Jump to content

Navigon 2110 Max


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επισης και απο μενα αντρεα

 

Χρονια πολλα στον and64. :clap: (με καποιες ωρες καθυστερηση λογω προβληματος)

 

Χρονια Πολλά Ανδρεα !!!!!!

 

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!!!! (αν και είμαστε εντελώς off topic:innocent::innocent::innocent:)

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, χάθηκε η EleniKo! Σε ποιούς δρόμους δοκιμάζει νέα κόλπα;
Εγώ χάνω βάρος, αλλά αυτό πάντα με βρίσκει...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα ήταν χρήσιμο στο πρώτο post να υπάρχουν κάποια link με τα πιο σημαντικά post στο thread για να μην ψάχνει κάποιος σε όλες τις σελίδες.
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα.

 

Διάβασα όλο το θέμα και θέλω να πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους μας βοηθούν με τις γνώσεις τους.

 

Εγκατέστησα το μενού της eleniKo και έχω εγκαταστήσει τα παρακάτω προγράμματα, επίσης έχει γίνει αναβάθμιση του firmware σε 1.707.409.

 

Navigon 7.3.1 bulid 557, χάρτης Q42009

Navigon 7.4 .0 build 787 (με τα βελτιωμένα settings), χάρτης Q42009

Destinator 7.0.0.588, χάρτης:2008.Q4.115

Igo8 version 8.3.2.83157, χάρτης Greece_2009.02_090403

Igo amigo version 8.4.2.85182, χάρτης Greece_2009.02_090403

 

Το έχω δοκιμάσει με όλα τα προγράμματα και οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής:

 

1) To navigon 7.3.1 ανταποκρίνεται άνετα στις επιλογές του χρήστη και ο επανακαθορισμός διαδρομής έιναι γρήγορος. Το interface του προγράμματος είναι καλό και ιδιαίτερα βολικό. Πολή καλή δουλειά έχει γίνει επίσης στα POIS. Μοναδικό πρόβλημα είναι το αρχικό satfix που χρειάζεται περίπου 2 λεπτά.

 

2) Το navigon 7.4.0 επίσης ανταποκρίνεται άνετα στις επιλογές τους χρήστη. Ο επανακαθορισμός διαδρομής κρίνεται ικανοποιητική αλλά σε καμία περίπτωση δεν φτάνει την ταχύτητα της 7.3.1, επίσης και εδώ το αρχικό satfix χριάζεται περίπου 2 λεπτά.

Στα θετικά του προγράμματος είναι το my roytes το οποίο δουλεύει πολύ καλά και γρήγορα. Και τα ενημερωμένα POIS που διαθέτει.

Όταν είναι ενεργοποιημένο το "Πόλη σε 3D" η συσκευή γίνεται εμφανίζει σημάδια κόπωσης κυρίως λόγω του επεξεργαστή και της μικρής μνήμης που έχει, σε συνδυασμό με τα επιπλέον δεδομένα που καλείται να επεξεργαστεί.

 

Κατά τα άλλα το στήσιμο της εφαρμογής είναι πολύ καλό και επίσης χρήσιμη είναι η δυνατότητα πληροφόρησης για χώρους στάθμευσης κοντά στον προορισμό που έχεις επιλέξει.

 

3) Το destnator το δοκίμασα λιγότερο από τα υπόλοιπα και αυτό γιατί με χάλασε ιδιαίτερα η εμφάνιση του προγράμματος αλλά και οι λειτουργίες που παρέχει οι οποίες συγκρινόμενες με τα υπόλοιπα προγράμματα υστερούν...

 

Σαν λειτουργια τώρα είναι γρήγορο και ο επανακαθορισμός πορείας είναι γρήγορος. Το αρχικό satfix χρειάζεται περίπου 1,5 λεπτά.

 

4) Το Igo8 είναι αξιόλογο γρήγορο και στην λειτουργία του προγράμματος αλλά και στον επανακαθορισμό διαδρομής. Το αρχικό satfix χρειάζεται κάτω από 1 λεπτό!

 

5) Το Igo amigo ήταν μπορώ να πώ το πρόγραμμα που έχει καθήσει καλύτερα στo maxaki. Υπερβολικά γρήγορο στην λειτουργία του. Σε σημείο που σε κάνει να νομίζεις ότι έχεις άλλη συσκευή. Η χάραξη που κάνει είναι εφάμιλλη με τις εκδόσεις των navigon. Αλλά αυτό που με εξέπληξε ευχάριστα ήταν το αρχικό satfix το οποίο σε κάθε περίπτωση ηταν κάτω από τα 40 δευτερόλεπτα εν κινήση ενώ όταν το δοκίμασα εν στάση ο χρόνος έπεσε στα 25-30 δεύτερα!!!

Δεν έχω βρεί ακόμα πως το έχει καταφέρει αυτό αλλά θα επανέρθω σε αυτό....

 

Η κάρτα μνήμης που έχω μέσα είναι της Transcend SDHC class6 (133x) 4gb.

Σε λίγες μέρες θα το δοκιμάσω και με μία 4άρα 200x της sandisk, αλλά δεν νομίζω να δώ και θεαματικές αλλαγές.

 

Συνοψίζοντας η σειρά κατάταξης που έχω βάλει στα παραπάνω προγράμματα, συνεκτιμώντας όλες τις παραμέτρους που εμένα βολεύουν, είναι η εξής:

 

1) Igo amigo

2) Navigon 7.3.1

3) Navigon 7.4

4) Igo8

5) Destinator 7

 

Επίσης για όποιον τα χρειάζεται παρακάτω υπάρχουν δύο background images για Nissan, για χρήση με το menu της eleniKo. Μετονομάζουμε όποιο αρχείο χρησιμοποιήσουμε σε background.bmp και αντικάθιστούμε το αντίστοιχο αρχείο που υπάρχει στο root της κάρτας μνήμης.

 

http://i184.photobucket.com/albums/x28/freebird75/th_background_nissan.jpg

 

http://i184.photobucket.com/albums/x28/freebird75/th_background_GTR.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμη η αναφορά που έκανες στα προγράμματα, αν και προσωπικά νομίζω ότι αδικείς το Destιnator. Μπορεί να μην είναι φανταιζί όπως τα άλλα αλλά θα σε πάει σίγουρα εκεί που θέλεις, χωρίς να σε βάζει να πας ανάποδα σε μονόδρομους. Αν οι άλλοι βελτιώσουν τους χάρτες τους, τότε εντάξει.
Link to comment
Share on other sites

Το dest δεν είναι σίγουρο πλέον οτι θα σε πάει εκεί που θες με τόσους νέους δρόμους που παραδίδονται συνεχώς (ειδικά στη βόρεια Ελλαδα) και θα παραμείνει έτσι όσο δεν βγαίνει νέος χάρτης. Επίσης η εμφάνιση περισσότερο αλλά και η δομή του μενού και της οθόνης πλοήγησης το αδικούν κατάφορα οταν συγκρίνεται με τα άλλα (igo, mn)

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τι γίνεται στην βόρεια Ελλάδα και πράγματι έχεις δίκαιο. Οι άλλοι χάρτες είναι ενημερωμένοι με τους νέους δρόμους?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είναι δεδομένο ότι το Destinator είναι απαρχαιωμένο σαν πρόγραμμα. Εντούτοις, στην Αθήνα εξακολουθεί να είναι από τα πιο αξιόπιστα καθαρά λόγο χάρτη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα navigon και iGO8 ειναι προγραμματα που χαιρεσαι να τα βλεπεις και να τα χρησιμοποιεις οταν εισαι μονος στο αυτοκινητο οταν δεν βιαζεσαι και εχεις ορεξη για τεστ. Οταν ομως βιαζεσαι ή εχεις γυναικα σου στο αυτοκινητο αφου οι περισσοτερες αντιπαθουν τη γκομενα στο μηχανακι :lol: δεν εχεις περιθωρια για λαθος διαδρομη. Τοτε το dest με εξαιρεση καποιους πολυ νεους δρομους που λεει ο and64 ειναι η μοναδικη (διστυχως) αξιοπιστη λυση
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τι γίνεται στην βόρεια Ελλάδα και πράγματι έχεις δίκαιο. Οι άλλοι χάρτες είναι ενημερωμένοι με τους νέους δρόμους?

 

Στο τελευταίο ταξίδι που εκανα 2 σκ πριν που ήταν Αθήνα - Βασιλίτσα (Γρεβενά δλδ) + ενδιάμεσες βόλτες σε Γιάννενα, Μέτσοβο, Καστοριά (βρήκα καλό όχημα και ξεσκίστηκα στο χιλιόμετρο:lol::lol::cool:) και επιστροφή Αθήνα (από Δομοκό και στο πήγαινε και στο έλα) οι διαφορές ήταν μεγάλες! Το dest δεν είχε τις περισσότερες παρακάμψεις πόλεων, δλδ σε πέρναγε από μεσα-κέντρο στα Τρίκαλα ενώ υπάρχει παράκαμψη;) Στην εγνατία γινόταν πανηγύρι! Στο κομμάτι Μέτσοβο - Γιάννενα, και τα 3 "έχασαν" τον δρόμο 3-4 φορές το dest ομως και εκεί που τα άλλα έδειχναν εγνατία κανονικά σε πολλά σημεία αγνοούσε την ύπαρξή της...:down:

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο ταξίδι που εκανα 2 σκ πριν που ήταν Αθήνα - Βασιλίτσα (Γρεβενά δλδ) + ενδιάμεσες βόλτες σε Γιάννενα, Μέτσοβο, Καστοριά (βρήκα καλό όχημα και ξεσκίστηκα στο χιλιόμετρο:lol::lol::cool:) και επιστροφή Αθήνα (από Δομοκό και στο πήγαινε και στο έλα) οι διαφορές ήταν μεγάλες! Το dest δεν είχε τις περισσότερες παρακάμψεις πόλεων, δλδ σε πέρναγε από μεσα-κέντρο στα Τρίκαλα ενώ υπάρχει παράκαμψη;) Στην εγνατία γινόταν πανηγύρι! Στο κομμάτι Μέτσοβο - Γιάννενα, και τα 3 "έχασαν" τον δρόμο 3-4 φορές το dest ομως και εκεί που τα άλλα έδειχναν εγνατία κανονικά σε πολλά σημεία αγνοούσε την ύπαρξή της...:down:

Σαν συμπέρασμα θα λέγαμε ότι στο dest άρχισε πλέον να φαίνεται η παλαιότητα του χάρτη εκτός Αττικής (γιατί εντός ακόμη νομίζω ότι υπερέχει) ενώ στη βόρεια Ελλάδα κατά περίπτωση υπερέχει πότε ο ένας και πότε ο άλλος χάρτης. Πάντως η απόλυτη λύση δεν υπάρχει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Σαν συμπέρασμα θα λέγαμε ότι στο dest άρχισε πλέον να φαίνεται η παλαιότητα του χάρτη εκτός Αττικής (γιατί εντός ακόμη νομίζω ότι υπερέχει) ενώ στη βόρεια Ελλάδα κατά περίπτωση υπερέχει πότε ο ένας και πότε ο άλλος χάρτης. Πάντως η απόλυτη λύση δεν υπάρχει ακόμη.

 

Το αν υπερέχει ή οχι στην Αττική δεν το ξέρω γιατι αποφεύγω να το χρησιμοποιήσω οταν δεν είναι απολύτως απαραίτητο δλδ στα βουνά:lol:. Μέχρι στιγμής το igo που χρησιμοποιώ κατά 95% (με epsilon παλιότερα και teleatlas τελευταίως) αλλά και το mn 7.4 δεν μπορώ να πω οτι δεν με έχουν πάει κάπου που ήθελα...

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Το αν υπερέχει ή οχι στην Αττική δεν το ξέρω γιατι αποφεύγω να το χρησιμοποιήσω οταν δεν είναι απολύτως απαραίτητο δλδ στα βουνά:lol:. Μέχρι στιγμής το igo που χρησιμοποιώ κατά 95% (με epsilon παλιότερα και teleatlas τελευταίως) αλλά και το mn 7.4 δεν μπορώ να πω οτι δεν με έχουν πάει κάπου που ήθελα...

Άρα στα βουνά έστω υπερέχει. Πάντως τελευταία φορά που χρησιμοποίησα το ιγο με navteq για δοκιμή στη γειτονιά μου ήθελε σώνει και καλά να με πάει σπίτι μου μέσω λεωφόρου Πεντέλης, αγνοόντας τη Θερμοπυλών που ήμουνα και με πάει σπίτι μου. Στα 100 μέτρα επιτέλους κατάλαβε που βρίσκομαι. Το mn επίσης ήθελε να με πάει από συγκεκριμένη διαδρομή και μου έλεγε να κάνω αναστροφή στο φανάρι ενώ αν πήγαινα αριστερά έβγαινα πάλι στο σπίτι. Επίσης δεν μου αρέσουν οι φωνητικές οδηγίες (Τώρα στρίψε αριστερά κ.λ.π)

Link to comment
Share on other sites

Άρα στα βουνά έστω υπερέχει. Πάντως τελευταία φορά που χρησιμοποίησα το ιγο με navteq για δοκιμή στη γειτονιά μου ήθελε σώνει και καλά να με πάει σπίτι μου μέσω λεωφόρου Πεντέλης, αγνοόντας τη Θερμοπυλών που ήμουνα και με πάει σπίτι μου. Στα 100 μέτρα επιτέλους κατάλαβε που βρίσκομαι. Το mn επίσης ήθελε να με πάει από συγκεκριμένη διαδρομή και μου έλεγε να κάνω αναστροφή στο φανάρι ενώ αν πήγαινα αριστερά έβγαινα πάλι στο σπίτι. Επίσης δεν μου αρέσουν οι φωνητικές οδηγίες (Τώρα στρίψε αριστερά κ.λ.π)

 

Σε "άγρια" επαρχια ο gi είναι ακόμα σαφώς πληρέστερος (σε χωριά εχει ακόμα και αδιέξοδους δρόμους ή διαδρομές που τα άλλα 2 με οποιονδήποτε χάρτη δεν εχουν καν!!) Δοκίμασε ομως τον χάρτη της teleatlas στο igo, της navteq αδικεί το πρόγραμμα οπως κάνει και με το mn;)

Φίλος που του αγόρασα ενα 2100 το καλοκαίρι επειδή ήθελε να πάει Ιταλία, μου είπε οτι πρακτικά και τα 2 igo, mn δεν έκαναν πουθενά λάθος οταν τα χρησιμοποίησε και είναι καθαρά θέμα χάρτη (βεβαια το 7.4 του κόλλησε 1 φορά αλλά αυτό είναι θέμα hardware, το maxακι το τρέχει οριακά) της navteq έχει πολύ δουλειά ακόμα, προς το παρόν δυστυχώς "θάβει" τα προγράμματα..

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Χθες έβαλα το MioPocket v3.0 από το link:

http://gpspassion.com/forumsen/topic.asp?TOPIC_ID=126303

 

και εντυπωσιάστηκα. Στο Destinator δεν έχω πλέον το μήνυμα λάθους και επιπλέον το μενού επιλογών είναι φανταστικό. Επειδή ήταν πολύ ωραίο, είπα να το μοιραστώ μαζί σας!:O

Link to comment
Share on other sites

Σε "άγρια" επαρχια ο gi είναι ακόμα σαφώς πληρέστερος (σε χωριά εχει ακόμα και αδιέξοδους δρόμους ή διαδρομές που τα άλλα 2 με οποιονδήποτε χάρτη δεν εχουν καν!!) Δοκίμασε ομως τον χάρτη της teleatlas στο igo, της navteq αδικεί το πρόγραμμα οπως κάνει και με το mn;)

Φίλος που του αγόρασα ενα 2100 το καλοκαίρι επειδή ήθελε να πάει Ιταλία, μου είπε οτι πρακτικά και τα 2 igo, mn δεν έκαναν πουθενά λάθος οταν τα χρησιμοποίησε και είναι καθαρά θέμα χάρτη (βεβαια το 7.4 του κόλλησε 1 φορά αλλά αυτό είναι θέμα hardware, το maxακι το τρέχει οριακά) της navteq έχει πολύ δουλειά ακόμα, προς το παρόν δυστυχώς "θάβει" τα προγράμματα..

Για Ευρώπη δεν το συζητάω. Από ότι είδα και από άλλους οι χάρτες της teleatlas και της navteq είναι μονόδρομος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Χθες έβαλα το MioPocket v3.0 από το link:

http://gpspassion.com/forumsen/topic.asp?TOPIC_ID=126303

 

και εντυπωσιάστηκα. Στο Destinator δεν έχω πλέον το μήνυμα λάθους και επιπλέον το μενού επιλογών είναι φανταστικό. Επειδή ήταν πολύ ωραίο, είπα να το μοιραστώ μαζί σας!:O

 

πολύ καλό ...αλλά πως θα το κάνουμε να τρέξει????

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό ...αλλά πως θα το κάνουμε να τρέξει????

 

Τα σβήνεις όλα από την SD (καλύτερα να κρατήσεις ένα backup μέχρι να τελειώσεις την διαδικασία) και κάνεις restart το PNA. Μπορεί να σε παιδέψει κανένα μισάωρο, αλλά το αποτέλεσμα είναι άκρως εντυπωσιακό!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...