Jump to content

[Επίσημο] Nokia N85


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια φωτογραφια διπλα στο Ν78 και το Ν95 .

Για την ποιοτητα της φωτογραφιας μπορειτε να κατηγορησετε το C905 :)

 

Και δυο φωτογραφιες απο την ιδια την συσκευη

Επισης οχι το καλυτερο αποτελεσμα αλλα δεν ευννοουν και οι συνθηκες :)

 

Οι ερωτησεις ευπροσκδεκτες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αham... Πρώτα η οθόνη του πως είναι ???? Είναι γρήρορο αργό ?? Ο ήχος του πως σου φαίνεται ? Το πληκτρολόγιο είναι καλό ??? Τριξίματα και τέτοια υπάρζουν ή όχι ?
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Αham... Πρώτα η οθόνη του πως είναι ???? Είναι γρήρορο αργό ?? Ο ήχος του πως σου φαίνεται ? Το πληκτρολόγιο είναι καλό ??? Τριξίματα και τέτοια υπάρζουν ή όχι ?

 

 

 

H οθονη του ειναι σχεδον οσο εντυπωσιακη λενε οτι ειναι . Σε εντονο φωτισμο και ειδικα φυσικο , η διαφορα απο μια LCD οθονη δεν εινα ιδιαιτερα ορατη .

Σε φωτισμο δωματιου ομως , και ειδικα χαμηλο , η διαφορα ειναι εντυπωσιακη προς το καλυτερο .

Δεν δημιουργουνται αντανακλασεις , ειδικα τα "σκουρα" χρωματα εμφανιζονται πολυ πιο σωστα και "ζωντανα" .

 

Γρηγορο ειναι , συγκριτικα π.χ. με το Ν78 και το Ε66 ειναι σαφως πιο γρηγορο , δεν ειναι ομως το ιδιο γρηγορο με τα πολλες φορες αναβαθμισμενα Ν95,Ν95 8GB και Ν82 .

Απολυτα λογικο ομως , αφου επισης ειναι βασισμενο στην Freescale πλατφορμα τους , χωρις τον 3D accelerator που εχει αυτη της texas instruments των συσκευων που ανεφερα πιο πανω .

Παρ'ολα αυτα η συσκευη μπορει να γραψει βιντεο σε 640x480 με 30 καρε το δευτερολεπτο κατι που δεν εχω καταλαβει ακομα πως ακριβως το κανει .

 

Ο ηχος στην αναπαραγωγη μουσικης ειναι καθαρος , αρκετα ζωντανος , και παλι λιγο καλυτερος απο τα N95,N82 και N78 , αλλα οχι οσο ζωντανος , καθαρος και δυνατος ειναι στο Ν81.

Δυστυχως ουτε εδω δεν εβαλαν ενα ολοκληρωμενο για την επεξεργασια του....

 

Τωρα για την ποιοτητα κατασκευης δεν εχω αποψη , αφου η συσκευη απεχει αρκετα απο τα μοντελα παραγωγης που θα κυκλοφορησουν στην αγορα , ειναι αρκετα παλαιοτερα κατασκευασμενη .

Link to comment
Share on other sites

H οθονη του ειναι σχεδον οσο εντυπωσιακη λενε οτι ειναι . Σε εντονο φωτισμο και ειδικα φυσικο , η διαφορα απο μια LCD οθονη δεν εινα ιδιαιτερα ορατη .

Σε φωτισμο δωματιου ομως , και ειδικα χαμηλο , η διαφορα ειναι εντυπωσιακη προς το καλυτερο .

Δεν δημιουργουνται αντανακλασεις , ειδικα τα "σκουρα" χρωματα εμφανιζονται πολυ πιο σωστα και "ζωντανα" .

 

Γρηγορο ειναι , συγκριτικα π.χ. με το Ν78 και το Ε66 ειναι σαφως πιο γρηγορο , δεν ειναι ομως το ιδιο γρηγορο με τα πολλες φορες αναβαθμισμενα Ν95,Ν95 8GB και Ν82 .

Απολυτα λογικο ομως , αφου επισης ειναι βασισμενο στην Freescale πλατφορμα τους , χωρις τον 3D accelerator που εχει αυτη της texas instruments των συσκευων που ανεφερα πιο πανω .

Παρ'ολα αυτα η συσκευη μπορει να γραψει βιντεο σε 640x480 με 30 καρε το δευτερολεπτο κατι που δεν εχω καταλαβει ακομα πως ακριβως το κανει .

 

Ο ηχος στην αναπαραγωγη μουσικης ειναι καθαρος , αρκετα ζωντανος , και παλι λιγο καλυτερος απο τα N95,N82 και N78 , αλλα οχι οσο ζωντανος , καθαρος και δυνατος ειναι στο Ν81.

Δυστυχως ουτε εδω δεν εβαλαν ενα ολοκληρωμενο για την επεξεργασια του....

 

Τωρα για την ποιοτητα κατασκευης δεν εχω αποψη , αφου η συσκευη απεχει αρκετα απο τα μοντελα παραγωγης που θα κυκλοφορησουν στην αγορα , ειναι αρκετα παλαιοτερα κατασκευασμενη .

 

δεν μπορειs να μαs πειs σε σχεση με τα 95ρια εαν ειναι καλυτερο σαν κατασκευη?:confused:

Link to comment
Share on other sites

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

 

καλο:)!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ταχύτατο. Τα εφε δουλεύεουν πολύ πιο γρήγορα απ'ότι στο Ν78 μου. Ελπίζω να μην έχουν αφήσει απ'έξω το θέμα haze μιας και έχει τα πιο εντυπωσιακά εφέ.

 

Δίπλα στο Ν96 φαίνεται πιτσιρίκι. :) Αν είχαμε και ήχο, θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορο ειναι , συγκριτικα π.χ. με το Ν78 και το Ε66 ειναι σαφως πιο γρηγορο , δεν ειναι ομως το ιδιο γρηγορο με τα πολλες φορες αναβαθμισμενα Ν95,Ν95 8GB και Ν82 .

Απολυτα λογικο ομως , αφου επισης ειναι βασισμενο στην Freescale πλατφορμα τους , χωρις τον 3D accelerator που εχει αυτη της texas instruments των συσκευων που ανεφερα πιο πανω .

 

:wacko: Τι σχέση έχει ο συνεπεξεργαστής 3D με την ταχύτητα του UI;

Είσαι σίγουρος ότι είναι πιο αργό από το N95 (αναφορικά με την ταχύτητα του UI, τα 3D games είναι το τελευταίο πράγμα που με ενδιαφέρει); Γιατί εγώ άλλα έχω διαβάσει στα διάφορα reviews... Και επίσης, είχες προσωπική εμπειρία από τις συσκευές που αναφέρεις (για να μπορείς να κάνεις σύγκριση) ή μιλάς βασιζόμενος στο τι διάβασες αλλού;

Σε ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει να αντικαταστήσω το Ν95 μου με το N85 (λόγω FP2, καλύτερης μπαταρίας, οθόνης, μεγαλύτερης RAM, σωστά τοποθετημένης κεραίας του GPS)...

Link to comment
Share on other sites

:wacko: Τι σχέση έχει ο συνεπεξεργαστής 3D με την ταχύτητα του UI;

Είσαι σίγουρος ότι είναι πιο αργό από το N95 (αναφορικά με την ταχύτητα του UI, τα 3D games είναι το τελευταίο πράγμα που με ενδιαφέρει); Γιατί εγώ άλλα έχω διαβάσει στα διάφορα reviews... Και επίσης, είχες προσωπική εμπειρία από τις συσκευές που αναφέρεις (για να μπορείς να κάνεις σύγκριση) ή μιλάς βασιζόμενος στο τι διάβασες αλλού;

Σε ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει να αντικαταστήσω το Ν95 μου με το N85 (λόγω FP2, καλύτερης μπαταρίας, οθόνης, μεγαλύτερης RAM, σωστά τοποθετημένης κεραίας του GPS)...

και εγω το ιδιο!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

H ελλειψη 3d accelerator που ακριβως και ποσο θα ειναι "αισθητη"?

Αυτο το ρωταω γιατι αποτι λενε θα ερχεται φορτωμενο με πολλα demo παιχνιδια και ισως με αδεια να κρατησεις το ενα. Εχει και gaming dedicated κουμπια...

Οχι οτι με νοιαζει ιδιαιτερα αλλα δεν θα τρεχει ικανοποιητικα αυτα τα παιχνιδια NGAGE?

Απλα εχω απορια γιατι τοχουν σχεδιασει ετσι ωστε να παιζονται πιο ευκολα τα παιχνιδια σαυτο.

Γενικα ποσο και που "κοστιζει" η ελλειψη 3d accelerator?

 

Γενικα σε ταχυτητα πως θα ειναι με βαση τις προδιαγραφες τους σε σχεση με το Ν82? Γενικα σε επεξεργαστικη ισχυ στις διαφορες εφαρμογες με ενδιαφερει...

Δηλαδη το Garmin π.χ. θα ειναι πιο γρηγορο στο Ν82 απο το Ν85? Το ιδιο?

Γιατι δεν εχω μπει στο νοημα τι παιζει με τους διαφορους επεξεργαστες....

Link to comment
Share on other sites

Ο 3D accelerator στα Ν95 και Ν82 δεν συμβάλει ούτε στο ελάχιστο στην ταχύτητα του user interface. To N78 μου είναι πιο γρήγορο και απο το Ν82 και απο το Ν95. Απο τα βίντεο ποου έχουμε δει κατά καιρούς (και που βρίσκονται στο συγκεκριμένο θέμα), βλέπω οτι το Ν85 είναι ταχύτατο. Αν αναλογιστείτε οτι τα μοντέλα είναι προπαραγωγής, τότε θα πρέπει να περιμένουμε μια πολύ γρήγορη συσκευή.

 

Το Ν85 του RIP είναι παλιό πρωτότυπο και σίγουρα δεν μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα απο την συγκεκριμένη συσκευή. Το ίδιο συνέβη και με το Ν96 οπου, πριν απο μόλις 2 βδομάδες μιλούσαν για προβλήματα τα οποία δεν υπήρχαν στο τελικό προιόν.

 

Όσον αφορά τα παιχνίδια N-Gage, θα πρέπει να το πιάσουμε στα χέρια μας και να κάνουμε μια άμεση σύγκριση με το N95 8GB για να δούμε αν υστερεί ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ο 3D accelerator στα Ν95 και Ν82 δεν συμβάλει ούτε στο ελάχιστο στην ταχύτητα του user interface. To N78 μου είναι πιο γρήγορο και απο το Ν82 και απο το Ν95. Απο τα βίντεο ποου έχουμε δει κατά καιρούς (και που βρίσκονται στο συγκεκριμένο θέμα), βλέπω οτι το Ν85 είναι ταχύτατο. Αν αναλογιστείτε οτι τα μοντέλα είναι προπαραγωγής, τότε θα πρέπει να περιμένουμε μια πολύ γρήγορη συσκευή.

 

Το Ν85 του RIP είναι παλιό πρωτότυπο και σίγουρα δεν μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα απο την συγκεκριμένη συσκευή. Το ίδιο συνέβη και με το Ν96 οπου, πριν απο μόλις 2 βδομάδες μιλούσαν για προβλήματα τα οποία δεν υπήρχαν στο τελικό προιόν.

 

Όσον αφορά τα παιχνίδια N-Gage, θα πρέπει να το πιάσουμε στα χέρια μας και να κάνουμε μια άμεση σύγκριση με το N95 8GB για να δούμε αν υστερεί ή όχι.

Πως γινεται να ειναι ποιο γρηγορο απο το Ν82 αφου εχει μονο ενα επεξεργαστη σε σχεση με το Ν82 που εχει 2;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Που τους είδες τους 2 επεξεργαστές; :blink:

 

N85

Single CPU

CPU Type: ARM 11

CPU Clock Rate: 369 MHz

 

N82

Dual CPU

CPU Type: ARM 11

CPU Clock Rate: 332 MHz

 

Η λέξη dual cpu δεν σημαίνει οτι έχει 2 επεξεργαστές.

Link to comment
Share on other sites

Που τους είδες τους 2 επεξεργαστές; :blink:

 

N85

Single CPU

CPU Type: ARM 11

CPU Clock Rate: 369 MHz

 

N82

Dual CPU

CPU Type: ARM 11

CPU Clock Rate: 332 MHz

 

Η λέξη dual cpu δεν σημαίνει οτι έχει 2 επεξεργαστές.

Τι σημανει τοτε dual cpu;

Link to comment
Share on other sites

:wacko: Τι σχέση έχει ο συνεπεξεργαστής 3D με την ταχύτητα του UI;

Είσαι σίγουρος ότι είναι πιο αργό από το N95 (αναφορικά με την ταχύτητα του UI, τα 3D games είναι το τελευταίο πράγμα που με ενδιαφέρει); Γιατί εγώ άλλα έχω διαβάσει στα διάφορα reviews... Και επίσης, είχες προσωπική εμπειρία από τις συσκευές που αναφέρεις (για να μπορείς να κάνεις σύγκριση) ή μιλάς βασιζόμενος στο τι διάβασες αλλού;

Σε ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει να αντικαταστήσω το Ν95 μου με το N85 (λόγω FP2, καλύτερης μπαταρίας, οθόνης, μεγαλύτερης RAM, σωστά τοποθετημένης κεραίας του GPS)...

 

και εγω το ιδιο!

 

H ελλειψη 3d accelerator που ακριβως και ποσο θα ειναι "αισθητη"?

Αυτο το ρωταω γιατι αποτι λενε θα ερχεται φορτωμενο με πολλα demo παιχνιδια και ισως με αδεια να κρατησεις το ενα. Εχει και gaming dedicated κουμπια...

Οχι οτι με νοιαζει ιδιαιτερα αλλα δεν θα τρεχει ικανοποιητικα αυτα τα παιχνιδια NGAGE?

Απλα εχω απορια γιατι τοχουν σχεδιασει ετσι ωστε να παιζονται πιο ευκολα τα παιχνιδια σαυτο.

Γενικα ποσο και που "κοστιζει" η ελλειψη 3d accelerator?

 

Γενικα σε ταχυτητα πως θα ειναι με βαση τις προδιαγραφες τους σε σχεση με το Ν82? Γενικα σε επεξεργαστικη ισχυ στις διαφορες εφαρμογες με ενδιαφερει...

Δηλαδη το Garmin π.χ. θα ειναι πιο γρηγορο στο Ν82 απο το Ν85? Το ιδιο?

Γιατι δεν εχω μπει στο νοημα τι παιζει με τους διαφορους επεξεργαστες....

 

Ο 3D accelerator στα Ν95 και Ν82 δεν συμβάλει ούτε στο ελάχιστο στην ταχύτητα του user interface. To N78 μου είναι πιο γρήγορο και απο το Ν82 και απο το Ν95. Απο τα βίντεο ποου έχουμε δει κατά καιρούς (και που βρίσκονται στο συγκεκριμένο θέμα), βλέπω οτι το Ν85 είναι ταχύτατο. Αν αναλογιστείτε οτι τα μοντέλα είναι προπαραγωγής, τότε θα πρέπει να περιμένουμε μια πολύ γρήγορη συσκευή.

 

Το Ν85 του RIP είναι παλιό πρωτότυπο και σίγουρα δεν μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα απο την συγκεκριμένη συσκευή. Το ίδιο συνέβη και με το Ν96 οπου, πριν απο μόλις 2 βδομάδες μιλούσαν για προβλήματα τα οποία δεν υπήρχαν στο τελικό προιόν.

 

Όσον αφορά τα παιχνίδια N-Gage, θα πρέπει να το πιάσουμε στα χέρια μας και να κάνουμε μια άμεση σύγκριση με το N95 8GB για να δούμε αν υστερεί ή όχι.

 

Πρωτα απο ολα θα σε παρακαλουσα mirrorofsorrow να μην βγαζεις συμπερασματα για το τι συσκευη εχω και το πως λειτουργει....

Αν ειναι να τραβηξω οτι τραβηξα και στο forum της SE καλυτερα να μην πω κουβεντα .....

Το κινητο που εχω ειναι αναβαθμισμενο με την τελευταια διαθεσιμη εκδοση , με αυτη που προκειται να το δουμε σε λιγες μερες στα καταστηματα , με ελληνικα φυσικα .

Ετσι και αλλιως οι συσκευες που θα αρχισουν να πωλουνται εχουν ηδη κατασκευαστει , εχει ηδη "περαστει" το λειτουργικο τους και ειναι κοντα στην αρχη της διαθεσης τους .

 

 

Παμε τωρα παρακατω .

Σε οτι εχει να κανει με την ποιοτητα κατασκευης ξαναλεω οτι δεν μπορω να απαντησω γιατι η συσκευη εκτος απο κατασκευασμενη πριν απο αρκετο καιρο , εχει ταλαιπωρηθει και ιδιαιτερα στα χερια αρκετων ανθρωπων , δεν ειναι δειγμα καινουριας συσκευης .

 

Τωρα σε οτι εχει να κανει με το πως το συγκρινα .

Εχω Ν81 , Ν82 , Ν95 , Ν78 , Ε90 οποτε για αυτα μιλαω με βαση την εικονα που εχω με τις συσκευες διπλα διπλα σε καθημερινη χρηση .

Ετσι και αλλιως , δεν συνηθιζω να γραφω κατι με βαση το τι εχω διαβασει και δει στο ιντερνετ ...Αντιθετως αυτο προσπαθω να αποφυγω να συμβαινει και με τα δικα μου ποστ για αυτο και δεν γραφω συνηθως....

 

Αυτο που δεν εθεσα σωστα ειναι το που και με ποιον τροπο ειναι πιο "Αργο" το Ν85 απο τα Ν95 και Ν82 .

Στον τομεα των Multimedia , του βιντεο και της εικονας δηλαδη .

Σε οτι εχει να κανει με την εικονα , η συσκευη απαιτει λιγο περισσοτερο χρονο να κανει render τις φωτογραφιες που εχει βγαλει οταν προσπαθεις να τις δεις με την σειρα απο το "Φωτογραφιες" .

Σε οτι εχει να κανει με το βιντεο τωρα , το θεμα ειναι το εξης .

Ετσι και αλλιως η συσκευη ειναι η πρωτη μη-OMAP συσκευη που μπορει να γραψει βιντεο σε 640x480 pixels με 30 καρε το δευτερολεπτο .

Ειναι εμφανες ομως κατα την εγγραφη τους , απο το framerate του viewfinder οτι η συσκευη δεν εχει την ιδια ισχυ με τα δυο αυτα τηλεφωνα .

Ακομα πιο εμφανες ειναι ομως στην αναπαραγωγη αυτων των αρχειων αφου τα εχει γραψει κανεις με την καμερα του .

Σε καθε γρηγορη σκηνη η συσκευη αδυνατει να παιξει ομαλα το βιντεο και "χανει" μερικα καρε .

 

 

Ας το παρουμε τωρα γενικοτερα .

 

Οι πλατφορμες της Νοκια για τα S60 μεχρι σημερα ηταν δυο , αυτη της Texas Instruments με τους OMAP 2420 και 2430 και αυτη της Freescale της οποιας δεν θυμαμαι αυτη την στιγμη το ονομα του επεξεργαστη που χρησιμοποιει .

Οι διαφορες πολλες μεταξυ τους , αλλα αυτα παρακατω .

Σε αυτη ηρθε να προστεθει και η νεα πλατφορμα του N96 της STi , η οποια εκτος απο καρτα γραφικων οπως ο ΟΜΑΡ διαθετει και ολοκληρωμενο αποκλειστικης επεξεργασιας ηχου , κατι που δεν διεθεται αυτη της ΟΜΑΡ και προκαλουσε και τα δικαιολογημενα σχολια για τις μουσικες επιδοσεις του Ν95 κυριως .

 

Διαφορες τωρα μεταξυ των freescale και ΟΜΑΡ .

Ο ΟΜΑΡ διαθετει εκτος πολλων αλλων και εναν hardware 3D accelerator ο οποιος μαζι με τον ARM11 επεξεργαστη ειναι οι βασικοτερες διαφορες απο αυτον της Freescale με τον ARM9 επεξεργαστη και χωρις hardware 3D accelerator .

 

Η αναφορα σε Dual CPU και single CPU φυσικα και δεν εννοει οτι η συσκευη εχει δυο επεξεργαστες ή μαλλον οχι ακριβως αυτο .

Στην περιπτωση των ΟΜΑΡ συσκευων στις οποιες και υπαρχει η αναφορα σε Dual CPU αυτο που εννοουν ειναι οτι ο ARM11 επεξεργαστης του , εκτελει τις διεργασιες του λειτουργικου συστηματος της συσκευης .

Υπαρχει αλλο ενα ξεχωριστο ολοκληρωμενο με δικο του επεξεργαστη , μνημη RAM το οποιο ειναι υπευθυνο για τις λειτουργιες δικτυου της συσκευης . Αυτο το δευτερο ολοκληρωμενο ειναι κατασκευασμενο απο την ιδια την Νοκια , και ειναι το ιδιο που χρησιμοποιει συνηθως για λειτουργικο και δικτυο στις μη-S60 συσκευες της .

Στην περιπτωση του επεξεργαστη/πλατφορμα της Freescale που υπαρχει στις συσκευες που αναφερονται σαν single CPU , τις διεργασιες που εχουν να κανουν με την επικοινωνια της συσκευης με το δικτυο τις αναλαμβανει ο ARM9 επεξεργαστης της συσκευης , ο ιδιος που εκτελει και τις διεργασιες του λειτουργικου της.

 

 

Η επιλογη του ΟΜΑΡ τωρα στις high end συσκευες της σειρας Ν δεν ειχε γινει τυχαια , αλλα ειχε αρχικα ξεκινησει στο Ν93 και ειχε να κανει αποκλειστικα και μονο με τις επιπλεον δυνατοτητες επεξεργασιας εικονας αλλα κυριως βιντεο που προσφερει στη συσκευη .

Ηταν η μονη πρακτικα εφαρμοσιμη λυση εκεινη την εποχη ωστε να μπορει η συσκευη να καταγραψει βιντεο σε 640x480 pixels με 30 καρε το δευτερολεπτο .

Στην συνεχεια εφαρμοστηκε και στο Ν95 και απο εκει και μετα "τον γνωρισε" ο κοσμος περισσοτερο .

Στην πραξη ομως , την υπαρξη του την εκμεταλευονται ολες οι Multimedia δυνατοτητες των συσκευων ειδικα στην αναπαραγωγη αρχειων βιντεο .

Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι η δυνατοτητα του Ν95 να αναπαραγει mp4 βιντεο κωδικοποιημενο με h264 codec σε 320x240 και 30fps χωρις προβλημα και "σπασιματα" , κατι το οποιο κανενα απο τα εως τωρα Freescale κινητα της σειρας Ν και οχι μονο δεν μπορουσε να κανει και δεν μπορει να κανει ουτε το Ν85 ή το Ν78 , τα δυο FP2 κινητα με αυτον τον επεξεργαστη , οποτε και οι τελευταιες ελπιδες οτι οι βελτιωσεις στο λειτουργικο θα ελυναν αυτο το "προβλημα" εξαφανιστηκαν .

Το πλεονεκτημα τωρα του Freescale ειναι οτι η ταχυτητα του UI και η ταχυτητα με την οποια η συσκευη λειτουργει γενικοτερα στις καθημερινα χρησιμοποιουμενες δυνατοτητες της, ειναι αισθητα μεγαλυτερη , για αυτο και οι συσκευες αυτες ειναι στην πραξη ταχυτητερες και δινουν και την αισθηση οτι ειναι ισχυροτερες χωρις να ειναι ομως .

Αυτο σε συνδιασμο με την ελλειψη στις περισσοτερες απο αυτες του RAP3G του επεξεργαστη δικτυου της Νοκια , ειναι ο σημαντικοτερος λογος που αυτες οι συσκευες συνηθως εχουν καλυτερη αυτονομια σε καθημερινη χρηση και ενας σημαντικος λογος που ειδικα το Ν95 αλλα ακομα και το Ν82 δεν πλησιαζουν τους χρονους αναμονης των Ε51 , Ε66 , Ν81 , και Ν78 σε συνδιασμο παντα με την μεγαλυτερη σε χωρητικοτητα μπαταρια που καποια απο αυτα εχουν .

Βεβαια , η διαφορα δεν ειναι τοσο μεγαλη οσο θα μπορουσε να ειναι , επειδη αυτος της Freescale για να ανταπεξελθει στις περισσοτερες απαιτησεις που εχει η συσκευη απο αυτον ειναι χρονισμενος στα 370 περιπου MHz αντι για 330 που ειναι αυτος του ΟΜΑΡ . Η διαφορα δεν φαινεται μεγαλη με την πρωτη ματια , στην πραξη ομως ειναι λιγο περισσοτερο απο 10%.

 

 

Υ.Γ. λιγο κουραγιο να διαβασετε ολοκληρο το ποστ και ελπιζω να σας λυθουν οι αποριες περι 2 επξεργαστων , κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

.....Η λέξη dual cpu δεν σημαίνει οτι έχει 2 επεξεργαστές.

Καλύφθηκα απόλυτα από τον R.I.P. για τα πέρι των επεξεργαστών.....

Link to comment
Share on other sites

στην ευρωπη έχει κυκλοφορησει? οχι ε? καμια ημερομηνία δε δίνουν :P δε μπορω αλλο με οθονη αφής τα μυαλά μας πονάνε :p
Link to comment
Share on other sites

R.I.P. ήσουν κατατοπιστικότατος νομίζω... :up:

 

Όχι όμως και τόσο ακριβής, όπως διαπιστώνω τώρα που το έψαξα...

 

Το N85 δεν έχει τον ARM9, αλλά τον ARM11. Για την ακρίβεια, οι επεξεργαστές των N85, N95 και N96 είναι οι εξής:

 

N96: ARM 9 (Dual, 264 MHz)

N85: ARM 11 (Single, 369 MHz)

N95: ARM 11 (Dual, 332MHz)

http://www.forum.nokia.com/devices/

 

Πάντως, από τον τύπο του επεξεργαστή και τη συχνότητά του μόνο δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα, γιατί στην ουσία οι ARM είναι οικογένειες επεξεργαστών με πολλές υποκατηγορίες, και επιπλέον η κάθε υλοποίηση (ΤΙ, STM, κλπ) είναι διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

Ναναι καλα ο φιλος R.I.P. για τον κοπο του που εξηγησε και διαφωτισε καποια πραγματα αλλα εμενα στον εγκεφαλο μου η κατασταση εξακολουθει να ειναι μπερδεγουεϊ...

 

Αν δειτε στην παρουσιαση του στο mobile-review το σχολιο που κανει για τις επιδοσεις του κινητου ειναι ειναι: "The N85 is almost no different from other FP2-based phones performance-wise, so it is pretty much in line with other state-of-the-art S60-powered devices"

 

Και ακριβως απο κατω benchmarks σε συγκριση με Ν95 που δειχνουν "χαοτικη" διαφορα!!!

 

Τελικα πρακτικα τι ισχυει?

 

Θα μπορει καποιος να τραβηξει χωρις προβλημα video vga στα 30 fps?

Θα μπορει να το παρακολουθησει σωστα?

Θα μπορει να λειτουργησει χωρις προβλημα μια βαρια εφαρμογη, πχ πλοηγησης Garmin, με τον ιδιο ομαλο τροπο που τρεχει στο Ν82?

Θα μπορει να τρεξει καποιο καινουριο NGage παιχνιδι χωρις κολληματα?

 

 

Και να προσθεσω μια γενικη απορια

ειναι τοσο μπετοβλακες ή απατεωνες αυτοι της Νοκια που να υποσχονται vga recording 30 fps, να φορτωνουν τη συσκευη με καμμια 10αρια NGage demos, να εχουν σχεδιασει gaming dedicated buttons και να την εξοπλιζουν με εναν επεξεργαστη που να μη μπορει να ανταπεξελθει σε αυτα?

 

Δεν το λεω ειρωνικα απλα μου εχει δημιουργηθει πραγματικα απορια τι συμβαινει τελικα με το θεμα επιδοσεων, γιατι αν τα benchmarks δειχνουν την αληθεια, τοτε ολα τα τελευταια τηλ της Νοκια ειναι για αυτοκτονια...

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι τελικα εντυπωση θα κανει στουs αγοραστεs το μικροτερο μεγεθοs του μια και απο θεμα λειτουργιων-αποδοσηs 'παιζει' στο ιδιο team μετα αλλα hi-nseries:)
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορει καποιος να τραβηξει χωρις προβλημα video vga στα 30 fps?

Θα μπορει να το παρακολουθησει σωστα?

Θα μπορει να λειτουργησει χωρις προβλημα μια βαρια εφαρμογη, πχ πλοηγησης Garmin, με τον ιδιο ομαλο τροπο που τρεχει στο Ν82?

Θα μπορει να τρεξει καποιο καινουριο NGage παιχνιδι χωρις κολληματα?

 

Για να δεις και μόνος σου τι βίντεο τραβάει κατέβασε 2 δείγματα και παίξε τα στον υπολογιστή σου (δεξί κλικ save as.. ).

Βίντεο 1

Βίντεο 2

 

Έχω το Ν78 το οποίο είναι το πρώτο symbian 9.3 και φοράει ακριβώς τον ίδιο επεξεργαστή με το Ν85 και Ν79.

 

Τα βίντεο VGA 30fps που τραβάω με το Ν82 τα παίζει άψογα στην οθόνη του. Γενικά όσες βιντεάκια και ταινίες που έχω δοκιμάσει να τρέξω και στις 2 συσκευές, δεν έχω πρατηρήσει καμία διαφορά που να δηλώνει την υπεροχή του Ν83 λόγω 3D accelerator.

 

Επίσης σε βαριές εφαρμογές όπως το garmin και το sygic, δεν έχω παρατηρήσει ποτέ την παραμικρή καθυστέρηση.

 

Όσον αφορά παιχνίδια απαιτητικά N-Gage, δεν μπορώ να απαντήσω. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να βάλω κάποιο παιχνίδι να δω πως αποδίδει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...