Jump to content

Navigon 2110 Max


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστή αυτή η άποψη που λες! Όντως υπάρχουν πολλές λάθος μονοδρομήσεις αλλά για μένα το βασικότερο είναι πολύ χωματόδρομοι φαίνονται σαν κανονική δρόμοι! Αυτό πρέπει να προσεχθεί και να αλλάξει! Εγώ την πάτησα μια φορά και για τρία χιλιόμετρα το είχα κάνει τρακτέρ! Άστα! Πάντως το ότι υπάρχουν σημαίνει ότι έχει γίνει δουλεία αλλά……πρέπει να φαίνονται χωματόδρομοι!!

 

Υ.Σ δεν εκνευριζομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξεχασα να πω και για τις λαθος αριθμισεις. Το ωραιο ειναι οτι και το σερβις της εταιριας (Αλεξανδρουπολεως 6 Μεταμορφωση) το εχει μια γωνια παραπανω. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Τι κανω λαθος? Εχω περασμενους τους Q1 και παιζει κανονικα, προσπαθησα να περασω Q2 στο παρελθον και τωρα τον Q3 αλλα τζιφος, δεν βλεπει τον χαρτη, λειπει καποιο αρχειο?? Τι δεν κανω καλα??
Link to comment
Share on other sites

Τι κανω λαθος? Εχω περασμενους τους Q1 και παιζει κανονικα, προσπαθησα να περασω Q2 στο παρελθον και τωρα τον Q3 αλλα τζιφος, δεν βλεπει τον χαρτη, λειπει καποιο αρχειο?? Τι δεν κανω καλα??

 

Σε ποιο προγραμμα θελεις να τους περασεις;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να αναφερω και εγω ενα προβληματακι που παρατήρησα με το 2110max και το ginius driver (εκδοση 2.3.9367314) μηπως το εχει παρατηρήσει και αλλος:

 

Εχω περάσει το μενου vista και δοκιμάζω διαφορα προγράμματα. Περασα και τις ρυθμίσεις για να παίξει το Garmin και ολα οκ. Με τις ρυθμίσεις αυτές που εκανα για το Garmin φαίνονται τώρα και αναλυτικά στο giniusdriver οι δορυφόροι που πιάνει το μηχάνημα. (ενώ πριν δεν μπορουσες να τους δεις αναλυτικα).

 

Το προβλημα που κάνει μερικες φορές είναι οτι με κάποιο τρόπο 'χανει'τον προσανατολισμό της κατεύθυνσης κίνησης του αμαξιου. Δηλαδη ενω κινούμαι στο δρόμο και το τριγωνάκι δείχνει σωστά τη φορά κίνησης μου, όταν στρίψω υπάρχει περίπτωση το βελάκι να μην αλλάξει τη φορά στην οποία δείχνει, ενώ ομως προχωράει κανονικά πάνω στον καινούριο δρόμο. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να 'τρελαίνεται' το μηχάνημα και να κάνει συνέχεια επαναυπολογισμούς της διαδρομής, να μου λέει να στρίψω κτλ

Οποιος το εχει δοκιμάσει εχει παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο?

 

Επίσης στην καρτέλα με το ταχύμετρο δεν δείχνει σωστά ταχύτητα.

 

Αναρωτιέμαι μήπως είναι θέμα λάθος ρυθμίσεων στο ordinale.ini ή καπου αλλού και διαβάζει λάθος μερικά δεδομένα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άλλη μία ερώτηση:

Υπάρχει wallpaper ΒΜW για το Mobile Navigator της Ελένης??

Γιατί αρχικά είναι με wallpaper Mercedes..! :X

Θα δοκιμάσω κι εγώ με τα .nfs τον καινούριο χάρτη Q3/2009.

Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

:)

 

Edit: Έφτιαξα τελικά δικό μου wallpaper, εύκολο ήταν!

Ευχαριστώ και για τα αρχεία .nfs, ο χάρτης δούλεψε άψογα, και πλέον έχω κι εγώ την έκδοση 7.4 στο 2100max μου!

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

'τρελαίνεται' το μηχάνημα και να κάνει συνέχεια επαναυπολογισμούς της διαδρομής, να μου λέει να στρίψω κτλ

Οποιος το εχει δοκιμάσει εχει παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο?

 

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα ρύθμισης. Τα ίδια κάνει και το μιο2008, της ιδιας εταιρείας, όπου όταν χάσεις το σήμα ή κάνεις λάθος στροφή το μηχανάκι όντως τρελαίνεται και σου λέι άλλα αντι άλλων. Άσε που η ειδοποίηση για να στρείψεις εκφωνείται τόσο αργά που έχεις ήδη περάσει τη στροφή.

Link to comment
Share on other sites

'τρελαίνεται' το μηχάνημα και να κάνει συνέχεια επαναυπολογισμούς της διαδρομής, να μου λέει να στρίψω κτλ

Οποιος το εχει δοκιμάσει εχει παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο?

 

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα ρύθμισης. Τα ίδια κάνει και το μιο2008, της ιδιας εταιρείας, όπου όταν χάσεις το σήμα ή κάνεις λάθος στροφή το μηχανάκι όντως τρελαίνεται και σου λέι άλλα αντι άλλων. Άσε που η ειδοποίηση για να στρείψεις εκφωνείται τόσο αργά που έχεις ήδη περάσει τη στροφή.

 

Γινε λιγακι ποιο σαφής. Που τρελένετε και με ποιό λογισμικο?

Link to comment
Share on other sites

Γινε λιγακι ποιο σαφής. Που τρελένετε και με ποιό λογισμικο?

Aφορά το πρόβλημα που μας λέει ο φίλος inel για το ginius και του απαντώ ότι τα ίδια κάνει και το miomap2008 που είναι ξαδερφάκι του μια και τα βγάζει η ίδια εταιρεία. Δεν φταίιει το Navigon2100max αλλά το πρόγραμμα πλοήγησης.

Link to comment
Share on other sites

Aφορά το πρόβλημα που μας λέει ο φίλος inel για το ginius και του απαντώ ότι τα ίδια κάνει και το miomap2008 που είναι ξαδερφάκι του μια και τα βγάζει η ίδια εταιρεία. Δεν φταίιει το Navigon2100max αλλά το πρόγραμμα πλοήγησης.

 

Ναι και ειναι αρκετα εκνευριστικο οταν συμβαινει...

Εχεις δοκιμασει να βαλεις και τις virtual port ρυθμισεις για το Garmin? Υποτιθεται οτι με αυτες τις ρυθμισεις μπορει ο δεκτης GPS του Navigon να συνεργαστει σωστα με αλλα λογισμικα που δεν τον υποστηριζουν. Γι'αυτο και πιστευα οτι θα δουλευε καλα και με το ginius driver. To ginius driver ως λογισμικο δεν φταιει γιατι το εχω δοκιμασει σε μηχανημα (αλλης μαρκας) που το εχει προεγκατεστημενο και δουλευει αψογα.

 

Υπαρχει καποιος που το εχει βαλει στο 2110 και δουλευει σωστα χωρις τα παραπανω προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

Aφορά το πρόβλημα που μας λέει ο φίλος inel για το ginius και του απαντώ ότι τα ίδια κάνει και το miomap2008 που είναι ξαδερφάκι του μια και τα βγάζει η ίδια εταιρεία. Δεν φταίιει το Navigon2100max αλλά το πρόγραμμα πλοήγησης.

 

Όντως το ginius και σε μένα παρουσιάζει διάφορα προβλήματα....

Τελικά το μόνο αξιόπιστο προγραμμα , προσωπική γνώμη , για το 2100 ειναι το iGO 8.3

Link to comment
Share on other sites

Όντως το ginius και σε μένα παρουσιάζει διάφορα προβλήματα....

Δεν χάνεις και τίποτε κατά τη γνώμη μου!

Και εγώ που το έχω στο 7210 δεν το χρησιμοποιώ ποτέ!:down:

www.mygarminstanav.net
Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις και τίποτε κατά τη γνώμη μου!

Και εγώ που το έχω στο 7210 δεν το χρησιμοποιώ ποτέ!:down:

 

Σίγουρα δεν χάνω τίποτα.Απο περιεργεια το εβαλα εκανα μια διαδρομη και τιποτα αλλο.Ηδη έχει ταξιδέψει απο τη συσκευή.

Ξέρεις μήπως πως μπορω ,και αν γινετε, να περασω το poiwarner?

Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση poiwarner σε 21ΧΧ.

α) Στο pc και σε windows xp έχεις το MicrosoftActiveSync ή σε vista το Microsoft Windows Mobile Device Center.

β) Κατεβάζεις αυτή την έκδοση για το 21ΧΧ : http://www.navigating.de/poiwarnermn7/setup_arm_ts.exe

γ) συνδέεις την συσκευή σου με το pc (ή την κάρτα σε card reader)!

δ) εκτελείς το πρόγραμμα που κατέβασες! Και ακολουθείς τις οδηγίες!

ε) Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση κάνεις restart τη συσκευή σου!

στ)Όταν ξεκινά η συσκευή σου ζητά τον κωδικό για να το κάνεις register!(θέλει αγορά 20 Ευρώ)

ζ) Μόλις ξεκινήσει την πρώτη φορά του λές να κάνει αυτόματη ρύθμιση GPS και όταν γίνει και

δουλέψει ανάβει ένα κουμπάκι κάτω δεξιά που γίνεται πράσινο όταν βρει σήμα!

 

Αν το στήσεις και γίνουν τα παραπάνω να σου πώς βάζεις κάμερες και επικίνδυνα για Ελλάδα!

 

Περισσότερα μπορείς να βρεις στην σελίδα της εταιρείας : http://www.navigating.de/cms/index.php?id=5321

www.mygarminstanav.net
Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση poiwarner σε 21ΧΧ.

α) Στο pc και σε windows xp έχεις το MicrosoftActiveSync ή σε vista το Microsoft Windows Mobile Device Center.

β) Κατεβάζεις αυτή την έκδοση για το 21ΧΧ : http://www.navigating.de/poiwarnermn7/setup_arm_ts.exe

γ) συνδέεις την συσκευή σου με το pc (ή την κάρτα σε card reader)!

δ) εκτελείς το πρόγραμμα που κατέβασες! Και ακολουθείς τις οδηγίες!

ε) Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση κάνεις restart τη συσκευή σου!

στ)Όταν ξεκινά η συσκευή σου ζητά τον κωδικό για να το κάνεις register!(θέλει αγορά 20 Ευρώ)

ζ) Μόλις ξεκινήσει την πρώτη φορά του λές να κάνει αυτόματη ρύθμιση GPS και όταν γίνει και

δουλέψει ανάβει ένα κουμπάκι κάτω δεξιά που γίνεται πράσινο όταν βρει σήμα!

 

Αν το στήσεις και γίνουν τα παραπάνω να σου πώς βάζεις κάμερες και επικίνδυνα για Ελλάδα!

 

Περισσότερα μπορείς να βρεις στην σελίδα της εταιρείας : http://www.navigating.de/cms/index.php?id=5321

 

Σε ευχαριστώ πολύ , με την πρωτη ευκαιρία θα το περάσω.

Link to comment
Share on other sites

Θάθελα να μας πεις που βρήκες αυτο το 99% ... και αν το τσέκαρες.

2 μερες τώρα προσπαθώ να βρω κάποια διαφορα με τον Q2 και δεν βρίσκω.......

Χοντρο δούλεμα αυτο το 99.................:O

 

http://www.navigon.com/site/int/en/popup/oemmap_coverage/21

Link to comment
Share on other sites

 

Εκει ,μπορει να γραφει >99% ,

στην πραξη το έχεις διαπιστώσει?

Link to comment
Share on other sites

εννοουν οτι εχουν καταγραψει το 99% του δικτυου της χωρας.λειπουν ομως δεδωμενα οπως μονοδρομησεις πλατος,ορια ταχυτητας των δρομων.δεν εχουν κανει δηλαδη καποια κατηγοριοποιηση και σε αυτο οφειλονται τα προβληματα του χαρτη.

Υ.Γ το λινκ το εδωσα επειδη υπηρχε μια συγχυση για το αν το 99% ειναι επισημο.

Link to comment
Share on other sites

εννοουν οτι εχουν καταγραψει το 99% του δικτυου της χωρας.λειπουν ομως δεδωμενα οπως μονοδρομησεις πλατος,ορια ταχυτητας των δρομων.δεν εχουν κανει δηλαδη καποια κατηγοριοποιηση και σε αυτο οφειλονται τα προβληματα του χαρτη.

Υ.Γ το λινκ το εδωσα επειδη υπηρχε μια συγχυση για το αν το 99% ειναι επισημο.

 

Οχι μονο δεδομενα ...

εδω δεν υπαρχουν ολοκληρες περιοχες!!!!!!!!

Ψαξε καλά και μετα να μας πεις οτι εχει 99% κάλυψη

Αν εχεις τροπο ψαξε τα Ιονια νησια..... όποιο θέλεις.

Δεν υπαρχει θεμα συγχησης..... απλα δεν ειναι πιστευτο......

Link to comment
Share on other sites

και εγω στην επαρχια ζω και γνωριζω τα προβληματα:cry:

για αυτο χρησημοποιω το map reporter της navigon http://www.navigon.com/site/int/en/service_support/mapreporting

και το αντιστοιχο της navteq http://mapreporter.navteq.com/dur-web-external/secured/submitDur.do?userType=CONSUMER&language=en

με την ελπιδα να δουμε βελτιωση.

απο οτι διαβαζω διαφορες θα δουμε στις 2 επομενες αναβαθμησεις.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν έχει τον καινούριο δρόμο- παράκαμψη του Αγρινίου προς Γιάννενα... 27 χλμ δρόμος άνετος... θα έπρεπε σιγά σιγά να μπει...

 

 

Εγκατάσταση poiwarner σε 21ΧΧ.

α) Στο pc και σε windows xp έχεις το MicrosoftActiveSync ή σε vista το Microsoft Windows Mobile Device Center.

β) Κατεβάζεις αυτή την έκδοση για το 21ΧΧ : http://www.navigating.de/poiwarnermn7/setup_arm_ts.exe

γ) συνδέεις την συσκευή σου με το pc (ή την κάρτα σε card reader)!

δ) εκτελείς το πρόγραμμα που κατέβασες! Και ακολουθείς τις οδηγίες!

ε) Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση κάνεις restart τη συσκευή σου!

στ)Όταν ξεκινά η συσκευή σου ζητά τον κωδικό για να το κάνεις register!(θέλει αγορά 20 Ευρώ)

ζ) Μόλις ξεκινήσει την πρώτη φορά του λές να κάνει αυτόματη ρύθμιση GPS και όταν γίνει και

δουλέψει ανάβει ένα κουμπάκι κάτω δεξιά που γίνεται πράσινο όταν βρει σήμα!

 

Αν το στήσεις και γίνουν τα παραπάνω να σου πώς βάζεις κάμερες και επικίνδυνα για Ελλάδα!

 

Περισσότερα μπορείς να βρεις στην σελίδα της εταιρείας : http://www.navigating.de/cms/index.php?id=5321

 

Τις πληροφορίες για Ελλάδα που τις βρίσκει; Τις κατεβάζει μέσω συγχρονισμού από Internet ? Επίσης ένα Weather Warner που έχει στην ίδια σελίδα, δουλεύει;

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...