Jump to content

Samsung GT-i8510 INNOV8


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.

Έχει βγει απο τη Samsung (για όποιον δεν το έχει δει) νέα έκδοση PC Studio (που έχει και την επιλογή αναβάθμισης του software της συσκευής, (αναφέρθηκε και παραπάνω), τρέχοντάς το τουλάχιστον σ' εμένα δεν μου βγάζει αναβάθμιση), USB driver και ένα Memory patch. Τα κατεβάζετε απο εδώ:

http://www.samsung.com/gr/support/download/supportDown.do?model_nm=GT-I8510/8&mType=SW&vType=L&disp_nm=GT-I8510/8

 

Επειδή είχα κάποια προβλήματα με τον συγχρονισμό και μου κόλλαγε, εγκατέστησα πρώτα το USB driver και μετά το PC Studio, γιατί όταν απο το CD έκανα πρώτα εγκατάσταση του δεύτερου, δεν μου εγκαθιστούσε το USB driver - έβρισκε εγκατεστημένη έκδοση ήδη, που μπορεί να βρισκόταν μέσα στο PC Studio -, αλλά δεν λειτουργούσε σωστά έτσι.

Με την εγκατάσταση του USB Driver πρώτα, μου δούλεψε κανονικά τελικά.

 

Επίσης, με το πρόβλημα που ανέφερα παραπάνω που δεν έβλεπε η συσκευή το Garmin που έχει σε κάρτα, τελικά λύθηκε κάνοντας νέα αναβάθμιση του Garmin απο την ιστοσελίδα του (παρ' όλο που την είχα ήδη κάνει), τότε εμφανίστηκε το sis αρχείο, το έτρεξα και έγινε η εγκατάσταση κανονικά. Τώρα θα το δοκιμάσω και θα γράψω αν τρέχει καλά.

Αυτά και προχωράμε..

 

Όλα καλά με τη συσκευή, το WiFi του καλό, Internet browsing με το οπτικό πλήκτρο πολύ καλό, email μια χαρά, το μόνο που βλέπω είναι η γρηγορη κατανάλωση της μπαταρίας...

Ελπίζω να καλυτερέψει αυτό στις προσεχείς φορτίσεις...

Δεν ξέρω αν παίζει κάτι με το Garmin και την κατανάλωση (έχει αναφερθεί κάπου), αν κάποιος που έχει τη συσκευή έχει ασχοληθεί ας γράψει κάτι να το δούμε..

 

Το Garmin στην περίπτωση του Innov8 δεν έχει καμμία μα καμμία απολύτως σχέση με την κάκιστη διαχείρηση ενέργειας που οφείλεται στην έκδοση λογισμικού και ιδιαίτερα στο customization της ελληνικής ROM,μόνο με αναβαθμίσεις(αρκετές) θα αλλάξει κάτι ως προς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μέχρι στιγμής 1 ημέρα, με αρκετή χρήση βέβαια, δοκιμών, κλπ. Είμαι στην 4η φόρτιση...

Λογικά θα πρέπει να βελτιωθεί.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Το ειδα σήμερα live... εξωτερικά οντως ειναι φοβερό, λεπτό, desinato, στιβαρό κλπ.

Αρκετά γρύγορο το μενού του.

κλασική s60 η διαταξη του μενού αλλα για μια ακόμη φορα απογοητευτικα με την εμφανιση των εικονιδιων, αθλια! (Ελπιζω να αλλάζουν με κανενα ownskin.com κλπ)

Η κάμερα πολυ καλή απο οσο ειδα εντός του καταστήματος.

Το joystic αφής εντυπωσιακό και αρκετά βολικό εάν το μάθεις (μου θύμησε εποχές Nokia 7110 -στο πιο εξελιγμενο:p)

Η οθωνη πολυ ζωντανή (χρώματα κλπ)

Ελπιζω με τον καιρό να στρώσουν τα μικροπροβλήματα ωστε να αγγίξει το τελειο!

Link to comment
Share on other sites

εχει δικιο o MAD....γιαυτο σε ρωτησα κ εγω γιατι νομιζα οτι θα το ηξερες :)

γινετε να παρεις την επιδοτηση κ απο το πλαισιο

 

Χμμμμ, δεν το ηξερα αυτο, thanks παιδες :)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ, δεν το ηξερα αυτο, thanks παιδες :)

 

Kαι εγω που εχω επιδοτηση απο vodafone με ενδιαφερει το θεμα και πηρα την εξυπηρετηση της samsung και μου ειπαν οτι θα το φερουν και τα 3 δικτυα.Παντως περσι τετοια εποχη αγορασα με επιδοτηση το i450v vodafone live και δεν εχω κανενα προβλημα...πλεον η vodafone δεν αλλαζει το μενου των κινητων παρα μονο προσθετει το link για το live!

 

Υ.Γ. Να ρωτησω κατι τους κατοχους του innov8 ?

 

Το τηλεφωνο στην εκθεση / υλικο μου στην μουσικη κανει φακελους για κατηγοριοποιηση των τραγουδιων?????????

Unbox Your Phone
Link to comment
Share on other sites

Το Garmin στην περίπτωση του Innov8 δεν έχει καμμία μα καμμία απολύτως σχέση με την κάκιστη διαχείρηση ενέργειας που οφείλεται στην έκδοση λογισμικού και ιδιαίτερα στο customization της ελληνικής ROM,μόνο με αναβαθμίσεις(αρκετές) θα αλλάξει κάτι ως προς αυτό.

 

κι ομως....ισως και να φταει το garmin

θα σου αναφερω ενα πραγματικο παραδειγμα

 

πριν 2 βδομαδες πηγα εξωτερικο και για αυτο το λογο ειπα να περασω μεσα το garmin ωστε να μπορω να μετακινουμε χωρις να εχω εναν πραγματικο χαρτη πανω μου.....

 

απο την πρωτη μερα που το χρησιμοποιησα ειδα την μπαταρια μου να τελειωνει την ιδια μερα,ενω δεν το χρησιμοποιουσα το garmin,παρα ελαχιστες φορες,και να κανω την νορμαλ χρηση που εκανα εδω!στην αρχη νομιζα οτι εφταιγε το οτι του ειχα την επιλογη δικτυου στο αυτοματο και επειδη εκει που ημουν δεν ειχε παντοτε καλο σημα,εψαχνε για να κανει "εθνικο"roaming....το γυρισα στο manual και παλι αποτελεσμα δεν εια

 

σκεφτηκα προς στιγμην να το στειλω πισω στην αντιπροσωπεια για να μου αλλαξουν την μπαταρια....αλλα πρωτα ειπα να δοκιμασω αυτο που διαβασα σε ξενα forums,να απεγκαταστησω το garmin μιας και τρεχει ακομη και αν εχεις κανει εξοδο(πραγμα που στην αρχη δε πιστευα)αλλα δυστυχως επαληθευτηκε!

 

μετα την απεγκατασταση του,το κινητο επανηλθε στα νορμαλ του επιπεδα(2 μερες και κατι κραταει η μπαταρια του).....

 

αρα τελικα ισως και να φταει το garmin....oτι θελει αναβαθμιση για διαχειριση ενεργειας αυτο ειναι το μονο σιγουρο!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚBytes.
Link to comment
Share on other sites

κι ομως....ισως και να φταει το garmin

θα σου αναφερω ενα πραγματικο παραδειγμα

 

πριν 2 βδομαδες πηγα εξωτερικο και για αυτο το λογο ειπα να περασω μεσα το garmin ωστε να μπορω να μετακινουμε χωρις να εχω εναν πραγματικο χαρτη πανω μου.....

 

απο την πρωτη μερα που το χρησιμοποιησα ειδα την μπαταρια μου να τελειωνει την ιδια μερα,ενω δεν το χρησιμοποιουσα το garmin,παρα ελαχιστες φορες,και να κανω την νορμαλ χρηση που εκανα εδω!στην αρχη νομιζα οτι εφταιγε το οτι του ειχα την επιλογη δικτυου στο αυτοματο και επειδη εκει που ημουν δεν ειχε παντοτε καλο σημα,εψαχνε για να κανει "εθνικο"roaming....το γυρισα στο manual και παλι αποτελεσμα δεν εια

 

σκεφτηκα προς στιγμην να το στειλω πισω στην αντιπροσωπεια για να μου αλλαξουν την μπαταρια....αλλα πρωτα ειπα να δοκιμασω αυτο που διαβασα σε ξενα forums,να απεγκαταστησω το garmin μιας και τρεχει ακομη και αν εχεις κανει εξοδο(πραγμα που στην αρχη δε πιστευα)αλλα δυστυχως επαληθευτηκε!

 

μετα την απεγκατασταση του,το κινητο επανηλθε στα νορμαλ του επιπεδα(2 μερες και κατι κραταει η μπαταρια του).....

 

αρα τελικα ισως και να φταει το garmin....oτι θελει αναβαθμιση για διαχειριση ενεργειας αυτο ειναι το μονο σιγουρο!!

Συμφωνώ απόλυτα με τον Αναστάση. Πρέπει να βρούμε κάπου αναβάθμιση !!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι εχει ακουστει κ απο αλλες συσκευες το προβλημα τησ καταναλωσης...μηπως δεν φτεει τοσο πολυ το τηλ αλλα το γαρμιν??

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Ο συνδιασμός τους σκοτώνει. :D

 

Γιατί δεν δοκιμάζει κανείς και το Sygic; Είναι πιο ελαφρύ και έχει επίσης πολύ καλούς χάρτες. Κατά την πλοήγηση, συμπεριφέρεται πολύ καλύτερα απο το Garmin.

Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο σκευτομαι...η το sygic η μια πιλιοτερη εκδοση του garmnin 4.20.20 πχ

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

καταφερε κανενας να περασει την καινουργια εκδοση του google maps??

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που δοκίμασα το GPS της συσκευής, με περίμενε ευχάριστη έκπληξη...

Εξαιρετικό σήμα, το οποίο κλείδωσε, για πρώτη φορά χρήση, σε - το πολύ - 10-15 δευτερόλεπτα...

Είχα κατεβάσει δεδομένα βέβαια, εχτές, με την σχετική εφαρμογή, μέσω GPRS.

Τον χρόνο κλειδώματος τον θεωρώ πιο γρήγορο απο οποιοδήποτε PDA που έχω δοκιμάσει, καλύτερο ακόμα και απο των συσκευών ΝΟΚΙΑ, που το θεωρώ καλό, έχοντας κάνει χρήση του Ν82 και του Ε66.

Στην πλοήγηση ήταν μια χαρά, με το Garmin (τελευταία έκδοση), τρέχοντάς το απο την κάρτα του, σε portrait και landscape mode. Το μόνο, οτι πρέπει το τηλέφωνο να είναι ανοικτό (slide up) γιατί αλλιώς δεν τρέχει η εφαρμογή (παγώνει η οθόνη), εκτός αν θέλει καμία ρύθμιση που δεν την έκανα γιατί οδηγούσα και δεν μπορούσα να το ψάξω.

 

Μια γνώμη θα ήθελα απο τους πιο έμπειρους στα symbian, σχετικά με την κατανάλωση ενέργειας (ακόμα είμαι στην 5-6η φόρτιση και πιστεύω πως η μπαταρία δεν έχει δώσει τα μέγιστα), απορώντας για το εξής:

Ανοίγοντας το WiFi, βλέπω οτι είναι τρομερά γρήγορο - δηλαδή αμέσως - μου δίνει τα διαθέσιμα δίκτυα. Δεν κάνει ούτε δευτερόλεπτο για σκανάρισμα.

Πως γίνεται αυτό;

Σε συνδυασμό με το οτι βλέπω να μην υπάρχει επιλογή "απενεργοποίηση σάρωσης" όπως έχουν π.χ. Ν82, Ε66, μήπως η συσκευή έχει συνέχεια ανοικτό το WLAN; ΄

Δηλαδή, μήπως ο δέκτης δουλεύει συνέχεια, και γι' αυτό βγάζει ΑΜΕΣΩΣ τα διαθέσιμα δίκτυα, και αυτό καταναλώνει μπαταρία άραγε;

Και αυτό το λέω, διότι, πρώτη φορά βλέπω σε συσκευή να καταναλώνει τόση ενέργεια σε ΑΝΑΜΟΝΗ...

Μπορεί δηλαδή να το έχω φορτίσει 10 η ώρα το βράδυ, και το πρωί όταν ξυπνάω να έχει δύο παύλες κάτω...

Δεν το βρίσκω φυσιολογικό. Οποιαδήποτε συσκευή έχω πιάσει στα χέρια μου (και οι οποίες είναι πάρα πολλές), σε κατάσταση αναμονής, καταναλώνουν λίγη ενέργεια και σίγουρα πολύ λιγότερη απο το Innov8. Δεν πολυσυμμερίζομαι την άποψη οτι είναι bug και οτι θα βελτιωθεί με αναβαθμίσεις (κι ας είμαι αντίθετος ίσως με τη γνώμη του φίλου mirrorofsorrow, που σαφώς ξέρει τι λέει), αλλά θέλω να πιστεύω πως αυτοί που έβγαλαν τη συσκευή δεν είναι βλάκες και δεν θα έφτιαχναν μια συσκευή που "τρώει" την μπαταρία στην αναμονη και μάλιστα συσκευη αυτού του είδους που απευθύνεται σε πιο "επιλεκτικούς" χρήστες..

Εγώ πάντως "βλέπω" οτι κάτι συμβαίνει με την αναμονή. Το θέμα είναι τι είναι αυτό άραγε...

 

Πολλά θετικά βλέπω στη συσκευή, με μόνα αρνητικά μέχρι στιγμής την μπαταρία και το αργό μενού, που πολλές φορές "κολλάει" για δευτερόλεπτα.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Kυκλοφορει και μια φημη οτι το κινητο "μαζευει" πολυ ευκολα σκονη κατω απο την οθονη του κατι που ειναι πολυ ενοχλητικο για μια τετοιας τιμης και δυνατοτητων συσκευη, εχει ακουσει η διαπιστωσει κανεις κατι τετοιο ?
Link to comment
Share on other sites

Kυκλοφορει και μια φημη οτι το κινητο "μαζευει" πολυ ευκολα σκονη κατω απο την οθονη του κατι που ειναι πολυ ενοχλητικο για μια τετοιας τιμης και δυνατοτητων συσκευη, εχει ακουσει η διαπιστωσει κανεις κατι τετοιο ?

Εμενα δεν εχει τον παραμικρο κοκο σκονης 2 μηνες που το εχω:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να συνδέσω το Clip D-Radio της I-Tech με το κινητο. Με κανένα άλλο κινητό δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Όταν προσπαθήσω να κάνω pairing τις 2 συσκευες το κινητο αποκρίνεται:

"Ο Ορισμός της συσκευής Clip D-Radio ως αξιόπιστος είναι άκυρος".

 

Τι λέτε να συμβαίνει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ.

Είναι το πρώτο έξυπνο τηλ. που παίρνω και ελπίζω να αξίζει. Σε πρώτη φάση το μόνο που μπορώ να κρίνω είναι η ποιότητα κατασκευής η οποία φαίνεται πολύ καλή.

Τα υπόλοιπα με το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε. Μιας και είναι το πρώτο series 60 που παίρνεις, διάβασε το Series 60 FAQ. Είναι κυρίως για συσκευές Nokia αλλά, το 90% των πληροφοριών, ισχύουν και για το κινητό σου και θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ. ;)
Link to comment
Share on other sites

Μια γνώμη θα ήθελα απο τους πιο έμπειρους στα symbian, σχετικά με την κατανάλωση ενέργειας (ακόμα είμαι στην 5-6η φόρτιση και πιστεύω πως η μπαταρία δεν έχει δώσει τα μέγιστα), απορώντας για το εξής:

Ανοίγοντας το WiFi, βλέπω οτι είναι τρομερά γρήγορο - δηλαδή αμέσως - μου δίνει τα διαθέσιμα δίκτυα. Δεν κάνει ούτε δευτερόλεπτο για σκανάρισμα.

Πως γίνεται αυτό;

Σε συνδυασμό με το οτι βλέπω να μην υπάρχει επιλογή "απενεργοποίηση σάρωσης" όπως έχουν π.χ. Ν82, Ε66, μήπως η συσκευή έχει συνέχεια ανοικτό το WLAN; ΄

Δηλαδή, μήπως ο δέκτης δουλεύει συνέχεια, και γι' αυτό βγάζει ΑΜΕΣΩΣ τα διαθέσιμα δίκτυα, και αυτό καταναλώνει μπαταρία άραγε;

Και αυτό το λέω, διότι, πρώτη φορά βλέπω σε συσκευή να καταναλώνει τόση ενέργεια σε ΑΝΑΜΟΝΗ...

Μπορεί δηλαδή να το έχω φορτίσει 10 η ώρα το βράδυ, και το πρωί όταν ξυπνάω να έχει δύο παύλες κάτω...

Δεν το βρίσκω φυσιολογικό. Οποιαδήποτε συσκευή έχω πιάσει στα χέρια μου (και οι οποίες είναι πάρα πολλές), σε κατάσταση αναμονής, καταναλώνουν λίγη ενέργεια και σίγουρα πολύ λιγότερη απο το Innov8.

 

Πολλά θετικά βλέπω στη συσκευή, με μόνα αρνητικά μέχρι στιγμής την μπαταρία και το αργό μενού, που πολλές φορές "κολλάει" για δευτερόλεπτα.

 

Για ρίξε μια ματιά εδώ. Μπορεί να λυθεί το πρόβλημα που λές και να διορθωθεί λίγο η κατάσταση με την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Ενα "κουφό" με τη μπαταρια ανακάλυψα εγώ σήμερα.

Τις τελευταίες μέρες χρησιμοποιούσα ενα theme, full svg, από ipmart.

Η μπαταρια κραταγε 1 μερα , με normal χρήση.Λιγα τηλέφωνα, λίγα sms.

Αλλαξα theme (ενα του pizero) και ήδη μια μέρα ολόκληρη με την ιδια χρήση η μπαταρια εχει πέσει μόνο 2 γραμμές χωρίς το τηλ. να κλείσει το βράδι.

Επίσης επειδή κάποιες εφαρμογές _ Fullscreencaller_ π.χ. τρέχουν στο background προφανώς "τρώνε" μπαταρία..

Μάλλον με κάποια μελλοντική αναβάθμιση λυθεί το πρόβλημα διαχείρησης της ενέργειας που φαίνεται να υπάρχει.

OnePlus 7 pro, MATE 20, iPad Air.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να συνδέσω το Clip D-Radio της I-Tech με το κινητο. Με κανένα άλλο κινητό δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Όταν προσπαθήσω να κάνω pairing τις 2 συσκευες το κινητο αποκρίνεται:

"Ο Ορισμός της συσκευής Clip D-Radio ως αξιόπιστος είναι άκυρος".

 

Τι λέτε να συμβαίνει?

έλεγξε μήπως φταίει το ακουστικό. Εγώ έχω το ίδιο και δεν έχω κανένα πρόβλημα στη σύνδεση. (έχω όμως στην αυτόματη αποσύνδεση του όταν λαμβάνω κλήση στο άλλο μου κινητό). Δεν είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το εν λόγω ακουστικό αλλά σε γενικές γραμμές τα πάει καλύτερα απο κάποια προηγούμενα οποια είχα δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα: "Blue Bubbles from Pizero". Το έβαλα τώρα για να δω αν έχει διαφορά...

Δεν μπορώ να πω οτι μου αρέσουν και πολύ τα χρώματά του, αλλά μου φαίνεται πιο γρήγορο ίσως απο ένα άλλο πολύ ωραίο που χρησιμοποιώ "HTC by Invaser"

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung GT-i8510 INNOV8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...