Jump to content

Mio moov 200 & 330


giannis0123
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν ξερω για το syrig αλλα το mio κανει και αυτο λαθη.ετυχε μια φορα στην επαρχια να με παει μεσω λαμιας αντι για ευθεια που ηταν ο στοχος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 372
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι δεν μπορώ να δω τίποτα στον υπολογιστή. Δεν μου εμφανίζει την flash memory.

 

Με το USB συνδεδεμενο, βγαλτο και ξαναβαλτο αμεσως και θα τα δει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

...αναφέρομαι σε πολλά από τα προηγούμενα ποστς.

 

Να! Αυτά βλέπω η καψερή κι έχω μείνει με το Garmin XT5 στο κινητό μου.

 

Φαίνεται ότι τα dedicated GPS δεν είναι ακόμα εκεί που έπρεπε να είναι.

Δηλ. ούτε υπάρχει το "καλύτερο", ούτε όλα είναι αρκετά καλά και όποιο να πάρεις είσαι εντάξει.

Ότι σε σκοτώνει, ΔΕΝ σε κάνει δυνατότερο...:cry:
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τη συσκευή.Κατά την γνώμη μου τα mio δεν είναι και οι καλύτερες συσκευές.Υπάρχουν ένα σωρό ανώνυμες συσκευές που κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους και ξεκλειδώνουν πολύ πιο εύκολα από τα moov.Το σημαντικότερο για μένα όμως είναι ο χάρτης.Δυστυχώς μέχρι τη στιγμή που μιλάμε,δεν υπάρχει χάρτης που να σου προσφέρει 99% αξιόπιστη κάλυψη.Για να κάνεις τη δουλειά σου χωρίς πρόβλημα σε ολόκληρη την ελληνική επικράτεια χρειάζεται να έχεις περισσότερα του ενός προγράμματα και να επιλέγεις ανάλογα.Σε δείχνει το Α λογισμικό στα χωράφια ή σου λέει τρελά πράγματα,βάζεις το Β κτλ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

φίλε κυριάκο ακολούθησα τις οδηγίες σου και στην εκκίνηση μου κολούσε το μηχάνημα(mio moov 330) στη συνέχεια δοκίμασα να αλλάξω το αρχείο path.xml και από τότε μόλις ξεκινάει βγάζει το λογότυπο της mio και κολλάει,ακόμα και με usb να συνδεθεί δεν αλλάζει κάτι είναι σας ναμην συνδέεται μαζί της. please help.

 

nick

Link to comment
Share on other sites

Τι ίδιο πρόβλημα το έπαθα και εγώ και τελικά το έκανα αντικατάσταση το γιατί το είχα μια μέρα. τελικά ξανά έκανα την διαδικασία και έπαιξε.

Το αρχικό

 

PATHS.XML

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>

<paths>

<filegroup>

<name>appstartupsec</name>

<basepath>\Program Files\MioMap</basepath>

<files>

<file>AppStartupSec.exe</file>

</files>

</filegroup>

</paths>

 

και το

 

device.xml

 

<?xml version="1.0" encoding="utf-8" standalone="yes"?>

<device> <kernel><version>1.00.0028</version></kernel><bootloader><version>R07</version><checksum>23885623</checksum></bootloader><hardware><type>Cobia_410_64</type><displayname>Mio</displayname><version>-1</version><id>13F7AC8331648111080000022AC1FC92</id></hardware><sku><projectcode>N179</projectcode><skuid>9862</skuid><mapversion>MireoGreece@0804</mapversion><mapregion>Greece</mapregion></sku><processor><type>ARM</type><level>ARM

version 4</level><revision>00000000</revision></processor><os><version>00050000</version></os><memory><size>0x4000000</size></memory><storage><size>0x10000000</size><type>0x130342</type></storage></device>

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα που έχω είναι ότι ανοιγοντας τη συσκευή και συνδέοντας το usb δεν υπάρχει καμία ανταπόκριση,δηλ ούτε το mio εμφανίζει την εικόνα της σύνδεσης,αλλά ούτε και ο υπολογιστής δεν βλέπει την κάρτα sd και την εσωτερική μνήμη. Δοκίμασα να βγάλω την μπαταρία αλλά δεν συνέβει καμία αλλαγή,επίσης το εχω 3 ημέρες ανοιχτό με τη μπαταρία συνδεδεμένη αλλά και πάλι δεν βλέπω φως στο τούνελ. Καμία ιδέα...

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το παρηγγειλα σημερα απο e-shop.

157 ευρω νομιζω οτι ειναι πολυ καλη τιμη για αυτα που προσφερει.

Εντυπωσεις συντομως ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...

 

μόλις μου πήρανε δώρο το moov 330. ελπίζω να είναι καλό. Μία ερώτηση που θέλω να κάνω γιατί με ενδιαφέρει άμεσα μιας και είναι ο λόγος που μου το πήρανε, αλλά δεν ξέρουν αν ισχύει:

 

Εγώ ταξιδεύω στο εξωτερικό αρκετά και θέλω να ξέρω αρχικά αν παίρνει χάρτες όχι μόνο Ευρώπης αλλά και γενικότερα από όλες τις χώρες.

 

Είναι δωρεάν οι χάρτες (δεν είχα ποτέ μου GPS και δεν ξέρω) ή πρέπει να πληρώσεις για να τους αγοράσεις στο mio? (και δεν σκέφτομαι να το ξεκλειδώσω)

 

Είναι λειτουργικό με τους ξένους χάρτες? Με τους Ελληνικούς τα πάει καλά? είδα ότι λέτε ότι δευτερεύοντες δρόμους δεν τους βγάζει. Υπάρχει τρόπος να βάλεις μια διαδρομή προς έναν άγνωστο δρόμο ή θα πρέπει να ζοριστείς?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο και τις απαντήσεις σας...:happy:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν χρειάζεται να πληρώσω για τους χάρτες... που θα τους βρω τσαμπέ? :ninja:

 

Βασικά χρειάζομαι όλης της Ευρώπης και της Τουρκίας. Υπάρχει τρόπος χωρίς να το ξεκλειδώσεις? μπορώ να τους βρω να τους κατεβάσω τσάμπα και να τους τοποθετήσω μέσα χωρίς να πειράξω τη συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν έχει καποιος φίλος καμία καλή ιδέα για το πως μπορώ να ξεμπλοκάρω το mio moov 330,εχω κάνει post παραπάνω με το πρόβλημα μου και δεν έχω βρει ακόμα λύση.κολλάει στην αρχική οθόνη και δεν ανταποκρίνεται στη σύνδεση με τη usb.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλό, αν εχεις το miomap με ελληνικο χάρτη δεν προκειται να δει κανεναν αλλο χάρτη, πρεπει να βρεις και το καταλληλο miomap που θα αναγνωριζει τους χαρτες της ευρωπης... μεγάλο μπερδεμα.....

 

και πως θα βρω το κατάλληλο miomap????? αρκεί να ψάξω να βρω ποια έκδοση (χώρας προφανως) το υποστηρίζει ή έχει κάποιο άλλο κόλπο?

Link to comment
Share on other sites

και πως θα βρω το κατάλληλο miomap????? αρκεί να ψάξω να βρω ποια έκδοση (χώρας προφανως) το υποστηρίζει ή έχει κάποιο άλλο κόλπο?

 

http://forum.ppcwarez.org/viewtopic.php?f=255&t=47953

για παράδειγμα εδω θα βρεις το νεο miomap με αρκετους χάρτες της ευρώπης... ψάξτε και λίγο....

Link to comment
Share on other sites

στο mio 200 το μαυρο βελακι κατω απο το βελακι κατευθυνσης τι ακριβως δειχνει οταν εμφανιζεται?τι καρτα μνημης παιρνει και πως μπαινει? αλλα και που χρειαζεται?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρωτιστως Χρονια Πολλα & Καλη Χρονια σε ολους. :rolleyes:

 

Ειχα κανει ερωτησεις στην αρχη αυτου του τοπικ και τελικα αποφασισα

και αγορασα το 330 απο PIXMANIA.

Καιρος λιοπον να γραψω καποιες εντυπωσεις.

 

Εκανα ενα ταξιδι το καλοκαιρι και χρειαζομουν χαρτες Δυτ. Ευρωπης.

Απο το test drive που του εκανα στην Ιταλια & στην Νοτ. Γαλλια

ειναι ΑΨΟΓΟ. Με πηγαινε στην πορτα...

 

Λαθος εκανα ΜΟΝΟ ΕΓΩ οταν αγνοουσα τις οδηγιες του:O

 

Προσοχη ομως. :!:

Ειμαι ιδιωτης, οχι π.χ. φορτηγατζης ωστε να χρειαζομε και

τον τελευταιο χωματοδρομο της Ιταλιας.

Για τουριστικη περιηγηση που το χρειαζομαστε το 99% ειναι αψογο.

Το υπολοιπο 1% (επαγγελματιες οδηγοι δλδ) δεν νομιζω οτι ενδιαφερετε

για την αποψη μας. Το συζητουν μεταξυς τους και βρισκουν λυσεις.

 

Η συγκεκριμενη συσκευη (PIXMANIA) εχει χαρτες Δυτ. Ευρωπης.

Δεν ξερω γιατι αλλα την Ελλαδα την περιλαμβανουν

στην Ανατ. Ευρωπη & πρεπει να αγορασεις online το κλειδι του χαρτη.

(οι χαρτες υπαρχουν κλειδωμενοι στο CD που σου στελνουν)

 

Το αγορασα και το δοκιμασα και στην Ελλαδα.

Η καλυψη ειναι στο 53% αλλα την δουλεια του την κανει.

Στην Αθηνα δεν ειχα κανενα προβλημα.

 

Στις δοκιμες που εχω κανει στην πολη μου (Γιαννενα), οπου ξερω ολους τους δρομους απ΄ εξω & ανακατωτα βλεπω οτι σε παει σωστα.

Μπορει εγω να ξερω καποιο στενο που συντομευει την αποσταση και δεν το λαμβανει υπ΄οψη αλλα την δουλεια του την κανει.

Ειπαμε δεν ειμαι επαγγελματιας.

Προφανως το 53% καλυψη δεν ειναι οτι καλυτερο γιατι λοιπουν πολεις

(π.χ. Κερκυρα) αλλα...

 

Επισης δεν θελω να το ''σπασω'' για να περασω διαφορες εφαρμογες.

Αν αυτο μπορει να γινει με απλο τροπο στα Windows CE στο μελλον

θα το δοκιμασω.

Δεν σκοπευω να παραστησω τον Hacker ( :ninja: ) γιατι δεν εχω τις

απαραιτητες γνωσεις, & δεν θελω να το αχρηστεψω.

 

Ελπιζω να απαντησα σε αρκετες αποριες ΑΠΛΩΝ ΧΡΗΣΤΩΝ

& οχι Hackerαδων.

 

Αν θελετε ενα μηχανακι να σας πηγαινει σε μια διευθυνση,

σε πολεις χαος οπως η Αθηνα ειναι ενταξει.

 

Αυτη ειναι η γνωμη μου για το MOOV 330.

 

Χρονια πολλα σε ολους ;);)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και χρονια πολλα ...

 

Εχω στα χερια μου αυτη την συσκευη και θελω να περασω εναν ακομα χαρτη ομως δεν εχω πολυ μνημη μπορω να βαλω τον χαρτη στην καρτα μνημης ??? αν ναι πως γινεται και πως μπορει να τον αναγνωριζει το προγραμμα ...

 

Συγνωμη αμα εχει απαντηθει αυτο ξανα

 

 

ευχαριστω παρα πολυυυυυυυυυυυυυ

Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

mia erwthsh mono

kata thn enarksh tou mio sas bgazei kathe fora pou to anoigete thn apodoxh ths adeias xrishs?

epidi to exo piraksei ligo den thimame an ebgaze panta na apodextw tous orous.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

εχω κανει και ξεχωριστο θεμα, αλλα μαλλον ηταν περιττο αυτο, φανταζομαι εδω θα βρω πιο γρηγορα απαντησεις. Λοιπον βασικα ειμαι αναμεσα στο moov200 και το c220.

1)Ποιο απο τα δυο σπαει πιο ευκολα;

2)ποιο ειναι καλυτερο στο να βρισκει βελτιστες διαδρομες;

3)ποιο εχει καλυτερη φωνητικη καθοδηγηση;

4)εχουν τους ιδιους χαρτες; αν οχι , ποιο υπερεχει;

 

οτι αλλο μπορειτε να προσθεσετε, καλοδεχουμενο.

Επισης τι διαφορες εχει το moov200 apo to 330?

Ευχαριστω και καλες γιορτες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Βγηκε νεο update για το 330 αλλα δεν δουλευει το download link:p

 

Mio Moov 330 Greece update 2 - 06/01/2009

 

Προσοχή γιατί όπως λέει και στα σχόλια είναι μόνο για τα μηχανήματα που έχουν τον ελληνικό χάρτη σε sd και τον ευρωπαϊκό στην εσωτερική μνήμη

Link to comment
Share on other sites

χμμ οταν ποσταρα δεν θυμαμαι να εγραφε κατι τετοιο:confused:

 

Τοτε τι Greece update γραφουν? Αφου το 330 εχει τον χαρτη μεσα στην μνημη και οχι σε sd.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...