Jump to content

Περι ηθικής και άλλων


mylogic_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εψαξα αλλα δεν βρήκα καποιο αντίστοιχο θέμα

"Περί τής ηθικής λεγομένης αρετής καί δοκούσης, ώ δή

μάλιστα τής θεωρητικής διαφέρει, τώ τό μέν πάθος

ύλην έχειν τόν δέ λόγον είδος, ειπείν πρόκειται τίνα τ'

ουσίαν έχει καί πώς υφίστασθαι πέφυκε: καί πότερον

οικείω λόγω κεκόσμηται τό δεδεγμένον μόριον αυτήν τής

ψυχής ή μετέσχηκεν αλλοτρίου: καί ει μετέσχηκε, πότερον

ως τά μεμιγμένα πρός τό βέλτιον ή μάλλον ως επιστασία

τινί χρώμενον καί αρχή μετέχειν λέγεται τής τού άρχον-

τος δυνάμεως. ότι μέν γάρ δύναται καί αρετή γεγονέναι"

 

ότι ειναι δυνατόν κ μπορεί να γινει, μπορει να γινει με ωραίο τρόπο (ηθικά), μεταφέρεται απο άνθρωπο σε ανθρωπο΄, αναφέρεται πάντα στο Λογο (λογικη) και ειναι δυο ειδών έλεγε ο Πλουταρχος. Και ειναι υποκειμενική τελειως να προσθεσω εγώ.

Πάντα η ηθική ορίζεται, απο το ειδος της κοινωνίας, το ειδος των κανόνων κ των νομων που εχουν τεθει, πολλές φορές ορίζεται από απλη επιβίωση αλλες απο καθαρά λόγους "καλλωπιστικής διάθεσης" ας πούμε, άλλοτε απλα υπαγορεύεται απ τον ποιον ισχυρό.

 

Νομίζετε οτι η ελληνική κοινωνία πάσχει ηθικών αξιών που να συνάγουν με τη λογική, ή απλα οι ηθικοι κανόνες που έχουμε πάνε περίπατο για να γεμίσει η κοιλιτσα μας? Και τελικά μηπως αυτοί οι ηθικοι κανόνες, ειναι φραγμοι απλα να μας περιορισουν? Οι αναρχικοι, που αδειαζουν τα σουπερμακετ, το ελληνικό δημόσιο, αυτός που μας πηρε τη θεση στην ουρα για ενα ταμειο, η παιδική εργασία, η ποινή εκτελέσεως κλπ κλπ, αμετρητος ο καταλογος.

 

Προσωπικη μου γνωμη, η ηθικη πλην ορισμενων λογικών κ αυτονόητων κανόνων, δεν ειναι τιποτα άλλο από ορια κ κανονες που θετει η κοινωνια για να μας ελεγξει όπως κ μεις τους εαυτους μας. Ειδάλλως το χάος. Και οταν αποτύχουν αυτα, τοτε μπαινει μπροστά ο βουρδουλας! είτε αυτό λέγεται νόμος, είτε αναστολές. Αλλα τελικά ο κοσμος τουτως εδώ φτιάχτηκε απο ανθρώπους που δεν ειχαν τοσο μεγάλες αναστολές.

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

απλα επειδη εκει τεθηκε θεμα ηθικης γιατι να μην μεταφερουμε την συζητηση αυτουσια καπου αλλου:lol:? χωρις να μπλεκουμε εταιρίες κλπ?

 

ανάλαφρο οχι, αλλα μαλλον απ οτι βλέπω αδιάφορο...μηπως τελικά ψάχνουμε απλά λόγο να ...πιαστούμε μεταξύ μας? (λεω τωρα εγω) :)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

μηπως τελικά ψάχνουμε απλά λόγο να ...πιαστούμε μεταξύ μας? (λεω τωρα εγω) :)

 

Τελικά σου κόβει εσένα :) ;)

 

 

Πάντως είναι λίγο βαρύ το θέμα και με αυτα που γράφεις στο πρώτο μήνυμα το έκανες ασήκωτο:p

Γραψε το με απλά καθημερινά λογάκια να το καταλαβαίνει και ο απλός λαουτζίκος..

 

Το μόνο που θα πω για το θέμα είναι ότι den πρέπει να μπερδεύουμε τους νόμους με την ηθική..(εξαιρέσεις υπάρχουν)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Νομίζετε οτι η ελληνική κοινωνία πάσχει ηθικών αξιών που να συνάγουν με τη λογική, ή απλα οι ηθικοι κανόνες που έχουμε πάνε περίπατο για να γεμίσει η κοιλιτσα μας?

 

Aν είναι να πάσχει από κάτι η ελληνική κοινωνία, αυτό είναι

1) τα υπεράριθμα "μη" και "όχι" που μας έχουν μάθει, οτι είναι τα σωστά

2) από τη σεμνοτυφία που διακρίνει την Ελλάδα και τους Έλληνες. Και είναι και κουτό: είμαστε "σεμνοί" και ηθικοί μέχρι αυτό, για το οποίο προηγουμένως κατηγορούσαμε τον γείτονα ότι κάνει και είναι ανήθικο/άσεμνο/χυδαίο, το κάνουμε και εμείς ή κάποιος οικείος μας, οπότε ξαφνικά γίνονται όλα (αν όχι σωστά) τουλάχιστον αποδεκτά.

 

Κοινώς: στρουθοκάμηλος, κεφάλι στο χώμα και πάμε... μπροστά για πίσω.:)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα λες mylogic_x. Η ηθική είναι απλά τα όρια που βάζουμε εμείς στους εαυτούς μας για να μην πέφτουμε σε ατοπήματα.

 

Τώρα, για το αν ήταν τέρατα ηθικής αυτοί που ίδρυσαν τούτο τον τόπο, μάλλον θα διαφωνήσω...

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Aν είναι να πάσχει από κάτι η ελληνική κοινωνία, αυτό είναι

1) τα υπεράριθμα "μη" και "όχι" που μας έχουν μάθει, οτι είναι τα σωστά

2) από τη σεμνοτυφία που διακρίνει την Ελλάδα και τους Έλληνες.

 

Δυστυχως οι Ελληνες ειναι ψευτες και υποκριτες........και αυτο μας διακρινει:X

Link to comment
Share on other sites

από τη σεμνοτυφία που διακρίνει την Ελλάδα και τους Έλληνες

εδώ αρχιζει κ χαλάει κ αυτο ακομα, δεν υπάρχει ούτε ένδειξη σεμνοτητας, εστω κ σεμνοτυφιας που ειναι αρκετά αρνητική σαν εννοια

 

Κοιτα την άποψη περι modesty που λενε κ οι φιλοι μας οι αγγλαρες δεν την συμμεριζομαι. Και εδώ τεινουμε να συγχέουμε την μετριότητα με την μετριοφροσυνη κ την σεμνότητα.

Τη σεμνότητα την θεωρώ αρετή, αλλα οχι την μετριοτητα. Πχ μένω σε μια πολύ φτωχή περιοχή στην οποία έχω ένα καλό σχετικα σπίτι... οκ δεν αφορά κανεναν. Αλλα τωρα να παω να αγοράσω μερσεντες κ φεραρι κ να την κοτσαρω μπροστα απ το σπιτι μου...εεε ειναι λιγο προκλητικό!!! Για το δικο μου το μυαλο βεβαια ετσι? καποιος άλλος θα το σκεφτει αλλιώς.

 

Το να ειναι κάποιος ανηθικος εμένα προσωπικά ποτέ (ή σχεδον ποτε) δεν με ενόχλησε. Αντίθετα ενοχλούμαι πααααρα πολυ απ τον παραλογισμό!!!

 

Απ την άλλη θεωρώ οτι η ηθικη και οι ηθικοι κανονες καλό ειναι να υπάρχουν ΜΟΝΟ για την προστασία των μελών της κοινωνίας που δεν μπορουν να προστατευτουν με άλλον τρόπο.

 

Και επίσης θεωρώ πως ένα τεράστιο μερίδιο ευθυνης έχει η εκκλησία η οποία δεν αποτελεί τιποτα άλλο παρα πρεσβευτή του σκοταδισμού, όπως κ οποιαδηποτε θρησκεια. Καποτε οι ηθικοι κανόνες που εβαζε η εκκλησία ίσως βοηθούσαν την επιβίωση του ανθρωπινου ειδους, αλλα θεωρω πως πια δεν την εχουμε αναγκη για να επιβιώσουμε και απο το φόβο του μεταφυσικού και τις επιταγες του ΗΘΙΚΟΥ και καλα, ας περάσουμε στο ΛΟΓΙΚΟ!

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

 

Κοινώς: στρουθοκάμηλος, κεφάλι στο χώμα και πάμε... μπροστά για πίσω.:)

 

Τι είναι αυτά τα "μπροστά" και "πίσω", ποιος και πως τα ορίζει :ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

για γινε πιο συγκεκριμενος ρε συ siciliano :)

 

ps το αρχαιο κειμενο το εβαλα παραπανω αφενώς γιατι μου άρεσε αφετέρου οπως βλέπετε τα ιδια που μας απασχολουσαν κ τοτε τα ιδια μας αποσχολουν κ τώρα...τα ιδια σκ...@@ δεσμιοι ειμαστε ακομη, 2200 κ κατι χρονια μετα

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Ο Ελληνας ειναι.......σε κοιτω με κοιτας........εγω ειμαι ηθικος εσυ δεν εισαι........και μπορει εσυ να εισαι ηθικος αλλα εγω θελω να ειμαι ο ηθικος εσυ θα κατσεις στ'αυγα σου γιατι δεν εισαι ηθικος και θα κανεις ΜΟΚΟ.......Ελληναρας παιδι μου ο κλασσικος ο Ελληνας.
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτά τα "μπροστά" και "πίσω", ποιος και πως τα ορίζει :ninja:

 

Πιθανότατα το μπροστά να είναι μια αγγελικά πλασμένη( .; ) κοινωνία..η κοινωνία ορίζει τι είναι λάθος και τι σωστό, τι είναι καλό και τι κακό

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

 

Και επίσης θεωρώ πως ένα τεράστιο μερίδιο ευθυνης έχει η εκκλησία η οποία δεν αποτελεί τιποτα άλλο παρα πρεσβευτή του σκοταδισμού, όπως κ οποιαδηποτε θρησκεια. Καποτε οι ηθικοι κανόνες που εβαζε η εκκλησία ίσως βοηθούσαν την επιβίωση του ανθρωπινου ειδους, αλλα θεωρω πως πια δεν την εχουμε αναγκη για να επιβιώσουμε και απο το φόβο του μεταφυσικού και τις επιταγες του ΗΘΙΚΟΥ και καλα, ας περάσουμε στο ΛΟΓΙΚΟ!

Δηλαδή αν καταργηθούν οι θρησκείες κατευθείαν θα πάμε μπροστά? Τόσους αιώνες, από τότε που εμφανίστηκε ο άνθρωπος πιστεύει κάπου, όλο αυτόν τον καιρό πίσω πάμε?

 

για γινε πιο συγκεκριμενος ρε συ siciliano :)

Αυτός που πρέπει να γίνει πιο συγκεκριμένος είναι ο DesertSMisSRaiN, εγώ μια απορία έχω:rolleyes:.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν καταργηθούν οι θρησκείες κατευθείαν θα πάμε μπροστά? Τόσους αιώνες, από τότε που εμφανίστηκε ο άνθρωπος πιστεύει κάπου, όλο αυτόν τον καιρό πίσω πάμε?

σικελέ σιγουρα όχι, μάλιστα το σοκ θα είναι τεράστιο στην κοινωνία!

Αλλά μην κοιτάς εμάς ως ορθόδοξους κ καθολικούς. Εδώ υπάρχει κ κάποιο πεδίο λογικης. Ινδουιστές, (φανατικοί) ισλαμιστές (όλοι οι ισλαμιστές δεν ειναι κ πολλοι φανατικοι ξέρετε), ταοιστες, συντοιστές κλπ ζούνε σε άθλιες συνθήκες με τις ευλογίες της θρησκέιας τους. Ουτε θα γίνουν αυτόματα πλούσιοι ουτε τιποτα.

 

Και σίγουρα ολο αυτον τον καιρό πισω δεν πάμε, υλικά τουλάχιστον, αλλά πνευματικά η ανάπτυξη υστερεί. Η δουλεια, η παιδική εργασία κ σεξουαλικη κακοποίηση, η κακοποίηση των ζώων, η ισότητα, η βια απο ανθρωπο σε άνθρωπο απλα για πλάκα ή χωρίς αιτια ειναι μόνο από τα χαρακτηριστικά που έχουμε όχι μόνο ως λαός αλλα και ως ανθρωπότητα. Σε αυτά υπήρχαν αρχαίοι λαοι που τα ειχαν εξαλίψει, εμείς που στεκόμαστε σε αυτά?

Βρίσκω ότι 4.000 χρόνια τώρα ενώ τεχνολογικά ειμαστε σε αρκετά καλό επίπεδο, σε πνευματικό η εξέλιξη δεν ειναι η ανάλογη. Και δεν είμαστε κ πολύ μακρύά από το παράδειγμα του ιθαγενή που βλεπουμε στις ταινίες κ του δινουν ενα πιστόλι κ αυτός δεν ξέρει τι ειναι κ πυροβολεί τελικά τον εαυτό του! :)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για μένα έχεις δίκαιο. Η ανάπτυξη του πνεύματος και της λογικής είναι αντιστρόφως ανάλογη από αυτην της τεχνολογίας απλά, επειδή είναι ωραίο σαν θέμα, καλύτερα να μην μπλεξουμε την εκκλησία γιατί αυτό απαγορεύεται και θα ήταν κρίμα να κλειδωθεί.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

οι αναφορές δε γίνονται σε συγκεκριμένη εκκλησία (αν κ θα πρεπε) αλλά για την θρσκεία (γενικότερα επι το πλείστον), οπότε να ρωτήσω κ γω κανα mod με τη σειρά μου, θα κλειδωθεί το θέμα? Πάντως δεν μπορείς να αναφερθείς στην ηθικη αν δεν αναφερθείς στις επιταγές που η θρησκεία επιβάλλει.:)
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το τι είναι ηθικό ή ανήθικο προσδιορίζεται απ΄οτους φορείς κοινωνικοποιήσης και κυρίως από την οικογένεια, την θρησκεία και το σχολείο.

Από την στιγμή που παλαιότερα οι τρεις αυτοί φορείς ήταν άρρηκτα συνδεδεμένη μεταξύ τους και η θρησκεία είχε πολύ πιο έντονο ρόλο και ασκούσε μεγαλύτερη εξουσία στο ευρύτερο κοινωνικό σύνολο είναι λογικό η διαμορφώνει αυτή κατά κύριο λόγο το περιοχέμενο της έννοιας "ηθική".

Π.χ. η μονογονεϊκές οικογένειες δέχονταν υψηλή κριτική, οι σεξουαλικές σχέσεις πριν τον γάμο το ίδιο κλπ. Σήμερα κάποια πράγματα έχουν ατονίσει.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι όταν οι κανόνες ηθικής αποκτήσουν ανθρωπιστικό πνεύμα θα έχουν μεγαλυτερο αντικρισμα.

Link to comment
Share on other sites

100% maidis

Αν κ για μένα, θα έπρεπε η εννοια της ηθικης, θα έπρεπε να συνάγει με αυτή της λογικής...η οποία λείπει απ την καθημερινη μας συμπεριφορα

 

Για μένα η οικογένεια παίζει απλά το ρόλο του "παπαγάλου" της κοινωνίας στις περισσότερες περιπτώσεις. Και μάλιστα με άσχημο τρόπο.

Πολύ ανεπτυγμένη πάντως είναι κ η έννοια της περιβαντολλογικής ηθικής ειδικά στην ελλάδα κ με τις ευλογίες του επίσημου κρατους

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

οι αναφορές δε γίνονται σε συγκεκριμένη εκκλησία (αν κ θα πρεπε) αλλά για την θρσκεία (γενικότερα επι το πλείστον), οπότε να ρωτήσω κ γω κανα mod με τη σειρά μου, θα κλειδωθεί το θέμα? Πάντως δεν μπορείς να αναφερθείς στην ηθικη αν δεν αναφερθείς στις επιταγές που η θρησκεία επιβάλλει.:)

 

ΟΙ ΟΠΧ απαγορεύουν ρητά οποιεσδήποτε συζητήσεις είτε για την εκκλησία μας είτε γενικά για την θρησκεία,οπότε αν (μιας και είσαι ο δημιουργός του θέματος) πιστεύεις ότι δεν μπορεί να συνεχιστεί η κουβέντα χωρίς να μιλήσουμε περί θρησκείας,καλύτερα να μην το προχωρήσουμε άλλο..

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το τι είναι ηθικό ή ανήθικο προσδιορίζεται απ΄οτους φορείς κοινωνικοποιήσης και κυρίως από την οικογένεια, την θρησκεία και το σχολείο

 

Κατά τη γνώμη μου, εδώ και καιρό τα σχολεία έχουν γίνει πολύ 'απρόσωπα' και έχουν χάσει κατά πολύ από τον ρόλο που είχαν στην ηθικοκοινωνική διαμόρφωση των νέων. Χωρίς να βάζω όλους τους δασκάλους-καθηγητές στο ίδιο τσουβάλι, οι περισσότεροι έχουν κατά νου απλώς να διδάξουν την ύλη που τους ορίστηκε, να έχουν μια 'ήσυχη μέρα' στο σχολείο, μη δίνοντας πραγματικά σημασία σε θέματα στα οποία θα μπορούσαν να είναι πολύ χρήσιμοι στους μαθητές. Όσο να 'ναι εγώ θυμάμαι ότι σε συζητήσεις στην τάξη με 'cool' και ανοικτόμυαλους καθηγητές ανοίχτηκαν θέματα που οι περισσότεροι δεν θα συζητούσαν με τους γονείς τους για αυτά.

 

Πιστεύω ακράδαντα πως πρότιστο ρόλο για τις ηθικές αξίες που θα αποκτήσει κάποιος ασκεί η οικογένειά του και κατά δεύτερο λόγο οι φίλοι του. Εκεί που κάποιος καταλαμβαίνει ότι έχει ξεπεράσει μερικά όρια, ότι με τις πράξεις του μειώνει τον εαυτό του ή πληγώνει τους δίπλα του, μπαίνουν και οι ηθικοί φραγμοί.

 

Όσο αφορά την εκκλησία, μακάρι να μπορούσαμε να αναλύσουμε το θέμα γιατί υπάρχει αρκετή κριτική να γίνει.

 

Και ναι, σεμνοτυφία δυστυχώς υπάρχει, όμως σε μεγαλύτερο βαθμό επικρατει η γαϊδουροσύνη στην κοινωνία μας, που είναι ακόμη χειρότερο. Και η σεμνοτυφία είναι όμως κάτι αρνητικό, ένα ελεύθερα σκεπτόμενο άτομο μακριά από ντροπές, ταμπού και φόβους είναι αυτό που θα δημιουργήσει, θα φέρει καινοτομίες και αλλαγές στους τομείς βέβαια που θα ασχοληθεί.

 

Σε πολλές περιπτώσεις η ηθική δεν συμβαδίζει με τη λογική, κατάλοιπα παλαιότερων εποχών και αντιλήψεων που διατηρούμε μέχρι σήμερα. Σιγά σιγά όμως οι νέοι αλλάζουν μερικά πράγματα, κυρίως στις μεταξύ τους σχέσεις. Το μέλλον για μένα φαντάζει αισιόδοξο, αν και τα δελτία ειδήσεων κάθε βράδυ προσπαθούν να με διαψεύσουν...

When the sun is cold and black, when you wanna scream and shout, and the record plays the dark side of the moon...
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη οκ, μου στειλε κ ο Μανος.

Γνωρίζω περι σεβασμού στα θρησκευτικά πιστεύω του άλλου κ σεβαστό εφόσον αποτελεί κ κανόνα στο φορουμ.

Θα προσπαθησω να το προσεγγισω αλλιώς.

Στο θέμα μας τώρα.

 

Επι παραδείγματι. Οι Μωαμεθανοί δεν τρώνει χοιρινό κ δεν πινουν οινόπνευμα για κάτι πολυ λογικό. Ειναι λαος που κατά κανόνα ζουσε στην έρημο κ ζει γενικά σε συνθήκες ζέστης κ υγρασίας- ομολογουμένως δύσκολες. Το αλκοολ κ το χοιρινό θα θέριζε πολυ απλα τον πληθυσμό. Όπως τον ιδιο ρόλο παιζει κ λευκη κελεμπία. Ειναι ενα τελειο παράδειγμα πως η λογική ενσωματώθηκε στην ηθικη :)

 

Πιστεύω ακράδαντα πως πρότιστο ρόλο για τις ηθικές αξίες που θα αποκτήσει κάποιος ασκεί η οικογένειά του και κατά δεύτερο λόγο οι φίλοι του. Εκεί που κάποιος καταλαμβαίνει ότι έχει ξεπεράσει μερικά όρια, ότι με τις πράξεις του μειώνει τον εαυτό του ή πληγώνει τους δίπλα του, μπαίνουν και οι ηθικοί φραγμοί.

Το θεμα των ηθικών φραγμών εμπεριέχει κ πολλά ενοχικά στοιχεία. ΔΥστυχώς ή ευτυχώς οπως διαπιστώνουμε πολλές δομές της κοινωνίας αυτής ορίζονται από ανθρώπους με τα λίγότερα ενοχικά στοιχεία.

 

Πάντως ενδιαφέρον έχει μια έρευνα, η τελευταία που έγινε, για τις πιο "ευτυχισμένες" χώρες του κόσμου. Κ το συμπέρασμα είναι ότι είναι όλες τους απίστευτα ανεκτικές κοινωνίες προς οτιδήποτε... Κ οι νόμοι εφαρμόζονται. Έκπληξη πάντως μου έκανε η εισαγωγή στη δεκάδα της Κολομβίας.

 

Όσο αφορά την εκκλησία, μακάρι να μπορούσαμε να αναλύσουμε το θέμα γιατί υπάρχει αρκετή κριτική να γίνει.

δεσμευόμαστε κ αποδεχόμαστε τους όρους εδώ αλλιώς όντως έχει ψωμί, πάντως ειναι κριμα να κλειδωθεί το thread.

 

Το μέλλον για μένα φαντάζει αισιόδοξο, αν και τα δελτία ειδήσεων κάθε βράδυ προσπαθούν να με διαψεύσουν...

δεν ξέρω. Μιλώντας με φίλη ψυχίατρος, σε γνωστό νοσοκομείο μου είπε ότι ειναι απαισιόδοξη.

Παράλληλα έχουν αυξηθεί σε τεράστιο βαθμό οι κρίσεις αγχους κ πανικου, καθε βραδυ δεχεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ απο ανθρώπους νεους κυριως που δεν μπορούν να αναπνεύσουν.

 

Δυστυχώς έχω την εντύπωση ότι στην ελλάδα πρώτα απ ολα νοσει η οικογένεια κ οι αποψεις που μπολιάζονται μεσα σε αυτή.

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...