Jump to content

Sony Ericsson C905


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ! Μόλις παρατήρησα ότι το κινητό μου έχει 5 καμένα pixels !!! :(:(:( Έκλεισα το κινητό για φόρτιση , το άνοιξα (επικρατούσε απόλυτο σκοτάδι στον χώρο ) και είδα ότι υπάρχουν 2 σημεία πολύ μικρά στη μέση και αριστερά περίπου της οθόνης , 1 λίγο παραδίπλα απο προηγούμενα 2 , 1 ακριβώς δίπλα από τα γράμματα Μενού και 1 τέρμα πάνω αριστερά κοντά εκεί που δείχνει το σήμα ! Όλα χρώματος ασπρου προς το γκρι σε μαυρο χρώμα ! Στην αρχή λέω η ιδέα μου είναι και ότι θα είχε σκόνη η οθόνη αλλά πήγα τώρα το καθάρισα και το ξανάνοιξα και πάλι εμφανίζονται στα ίδια σημεία ! Γυρισα την οθονη αριστερα , δεξια αλλα τοτε ηταν που φαινονταν πιο πολύ απ οτι οταν ηταν ισια ! Για να σιγουρευτώ πήγα και άνοιξα την εικόνα Sony Ericsson.gif που έχουν όλα τα κινητά μας και πάλι τα ίδια με την διαφορά όμως ότι το τέρμα πάνω αριστερά και το τέρμα κάτω δίπλα από τα γράμματα Μενού είχαν ένα χρώμα κάπως σαν βυσσινί πολύ σκούρο ! :( Αυτά είναι η δεν είναι καμένα pixels ?? Μπορεί να γίνει αντικατάσταση λέτε στο κινητό ή θα αλλαχθεί μονό η οθόνη ?? Έλεος , μια το slider , μια καμένα pixels , σ εμένα έτυχαν όλα ? Έλεος πια ! Θέλω ένα C 905 χωρίς κανένα πρόβλημα ! Πολλά ζηταω ????

 

Αν θυμάσαι, σε είχα προειδοποιήσει να μην ασχοληθείς με το slide. Καλό χρυσό και άγιο το C905, αλλά δεν παύει να είναι SE και η SE δεν κατασκευάζει sliders όπως η Samsung η οποία αποτελεί και μέτρο σύγκρισης για όλους τους κατασκευαστές αυτή την στιγμή σε ό,τι έχει να κάνει με αυτό το είδος σχεδίασης. Όσες φορές και να πας στο service, και πάλι με την χρήση το slide θα σου ξαναλασκάρει αργά ή γρήγορα, οπότε ή παίρνεις απόφαση ότι το C905 απλά έχει κατασκευαστικές ατέλειες, είτε το πουλάς και παίρνεις άλλο κινητό.

 

Σε ό,τι έχει να κάνει με τα καμμένα pixels, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πας στο service ώστε αν έχει πρόβλημα το C905 σου να σου αλλάξουν οθόνη. Βεβαίως, είναι πολύ πιθανόν να καθυστερήσουν λίγο μιας και η SE έχει πρόβλημα με τα ανταλλακτικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ξερει κανεις να μου πει που θα βαλω κατι φλας θεματα που κατεβασα δηλαδη σε ποιο φακελο-υποφακελο?ευχαριστω πολυ...:rolleyes:
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ! Μόλις παρατήρησα ότι το κινητό μου έχει 5 καμένα pixels !!! :(:(:( Έκλεισα το κινητό για φόρτιση , το άνοιξα (επικρατούσε απόλυτο σκοτάδι στον χώρο ) και είδα ότι υπάρχουν 2 σημεία πολύ μικρά στη μέση και αριστερά περίπου της οθόνης , 1 λίγο παραδίπλα απο προηγούμενα 2 , 1 ακριβώς δίπλα από τα γράμματα Μενού και 1 τέρμα πάνω αριστερά κοντά εκεί που δείχνει το σήμα ! Όλα χρώματος ασπρου προς το γκρι σε μαυρο χρώμα ! Στην αρχή λέω η ιδέα μου είναι και ότι θα είχε σκόνη η οθόνη αλλά πήγα τώρα το καθάρισα και το ξανάνοιξα και πάλι εμφανίζονται στα ίδια σημεία ! Γυρισα την οθονη αριστερα , δεξια αλλα τοτε ηταν που φαινονταν πιο πολύ απ οτι οταν ηταν ισια ! Για να σιγουρευτώ πήγα και άνοιξα την εικόνα Sony Ericsson.gif που έχουν όλα τα κινητά μας και πάλι τα ίδια με την διαφορά όμως ότι το τέρμα πάνω αριστερά και το τέρμα κάτω δίπλα από τα γράμματα Μενού είχαν ένα χρώμα κάπως σαν βυσσινί πολύ σκούρο ! :( Αυτά είναι η δεν είναι καμένα pixels ?? Μπορεί να γίνει αντικατάσταση λέτε στο κινητό ή θα αλλαχθεί μονό η οθόνη ?? Έλεος , μια το slider , μια καμένα pixels , σ εμένα έτυχαν όλα ? Έλεος πια ! Θέλω ένα C 905 χωρίς κανένα πρόβλημα ! Πολλά ζηταω ????

 

Μέσα στο κρυφό μενού της SE έχει έλεγχο της οθόνης... Τρέξ' το για να βεβαιωθείς πως υφίσταται το πρόβλημα... Και μην τα στέλνετε πίσω για τον τζόγο... δεν είναι κακός ο μηχανισμός όπως έγραψε ένας φίλος... είναι η κατασκευή του τέτοια για να αντέχει απότομα κλεισίματα και ανοίγματα. Μεταλλικό slide δεν χαλάει...

Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο κρυφό μενού της SE έχει έλεγχο της οθόνης... Τρέξ' το για να βεβαιωθείς πως υφίσταται το πρόβλημα... Και μην τα στέλνετε πίσω για τον τζόγο... δεν είναι κακός ο μηχανισμός όπως έγραψε ένας φίλος... είναι η κατασκευή του τέτοια για να αντέχει απότομα κλεισίματα και ανοίγματα. Μεταλλικό slide δεν χαλάει...

 

Οχι οτι ειναι σα της Σαμυ αλλα δεν εχουν δει και χειροτερα!

2 φορες πηρα το Ν85 και της 2 φορες εχασα τα λεφτα μου με την αθλια ποιοτητα των πλαστικων του!

Αφου απ το πολυ κριτς κριτς που μου εκανε το οναμαζα..Τριζονι!:lol::p

Και 1 φιλος κολητος και φαν των συμπιαν το πηρε(και το εδωσε) 4 ναι 4 φορες ψαχνοντας να βρει 1 με απλα αποδεκτη ποιοτητα σλαιντ!

 

Το αναφερω απλα γιατι απ τη περιοιγηση μου σε ολες τις μαρκες θεωρω πως τα SE ειναι σε πολυ καλυτερη μοιρα απο αλλα!!

Απλα να κοιτατε οσοι το αγοραζουν να ανοιγετε το κουτι πριν το παρετε αν ειναι δυνατον για μια 1η ματια,και αν το δειτε κουνιστο τοτε..μη το παιρνετε!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Paides exei antimetwpisei kaneis provlima me mikroskopika mms stin apostoli i stin lipsi apo kainouries siskeues sony ericsson?Otidipote tetoio genikotera?

Exw to c905,alla kai o aderfos mou me c902 kai i kopela mou me w595 antimetwpizoun to idio provlima.

Opoios exei antimetwpisei kati paromoio i kserei kati gi auto as mou pei ti simvainei gt me exei trelanei to thema.mexri kai stin se pou pira den ikseran tpt.

Link to comment
Share on other sites

σημερα χαλασε το ακουστικο του κινητου μου.δεν ακοθω τους αλλους ενω αυτοι με ακουνε κανονικα.ξερετε αν φτιαχνεται αν το παο π.χ στον γερμανο?

 

 

Και γω φίλε μου το ίδιο πρόβλημα είχα και με το φτιάξανε άμεσα σε 1 βδομάδα το πήρα πίσω το κινητο, σε κατάστημα wind το είχα πάρει , είχε πρόβλημα το flex μου είπανε και το αλλάξανε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα . παιδια εκανα debranded το κινιτο μου ειχα κοσμοτε μενου. ολα καλά μεχρι εδω. ακουω ομως για μια αναβαθμιση που περιμενουμε. εγω εχω τορα την εκδοση 1205-9079-R1BA042 081028 . υπαρχει νεοτερη απο αυτη που εχω?
Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα . παιδια εκανα debranded το κινιτο μου ειχα κοσμοτε μενου. ολα καλά μεχρι εδω. ακουω ομως για μια αναβαθμιση που περιμενουμε. εγω εχω τορα την εκδοση 1205-9079-R1BA042 081028 . υπαρχει νεοτερη απο αυτη που εχω?

 

Η 042 είναι η τελευταία έκδοση. Περιμένουμε την αναβάθμιση από τη SE. Πιστεύω μέχρι της 15 Μαρτίου να είναι διαθέσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Λολ ! Λες ?? :lol::lol: Ωραία ! Μου μένουν δλδ 14 μέρες ακόμα (εργάσιμες+σβ )!! Yeah ! lol ! Δεν ξέρω , θα ψάξω να βρω κανέναν γνωστό με c905 και να δω πως θα είναι και το δικό του γιατί εάν είναι να κάνω την κίνηση πρέπει να γίνει μέσα σε 14 μέρες !

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση !

 

Α! Και καλορίζικο το καινούργιο ! ! ! :up:

 

και γώ μέσα !!! προλαβένω..εχο το 705 κ μενα τριζει οπως τα λες οταν ειναι κλιστο και το ακουμπας στο αυτι... ελεος....δόσαμε λεφτα για να τρίζει το κινητο?? ελεος πια.Θα πάω στη δωδεκανσου στη σόνυ να δούμε τι θα γίνει...αλλα απότι διάβασα θα μας πετάξουνε ενα 'ετσι ειναι σε ολα ειναι φυσιολογικο' :mad:

Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο κρυφό μενού της SE έχει έλεγχο της οθόνης... Τρέξ' το για να βεβαιωθείς πως υφίσταται το πρόβλημα... Και μην τα στέλνετε πίσω για τον τζόγο... δεν είναι κακός ο μηχανισμός όπως έγραψε ένας φίλος... είναι η κατασκευή του τέτοια για να αντέχει απότομα κλεισίματα και ανοίγματα. Μεταλλικό slide δεν χαλάει...

 

Δοκίμασα αυτό που μου είπες (Δεξιά *Αριστερά Αριστερά * Αριστερά * ) πήγα στον έλεγχο της Κύριας Οθόνης αλλά δεν εμφανίζονται ή τουλάχιστον δεν τα βλέπω τότε ! Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει σκόνη κάτω από το γυαλί της οθόνης και να φαίνονται σαν καμένα πιξελς ? Αλλά είναι πολύ μικρά αυτά που βλέπω σε μαύρο φόντο , πρέπει δλδ να φέρεις την οθόνη σε απόσταση 8 εκατοστά από τα μάτια σου για να τα δεις και επίσης να υπάρχει ελαφρύς σκοταδισμός στον χώρο ... τα φώτα σας γιατί τα έχω παίξει !! :wacko::wacko::wacko: Επίσης αυτο το τριξιμο του πανω μερους οταν ειναι κλειστο το slider και μιλαω στο τηλεφωνο ειναι το κατι αλλο .... μου ερχεται να το σπασω στον τοιχο ! Δεν μπορω να ακουσω κανονικα τον συνομιλιτη μου χωρις το Γκρ Γκρ μεσα στο αυτι μου ! Σαν σουστα καναπε του 1990 κανει !! Ελεος !!!!

Link to comment
Share on other sites

Η 042 είναι η τελευταία έκδοση. Περιμένουμε την αναβάθμιση από τη SE. Πιστεύω μέχρι της 15 Μαρτίου να είναι διαθέσιμη.

 

περιμενουμε δηλαδη την 042 που λες; ι ειναι ι τορινη κικλοφοριμενη τελευταια αναβαθμιση η 042 και απλα περιμενουμε την καινουργια; και μια αλλη ερωτηση τωρα που το εκανα debraned εχω χασει την εγγυηση;

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

: Επίσης αυτο το τριξιμο του πανω μερους οταν ειναι κλειστο το slider και μιλαω στο τηλεφωνο ειναι το κατι αλλο .... μου ερχεται να το σπασω στον τοιχο ! Δεν μπορω να ακουσω κανονικα τον συνομιλιτη μου χωρις το Γκρ Γκρ μεσα στο αυτι μου ! Σαν σουστα καναπε του 1990 κανει !! Ελεος !!!!

 

 

Σίγουρα είναι τρίξημο? πήρα το κιν (όπως έγραψα προχθες) και έκανα το setup μου, έβαλα και το ακουστικο περίπου στο μέγιστο, νομίζω ένα πιο πριν. Οταν συνομιλώ ακούω απο μέσα ένα "χρίτσι χρίτσι" σαν αλουμινόχαρτο, χαμήλωσα την ένταση αλλα παραμένει ,το προηγούμενο που έδωσα για αντικατάσταση δεν το είχε.

 

έχει αντιμετωπισει κανεις κάτι τέτοιο. Το κακό είναι οτι μόλις έκανα αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

περιμενουμε δηλαδη την 042 που λες; ι ειναι ι τορινη κικλοφοριμενη τελευταια αναβαθμιση η 042 και απλα περιμενουμε την καινουργια; και μια αλλη ερωτηση τωρα που το εκανα debraned εχω χασει την εγγυηση;

 

Η 042 ειναι αυτη που εχει τωρα!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

και μια αλλη ερωτηση τωρα που το εκανα debraned εχω χασει την εγγυηση;

 

ακριβως ;)

 

αναγκαιο κακο αλλα οχι μη αναστρεψιμο!

αν χρειαστεις εγγυηση καποια στιγμη απλα το γυρνας με τον ιδιο τροπο στην εργοστασιακη κατασταση και το πας στο σερβις..

 

το μεγαλο καλο που εχουν αυτες οι συσκευες ειναι οτι φλασαρονται ΣΒΗΣΤΕΣ!!!

οποτε και να μην αναβει το τηλ μπορεις να το φλασαρεις :p

 

μεγαλη μ@λ@κια της SE ....για αυτην,γιατι για μας ειναι σωτηρια :lol::D

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα αυτό που μου είπες (Δεξιά *Αριστερά Αριστερά * Αριστερά * ) πήγα στον έλεγχο της Κύριας Οθόνης αλλά δεν εμφανίζονται ή τουλάχιστον δεν τα βλέπω τότε ! Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει σκόνη κάτω από το γυαλί της οθόνης και να φαίνονται σαν καμένα πιξελς ? Αλλά είναι πολύ μικρά αυτά που βλέπω σε μαύρο φόντο , πρέπει δλδ να φέρεις την οθόνη σε απόσταση 8 εκατοστά από τα μάτια σου για να τα δεις και επίσης να υπάρχει ελαφρύς σκοταδισμός στον χώρο ... τα φώτα σας γιατί τα έχω παίξει !! :wacko::wacko::wacko: Επίσης αυτο το τριξιμο του πανω μερους οταν ειναι κλειστο το slider και μιλαω στο τηλεφωνο ειναι το κατι αλλο .... μου ερχεται να το σπασω στον τοιχο ! Δεν μπορω να ακουσω κανονικα τον συνομιλιτη μου χωρις το Γκρ Γκρ μεσα στο αυτι μου ! Σαν σουστα καναπε του 1990 κανει !! Ελεος !!!!

 

UPDATE: Μόλις ανοίξει το κρυφό μενού (Υπηρεσία), θα πας στο Δοκ. Συσκευής>Κύρια οθόνη... Θα τρέξει ένα χρωματικό τεστ και εκεί θα δεις εάν υπάρχει όντως πρόβλημα... Εάν αντιμετωπίζετε κι άλλα προβλήματα, όπως με το ηχείο για παράδειγμα, τότε δείτε από την λίστα τι θέλετε να ελέγξετε...

Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

UPDATE: Μόλις ανοίξει το κρυφό μενού (Υπηρεσία), θα πας στο Δοκ. Συσκευής>Κύρια οθόνη... Θα τρέξει ένα χρωματικό τεστ και εκεί θα δεις εάν υπάρχει όντως πρόβλημα... Εάν αντιμετωπίζετε κι άλλα προβλήματα, όπως με το ηχείο για παράδειγμα, τότε δείτε από την λίστα τι θέλετε να ελέγξετε...

 

Να δώσω μια διευκρίνηση για αυτό με το ακουστικό , δεν γίνεται μόνο όταν μιλώ στο τηλέφωνο , γίνεται πάντα , κάθε φορά δλδ που ακουμπώ το τηλέφωνο στο αυτί μου πιέζετε το πάνω μέρος (εκεί που γράφει S.E. ) από το αυτί μου και ακούγετε αυτό το τρίξιμο . Το τρίξιμο δεν ακούγεται από το ηχείο(ακουστικό) αλλά από το μικρό κενό που υπάρχει μεταξύ πάνω μέρους και κάτω μέρους στο σημείο εκείνο !Είναι ο ίδιος θόρυβος-τρίξιμο που ανέφεραν και οι φίλοι chagg και MaIdeN !! Ακριβώς ! Σαν αλουμινόχαρτο - "χρίτσι χρίτσι" ! Περιμένω απόψεις … εαν ημουν στην θεση σου chagg θα το πηγαινα πισω για ξανα αντικατασταση:angry::angry::down::down: και οσες φορες χρειαζονταν μεχρι να μου δωσουν ενα c905 που να αντιστοιχει στα 450+ ευρώ που έδωσα !!! Αυτο θα κανω κι εγω μονο που εμενα θα ειναι η πρωτη μου !

 

:!:ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ : Ο Πελάτης Εχει Παντα Δικαιο ! Ο Πελατης Απαιτει ! Δεν ζηταει ! Και αυτο γιατι ο Πελατης ΠΛΗΡΩΝΕΙ ! :chair:

Link to comment
Share on other sites

Η 042 ειναι αυτη που εχει τωρα!

 

και που θα την βρω για να την βαλω γιατι εμενα δεν την εχει μεσα το τηλ μου και οταν κανω αναζητηση για νεες ενιμεροσεις λεει οτι διαθετο την νεοτερη (εχει τορα την 028

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το πρόγραμμα myphoneexplorer απ'το site http://www.fjsoft.at/en,συνδέεις σε Λειτουργία τηλεφώνου το Κ800,τρέχεις το πρόγραμμα και επιλέγεις να δημιουργήσεις αντίγραφα ασφαλείας των μηνυμάτων του Κ800!Στη συνέχεια συνδέεις το C905 σε Λειτουργία τηλεφώνου,ξανατρέχεις το πρόγραμμα και επιλέγεις να επαναφέρεις το αντίγραφο ασφαλείας του Κ800 στο C905!
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το πρόγραμμα myphoneexplorer απ'το site http://www.fjsoft.at/en,συνδέεις σε Λειτουργία τηλεφώνου το Κ800,τρέχεις το πρόγραμμα και επιλέγεις να δημιουργήσεις αντίγραφα ασφαλείας των μηνυμάτων του Κ800!Στη συνέχεια συνδέεις το C905 σε Λειτουργία τηλεφώνου,ξανατρέχεις το πρόγραμμα και επιλέγεις να επαναφέρεις το αντίγραφο ασφαλείας του Κ800 στο C905!

 

δεν πετυχαινει!

τεσπα, σε καποιο καταστημα γερμανο, μπορουν να τα μεταφερουν;;;

Link to comment
Share on other sites

δεν πετυχαινει!

τεσπα, σε καποιο καταστημα γερμανο, μπορουν να τα μεταφερουν;;;

κατι λαθος κανεις! ξαναπροσπαθησε!!

εγκατστησει τους drivers του κινητου εκανες στον υπολογιστη σου??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν πετυχαινει!

τεσπα, σε καποιο καταστημα γερμανο, μπορουν να τα μεταφερουν;;;

 

Αν τα κανεις ακριβως οπως σου τα ειπς ο kotsianis θα πετυχει,κατι κανεις λαθος,δοκιμασε ξανα και μη ξεχασεις στο τελος να κανεις συγχρονισμο να στα περασει στο 905!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μπορει καποιος να μου απαντησει γιατι το c905 σε μερικους εχει στρογγυλο αισθητηρα φωτος κ το δικο μου εχει τετραγωνο?επισης ποιος ειναι ο αριθμος που εμφανιζει την ημερομηνια κατασκευης του κινητου κ λοιπα?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

και που θα την βρω για να την βαλω γιατι εμενα δεν την εχει μεσα το τηλ μου και οταν κανω αναζητηση για νεες ενιμεροσεις λεει οτι διαθετο την νεοτερη (εχει τορα την 028

 

καμια απαντηση;

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μπορει καποιος να μου απαντησει γιατι το c905 σε μερικους εχει στρογγυλο αισθητηρα φωτος κ το δικο μου εχει τετραγωνο?επισης ποιος ειναι ο αριθμος που εμφανιζει την ημερομηνια κατασκευης του κινητου κ λοιπα?

 

Προφανώς γιατί άλλοι αισθητήρες είναι από τον Χ προμηθευτή και άλλοι από τον Ψ. Επίσης, μπορεί να είναι απλά διαφορετικές παρτίδες από τον ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson C905

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...