Jump to content

[Επίσημο] Nokia N79


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περίεργα πράγματα.:wacko: Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις, οπότε πήγαινε σε ένα κοντινό nokia store να το κοιτάξουν και να σου πουν τι πρόβλημα υπάρχει.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Περίεργα πράγματα.:wacko: Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις, οπότε πήγαινε σε ένα κοντινό nokia store να το κοιτάξουν και να σου πουν τι πρόβλημα υπάρχει.

 

Σπάσιμο νεύρων. Θα το πάω και ελπίζω να φτιαχτεί.

...Life goes on...;)
Link to comment
Share on other sites

Για δεύτερη φορά χτες, μου σβήστηκαν όλα τα SMS. Δεν έχασα και τίποτα σημαντικό (νομίζω) αλλά τι παλαβό είναι αυτό; Έτσι ξαφνικά, χωρίς να κάνω restart, τίποτα, απλά ανοίγω τα εισερχόμενα και είναι κενό. Εξερχόμενα επίσης. Μουσική κλπ δεν έχει χαθεί από την κάρτα μνήμης ποτέ, ούτε κανένα άλλο πρόγραμμα που είναι όλα εγκατεστημένα εκεί. Και δεν είχα φτάσει το όριο των 999 που έχω βάλει στην αποθήκευση. Το είχε ξανακάνει με το v.20 λογισμικό μιά φορά...
Link to comment
Share on other sites

Πώς βάζεις όριο μηνυμάτων? Κοιτάζω στις ρυθμίσεις και λέει "αριθμός αποθηκευμένων μηνυμάτων 20" έχω πάνω από 100 μηνύματα στο κινητό! :p

Βασικά έχω το Ν81.. αλλά σχεδόν τις ίδιες ρυθμίσεις έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή "αριθμός αποθηκευμένων μηνυμάτων" αφορά τα μηνύματα που έχεις στείλει. Αν έχεις πάνω από 100 σταλθέντα μηνύματα ενώ έχεις βάλει όριο 20, είναι λίγο περίεργο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Για τα εισερχόμενα ρωτάω πώς γίνεται να βάλεις όριο. Στα εισερχόμενα έχω πάνω από 100. Τα σταλθέντα τα σβήνω.
Link to comment
Share on other sites

Για δεύτερη φορά χτες, μου σβήστηκαν όλα τα SMS. Δεν έχασα και τίποτα σημαντικό (νομίζω) αλλά τι παλαβό είναι αυτό; Έτσι ξαφνικά, χωρίς να κάνω restart, τίποτα, απλά ανοίγω τα εισερχόμενα και είναι κενό. Εξερχόμενα επίσης. Μουσική κλπ δεν έχει χαθεί από την κάρτα μνήμης ποτέ, ούτε κανένα άλλο πρόγραμμα που είναι όλα εγκατεστημένα εκεί. Και δεν είχα φτάσει το όριο των 999 που έχω βάλει στην αποθήκευση. Το είχε ξανακάνει με το v.20 λογισμικό μιά φορά...

 

Πρόσεξε τι θα σου πώ:

Μήπως έβγαλες κάποια στιγμή την κάρτα μνήμης από το κινητό?

 

Είχες επιλέξει ως μνήμη μηνυμάτων την κάρτα μνήμης?

Πήγαινε στις ρυθμίσεις μηνυμάτων>άλλο και δεν αν ακόμα αυτή ηεπιλογή είναι έτσι ή έχει αλλάξει και λέει μνήμη τηλεφώνου.

Αν ναι, διόρθωσέ το.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για τα εισερχόμενα ρωτάω πώς γίνεται να βάλεις όριο. Στα εισερχόμενα έχω πάνω από 100. Τα σταλθέντα τα σβήνω.

Στα εισερχόμενα δεν μπορείς να βάλεις όριο. Το όριο εξαρτάται καθαρά από τον ελεύθερο χώρο της κάρτα μνήμης ή της μνήμης του τηλεφώνου. Μπορούμε να βάλουμε όριο μόνο στα σταλθέντα μηνύματα, από 1 εως 999.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε τι θα σου πώ:

Μήπως έβγαλες κάποια στιγμή την κάρτα μνήμης από το κινητό?

Εκεί αποθηκεύονται αλλά δεν την έβγαλα, όχι. Τη μία μέρα όλα εκεί, την άλλη χαμένα. Αλλά ξέρω τι φταίει, έστειλε sms η πρώην και το γκαντέμιασε... Μετά είχε μόνο το δικό της μέσα μέχρι να έρθουν άλλα! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το n79 καθότι σκεφτομαι να το αγοράσω.

 

αξίζει κανείς να αγοράσει το n79 αυτή τη στιγμή ή υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση στην ίδια τιμή στα κινητά της Nokia; Πόσο χρηστική είναι η υπήρεσία GPS; Για τη λειτουργία του GPS απαιτείται χρήση internet; Η μπαταρία έχει λογική διάρκεια;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το n79 καθότι σκεφτομαι να το αγοράσω.

 

αξίζει κανείς να αγοράσει το n79 αυτή τη στιγμή ή υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση στην ίδια τιμή στα κινητά της Nokia; Πόσο χρηστική είναι η υπήρεσία GPS; Για τη λειτουργία του GPS απαιτείται χρήση internet; Η μπαταρία έχει λογική διάρκεια;

 

Ευχαριστώ

 

 

Το αν υπάρχει καλύτερο δεν το ξέρω. Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς ως χρηστικό και αν έχεις ξαναχρησιμοποιήσει GPS όμως γενικά είναι χρηστικό αν και όπως καταλαβαίνεις δε σου δίνει την άνεση μιας μεγάλης οθόνης. Εμένα όποτε το χρειάστηκα, που δεν είχα μαζί μου το PNA μου, μια χαρά με βόλεψε. Η χρήση internet δεν είναι υποχρεωτική, απλά υπάρχει ως δυνατότητα για υποβοήθηση. Η μπαταρία είναι από τις καλύτερες, ειδικά για symbian κινητό. Μπορώ με ευκολία να σου πω ένα μέσα όρο 3 ημερών με μέγιστο 4-5 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά sos...

Μέχρι τώρα, επικοινωνούσα το Ν79 με το laptop μέσω bluetooth. Κανονικά, αποστολή αρχείων, κι όλα τα σχετικά. Εντελώς ξαφνικά, δεν μπορώ να στείλω από το laptop στο κινητό τίποτα. "Η αποστολή απέτυχε" μου γράφει και τέλος. Από το Ν79 στέλνω στο laptop, από άλλο τηλέφωνο σ' αυτό και τούμπαλιν όλα οκ. Από το laptop στο Ν79 με τίποτα λέμε.

Με τρελαίνει γιατί μέχρι τώρα ήταν όλα οκ, κανένα πρόβλημα. Τι έγινε ξάφνου;;:mad:

 

Για πείτε καμιά ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να τα "ζευγαρώσεις" από την αρχή? Διέγραψε το "ζευγάρωμα" και κάνε την διαδικασία από την αρχή.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα, ναι. Διαγραφή αξιόπιστης και φτου κι απ' την αρχή, αλλά τζίφος.

Το κουλό είναι ότι: 1ον μέχρι τώρα όλα ήταν οκ, και 2ο και βασικότερο ότι από το τηλέφωνο στο laptop πάει κομπλέ, αλλά από το laptop στο τηλέφωνο δεν... Το ακόμα πιο κουλό είναι το εξής: επειδή σκάλωσα, το έκανα συνεχόμενα, μόλις διέκοπτε την αποστολή το ξανάστελνα.. και στο άσχετο, κάθε 8-10 αποτυχημένες προσπάθειες, έστελνε ένα αρχείο :blink: μόλις το έστελνε με επιτυχία, ξαναέστελνα κολλητά, και... μάντεψε... "η αποστολή απέτυχε"!!! Μου 'χει σπάσει τα νεύρα λέμε :mad:

Υποψιάστηκα μήπως φταίει το μπλεδόντι του πισιού (ένα toshiba dongle), αλλά δεν, γιατί ας πούμε με το Ν73 κανένα πρόβλημα απολύτως!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όλα τα εισερχόμενα μπαίνουν By default στο φάκελο των SMS, μήπως έχεις ορίσει να είναι η μνήμη του τηλεφώνου και δεν χωράει το αρχείο που πας να στείλεις;

 

 

Μη σου πω να κάνεις το αυτονόητο, USB καλώδιο και να κάνεις τη δουλειά σου και πολύ πιο γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όλα τα εισερχόμενα μπαίνουν By default στο φάκελο των SMS, μήπως έχεις ορίσει να είναι η μνήμη του τηλεφώνου και δεν χωράει το αρχείο που πας να στείλεις;

 

 

Μη σου πω να κάνεις το αυτονόητο, USB καλώδιο και να κάνεις τη δουλειά σου και πολύ πιο γρήγορα...

 

Μπα, δε παίζει ρόλο ο χώρος... μιλάμε για μερικά kb αρχεία με ελεύθερο χώρο πάνω από 40 mb...

 

Εν τέλει, αυτό κάνω, usb κι έξω απ' την πόρτα :lol: Απλά, η επικοινωνία μέσω bluetooth είναι πολύ χρήσιμη, γιατί η αποστολή μικρών αρχείων αμφίδρομα γίνεται εύκολα και γρήγορα, κι ούτε καλώδια ούτε pc suite ούτε τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Ουφ... Αυτά τα χαζά bugs με κουράζουν. Ο πλέον φανατικός Nokiaκιας φίλος μου θεωρεί ότι "όταν παίρνεις κινητό με λογισμικό, αυτά είναι αυτονόητα, αν δεν θέλεις τέτοια πάρε ένα χαζό κινητό να κάνεις κλήσεις, να παίζει μουσική και να βγάζεις φωτογραφίες"... Οπότε πήρα λάθος τηλέφωνο μάλλον :D Δεν μπορεί να φταίει η Νokia που δεν διορθώνει τα προβλήματα...
Link to comment
Share on other sites

επεσε στα χερια μου ενα nokia n79 αλλα ειναι απο την cosmote...εννοω πως εχει το μενου My view! θελω να του κανω αναβαθμηση ...θα εχω κανενα προβλημα στα firmware...μπορω με καποιο τροπο να το βγαλω?? αν ξερει κανενας ας με βοηθησει...thanks!

 

MMS δεχεται-στελνει? γιατι στην δημιουργια δεν εχει το μενου mms...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα branded κινητά ακολουθούν δική τους πορεία αναβαθμίσεων.

Δεν γνωρίζω πια είναι η τελευταία για αυτά τα μοντέλα, αλλά το πώς το βγάζεις και το κάνεις απλό όπως και τις άλλες συσκευές της Nokia, το αναφέρει το FAQ.

Ανέτρεξε σε αυτό και θα βρεις την απάντηση.

 

ΥΓ: Έχουν απαντηθεί πάρα πολλές φορές αυτά τα πράγματα.

 

 

Τέλος, δέχονται και στέλνουν mms κανονικά.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την τελευταία εβδομάδα έχω τρελαθεί να το φορτίζω. Κρατάει λίγο πάνω από μία μέρα, ίσως και με λιγότερη χρήση. Φταίει το κρύο σε τέτοιο βαθμό και έχουν επηρεαστεί και τα δικά σας ή κάτι το έχει πιάσει το δικό μου μόνο; Και κάνω ακριβώς τα ίδια πράγματα, με την έννοια ότι δεν το αφήνω για ώρα σε σημείο χωρίς σήμα να καίει έτσι μπαταρία, όπου το άφηνα το αφήνω.
Link to comment
Share on other sites

To ότι κρατάει λιγότερο το παρατήρησα και εγώ τελευταία. Αλλά ήταν μεγάλη η αλλαγή προς το χειρότερο από τότε που μπήκε το v.30 λογισμικό ήδη. Πχ, χτες το πρωί 3 μπάρες, έκλεισε πριν γυρίσω σπίτι το βράδι με περίπου 10 SMS, 5 λεπτά GPS και 15 λεπτα ομιλίας. Το 3G δεν το ενεργοποίησα ποτέ, μόνο GSM δουλεύει. Μέρα παρά μέρα φόρτιση θέλει πλέον για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα "μείνει" από ρεύμα μέσα στη μέρα και την μπαταρία του την πρόσεχα πάντα. Το πιστό μου W810i ακόμα και τώρα κρατάει 4-5 μέρες και κλείνει 4ετία σύντομα! Tον περισσότερο χρόνο το Ν79 είναι απλά αφημένο σε κάποιο τραπέζι. Σκέφτομαι να του κάνω ένα format πριν φρικάρω εντελώς γιατί πιθανολογώ ότι όλο και κάποια εφαρμογή που φόρτωσα ίσως να έχει συμβάλλει στην κατάσταση, παρ' όλο που τις έχω ρυθμίσει να μην ανοίγουν αυτόματα. Σήμα καλό όντως δεν έχω στην περιοχή μου, αλλά έτσι ήταν από τότε που το πήρα, δεν άλλαξε κάτι τώρα. Πάω να κάνω ένα Backup/Format και θα επανέλθω στο θέμα σε 2-3 μέρες...

 

 

edit: Το *#7370# όπως ξαναείπα δεν έκανε δουλειά, οπότε έγινα χουντίνι και πάτησα τα 4 πλήκτρα που πρέπει για να γίνει το reset. Ο θάνατος ήταν ακαριαίος, ΛΟΛ. Έκανα επαναφορά από το PC Suite και περιμένω να δω τι θα γίνει τώρα... Αυτό που με παραξένεψε είναι το εξής: Είχα επιλέξει τα SMS να αποθηκεύονται στην κάρτα μνήμης, αυτά τα διάβασε κανονικά και πριν την επαναφορά. Οι επαφές που ήταν αποθηκευμένες (μέσω των επιλογών στο μενού "επαφές") στην κάρτα μνήμης όμως, δεν διαβάστηκαν αυτόματα. Επίσης, εκεί που λέει "προεπ. μνήμη αποθήκευσης" για τις επαφές, δεν έχει άλλη επιλογή εκτός της μνήμης του τηλεφώνου. Αν είναι να μην μπορείς να το αλλάξεις, γιατί να υπάρχει το μενού; Ρητορική η ερώτηση.

 

 

 

Επίσης διάβασα στο support forum ότι "σύντομα" αναμένεται η έκδοση 30.101 του λογισμικού του Ν79 που.... διορθώνει πολλά Bugs! Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω βαλει ενα προγραμμα που λεει αναλυτικα για τη μπαταρια του κινητου εχω παρατηρησει τα εξης:αν το αφήσω να φορτίσει μια ωρα τοτε ειναι φορτισμένο στανταρ για 15 ωρες αν το κινητο το αφησω να φορτιζει ολο το απογεμα ανοικτο τοτε 2 μερες αν φορτιζει κλειστο 3 ημερες λεει αλλα γυρω στις 2,5 αντεχει..
Link to comment
Share on other sites

Αλλά εσύ το "λιώνεις" κιόλας έχεις πει, με μουσική, WiFi, κλήσεις, SMS κλπ. Το δικό μου κρατάει τόσο και κάθεται μόνο του σε μιά γωνιά αυτές τις μέρες. Περνάει και αυτό κρίση.... :)

 

Πάντως αυτή η πρώτη "μέτρηση" που ξεκίνησα το πρωί με πλήρη μπαταρία μάλλον δεν θα είναι αντιπροσωπευτική γιατί έπρεπε να κάνει πολλές επανεκκινήσεις και εγκαταστάσεις προγραμμάτων.

Link to comment
Share on other sites

οντως εχεις δικιο:p

τι να πω...πηγαινε το σε κανενα νοκια να του κανουν τσεκ απ...τη νεα εκδοση ελεγαν για ποτε να τη περιμενουμε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...