Jump to content

Samsung GT-i8510 INNOV8


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης, πως γίνεται να μη φορτίζει η μπαταρία όταν είναι συνδεμένο με usb;
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και ξαφνικά εκεί που η μπαταρία κρατούσε 4-5 ημέρες, άρχισε να μην κρατάει ούτε μία !!! Και αυτό από την μία ημέρα στην άλλη, χωρίς να έχω κάνει κάτι το διαφορετικό, και χωρίς να έχω βάλει κάποιο νέο πρόγραμμα.

Κάνω φορμάτ, πάλι τα ίδια... Πατούσα το *#0228# και έβλεπα τρελές ενδείξεις κατανάλωσης ρεύματος. Πηγαίνω σήμερα στην αντιπροσωπία της Samsung στη Θεσσαλονίκη, έκαναν έλεγχο στο κινητό αλλά δεν βρήκαν τίποτα. Μου λένε θα σου δώσουμε μια νέα μπαταρία να δεις. Μόλις την έβαλα μέσα έδειχνε 3 γραμμές. Είπαν να μην την φορτίσω, αλλά να την αφήσω να τελειώσει πρώτα και μετά να της κάνω 3 κύκλους φόρτισης των 8 ωρών η κάθε μία. (φόρτιση 8 ώρες, να την αφήσω να τελειώσει και πάλι 8 ώρες να την φορτίσω κτλ). Πάντως από το μεσημέρι στις 12 που έβαλα την μπαταρία μέχρι τώρα δεν έχει πέσει ούτε μία γραμμή, με αρκετή ομιλία !!!

 

Και τώρα η ερώτηση μου. Όπως δείχνουν τα πράγματα μάλλον έφταιγε η μπαταρία. Πως γίνεται να τα παίξει μία μπαταρία που δεν έχει κλείσει ούτε 20 ημέρες και μάλιστα από την μία στιγμή στην άλλη ????

Κάνοντας το ίδιο τέστ με το *#0228# από εκεί που μου έδειχνε 131 στο RAW ADC (not comp) και 134 στο Avg batt Val with comp με την προηγούμενη μπαταρία, τώρα μου δείχνει 80 και 83 αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Μου λένε θα σου δώσουμε μια νέα μπαταρία να δεις. Μόλις την έβαλα μέσα έδειχνε 3 γραμμές. Είπαν να μην την φορτίσω, αλλά να την αφήσω να τελειώσει πρώτα και μετά να της κάνω 3 κύκλους φόρτισης των 8 ωρών η κάθε μία. (φόρτιση 8 ώρες, να την αφήσω να τελειώσει και πάλι 8 ώρες να την φορτίσω κτλ).

Αυτη την μ@λ@κι@ δεν την κοβει ο Ελληνας.Αυτο που σου ειπαν για την φορτιση ειναι Φιπες.

 

Και τώρα η ερώτηση μου. Όπως δείχνουν τα πράγματα μάλλον έφταιγε η μπαταρία. Πως γίνεται να τα παίξει μία μπαταρία που δεν έχει κλείσει ούτε 20 ημέρες και μάλιστα από την μία στιγμή στην άλλη ????

Κάνοντας το ίδιο τέστ με το *#0228# από εκεί που μου έδειχνε 131 στο RAW ADC (not comp) και 134 στο Avg batt Val with comp με την προηγούμενη μπαταρία, τώρα μου δείχνει 80 και 83 αντίστοιχα.

 

Αυτες οι μετρησεις γινονται κατω απο συγγεκριμενες/ελεγχομενες καταστασεις με εργαστηριακα οργανα-οι μετρτησεις που πηρες δεν ειναι αντικειμενικες.

Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρία συμφωνώ και εγώ. Κανονικά την βάζεις να φορτίσει και με το που φορτίσει το βγάζεις από τον φορτιστή.

Οι μετρήσεις αυτές είναι live από το κινητό, στο ίδιο δωμάτιο του σπιτιού και πριν και τώρα.

Εάν το κάνεις και εσύ στο κινητό σου θα δεις ότι οι μετρήσεις δεν είναι σταθερές αλλά ανεβοκατεβαίνουν συνεχώς. Ωραία έστω ότι δεν είναι αντικειμενικές. Πως γίνεται πριν όταν έδειχνε τις τρελές τιμές να μην κρατάει ούτε μία ημέρα η μπαταρία, και τώρα με να μην πέφτει με τίποτα ?

Link to comment
Share on other sites

1. Εφοσον οι μετρησεις δεν ειναι αντικειμενικες ολα τα ενδεχομενα παιζουν,τυχαινει καποιες φορες να ειναι ελατωματικη η μπαταρια.

2.Μπορει το φαινομενο τις καταναλωσης να ειναι παροδικο,δηλ. να μην φταιει η μπατ. αλλα το τηλ. να εχει μεγαλη καταναλωση καποιες φορες(ο χρονος θα το δειξει)

3.Εχω προσεξει οτι το GARMIN ειναι ασταθες στην καταναλωση (ακομα και οταν ειναι κλειστο ) και στις νεοτερες εκδοσεις.Κανε το τρικ με το backround service.

4.Μπορει εκει που εισαι να κανει συνεχεια μεταγωγη απο μια κεραια σε αλλη.που σημαινει οτι εκπεμπει συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

To Garmin το έβγαλα (είπα μήπως έφταιγε αυτό) και πέρασα το Sygic 7.71 και το NDrive που σίγουρα δεν έχουν προβλήματα κατανάλωσης.

Ας πούμε ότι εκει που ειμαι να κανει συνεχεια μεταγωγη απο μια κεραια σε αλλη. Πως γίνεται πριν να κρατούσε τότες ημέρες η μπαταρία ? Τελέιωσε μία ημέρα η μπαταρία, την έβαλα να φορτίσει και σε 22 ώρες τελείωσε !!! Την ξαναέβαλα χθες το μεσημέρι στις 4 και σήμερα στις 12 το μεσημέρι που πήγα στην Samsung είχε μείνει 1 γραμμή μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δες εδώ.

 

Ευχαριστώ αλλά στο δικό μου πρέπει να μπαίνουν ελληνικά, μιας και είναι Ευρωπαικό (από Γερμανία). Μάλλον θα πάω σε κατάστημα να μου περάσουν ελληνικά επί πληρωμή.

 

Μία άλλη ερώτηση: Έχω το Sony Ericsson W800 και στέλνω όλες τις επαφές αλλά το Samsung λαμβάνει μόνο την πρώτη. Τι πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να τις στείλεις μία μία;

 

Άλλη λύση είναι να προσπαθήσεις να κάνεις συγχρονισμό μέσω outlook.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να τις στείλεις μία μία;

 

Άλλη λύση είναι να προσπαθήσεις να κάνεις συγχρονισμό μέσω outlook.

 

Είναι πάρα πολλές για να τις στείλω μία μία. Μέσω outlook το σκέφτηκα αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν ξέρω την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαι νέος στο forum. Διάβασα μερικά Post σχετικά με το Samsung i8510 μόλις το αγόρασα εδώ και 4 Μέρες διαβάζω σε αρκετά ξένα forum ότι το τηλέφωνο αυτό μαζεύει πολύ γρήγορα σκόνη ανάμεσα στην οθόνη και το κάλυμμα. Θέλω να ρωτήσω τους ήδη κατόχους εάν έχουνε παρατηρήσει κάτι σχετικό? Επίσης έκανα εγκατάσταση το Memory Patch σήμερα και το έκλεισα και το άφησα να φορτιστεί. Νομίζω ότι στο άνοιγμα του τηλεφώνου στο Menu μου φάνηκε ελάχιστα λίγο ποιο αργό, μετά βέβαια που άνοιξα όλες τις εφαρμογές μέσα στο Menu πήγαινε κανονικά όπως πριν. Πρέπει να κάνω Format στο τηλέφωνο και μετά να εγκαταστήσω το Memory Patch για να δω εάν έκανε δουλεία?

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο topic.

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ πάντως καλό είναι να γίνει με καθαρό το κινητό. Δηλαδή αφού έχει προηγηθεί φορμάτ.
Link to comment
Share on other sites

να κάνω λέτε Format στο κινητό και μετά να το περάσω? κάποιος να μου πεί εντυπώσεις για το τι διαφορές είδε με το Memory Patch στο τηλεφωνό του? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

έκανα Hard Reset πατόντας τον κωδικό *#7370# αυτό είναι το Format? μόλης το έκανα και πέρασα πρώτα το Memory Patch και μετά έκανα ρυθμίσεις και πέρασα επαφές.

Εκανά σωστά την όλη διαδικασία? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα έκανες.

 

Για εντυπώσεις σχετικά με το patch, δες τα ποστ του GeorgeChios και, γενικά, διάβασε μερικές σελίδες από το συγκεκριμένο θέμα αρχίζοντας από τις τελευταίες σελίδες. Έχει συζητηθεί πάρα πολλές φορές φορές το θέμα. Δεν χρειάζεται να λέμε τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

τις διάβασα αλλά και πάλυ δεν βλέπω φώς στην υπόθεση με την μπαταριά. Να πάρω και δεύτερη μπαταριά? ίδη 500 ευρώ που έδωσα για το κίνητο και να μην έχει μπαταρία σωστή μέσα σε 5 μέρες είναι κρίμα να αγωράζω και μπαταρία, μπορεί να έχει φοβερή κάμερα και χίλια δύο καλά αλλά η μπαταρία είναι αναγκέα να κρατάει.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεύτερη μπαταρία να μην πάρεις. Να εξαντλήσεις τις εναλλακτικές και αν αποδεχθεί ότι η αυτονομία είναι πολύ μικρή, να πας να σου κοιτάξουν την μπαταρία. Στο Γιώργο έδωσαν καινούρια.
Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο ερωτήσεις:

 

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να βλέπουμε πόση μπαταρία απομένει όπως στα sony ericsson;

 

Στα μηνύματα πως γίνεται να έχουμε αναφορά παράδοσης;

Link to comment
Share on other sites

Πάς μενού/μηνύματα/επιλογές/ρυθμίσεις/σύντομο μήνυμα/λήψη αναφορά και βάζεις ΝΑΙ.

 

Για την μπαταρία δεν υπάρχει κάποιος τρόπος.

 

Την νέα μπαταρία, την φόρτισα το Σαββάτο το πρωί (για πρώτη φορά) και μέχρι τώρα έχουν πέσει 3 γραμμές. Πιστεύω ότι για να τελειώσουν οι άλλες 4 γραμμές θα με βγάλει άλλες 2 ημέρες :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung GT-i8510 INNOV8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...