Jump to content

Navigon 2110 Max


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα το προβλημα ειναι η καρτα..........

δεν επαρκει η χωριτητικοτητα της καρτας............

εβαλα μονο του το destinator σε μια 4gb SDHC για να υπαρχει χωρητικοτητα

και το μηνυμα εξαφανιστικε..................

ειχε δικιο ο navman................

μαλλον θελει καποια ελευθερο χωρο τον οποιο δεν ειχε διοτι δουλευε μαζι με navigo και igo8.......

τελικα ξανα μανα τα ιδια

ξανατο ιδιο μηνυμα μετα απο λιγο

δεν ειναι το προβλημα η καρτα

ασ βοηθηση καποιος φιλος.......................

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν μπορει καποιος ας μου στειλει την εικονα αλλα αντι GARMIN να εχει το SYGIC DRIVE

ευχαριστω

 

Να ρωτήσω! Αυτή η εικόνα σας εμφανίζετε στην οθόνη του navigon?? Και αν ναι.. από που και πως το κανατε?

Link to comment
Share on other sites

Τροποποίησα λίγο την εικόνα του menu και άλαξα την επιλογή του tomtom με του garmin. Την βάζω εδώ για όποιον θέλει να την πάρει:

 

http://img58.imageshack.us/img58/3387/updatemetc1.png

 

Εννοώ αυτή την εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω! Αυτή η εικόνα σας εμφανίζετε στην οθόνη του navigon?? Και αν ναι.. από που και πως το κανατε?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2620050#post2620050

 

Erebos το δούλεψες το Automapa; Τι λέει; Να το κατεβάσουμε ή δεν αξίζει τον κόπο;

 

Το έχω δοκιμάσει μόνο στο σπίτι, όχι ακόμα σε πορεία στον δρόμο, αλλά δεν μου άρεσε.

Είναι ακόμα ατελής η προσαρμογή της ονοματολογίας των POIs της NAVTEQ, με αποτέλεσμα τα περισσότερα POIs να είναι μεν στις σωστές κατηγορίες αλλά χωρίς τίτλους. Επίσης, τα μενού του είναι αρκετά μπερδεμένα.

 

Επίσης, δοκίμασα και το Finean v5 (Polstar) (πάλι με χάρτη Navteq Q3.2008) το οποίο μου άρεσε περισσότερο από το Automapa και είναι νομίζω καλή εναλλακτική του iGO8 (για όσους έχουν αργή συσκευή και δεν μπορεί να το "σηκώσει"). Αλλά, αν έχετε iGO8, MioMap2008 ή/και Garmin δεν νομίζω να χρειαστείτε κάποιο άλλο... :p

Εν αναμονή του Ginius Driver (aka Mireo viaGPS 3.0 Black Edition)... ;)

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα μεσα στο dir map την Ιταλια αλλα δεν την βλεπει μονο ενα EU 2008 Q4 ΕΧΕΙ, η" μηπως εκει μεσα ειναι και η ιταλια ? . Και οι δυο χαρτες ειναι 2008 Q4 της Ελλάδας τον ειχε μεσα ενω της Ιταλιας απο Περιπτερο. Το μηχανημα ειναι Navogon 2100Max .
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα μεσα στο dir map την Ιταλια αλλα δεν την βλεπει μονο ενα EU 2008 Q4 ΕΧΕΙ, η" μηπως εκει μεσα ειναι και η ιταλια ? .

 

Αν θυμάμαι καλά, EU 2008 Q4 είναι ο ελληνικός χάρτης, άσχετα αν γράφει "EU".

 

Και οι δυο χαρτες ειναι 2008 Q4 της Ελλάδας τον ειχε μεσα ενω της Ιταλιας απο Περιπτερο. Το μηχανημα ειναι Navogon 2100Max .

 

Δεν έχω δοκιμάσει να βάλω άλλο ευρωπαϊκό χάρτη ακόμα, αλλά από ό,τι είχα διαβάσει νομίζω χρειάζεσαι *****αρισμένη έκδοση του λογισμικού MN7 για να παίξουν οι χάρτες άλλων χωρών. Δεν παίζουν με την νόμιμη έκδοση που έχουν τα Navigon. (Έτσι θυμάμαι τουλάχιστον... Μπορεί να έχω μπερδευτεί κιόλας, δεν ξέρω..)

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, EU 2008 Q4 είναι ο ελληνικός χάρτης, άσχετα αν γράφει "EU".

 

 

 

Δεν έχω δοκιμάσει να βάλω άλλο ευρωπαϊκό χάρτη ακόμα, αλλά από ό,τι είχα διαβάσει νομίζω χρειάζεσαι *****αρισμένη έκδοση του λογισμικού MN7 για να παίξουν οι χάρτες άλλων χωρών. Δεν παίζουν με την νόμιμη έκδοση που έχουν τα Navigon. (Έτσι θυμάμαι τουλάχιστον... Μπορεί να έχω μπερδευτεί κιόλας, δεν ξέρω..)

 

TΕΛΙΚΑ παιζουν οι χαρτες απλως το EU 2008 Q4 ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΑΡΤΕΣ μεσα και παιζουν στην νομιμη εκδοση χωρις να κανεις κατι και αν εχετε κανει αναβαθμηση θα δειτε οτι εχει κανει αναβαθμηση και στα POI των αλλων χωρων.

 

ΥΓ. Οταν λεω αναβαθμηση ενοω στον χαρτη Ελλαδας απο Q3 se Q4 αναβαθμηζει και τα pOI ολων των χωρων.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα (όλα τα POI τα έδειχνε ως ταβέρνες ανεξαιρέτως κατηγορίας). Τελικά με την αναβάθμιση του Q3 αναβαθμίστηκαν και τα POI, δοκίμασα να βάλω τους χάρτες που κατέβασα απο το λινκ που κυκλοφορεί στο φόρουμ και δουλεύουν όλα τέλεια. Το πρόβλημα δηλαδή ήταν πως βάζαμε νέους χάρτες (Q42008) διατηρώντας τα παλιά αρχεία POI. Επομένως την επόμενη φορά ή πληρώνουμε ή πρέπει να βρούμε και τα αρχεία POI (με μια μικρή επιφύλαξη οτι δεν είμαι βέβαιος πως δεν αναβαθμίστηκαν κι άλλα αρχεία).
σιγα μωρε.. Στην Ελλάδα ζούμε . . . :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο χάρτης ο καινούργιος έχει πολλά προβλήματα και πολλές ελλείψεις. Παρά πολλές. πχ Ούτε την περιφερειακοί της Ναύπακτου το τελευταίο κομμάτι έχει Πάραλου που έχει δοθεί στην κυκλοφορία εδώ και πολύ καιρό και μάλιστα ο τελευταίως χάρτης εάν και πιο παλιός του destinator τον έχει. Κολλάει πολύ συχνά ειδικά εάν το βάλεις για πεζούς. Δεν κάνει γρήγορο επαναπροσδιορισμό διαδρομής αλλά ενώ περίμενα και με είχαν ενημερώσει ότι θα άλλαζαν και οι φωνές δηλαδή θα έλεγε π.χ. σε 500 μέτρα στρίψτε αριστερά και όχι το στρίψτε αριστερά σε 500 μέτρα τελικά δεν έχει αλλάξει ακόμα. Έχω την εντύπωση ότι ο Q3 όσο περίεργο και εάν ακούγεται ήταν καλλίτερος και πιο γρήγορος. Δεν ξέρω εάν φταίει που αυτός ο χάρτης είναι μεγαλύτερος και πιο φορτωμένος.

 

Υ.Π. θα πω κάτι πάλι εδώ είναι φορουμ για το navigon μιλάτε για αυτό όχι συνέχεια για άλλα λογισμικά. Υπάρχουν τόσα άλλα φορουμ για αυτά γιατί πρέπει να μιλάμε και εδώ? Εάν κοιτάξτε τα περισσότερα μηνύματα μιλάνε για ότι διποτε άλλο παρά για αυτό που όλοι αγοράσαμε και θέλουμε να ενημερωνόμαστε για αυτό. Καλό ότι έχουμε ένα μηχάνημα που έχει πολλές δυνατότητες και τις εκμεταλλευόμαστε αλλά ας μιλάμε μην χάνουμε το νόημα του φορουμ μας. Ποσά μηνύματα πχ. Έχουν σχολιάσει για το νέο χάρτη???

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο χάρτης ο καινούργιος έχει πολλά προβλήματα και πολλές ελλείψεις. Παρά πολλές. πχ Ούτε την περιφερειακοί της Ναύπακτου το τελευταίο κομμάτι έχει Πάραλου που έχει δοθεί στην κυκλοφορία εδώ και πολύ καιρό και μάλιστα ο τελευταίως χάρτης εάν και πιο παλιός του destinator τον έχει.

 

Ελλείψεις υπάρχουν ακόμα, λογικό είναι. Πότε όμως δόθηκε στην κυκλοφορία το κομμάτι που αναφέρεις?

Συγκρίνεις χάρτη που απέκτησε 75% κάλυψη μέσα σε 2,5 χρόνια,

με χάρτη που έχει 95-98% κάλυψη και λειτουργεί εδώ και 10 χρόνια.

 

Δεν κάνει γρήγορο επαναπροσδιορισμό διαδρομής

 

Έχω δει και πιο αργά προγράμματα και μηχανάκια.

 

αλλά ενώ περίμενα και με είχαν ενημερώσει ότι θα άλλαζαν και οι φωνές δηλαδή θα έλεγε π.χ. σε 500 μέτρα στρίψτε αριστερά και όχι το στρίψτε αριστερά σε 500 μέτρα τελικά δεν έχει αλλάξει ακόμα.

 

Αυτό δεν είναι θέμα update του χάρτη αλλά θέμα λογισμικού (MN7). Και ποιος σε ενημέρωσε για κάτι τέτοιο και πώς?

 

Έχω την εντύπωση ότι ο Q3 όσο περίεργο και εάν ακούγεται ήταν καλλίτερος και πιο γρήγορος. Δεν ξέρω εάν φταίει που αυτός ο χάρτης είναι μεγαλύτερος και πιο φορτωμένος.

 

Μάλλον εντύπωσή σου θα είναι γιατί αλλιώς οι χάρτες πχ της Γαλλίας ή της Γερμανίας που είναι 3-4 φορές μεγαλύτεροι θα σέρνονταν... :p

 

Υ.Π. θα πω κάτι πάλι εδώ είναι φορουμ για το navigon μιλάτε για αυτό όχι συνέχεια για άλλα λογισμικά. Υπάρχουν τόσα άλλα φορουμ για αυτά γιατί πρέπει να μιλάμε και εδώ? Εάν κοιτάξτε τα περισσότερα μηνύματα μιλάνε για ότι διποτε άλλο παρά για αυτό που όλοι αγοράσαμε και θέλουμε να ενημερωνόμαστε για αυτό. Καλό ότι έχουμε ένα μηχάνημα που έχει πολλές δυνατότητες και τις εκμεταλλευόμαστε αλλά ας μιλάμε μην χάνουμε το νόημα του φορουμ μας. Ποσά μηνύματα πχ. Έχουν σχολιάσει για το νέο χάρτη???

 

Εφόσον ο τίτλος του thread είναι "Navigon 2110max", μιλάμε και για το λογισμικό (ΜΝ7) και για το μηχάνημα (και τις ιδιοτροπίες του σε "πειράματα"), αλλά συμφωνώ πως αρκετές ερωτήσεις δεν είχαν θέση στο thread.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Ελλείψεις υπάρχουν ακόμα, λογικό είναι. Πότε όμως δόθηκε στην κυκλοφορία το κομμάτι που αναφέρεις?

Συγκρίνεις χάρτη που απέκτησε 75% κάλυψη μέσα σε 2,5 χρόνια,

με χάρτη που έχει 95-98% κάλυψη και λειτουργεί εδώ και 10 χρόνια.

Να δεχτώ οτι δεν προλαβαινουν να φτιάξουν όλες τις πόλεις που έχει το destinator με πλήρη δεδομένα πλοήγησης.Αλλά το 10 χρόνια δεν στέκει σε ότι αφορά την εγνατία οδό.Γιατί τουλάχιστον πριν 10 χρόνια στην περιοχή μου κομμάτια της εγνατίας οδού δεν υπήρχαν τότε και παραδόθηκαν από τον νοέμβριο του 2007 εως το καλοκαίρι του 2008 το τελευταίο.Στον τελευταίο όμως χάρτη 2008.q4 υπάρχουν και δεν υπάρχουν στον αντίστοιχο 2008.q4 του navigon.

Link to comment
Share on other sites

Να δεχτώ οτι δεν προλαβαινουν να φτιάξουν όλες τις πόλεις που έχει το destinator με πλήρη δεδομένα πλοήγησης.Αλλά το 10 χρόνια δεν στέκει σε ότι αφορά την εγνατία οδό.Γιατί τουλάχιστον πριν 10 χρόνια στην περιοχή μου κομμάτια της εγνατίας οδού δεν υπήρχαν τότε και παραδόθηκαν από τον νοέμβριο του 2007 εως το καλοκαίρι του 2008 το τελευταίο.Στον τελευταίο όμως χάρτη 2008.q4 υπάρχουν και δεν υπάρχουν στον αντίστοιχο 2008.q4 του navigon.

 

Το παράξενο όμως είναι ότι στον χάρτη 2008.Q3 της ίδιας εταιρείας (NAVTEQ) για το iGO8 υπάρχουν και τα πρόσφατα κομμάτια της Εγνατίας... :confused:

Άρα φιλοδοξούμε ότι με το επόμενο update 2009.Q1 του Navigon θα μπουν και αυτά. :happy:

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Το παράξενο όμως είναι ότι στον χάρτη 2008.Q3 της ίδιας εταιρείας (NAVTEQ) για το iGO8 υπάρχουν και τα πρόσφατα κομμάτια της Εγνατίας... :confused:

Άρα φιλοδοξούμε ότι με το επόμενο update 2009.Q1 του Navigon θα μπουν και αυτά. :happy:

Πότε να περιμένουμε τον Q1.2009; :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Πότε να περιμένουμε τον Q1.2009; :shifty:

 

Nαι και θα εχει ληξει η δωρεαν αναβαθμηση χαρτη ριχτα τα οβολα [ευρο] για τον καινουργιο χαρτη.!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελλείψεις υπάρχουν ακόμα, λογικό είναι. Πότε όμως δόθηκε στην κυκλοφορία το κομμάτι που αναφέρεις?

Συγκρίνεις χάρτη που απέκτησε 75% κάλυψη μέσα σε 2,5 χρόνια,

με χάρτη που έχει 95-98% κάλυψη και λειτουργεί εδώ και 10 χρόνια.

 

Έχει δοθεί από το καλοκαίρι(ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ) το κομμάτι που αναφέρω. Συγκρίνω ένα χάρτη πιο παλιό από αυτόν που έβγαλε η navigon και τίποτα περισσότερο. Κάτι που είναι πιο καινούργιο οφείλει ιδικά σε εθνικo δίκτυο( αθηνων-πατρων,αθηνων-θεσ/νικης και πατρων-θεσ/νικης) να είναι πιο ενημερωμένο.

Y.Π Και κάτι ακόμα ένας χάρτης που είναι στο 75 τις εκατό και έχουν ενημερωθεί με mail ότι πολλές πόλης όπως ΒΟΛΟΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ ΚΑΙ ΑΙΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΑΝΑΠΟΔΑ θα έπρεπε να έχουν αλλαχθεί!!!!

 

Έχω δει και πιο αργά προγράμματα και μηχανάκια.

 

Το ότι έχεις δει ή υπάρχουν πιο αργά μηχανήματα δεν δικαιολογεί το δικό μας. Μάλιστα να ξεκαθαρίσω κάτι υποστηρίζω πολύ και δεν κατηγορώ το μηχάνημα που αγόρασα! Ίσα ίσα που πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερο από παρά πολλά άλλα και σε πολύ καλή τιμή σε σχέση με άλλα.

 

Αυτό δεν είναι θέμα update του χάρτη αλλά θέμα λογισμικού (MN7). Και ποιος σε ενημέρωσε για κάτι τέτοιο και πώς?

 

Με ενημερώσανε από την αντιπροσωπία στο τηλ που έχει πάνω το κουτί. Δεν μίλησα ότι ευθύνεται ο χάρτης αλλά μου είχαν πει ότι η αλλαγή θα γινόταν παράλληλα με την διάθεση του χάρτη όπως βέβαια και ότι χάρτης θα έβγαινε τον Οκτώβριο και όχι τέλος Δεκέμβρη.

 

Μάλλον εντύπωσή σου θα είναι γιατί αλλιώς οι χάρτες πχ της Γαλλίας ή της Γερμανίας που είναι 3-4 φορές μεγαλύτεροι θα σέρνονταν... :p

 

Μπορεί να είναι όντως εντύπωση μου αλλά πάλι δεν παύει να είναι αργός.

 

Εφόσον ο τίτλος του thread είναι "Navigon 2110max", μιλάμε και για το λογισμικό (ΜΝ7) και για το μηχάνημα (και τις ιδιοτροπίες του σε "πειράματα"), αλλά συμφωνώ πως αρκετές ερωτήσεις δεν είχαν θέση στο thread.

 

Όσο για να μιλάμε για τις δυνατότητες του μηχανήματος μας συμφωνώ και αυτό είπα και πριν αλλά δεν χρειάζεται να αναλύουμε πλήρως τις δυνατότητες άλλον μηχανημάτων και επαναλαμβάνω ποσά μηνύματα όπως αυτό αλλά όπως και η δικιά σου απάντηση σου μιλάνε για navigon? Ελάχιστα

 

Προσωπικά χαίρομαι για την απάντηση σου γιατί είναι από τις λίγες φορές που υπάρχει μια συζήτηση για το μηχάνημα μας καθαυτού.

Link to comment
Share on other sites

TΕΛΙΚΑ παιζουν οι χαρτες απλως το EU 2008 Q4 ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΑΡΤΕΣ μεσα και παιζουν στην νομιμη εκδοση χωρις να κανεις κατι και αν εχετε κανει αναβαθμηση θα δειτε οτι εχει κανει αναβαθμηση και στα POI των αλλων χωρων.

 

ΥΓ. Οταν λεω αναβαθμηση ενοω στον χαρτη Ελλαδας απο Q3 se Q4 αναβαθμηζει και τα pOI ολων των χωρων.

εβαλα τον χαρτη γερμανιας στο 2100 με νομιμο MN και δεν τον βλεπω ξερει κανεις κατι...........ενω βλεπω της ελλαδας αναβαθμισμενο νομιμα σε Q4

Link to comment
Share on other sites

εβαλα τον χαρτη γερμανιας στο 2100 με νομιμο MN και δεν τον βλεπω ξερει κανεις κατι...........ενω βλεπω της ελλαδας αναβαθμισμενο νομιμα σε Q4

 

Εκει που βλεπεις δειχνει EU 2008 Q4 ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ .

Θα πας Νεοι προορισμοί ---> εισαγετε διευθυνση----> αριστερα πανω εμφανιζεται η σημαια της Ελλαδας δεξια εχει ενα βελος προς τα κατω αν εχεις βαλει και αλλους χαρτες και το πατησης θα φυγει το πληκτρολογιο και θα εμφανιστουν και οι σημαιες των αλλων χωρων.

Link to comment
Share on other sites

Aν σας βγαίνει λευκή οθόνη χωρίς τον χάρτη, προσέξτε το αρχείο MapDrawer. Αυτό ευθύνεται για το σχεδιασμό του κεντρικού χάρτη. Εγώ έτσι την είχα πατήσει. Βρίσκεται μέσα στον φάκελο MAP. Αντικαταστείστε το με άλλο που θα βρείτε ή κάντε restore το παλιό που είχατε.
Link to comment
Share on other sites

Εκει που βλεπεις δειχνει EU 2008 Q4 ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ .

Θα πας Νεοι προορισμοί ---> εισαγετε διευθυνση----> αριστερα πανω εμφανιζεται η σημαια της Ελλαδας δεξια εχει ενα βελος προς τα κατω αν εχεις βαλει και αλλους χαρτες και το πατησης θα φυγει το πληκτρολογιο και θα εμφανιστουν και οι σημαιες των αλλων χωρων.

φιλε DPF εισαι πρωτος το βρηκα και δουλευει..................

ευχαριστω παρα πολυ....................

Link to comment
Share on other sites

Με dest μου βγαζει μηνυμα resize map canvas και κολαει...ξερει κανεις πως το αντιμετοπιζουμε?

 

Αδερφέ όπως θα διάβασες σε προηγούμενα post σε άλλους εξαφανίστηκε όταν βάλανε μεγαλύτερη κάρτα, σε μένα δεν ισχύει το ίδιο και συνεχίζει να μου το βγάζει, αλλά δεν κολλάει. Πατάω δύο φορές ΟΚ και μετά τρέχει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα με το destinator τραβαει ζορια.

Αντιθετα με το mio ουτε μια φορα.

Το igo δεν το προτεινω γιατι εχει λαθη στις πορειες και πολλες φορες σε παει αναποδα....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...