Jump to content

Πώς ενεργοποιώ την παλμική επιλογή στο modem;


Γιάννης
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω win xp gr pro και δεν μπορω να συνδεθω απο το χωριο μου με το Laptop στο internet γιατι το modem κανει τονικη και οχι παλμικη κλιση.Πηγα στον πινακα ελεγχου-Τηλεφωνα και modem -Θεση - Επεξεργασια και επελεγξα παλμικη αλλα δεν φτανει μαλλον.Καπου στις ιδιοτητες του modem μου ειπαν απο τον ΟΤΕ της Μεσηηνιας αλλα δεν βλεπω κατι.Ξερει κανεις?????Ευχαριστω. :) ;) ;) ;)

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν modem που δεν υποστηρίζουν παλμική κλήση.Αν σου έκατσε τέτοια περίπτωση μάλλον δεν μπορείς να κάνεις τίποτα :(

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα modem ειναι παρα πολυ παλια αρα δεν πρεπει να ειναι εκει το προβλημα...

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Το Laptop ειναι ενα ΙΒΜ 770Ζ στα 366 με 128 μνημη αν λεει κατι αυτο....Μαλλον παλιο για να μην μπορει να κανει κλιση αναλογικη το modem του.Ή οχι????? :confused: :blink: :blink:

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, παντως πιστευω οτι ειναι κατι αλλο....

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε ένα τερματικό, συνδέσου στην port του modem και δοκίμασε με την σειρά τις εντολές:

 

ATZ

 

ATX3

 

ATDP123456789

 

Στην θέση του αριθμού που έβαλα εγώ βάλε τον αριθμό του κινητού σου ή κάποιο άλλο τηλέφωνο και δες αν το modem καλεί τονικά η παλμικά. Αν δεν καλέσει καθόλου, η καλέσει τονικά, τότε υπάρχει πρόβλημα. Αν όμως δουλέψει έτσι, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις την εντολή ΑΤΧ3 στις extra εντολές του modem.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Angeldust

 

Ανοιξε ένα τερματικό, συνδέσου στην port του modem και δοκίμασε με την σειρά τις εντολές:

 

ATZ

 

ATX3

 

ATDP123456789

 

Στην θέση του αριθμού που έβαλα εγώ βάλε τον αριθμό του κινητού σου ή κάποιο άλλο τηλέφωνο και δες αν το modem καλεί τονικά η παλμικά. Αν δεν καλέσει καθόλου, η καλέσει τονικά, τότε υπάρχει πρόβλημα. Αν όμως δουλέψει έτσι, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις την εντολή ΑΤΧ3 στις extra εντολές του modem.

 

 

 

Οταν λες ανοιξε ενα τερματικο τι ενοεις φιλε μου???Την εντολη ATX3 την εβαλα αλλα χωρις αποτελεσμα....Οταν καλω απο το σταθερο τηλ το 8962.....κανει παλμικη κλιση ενω οταν το καλει το modem κανει τονικη... :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να βάλεις το Ρ command;

 

P Pulse Dial:

 

Selects pulse dialling mode. It affects current and all subsequent dialling. It is possible to include both pulse and tone dialling within the same dial string. For example:

 

ATD T 9 P 01234 567890 <Return>

 

forces the modem to use tone dialling to dial the 9 then pulse dial the remainder of the number.

 

Βγάλε το Τ και δοκίμασε έτσι.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον florinaperis

 

Δοκίμασες να βάλεις το Ρ command;

 

P Pulse Dial:

 

Selects pulse dialling mode. It affects current and all subsequent dialling. It is possible to include both pulse and tone dialling within the same dial string. For example:

 

ATD T 9 P 01234 567890 <Return>

 

forces the modem to use tone dialling to dial the 9 then pulse dial the remainder of the number.

 

Βγάλε το Τ και δοκίμασε έτσι.

 

 

 

Ευχαριστω αλλα μαλλον ειμαι πιο ασχετος απο οτι νομιζα...Δεν καταλαβα...Που να βαλω το Ρ comand???? Αν μπορεις λιγο πιο αναλυτικα.... :( :( :( :( :(

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πρεπει να ειναι σχετικα ευκολο, δοκιμασε να βαλεις μπροστα στο νουμερο του ISP ενα p.

Αν πχ καλεις 8962555555 για ΟteNet βαλε σαν νουμερο p896255555 και αντιστοιχα για οποιονδηποτε αλλο provider.

FNK Creative Workshop

http://fb.com/fnk.creative

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηταν !!!!!!!!!

 

Τοσο απλο... αρκει να το ξερει καποιος...Ενα p μπροστα απο τον αριθμο του ISP και ολα ειναι ΟΚ τωρα...Συνδεση στα 31.2 βεβαια.Λογικοτατο!!!!

Σας ευχαριστω πολυ!!!! :) :) :) :) :)

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον eLeKtriK EyE

 

Υπάρχουν ακόμα τηλεφωνικά κέντρα που καλούν μόνο παλμικά; :worry:

 

 

Ναι και πρεπει να ειναι αρκετα μαλιστα. Τα περισσοτερα απομακρυσμενα χωριουδακια εχουν ακομα παλμικα κεντρα... Στη περιοχη μου (Λευκαδα) τουλαχιστον ενα 5-10% του πληθυσμου καλυπτεται με αναλογικες γραμμες, το ιδιο φανταζομαι και σε πολλες αλλες περιοχες...

FNK Creative Workshop

http://fb.com/fnk.creative

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον jasonpap

 

Αλλάζει και η χρέωση? :devil:

 

 

Tωρα πλεον οχι. Παλιοτερα οταν οι ISPs ειχαν τοπικο αριθμο κλησης χρεωνοταν "αναλογικα" δηλαδη 1 αστικη μοναδα για καθε κληση, με την ελευση ομως του EΠΑΚ αυτα καταργηθηκαν και υπαρχει χρονοχρεωση οπως ακριβως και στα ψηφιακη κεντρα.

FNK Creative Workshop

http://fb.com/fnk.creative

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...