Jump to content

PNA αγνώστου ταυτότητας


BIG_BAD_BOY
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια sos. To πηρα εκανα τα αρχικα βηματα που λετε αλλα ουτε το activesync δουλευει (το μηχανακι με βαζει να διαλεξω αναμεσα σε usb mode και φορτιση) και το πισι λεει δεν αναγνωριστηκε η συσκευη. Και το μενου ειναι ιδιο με το αρχικο.

τι να κανω δεν ξερω, εχω διαβασει ολα τα Posts. μηπως φταινε τα vista?

 

Το activesync ειναι για XP. Για vista θα κατεβάσεις το windows mobile device center...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 691
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το activesync ειναι για XP. Για vista θα κατεβάσεις το windows mobile device center...

 

αυτο εννοουσα. το εχω ηδη γιατι εχω ενα Pda. Δεν συνδεεται ομως με το gps

ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

την βρηκα την storage card. τι ακριβως ψαχνω μεσα σε αυτη?

λαθος. την resident flash βρηκα. μας κανει αυτη?

τι μλκιες λεω ....

 

η resident flash εχει:elecdog, mobilenavigator,actimout, batery time, bklight,calibrate,language,timezone,volume. μας κανει κατι? τα 2 πρωτα ειναι φακελοι και εχουν:

diswarm, dogdata, elecdog,warm,

mobilenavigator, starting

Tην κάρτα στην ονομάζει storage card;Tότε δε ταιριάζει το μενού που έχει φτιάξει ο xroupista γιατί είναι για συσκευές που ονομάζουν την κάρτα sdmmc.Θέλει κάποιες μικροαλλαγές.

Τώρα για τα υπόλοιπα αρχεία στη resident flash.Δες αν κάποιο αυτά είναι .ini ή .txt

Aν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο,πάλι μπορεις να βάλεις το μενού κανονικά μέσω του αρχείου mobilenavigator_yuan.exe στην κάρτα.Απλά θέλει λίγο ψάξιμο παραπάνω

Για αρχή κατέβασε το μενού από το vector master 380 που είναι για φτιαγμένο για storage card

http://rapidshare.com/files/116402809/newmenu2.rar.html

Bάλε το φάκελο menu στην κάρτα και μέσω των windows πήγαινε στο storage card\menu\skin και τρέξε το systeminformation.exe

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω λοιπον τι κανω:

1. Σε μια αδεια καρτα εβαλα τα calibration.exe, shell.ini(με διαδρομη προς το calibration) και το φακελλο MioAutoRun

2. Κανω οτι εχετε πει για να ξεκλειδωσουν τα script kai πραγματι τρεχω ετσι κανονικα οποιο αρχειο θελω αρα μαλλον εχει ξεκλειδωσει ετσι δεν ειναι;

3. Μετα κανω hard reset και αλλαζω το shell.ini

4. Mετα απο αυτα οταν παταω πλοηγηση δεν μου εμφανιζεται το shell του xroupista και ουτε αναγνωριζεται απο το πισι

5. Παρατηρησα οτι στην καρτα υπαρχει ενα αρχειο κειμενου με το ονομα GPSRUNTIME που εχει μεσα την διαδρομη προς το igo.exe. Δοκιμασα και εκει να βαλω την διαδρομη που λετε αλλα τιποτα. Αν το διαγραψω επισης τιποτα.

6. Δοκιμασα και σε windows xp. Eπισης τιποτα

 

Αυτα

ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

Aπό τη στιγμή που βλέπετε windows η συσκευή έχει ξεκλειδώσει.Το γεγονός ότι δε συνδέεται με το pc δεν έχει να κάνει με το shell.ini καθώς αυτό το αρχείο καθορίζει απλά τι θα τρέχει το κουμπί πλοήγηση.Δυστυχώς δεν έχω τη συσκευή για να ξέρω τι ακριβώς παίζει με τη σύνδεση.Ισως ο xroupista ή ο papajo να έχουν κάποια ιδέα.
Link to comment
Share on other sites

δεν με νοιαζει και πολυ που δεν συνδεεται με το πισι γιατι ετσι και αλλοιως τα περισσοτερα προγραμματα πλοηγησης μπορουν να εγκατασταθουν και σε καρτα απευθειας. Το μεγαλο προβλημα ειναι οτι δεν βλεπω καθολου το προσθετο μενου αν και μεσα απο τα windows μπορεσα να το τρεξω.
ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

την επιφανεια εργασιας του χρουπιστα πως θα την βαλω?

εκανα τις οδηγιες που ειπε αλλα τζιφος. το εκανα με αδεια καρτα ομως. θα δοκιμασω να βαζοντας και το αρχειο που μου εδωσε ο bbbb το οποιο ξεκλειδωσε την συσκευη. καμια ιδεα επιπλεον???

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτά που γράφω στο ποστ 204

 

 

μαλλον δεν απευθυνεσαι σε εμενα αλλα στον φιλο hcivil. σωστα?

εμενα την δειχνει ως sdmmc. αλλα το μενου του χρουπιστα .... τζιφος, δεν το παιζει. καμια βοηθεια κανενας?

Link to comment
Share on other sites

ψαχνωντας την συσκευη διαπιστωσα μια μεγαλη απατη. ο επεξεργαστης δεν ειναι samsung 400 οπως ελεγε ο καριολης ο πωλητης αλλα κατι αλλο (centrality αν θυμαμαι καλα) 266. και η μνημη δεν ειναι 64 αλλα 40.
Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν απευθυνεσαι σε εμενα αλλα στον φιλο hcivil. σωστα?

εμενα την δειχνει ως sdmmc. αλλα το μενου του χρουπιστα .... τζιφος, δεν το παιζει. καμια βοηθεια κανενας?

Σε σένα απευθυνόμουν φίλε.Νόμιζα πως την κάρτα στην ονομάζει storage card.Για το μενού τώρα.Πως προσπαθείς να το τρέξεις;Tρέχεις απευθείας το systeminformation.exe;Koίταξες στα αρχεία στην resident flash αν έχεις κάποιο .ini ή .txt αρχείο;

Και μενα σαν sdmmc την βλεπει φιλοι μου.

Αφού σου τρέχει το μενού μέσω των windows,το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι μάλλον κάτι κάνεις λάθος στο μονοπάτι στο shell.ini

Link to comment
Share on other sites

στο ποστ 197 γραφω αναλυτικα τι εχει μεσα η resident flash.

ειναι καποια εικονιδια που γραφονται ακριβως ετσι. δεν εχουν καποια καταληξη.

Link to comment
Share on other sites

Aπό τη στιγμή που βλέπετε windows η συσκευή έχει ξεκλειδώσει.Το γεγονός ότι δε συνδέεται με το pc δεν έχει να κάνει με το shell.ini καθώς αυτό το αρχείο καθορίζει απλά τι θα τρέχει το κουμπί πλοήγηση.Δυστυχώς δεν έχω τη συσκευή για να ξέρω τι ακριβώς παίζει με τη σύνδεση.Ισως ο xroupista ή ο papajo να έχουν κάποια ιδέα.

 

δεν με νοιαζει και πολυ που δεν συνδεεται με το πισι γιατι ετσι και αλλοιως τα περισσοτερα προγραμματα πλοηγησης μπορουν να εγκατασταθουν και σε καρτα απευθειας. Το μεγαλο προβλημα ειναι οτι δεν βλεπω καθολου το προσθετο μενου αν και μεσα απο τα windows μπορεσα να το τρεξω.

 

Αφού είναι ξεκλείδωτη η συσκευή, πρέπει να φορτώσεις το MioAutoRun του xroupista και να τρέχει αμέσως μόλις το ανοίξεις και πατήσεις απο το αρχικό menu του, το εικονίδειο πλοήγησης. Τότε πρέπει να τρέχει το MioAutoRun με όλα τα του τα σχετικά. Το έχει έτοιμο ο xroupista. Mέσα στο "έτοιμο" είναι και ότι χρειάζεται για να το βλέπει το pc

Θα το βρεις εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2525789&highlight=MioAutoRun#post2525789. Αν για κάποιο λόγο την κάρτα του δεν την ονομάζει sdmmc αλλά storage card ή sd, τότε θα τρέχει το newmenu2 του δάσκαλου bbbb

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

κ νόμιζα ότι είχα καταλάβει τη διαδικασία ξεκλειδώματος..!:(

παιδια help...

μόλις παρέλαβα κ εγώ το δικό μου noname...δοκίμασα με calibration.exe για το ξεκλείδωμα, αλλά...τζίφος...

έβαλα στη κάρτα τα 3 αρχεία του xroupista , τα μαμα αρχεία δεν τα πείραξα (απλά αντικατέστησα το shell). Κάνω hard reset απ'το διακόπτη με το λουκέτο...πατάω πλοήγηση κ αυτό αρνείται να κάνει το δικό μου χατίρι...Απλά εκκινεί το μαμά Igo...

κάποια βοήθεια???

Link to comment
Share on other sites

που θα πάει θα τη βρώ την άκρη..!

λοιπόν: σε άδεια κάρτα περνάω το calibration.exe κ το shell με κατάληξη το exe.,επίσης το MioAutoRun...Ακολουθεί hard reset, με επιλογή πλοήγησης ανοίγουν τα windows!!!

με τον explorer παώ στο φάκελο mioautorun-->skin και τρέχω το mortscript.exe, βγάζει ένα παράθυρο στο οποίο πατάω οκ.Επειτα αλλάζω το μονοπάτι του shell.ini από \sdmmc\calibration.exe σε \sdmmc\mioautorun\skin\bost.exe.

Κάνω hard reset κ με navigation απλά δεν κάνει τίποτα...απλά βλέπω το αρχικό μαμα μενού..!!!!

 

Μάλλον θα έχετε βαρεθεί να ακούτε τα ίδια κ τα ίδια...αλλα ρε παιδια....HELP!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι ξεκλείδωτη η συσκευή, πρέπει να φορτώσεις το MioAutoRun του xroupista και να τρέχει αμέσως μόλις το ανοίξεις και πατήσεις απο το αρχικό menu του, το εικονίδειο πλοήγησης. Τότε πρέπει να τρέχει το MioAutoRun με όλα τα του τα σχετικά. Το έχει έτοιμο ο xroupista. Mέσα στο "έτοιμο" είναι και ότι χρειάζεται για να το βλέπει το pc

Θα το βρεις εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2525789&highlight=MioAutoRun#post2525789. Αν για κάποιο λόγο την κάρτα του δεν την ονομάζει sdmmc αλλά storage card ή sd, τότε θα τρέχει το newmenu2 του δάσκαλου bbbb

 

μα αυτο λεω... κανω ακριβως τα βηματα αυτα απειρες φορες και τιποτα. Οπως ακριβως και ο φιλος αποπανω

ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το μενού φορτώνει στο background;Σε κάποια pna το μενού φορτώνει,αλλά μένει κάτω από το original και έτσι δε φαίνεται.Γιατί είναι πράγματι περίεργο να φορτώνει μέσω των windows αλλά όχι μέσω του κουμπιού.

Kατεβάστε αυτό, http://rapidshare.de/files/40837026/task_manager.rar.html

αποσυμπιέστε και αντιγραφή στην κάρτα

Μέσω των windows τρέξτε το itaskmgr.exe.Και γράψτε ποιες διεργασίες και εφαρμογές τρέχουν στη συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το μενού φορτώνει στο background;Σε κάποια pna το μενού φορτώνει,αλλά μένει κάτω από το original και έτσι δε φαίνεται.Γιατί είναι πράγματι περίεργο να φορτώνει μέσω των windows αλλά όχι μέσω του κουμπιού.

Kατεβάστε αυτό, http://rapidshare.de/files/40837026/task_manager.rar.html

αποσυμπιέστε και αντιγραφή στην κάρτα

Μέσω των windows τρέξτε το itaskmgr.exe.Και γράψτε ποιες διεργασίες και εφαρμογές τρέχουν στη συσκευή

 

Έχουμε κ λέμε, process:

ITaskMgr.exe

osd.exe

calibration.exe

Gpsmc.exe

OVL_Manager.exe

PVShell.exe

gwes.exe

shell.exe

device.exe

filesys.exe

NK.exe

 

και Task:

\SDMMC\task manager

ITaskMgr

 

πιθανολογώ πως συμβαίνει αυτό που υποψιάζεσαι...ότι δηλ. φορτώνει στο backround...

Link to comment
Share on other sites

μα αυτο λεω... κανω ακριβως τα βηματα αυτα απειρες φορες και τιποτα. Οπως ακριβως και ο φιλος αποπανω

 

 

Ακριβώς τα ίδια συμβαίνουν και σε μένα. Και 100% το μενού φορτώνει στο παρασκήνιο, δεν ξέρω γιατι.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις διεργασίες θεωρώ πως το μενού είναι το pvshell.exe ή το shell.exe

http://rapidshare.de/files/40837950/test.rar.html

Kατεβάστε αυτό και δώστε διαδρομή στο shell.ini

\sdmmc\mioautorun\skin\test.exe είναι το μενού του xroupista χωρίς το φάκελο programms

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...