανα ουτε για τα διπλασια. Θα μου σκοτωνε το mojo.

 

Συμφωνώ 100% ... αλλά λίγα ποστς πριν δεν ανέφερες "αστυνόμος, δάσκαλος, παπάς (σε νησί)" στη λίστα σου;; :worry:

Ειδικη περιπτωση. Εχω φιλοξενηθει σε μικρο νησι απο φιλο που τελειωσε αξιωματικων αστυνομιας και διοριστηκε στο νησι με το που το τελειωσε, αλλα εκει ηταν και ο ανωτερος. Σεβασμος απο ολους, καλες σχεσεις με τους κατοικους...καμμια σχεση με οτι γινεται σε μεγαλυτερες κοινωνιες. Το ιδιο και ο δασκαλος και ο Παπας (καλα παπας δε θα γινομουνα ποτε αλλα λεμε τωρα).

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

1600ε περιπου. Nαι, αλλα ο εφοριακος πρεπει να κανει και αποσβεση τα λεφτα στα φροντιστηρια που εδινε 1-2 χρονια για τις εξετασεις της εφοριας:p . Χωρις πλακα παντως, αυτην τη δουλεια που δειχνει καμμια φορα στην τηλεοραση πλανα απο εφοριες, που χτυπανε σαν τα μηχανακια το πληκτρολογιο αντιγραφοντας τις δηλωσεις, δεν την εκανα ουτε για τα διπλασια. Θα μου σκοτωνε το mojo.

 

Σε κάθε περίπτωση αυτό που λέει ο kabamarou ότι το χιλιάρικο είναι ο υψηλότερος μισθός νεοδιοριζόμενου στο δημόσιο δεν ισχύει. Οι εφοριακοί είναι ένα μόνο παράδειγμα που ο νεοδιοριζόμενος παίρνει περισσότερα.

 

Πάντως δεν είναι όλες οι δουλειές στην εφορία σαν αυτές που αναφέρεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει που επιμενεις ρε gmac λες και εχω να κανενα λογο να λεω ψεματα...Δες λοιπον κατι που βρηκα εντελως προχειρα...

 

Εξι χρόνια στο δημοτικό, έξι σε γυμνάσιο και λύκειο, άλλα 6 στο πανεπιστήμιο. Υστερα, θητεία στο στρατό για τους άντρες κι αν έπειτα απ' όλα αυτά ανήκετε στους τυχερούς που βρίσκουν δουλειά εκεί, γύρω στα 25, ο μισθός σας μετά βίας θα φτάνει τα 850 ευρώ.

Ακόμη και οι «καλές σχολές» των ελληνικών πανεπιστημίων παρέχουν στους αποφοίτους τους πτυχία που κάθε άλλο παρά οδηγούν σε αποκατάσταση με αξιοπρεπείς όρους διαβίωσης. Ερευνα της Ελευθεροτυπίας (25.11.2007) στα μισθολόγια των επιστημόνων δείχνει ότι επαγγελματικές ομάδες που τις προηγούμενες δεκαετίες θεωρούνταν προνομιούχες όπως γιατροί, δικηγόροι, μηχανικοί και καθηγητές αμείβονται πια με μισθούς κοντά στα όρια της φτώχειας.

 

Στους φτωχότερους μεταξύ των εργαζομένων συγκαταλέγονται οι δικηγόροι του ιδιωτικού τομέα και οι δημοσιογράφοι, τα πρώτα χρόνια του επαγγελματικού τους βίου με αποδοχές που δεν ξεπερνούν τα 700 ευρώ μηνιαίως.

 

Οταν ο 22χρονος αστυφύλακας παίρνει περισσότερα από τον 32χρονο ειδικευόμενο γιατρό του ΕΣΥ που συνεχίζει, μάλιστα, τις επίπονες σπουδές του και ο επαγγελματίας οπλίτης από τον πολιτικό μηχανικό και το δικηγόρο, είναι λογικό να ανατρέπεται το σύστημα αξιών στα πανεπιστήμια και στην κοινωνία. Το παράλογο είναι ότι ένας 28άρης με «καλές», πολυετείς σπουδές δεν μπορεί να ζήσει μόνο από το μισθό του.

 

Η νέα τάξη χαμηλόμισθων επιστημόνων που δημιουργείται επαπειλεί με κοινωνικές εκρήξεις στο μέλλον, καθώς συρρικνώνονται και τα εισοδήματα των συνταξιούχων γονιών που μέχρι τώρα μπορούσαν να τους συνδράμουν.

 

Ξεκινάμε την περιήγηση στο... θαυμαστό κόσμο των επιστημών με βάση τον πίνακα ζήτησης σχολών ΑΕΙ, όπως διαμορφώνεται στις πανελλήνιες τα τελευταία χρόνια:

 

1. Το μισθολόγιο δασκάλων και καθηγητών, τόσο των δημόσιων όσο και των ιδιωτικών σχολείων, εξασφαλίζει στον πρωτοδιόριστο καθαρές αποδοχές 984 ευρώ.

 

* Το τραγικό δεν είναι ότι οι επιφορτισμένοι με τη μόρφωση των παιδιών μας παίρνουν λιγότερα από το ψυχολογικό όριο των 1.000 ευρώ το μήνα, αλλά ότι ο συγκεκριμένος μισθός είναι από τους υψηλότερους ανάμεσα στους νέους επιστήμονες της χώρας μας.

 

* Οι καθηγητές που εργάζονται σε φροντιστήρια, είτε μέσης εκπαίδευσης είτε ξένων γλωσσών, αμείβονται με αισθητά χαμηλότερα ποσά. «Κανονικά πληρωνόμαστε με 9,5 έως 10 ευρώ την ώρα μεικτά, ωστόσο, πολλοί ιδιοκτήτες δηλώνουν λιγότερες ώρες, με αποτέλεσμα να μειώνονται τα χρήματα που μας δίνει το ταμείο ανεργίας από τα τέλη Μαΐου μέχρι το Σεπτέμβριο που κλείνουν τα φροντιστήρια», τονίζει ο χημικός, Δ. Μπαμπίλης.

 

2. Οσοι δικηγόροι δεν έχουν το προνόμιο να δουλέψουν στο γραφείο του «μπαμπά» ή να ανοίξουν δικό τους, και αποτελούν τη μεγάλη μάζα του κλάδου, αμείβονται σήμερα με πενιχρούς μισθούς.

 

* Η σύμβαση του ΔΣΑ για έμμισθες υπηρεσίες δικηγόρων προβλέπει καθαρές αποδοχές 980 ευρώ το μήνα στον πρωτοδιόριστο:

 

* Οι ασκούμενοι ζουν σε εργασιακό μεσαίωνα. Ο ΔΣΑ εκφράζει την «ευχή» προς τους εργοδότες να τους αμείβουν με 600 ευρώ μηνιαίως για οκτάωρη εργασία. Εκείνοι, όμως, ελαχίστως πείθονται από τα «ευχολόγια». Οι συνήθεις αμοιβές των ασκουμένων κυμαίνονται από 300 έως 400 ευρώ, που μετά την εκκαθάριση λόγω ταμείων πρόνοιας, κοστουμιού, τσάντας και άλλων αξεσουάρ της δουλειάς απομένουν ψιχία.

 

3 Οι μηχανικοί, είτε πρόκειται για ηλεκτρολόγους, είτε για μηχανολόγους, είτε για χημικούς, έχουν τριών ειδών συλλογικές συμβάσεις: Με το Δημόσιο όπου οι αμοιβές κυμαίνονται από 800 έως 850 ευρώ για τον πρωτοδιόριστο, με τις βιομηχανίες όπου τα αντίστοιχα ποσά ξεπερνούν τα 1.000 ευρώ και με τα τεχνικά και μελετητικά γραφεία που φτάνουν τα 950 ευρώ.

 

4 Οι μισθοί των λογιστών και αποφοίτων από οικονομικές σχολές είτε στο Δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα με τους άλλους πτυχιούχους.

 

5 Οι ειδικευόμενοι γιατροί του ΕΣΥ παίρνουν περί τα 800 ευρώ το μήνα έπειτα από χρονοβόρες σπουδές και αγροτικό και με σκληρές εξετάσεις έως ότου αποκτήσουν ειδικότητα. Κατόπιν, σε ηλικία άνω των 35 πια, οι επιμελητές Β' παίρνουν 1.080 ευρώ, οι επιμελητές Α' 1.296 ευρώ και οι διευθυντές 1.512 ευρώ.

 

6 Την προηγούμενη δεκαετία οι δημοσιογραφικές σχολές ΑΕΙ «φιγουράριζαν» στις πρώτες θέσεις της ζήτησης. Τώρα δεν βρίσκονται ούτε στην πρώτη τριαντάδα.

 

* Εκτός από την ανεργία στα ΜΜΕ, αυτή η εξέλιξη οφείλεται στους πολύ χαμηλούς μισθούς. Μπορεί το... φιλοθεάμον κοινό να ταυτίζει τον κλάδο με τους 50 παχυλά αμειβόμενους «αστέρες», η πραγματικότητα, όμως, δεν είναι καθόλου έτσι: Ο πρώτος μισθός συντάκτη εφημερίδας μετά βίας φτάνει τα 750 ευρώ καθαρά. Στην ΕΡΤ υπολογίστε 50 λιγότερα και στην ιδιωτική τηλεόραση γύρω στα 800.

 

* Σημειωτέον ότι οι δημοσιογράφοι πριν εισέλθουν στο μισθολόγιο έχουν εργαστεί αρκετά χρόνια με δελτίο παροχής υπηρεσιών χωρίς ασφάλιση και δεν λαμβάνουν επίδομα πτυχίου, ξένων γλωσσών και χρήσης ηλεκτρονικού υπολογιστή, όπως σε όλους τους άλλους κλάδους.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ, συγγνωμη εσεις, νεα παιδια, το ονειρο σας ειναι να γινεται δημοσιοι υπαλληλοι?? Εσυ ρε theo, το ονειρο σου σου ειναι να τα ξυνεις μια ζωη? Αυτο θα σε κανει φυτο. Βλεπεις κατι δημοσιους υπαλληλους που νομιζουν οτι εχουν πιασει το νοημα της ζωης, και στην πραγματικοτητα τους βλεπεις οτι εχουν γινει πιο αναισθητοι απο τα ζωα.

Σκεφτειτε να κανετε κατι δημιουργικο στη ζωη σας, και το βασικοτερο κατι που θα σας αρεσει. Βλεπω σμρ κατι συμμαθητες μου απο το λυκειο, εξυπνα παιδια, οι οποιοι ετρεξαν να μπουν στις αστυνομικες κι στρατιωτικες σχολες, χωρις να τους αρεσει καθολου, για να εξασφαλιστουν. Τωρα νομιζω εχουν καταλαβει ποσο μεγαλο λαθος εκαναν. Λες και οι υπολοιποι θα πεθαιναμε απο την πεινα. Ενας φιλος μου ο οποιος εγινε αστυνομικος, μετα απο 13 χρονια υπηρεσιας παιρνει γυρω στα 1200ευρω, μπορει και λιγοτερα. Υπαρχει καποιος που πιστευει οτι μετα απο 13 χρονια με πτυχιο σε μια επιχειρηση, θα παρει καποιος λιγοτερα???

 

Η αποψη οτι τα λεφτα στο δημοσιο εινια καλα, ειναι μυθος για μενα. Αληθεια ποτε ειδατε πλουσιο ΔΥ? Εχω και αλλα να πω, αλλα σταματαω εδω.

 

Διαφωνω καθετα.Το μονο καλο του ιδιωτικου τομεα ειναι οτι σου προσφερει την δυνατοτητα να εξελιχθεις(αφου πρωτα ξεκ...εις στη δουλεια)κατα τα αλλα υστερει σε σχεση με το δημοσιο στα παντα σε ασφαλεια εργασιακες συνθηκες ποιοτητα ζωης.....Ο αλλος θελει να εχει το κεφαλι του ησυχο οτι στην επομενη οικονομικη κριση δεν θα ειναι αυτος που θα την πληρωσει....

Link to comment
Share on other sites

Δλδ, συγγνωμη εσεις, νεα παιδια, το ονειρο σας ειναι να γινεται δημοσιοι υπαλληλοι?? Εσυ ρε theo, το ονειρο σου σου ειναι να τα ξυνεις μια ζωη? Αυτο θα σε κανει φυτο. Βλεπεις κατι δημοσιους υπαλληλους που νομιζουν οτι εχουν πιασει το νοημα της ζωης, και στην πραγματικοτητα τους βλεπεις οτι εχουν γινει πιο αναισθητοι απο τα ζωα.

Σκεφτειτε να κανετε κατι δημιουργικο στη ζωη σας, και το βασικοτερο κατι που θα σας αρεσει. Βλεπω σμρ κατι συμμαθητες μου απο το λυκειο, εξυπνα παιδια, οι οποιοι ετρεξαν να μπουν στις αστυνομικες κι στρατιωτικες σχολες, χωρις να τους αρεσει καθολου, για να εξασφαλιστουν. Τωρα νομιζω εχουν καταλαβει ποσο μεγαλο λαθος εκαναν. Λες και οι υπολοιποι θα πεθαιναμε απο την πεινα. Ενας φιλος μου ο οποιος εγινε αστυνομικος, μετα απο 13 χρονια υπηρεσιας παιρνει γυρω στα 1200ευρω, μπορει και λιγοτερα. Υπαρχει καποιος που πιστευει οτι μετα απο 13 χρονια με πτυχιο σε μια επιχειρηση, θα παρει καποιος λιγοτερα???

 

Η αποψη οτι τα λεφτα στο δημοσιο εινια καλα, ειναι μυθος για μενα. Αληθεια ποτε ειδατε πλουσιο ΔΥ? Εχω και αλλα να πω, αλλα σταματαω εδω.

 

Συμφωνώ 100% ... αλλά λίγα ποστς πριν δεν ανέφερες "αστυνόμος, δάσκαλος, παπάς (σε νησί)" στη λίστα σου;; :worry:

 

 

Γιατι ρε παιδια δλδ, το θεμα μπορει να ειναι το τι ονειρα ειναι αυτα που εχουν οι νεοι και το αν ειναι σωστο η δεν ειναι να καθονται και να τα ξυνουν ολη μερα και να πληρωνονται??Δεν το καταλαβαινω αυτο?Και στην τελικη εγω συμφωνω απολυτα με τον theo και μαγκια του καθενος να ειναι μαγκας και να το παραδεχεται οτι εγω θελω να κανω μια δουλεια ξεκουραστη και να τα περνω!Κανουν κατι κακο?ειναι μηπως παρανομο?Οι εφοριακοι δλδ και του ΣΔΟΕ που φτανουν τα 3 χιλιαρικα χωρις να κανουν τιποτα δεν εχουν αντικρισμα και κυρος?Οι πολιτικοι μας δλδ τι κανουν?Οι μισοι Ελληνες τι κανουν??Εγω θα κανω τον ηρωα δλδ και θα προσπαθησω να αποδειξω τα αντιθετα απο αυτα που κατα βαθος ολοι επιθυμουν?

Ας μην τρελαθουμε κιολας παιδια...ενταξει καλο το να κανεις κατι δημιουργικο,καλο το να κανεις κατι που να το αγαπας και να εχει αντικρισμα αλλα καλο και μαγκια σου να εισαι και στο δημοσιο και να τα παιρνεις αφου αυτο ειναι δημιουργημα των απο πανω μας και αρα αυτοι το θελησαν να ειναι ετσι το δημοσιο!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει που επιμενεις ρε gmac λες και εχω να κανενα λογο να λεω ψεματα...Δες λοιπον κατι που βρηκα εντελως προχειρα...

 

Το κοιτάω και είναι παντελώς άσχετο με αυτο που έγραψα. Ενδιαφέρον αλλά άσχετο. Είπες ότι το χιλιαρικο των καθηγητών "ειναι ο καλυτερος μισθος στο δημοσιο πρωτοδιοριζομενου επιστημονικου προσωπικου.Βαση στοιχειων ..".

 

Σου λέω λοιπόν ότι αυτό ΔΕΝ ισχύει και ήδη φέραμε ένα παράδειγμα πρωοδιοριζόμενου επιστημονικού προσωπικού στο δημόσιο (και συγκεκριμενα στην εφορία) που παίρνει καλυτερο μισθό. Άρα δε μπορεί το χιλιάρικο να είναι καλύτερο όταν υπάρχουν άλλοι που παίρνουν περισσότερα.

 

Δεν καταλαβαινω που μπερδεύεσαι και γιατι επιμένεις σε κατι που είναι λάθος. Δεν είπα ότι λες ψέμματα, λέω ότι οι πληροφορίες σου είναι λαθεμένες γιατι υπάρχουν νεοδιοριζόμενοι στο δημόσιο που παίρνουν παραπάνω.

 

Κάνω κάπου λάθος;

 

αλλά ότι ο συγκεκριμένος μισθός είναι από τους υψηλότερους ανάμεσα στους νέους επιστήμονες της χώρας μας.

 

καταρχάς το αρθράκι αυτό επιμελώς ξεχνάει να αναφερθεί στα καλοπληρωμένα επαγγέλματα. Είναι λίγα, αλλά τα αφήνει τελείως στην απέξω.

 

Αλλά ακόμα κι αν θεωρήσουμε ότι το κομμάτι που έκανες bold ισχύει, λέει κάτι διαφορετικό από αυτό που είπες εσύ, ήτοι:

 

θεωρειται ο καλυτερος μισθος στο δημοσιο

ο καλυτερος μισθος στο δημοσιο πρωτοδιοριζομενου επιστημονικου προσωπικου.Βαση στοιχειων αυτο

 

Ή ακριβολογούμε ή μιλάμε με λόγια του αέρα. Άλλο "ο καλύτερος" άλλο ένας από τους υψηλότερους. Κι άλλο όλοι οι νεοδιοριζόμενοι επιστήμονες, άλλο το δημόσιο μόνο.

 

Με κάθε φιλική διάθεση :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε παιδια δλδ, το θεμα μπορει να ειναι το τι ονειρα ειναι αυτα που εχουν οι νεοι και το αν ειναι σωστο η δεν ειναι να καθονται και να τα ξυνουν ολη μερα και να πληρωνονται??Δεν το καταλαβαινω αυτο?Και στην τελικη εγω συμφωνω απολυτα με τον theo και μαγκια του καθενος να ειναι μαγκας και να το παραδεχεται οτι εγω θελω να κανω μια δουλεια ξεκουραστη και να τα περνω!Κανουν κατι κακο?ειναι μηπως παρανομο?Οι εφοριακοι δλδ και του ΣΔΟΕ που φτανουν τα 3 χιλιαρικα χωρις να κανουν τιποτα δεν εχουν αντικρισμα και κυρος?Οι πολιτικοι μας δλδ τι κανουν?Οι μισοι Ελληνες τι κανουν??Εγω θα κανω τον ηρωα δλδ και θα προσπαθησω να αποδειξω τα αντιθετα απο αυτα που κατα βαθος ολοι επιθυμουν?

Ας μην τρελαθουμε κιολας παιδια...ενταξει καλο το να κανεις κατι δημιουργικο,καλο το να κανεις κατι που να το αγαπας και να εχει αντικρισμα αλλα καλο και μαγκια σου να εισαι και στο δημοσιο και να τα παιρνεις αφου αυτο ειναι δημιουργημα των απο πανω μας και αρα αυτοι το θελησαν να ειναι ετσι το δημοσιο!;)

 

Άλλο το να τα ξύνεις (λέμε τώρα) και να παίρνεις 3 χιλιάρικα. Άλλο να τα ξύνεις και να παίρνεις τρεις κι εξήντα.

 

Αλλά το σημαντικότερο ειναι άλλο. Κάποτε οι νέοι είχαν ως όνειρο να αλλάξουν τον κόσμο, να κατακτήσουν τον κόσμο και και και. Τώρα λοιπόν έχουν όνειρο να αράξουν, να τα ξύνουν αρκεί να βγάζουν τα βασικά ως προς το ζην. Κι άντε να κάνουν και καμιά λαμογιά για να πέφτει λίγο περισσότερο παραδάκι.

 

Εσύ αυτό το λες μαγκιά; Εγώ το λέω παρακμή (ΔΕΝ αναφέρομαι στους συμφορουμίτες που θέλουν να γίνουν ΔΥ - αναφέρομαι στο γενικότερο κοινωνικό φαινόμενο).

 

Με κάθε φιλική διάθεση προς όλους :)

Link to comment
Share on other sites

Κι έστω, αυτά είναι και κάπως υποκειμενικά. Το μόνο σίγουρο αντικειμενικό είναι ότι το παρακάτω: Ο μισθός του καθηγητή όχι μόνο δεν θεωρείται (και δεν είναι) από τους καλύτερους μισθούς στο δημόσιο, αλλά μάλιστα είναι ένας από τους χαμηλότερους. Όχι ότι δεν υπάρχουν και χειρότερα, αλλά ο καλύτερος δεν είναι με την καμία.
Ενταξει δεν ειναι ο καλυτερος ειναι απο τους καλυτερους ενταξει ειμαστε:lol:Η ουσια ειναι η ιδια....Παντως ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ειναι απο τους χειροτερους οπως ειπες πιο πιο πανω

Το αρθρο προφανως αναφερει τις δουλειες πτυχιου με βαση τις καλυτερες σχολες...Το ποσο παιρνει ο δικαστικος ο καθηγητης ΑΕΙ ο εισαγγελεας προφανως δεν απασχολει την συντριπτικη πλειοψηφια...

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το να τα ξύνεις (λέμε τώρα) και να παίρνεις 3 χιλιάρικα. Άλλο να τα ξύνεις και να παίρνεις τρεις κι εξήντα.

 

Αλλά το σημαντικότερο ειναι άλλο. Κάποτε οι νέοι είχαν ως όνειρο να αλλάξουν τον κόσμο, να κατακτήσουν τον κόσμο και και και. Τώρα λοιπόν έχουν όνειρο να αράξουν, να τα ξύνουν αρκεί να βγάζουν τα βασικά ως προς το ζην. Κι άντε να κάνουν και καμιά λαμογιά για να πέφτει λίγο περισσότερο παραδάκι.

 

Εσύ αυτό το λες μαγκιά; Εγώ το λέω παρακμή (ΔΕΝ αναφέρομαι στους συμφορουμίτες που θέλουν να γίνουν ΔΥ - αναφέρομαι στο γενικότερο κοινωνικό φαινόμενο).

 

Με κάθε φιλική διάθεση προς όλους :)

 

 

Δεν διαφωνω ως προς την ουσια...καθε αλλο...το θεμα ειναι οτι ειναι κοινωνικα αποδεκτο πλεον το να ειναι καποιος δημοσιος υπαλληλος (σε οποιονδηποτε τομεα) και μαλιστα πανηγυρικα,τοσο που πλεον στα περισσοτερα σπιτια επιδιωκουν το παιδι τους να το ''τρυπωσουν'' σε μια τετοια θεση,ακομα και αν αυτο εχει αλλα ονειρα και φιλοδοξιες,ασχετα βεβαια με την καταληξη εν τελη!

 

Εν παση περιπτωσει θελω να πω οτι ακομα και αν ειναι ετσι τελικα τα πραγματα με τους δημοσιους υπαλληλους, κανενας δεν θα ελεγε οχι και ολοι θα ηθελαν να ειναι στην θεση τους(αν οχι ολοι οι περισσοτεροι) πως λοιπον να απαρνηθεις κατι τετοιο την στιγμη που ειναι πολυ ψηλα στην επιδιωξη των περισσοτερων πολιτων μας!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν ειναι ο καλυτερος ειναι απο τους καλυτερους ενταξει ειμαστε:lol:Η ουσια ειναι η ιδια....Παντως ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ειναι απο τους χειροτερους οπως ειπες πιο πιο πανω

Το αρθρο προφανως αναφερει τις δουλειες πτυχιου με βαση τις καλυτερες σχολες...Το ποσο παιρνει ο δικαστικος ο καθηγητης ΑΕΙ ο εισαγγελεας προφανως δεν απασχολει την συντριπτικη πλειοψηφια...

 

Δε μίλησα για δικαστικούς και καθηγητες ΑΕΙ, μίλησα με συγκεκριμένο παράδειγμα του εφοριακού πρωτοδιόριστου. Υπάρχουν κι άλλα - να ψάξω;

 

Άλλωστε το θέμα αναφέρεται "στις καλύτερες δουλειές" άρα φυσικά και δεν απασχολεί την πλειοψηφία με τον τρόπο που το εννοείς. Αλλιώς θα μιλούσαμε για "δουλειές που ρεαλιστικά θα μπορούσε να κάνει η συντριπτική πλειοψηφία των πτυχιούχων". Οι "καλύτερες" δουλειές πάνε στους λίγους, όχι στη συντριπτική πλειοψηφία.

 

Πάντως επιμένω σε αυτό που είπα, ότι οι καθηγητές είναι από τα κακοπληρωμένα επαγγέλματα. Αναφέρομαι συνολικά, σε όλη την επαγγελματική πορεία. Το να πάρεις λίγα ψίχουλα παραπάνω ξεκινώντας και να μην εξελιχθεις (μισθολογικά) ποτέ δε μου λέει κάτι.

 

Τώρα αν οι σημερινοί πτυχιούχοι ενδιαφέρονται μόνο για το σήμερα και όχι για 5-10-30 χρόνια down the line, τότε πάσο (αν και θα είναι ακόμα πιο λυπηρό να σκέφτονται έτσι).

Link to comment
Share on other sites

Παντως και αυτο σχετικο ειναι περι δημοσιου....Δηλαδη δεν εχει ονειρα αν καποιος θελει να γινει γιατρος η εκπαιδευτικος η αστυνομικος στο δημοσιο και εχει ο τραπεζικος υπαλληλος η ο λογιστης σε μια εταιρια;Μην τρελαθουμε κιολας!

Η επιμονη σου τσακιζει κοκκαλα ρε gmac...Οτι ειναι κακοπληρωμενο επαγγελμα και ας εχει απο τους υψηλοτερους μισθους ειναι αληθεια σε σχεση με αυτα που προσφερουν....Εισαι και παιδι εκπαιδευτικων απο οτι λες δεν θα επρεπε να εχεις τετοια γνωμη....Αληθεια τι εχεις τελειωσει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...