Jump to content

[Επίσημο] Nokia N79


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

 

οντως το μητρωο ειναι ακριβεις σε αυτα που λεει...το εχω τσεκαρει

 

παιδια η απαντηση της εταιρεις (wind) ειναι οτι οι μετρητες δεν ειναι ακριβεις ποτέ και υπαρχουν αποκλεισεις .αλλα παντα κανουν λαθος στα πακετα δεδομενων και παντα ειναι παραπανω τα kb?μου φαινεται περιεργο....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από σήμερα, μετά από πολλές παλινωδίες, είμαι ένας ευτυχής (πιστεύω!) κάτοχος του Ν79...Θα ήθελα να ρωτήσω ποιά η τελευταία αναβάθμιση. Εγώ έχω την 10.046 / 7-10-2008. Υπάρχει κάποια νεώτερη; Επίσης σχετικά με τα οπίσθια καλύμματα, έχει κυκλοφορήσει κάποιο σε γκρι (ανοιχτό-όχι ανθρακί) χρώμα;
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα, μετά από πολλές παλινωδίες, είμαι ένας ευτυχής (πιστεύω!) κάτοχος του Ν79...Θα ήθελα να ρωτήσω ποιά η τελευταία αναβάθμιση. Εγώ έχω την 10.046 / 7-10-2008. Υπάρχει κάποια νεώτερη; Επίσης σχετικά με τα οπίσθια καλύμματα, έχει κυκλοφορήσει κάποιο σε γκρι (ανοιχτό-όχι ανθρακί) χρώμα;

 

Υπάρχει κάτι στο χρώμα που λες (Steel Grey) αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αυτό ακριβώς θες! Κοίτα όλα τα διαθέσιμα χρώματα από τον σύνδεσμο από κάτω και παράγγειλέ το (15,90 ευρώ). Δεν ξέρω αν πουλιούνται σε μαγαζί.

 

http://www.oneline.fi/xpress-on/index.php?lan=en&intro=N79.flv&phone=N79

Link to comment
Share on other sites

Το ψάχνω από το πρωί και μέχρι στιγμής δεν μπορώ να βρω λύση. Με ποιο τρόπο μπορεί να μείνει εμφανές το screen saver χωρίς να σβήσει μετά από 5 sec ; Σε όλα μου τα nokia S60 το screen saver κρατιόταν εμφανές, από μόνο του ή μετά από κάποια ρύθμιση....Εδώ σβήνει κατευθείαν, ούτε την διάρκεια της κλήσης δεν προλαβαίνω να δω...Αναμένω μια διαφωτιστική (ελπίζω) απάντηση....:worry:
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Το ψάχνω από το πρωί και μέχρι στιγμής δεν μπορώ να βρω λύση. Με ποιο τρόπο μπορεί να μείνει εμφανές το screen saver χωρίς να σβήσει μετά από 5 sec ; Σε όλα μου τα nokia S60 το screen saver κρατιόταν εμφανές, από μόνο του ή μετά από κάποια ρύθμιση....Εδώ σβήνει κατευθείαν, ούτε την διάρκεια της κλήσης δεν προλαβαίνω να δω...Αναμένω μια διαφωτιστική (ελπίζω) απάντηση....:worry:

 

Δε γίνεται αυτό που θες, η Nokia το έχει απενεργοποιήσει για λόγους εξοικονόμισης ενέργειας (όπως και άλλες εταιρείες). Στο forum της Nokia έχει αναφερθεί πριν από την έκδοση του αναβαθμισμένου firmware, οπότε νομίζω ότι θέλει απλά να το διατηρήσει έτσι και για αυτό η επιλογή βρίσκεται στις επιλογές εξοικονόμισης ενέργειας. Αυτό που μπορείς να κάνεις άμα το θεωρείς τόσο σοβαρό είναι να πας Εργαλεία->Ρυθμίσεις->Γενικές->Προοσ. ρυθμίσ.->Θέματα->Εξοικ. ενέργ.->Κινούμενο σχέδιο και στις επιλογές->ρυθμίσεις του να βάλεις διάρκεια εξοικονόμισης ενέργειας να βάλεις το μέγιστο 60sec.

 

Επίσης, χωρίς να το έχω κάνει ο ίδιος, είδα να λένε ως λύση το πρόγραμμα http://pachome1.pacific.net.sg/~welic/cClock.html , με την ανάλογη κατανάλωση ενέργειας βέβαια.

 

παιδια η απαντηση της εταιρεις (wind) ειναι οτι οι μετρητες δεν ειναι ακριβεις ποτέ και υπαρχουν αποκλεισεις .αλλα παντα κανουν λαθος στα πακετα δεδομενων και παντα ειναι παραπανω τα kb?μου φαινεται περιεργο....

 

Μήπως το τηλέφωνο μετράει μόνο τα δεδομένα που κατεβάζεις και η χρέωση είναι και για τα σταλθέντα δεδομένα; Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα και δεν ξέρω πώς χρεώνουν οι εταιρείες. Αν χρεώνουν μόνο ό,τι κατεβάζεις είναι λίγο "περίεργο" να κάνει τόσο μεγάλα λάθη το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται αυτό που θες, η Nokia το έχει απενεργοποιήσει για λόγους εξοικονόμισης ενέργειας (όπως και άλλες εταιρείες). Στο forum της Nokia έχει αναφερθεί πριν από την έκδοση του αναβαθμισμένου firmware, οπότε νομίζω ότι θέλει απλά να το διατηρήσει έτσι και για αυτό η επιλογή βρίσκεται στις επιλογές εξοικονόμισης ενέργειας. Αυτό που μπορείς να κάνεις άμα το θεωρείς τόσο σοβαρό είναι να πας Εργαλεία->Ρυθμίσεις->Γενικές->Προοσ. ρυθμίσ.->Θέματα->Εξοικ. ενέργ.->Κινούμενο σχέδιο και στις επιλογές->ρυθμίσεις του να βάλεις διάρκεια εξοικονόμισης ενέργειας να βάλεις το μέγιστο 60sec.

 

Επίσης, χωρίς να το έχω κάνει ο ίδιος, είδα να λένε ως λύση το πρόγραμμα http://pachome1.pacific.net.sg/~welic/cClock.html , με την ανάλογη κατανάλωση ενέργειας βέβαια.

Πολύ άσχημο αυτό...Το τηλέφωνο δεν έχει ένδειξη για αναπάντητες, sms κλπ. και το χειρότερο χωρίς να σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις εσύ κουμάντο στην αποκαλούμενη αυτονομία, πού τί να την κάνεις αν δεν έχεις αυτές τις ενδείξεις διαθέσιμες....Όσο για το πρόγραμμα cClock δυστυχώς ούτε αυτό κάνει κάτι από τις επιλογές του, αφού φαίνεται πως οι επιλογές της νοκια περι αυτονομίας είναι ισχυρότερες και αμετάκλητες....:mad:

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Πολύ άσχημο αυτό...Το τηλέφωνο δεν έχει ένδειξη για αναπάντητες, sms κλπ. και το χειρότερο χωρίς να σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις εσύ κουμάντο στην αποκαλούμενη αυτονομία, πού τί να την κάνεις αν δεν έχεις αυτές τις ενδείξεις διαθέσιμες....Όσο για το πρόγραμμα cClock δυστυχώς ούτε αυτό κάνει κάτι από τις επιλογές του, αφού φαίνεται πως οι επιλογές της νοκια περι αυτονομίας είναι ισχυρότερες και αμετάκλητες....:mad:

 

Το τηλέφωνο έχει ένδειξη για αναπάντητες, κλπ μέσω της αναπνοής. Όταν την έχεις ενεργοποιημένη και έχεις π.χ. αναπάντητη αναπνέει διπλά.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο έχει ένδειξη για αναπάντητες, κλπ μέσω της αναπνοής. Όταν την έχεις ενεργοποιημένη και έχεις π.χ. αναπάντητη αναπνέει διπλά.
Η αναπνοή φαίνεται μόνο σε σκοτεινά περιβάλλοντα και όχι την ημέρα....Είναι σαφώς ένα βήμα προς τα πίσω....Δηλ τί πείραζε την νοκια να το αφήσει όπως στα σχετικά καινούργια Ν82, Ε66 κλπ; :mad:

 

Γνωρίζει κάποιος ποιές οι βελτιώσεις την νέας αναβάθμισης V.11.049 σε σχέση με την προηγούμενη;

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος ποιές οι βελτιώσεις την νέας αναβάθμισης V.11.049 σε σχέση με την προηγούμενη;

 

Έχουν ήδη αναφερθεί σε αυτό το thread στη σελίδα 31. Υπάρχει και η αναζήτηση;).

Link to comment
Share on other sites

Η αναπνοή φαίνεται μόνο σε σκοτεινά περιβάλλοντα και όχι την ημέρα....Είναι σαφώς ένα βήμα προς τα πίσω....Δηλ τί πείραζε την νοκια να το αφήσει όπως στα σχετικά καινούργια Ν82, Ε66 κλπ; :mad:

 

Γνωρίζει κάποιος ποιές οι βελτιώσεις την νέας αναβάθμισης V.11.049 σε σχέση με την προηγούμενη;

 

Δεν ειναι μονο 1 βημα πισω αλλα αρκετα κατ εμε!

Αν φιλε μου για σενα (οπως και για εμενα) η εμφανιση των αναπαντητων κλησεων,των μηνυματων οπως επισεις και της ωρας ειναι σημαντικη η λυση στις νεες συσκευες λεγετε οθονη oled οπως ακριβως εχει μονο το Ν85 στην Ελλαδα προς το παρον!

 

Τιποτε αλλο,απλα ελπιζω να καθιερωθουν γιατι πανω απο ολα ειναι τηλεφωνα και πιστευω ΠΡΕΠΕΙ με ΜΙΑ ματια να βλεπουμε την κατασταση τους!!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

πως δεν δείχνει ρε παιδιά;;αφού αν πατήσεις το πρώτο κουμπί για να ξεκλειδώσει στα δείχνει όλα;και πως διαφέρει αυτό στο N85?
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά! Αυτό είναι το πρώτο μου ποστ στο forum. Πρίν 2 μέρες παράγγειλα και γώ το Ν79 σε γκρί από τον Γερμανό και το περιμένω τώρα.. Υπομονή... Τα πόστ σας με βοήθησαν πολύ στην επιλογή μου και ευχαριστώ όλους όσους γράφουν την γνώμη τους και βοηθάνε αναποφάσιστους σαν εμένα! :)
Link to comment
Share on other sites

μεγια!χαιρόμαστε να βοηθάμε :D

αν έχεις απορίες μην διστάσεις να μας πεις...το ίδιο ισχύει και αν έχεις μάθει τίποτα gossip για το κινητό όπως αυτό:κάπου διάβασα ότι η συσκευή στο μαύρο χρώμα έχει ηδη την νέα αναβάθμιση v20 αρα οπου να'ναι θα βγει και για τα υπόλοιπα κινητά...

Link to comment
Share on other sites

πως δεν δείχνει ρε παιδιά;;αφού αν πατήσεις το πρώτο κουμπί για να ξεκλειδώσει στα δείχνει όλα;και πως διαφέρει αυτό στο N85?

 

Στο Ν85 ΔΕ χρειαζετε να πατησεις κανενα κουμπι μιας και αυτες οι πληροφοριες ειναι ευκρινως φωτισμενες στην οθονη του(α,και χωρις εξτρα καταναλωση ενεργιας απ τη μπαταρια του)!!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

really??συνεχεια ειναι αναμμενη η οθονη??δεν σβηνει σε κατασταση υπνου?τι να πω..δεν το ηξερα..
Link to comment
Share on other sites

really??συνεχεια ειναι αναμμενη η οθονη??δεν σβηνει σε κατασταση υπνου?τι να πω..δεν το ηξερα..

 

Οταν η οθονη ειναι σβηστη μενει 1 γραμμη ευκρινως φωτισμενη με αυτες τις πληροφοριες για αρκετη ωρα(πανω απο 1) οποτε με 1 ματια ενημερωνεσαι αμεσως.

Πολυ πρακτικο π.χ. αμ εισαι σε 1 καφετερια,η δουλεια η σπιτι και το εχεις σε αλλο δωματιο,η απλα θες να βλεπεις την ωρα βρε αδερφε χωρις να κουβαλας ρολοι μαζι σου και χωρις να πατας συνεχεια τα κουμπια!:)

Το καλο της οθονης oled!:D

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Tην δυνατότητα μέσω ενεργού screensaver την είχαν όλες οι συσκευές ΝΟΚΙΑ μέχρι πολύ πρόσφατα....Στο Ν73 μάλιστα θυμάμαι σου παρείχε την δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε ανενεργή οθόνη με ενα στη κορυφή φωτεινό μπλε led που με φωτισμό ανά δευτερόλεπτα σου έδινε αντίστοιχες πληροφορίες με την "ανάσα" του Ν79. Αν ήθελες όμως το έσβηνες και πλέον γινόταν ορατό το screen saver που όντας σε μια ενδιάμεση κατάσταση ανάμεσα σε φωτεινό και σκοτεινό σου παρείχε συνέχεια όλες τις πληροφορίες που επιθυμούσες....Τώρα δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα πιά, ενώ το screen saver ανάβει και σβήνει άμεσα στα πατήματα των πλήκτρων....:mad:
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σε μερικά κινητά, όπως στο Ε63, τα μηνύματα και οι αναπάντητες κλήσεις φαίνονται στο κάτω μέρος της οθόνης με τη μορφή εικονιδίων. Γίνεται να το έχουμε αυτό και στο Ν79 με κάποιο πρόγραμμα; :worry:

 

http://1.bp.blogspot.com/_7vXwBMqstvg/SRrJzBSIDKI/AAAAAAAAB6M/vz3jbNQeVp4/s400/e631.png

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτό, τουλάχιστον προς το παρόν, είναι προνόμιο των E series. Στα νέα 3rd edition θα υπάρχει η συγκεκριμένη δυνατότητα μέσω των widsets αλλά, δεν ξέρω αν θα προστεθεί με κάποια νεότερη αναβάθμιση και στα προηγούμενα μοντέλα. Με πρόγραμμα, όχι, δεν γίνεται.

 

Το handy shell δίνει παραπλήσιες δυνατότητες αλλά είναι λίγο απαράδεκτο σαν εφαρμογή. Δοκίμασέ το να δεις αν σε βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα πιά, ενώ το screen saver ανάβει και σβήνει άμεσα στα πατήματα των πλήκτρων....:mad:
αυτο ειναι πολυ σπαστικο..δεν μπορω με τιποτα να βαλω screensaver και να φαινεται..αλλα τι στο καλο θα βρουμε λυση:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα και γω το Ν79 μου σήμερα το πρωί. Με δυσκόλεψε πολύ η μετάβαση από το se στο n79 αλλά θα το συνιθήσω. Μέχρι τώρα όλα οκ! Πως μπορώ να δω τι έκδοση λογισμικού έχει.
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο. :)

 

Πατάς στην οθόνη αναμονής *#0000#

 

ΑΝ δεν το έχεις κάνει, διάβασε και το S60 Platform FAQ, θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...