Jump to content

[Επίσημο] Nokia E71


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα και απο μενα.Ειμαι κατοχος του Ε71(μαυρο) απο την τριτη και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Περασα το τελευταιο FIRMWARE αμεσως χωρις κανενα προβλημα.Μεχρι στιγμης δεν εχει αλλαξει η ημερομηνία αλλα διαβασα καποια θεματα ασυμβατοτητας με Bluetooth και πηρα το BH-902 http://www.nokia.gr/products/accessories/all-accessories/headsets/bluetooth-headsets/bh-902

το οποιο δουλευει τελεια.Πιστευω οτι θα βγουν αν οχι 3 τουλαχιστων 2 ακομα FIRMWARE που θα λυσουν οσοι εχουν αυτα τα προβληματα.Ελπιζω να μην δημιουργήσουν αλλα γιατι το εχουμε δει και αυτο.Υπομονη.

NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα και απο μενα.Ειμαι κατοχος του Ε71(μαυρο) απο την τριτη και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Περασα το τελευταιο FIRMWARE αμεσως χωρις κανενα προβλημα.Μεχρι στιγμης δεν εχει αλλαξει η ημερομηνία αλλα διαβασα καποια θεματα ασυμβατοτητας με Bluetooth και πηρα το BH-902 http://www.nokia.gr/products/accessories/all-accessories/headsets/bluetooth-headsets/bh-902

το οποιο δουλευει τελεια.Πιστευω οτι θα βγουν αν οχι 3 τουλαχιστων 2 ακομα FIRMWARE που θα λυσουν οσοι εχουν αυτα τα προβληματα.Ελπιζω να μην δημιουργήσουν αλλα γιατι το εχουμε δει και αυτο.Υπομονη.

 

Ναι, υπάρχει πρόβλημα με ορισμένα μόνο ακουστικά bt.

Θα βγούν πολλά ακόμη firmware, μην ανησυχείς.

 

Το μαύρο πώς είναι? δεν το έχω δεί...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για μενα πολλη καλο,αλλα το θεμα ειναι η ποιοτητα κατασκευης που ειναι κορυφαια και μπορω οτι ειναι το καλύτερο κινητο που εχω παρει μεχρι τωρα (20+).
NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

Για μενα πολλη καλο,αλλα το θεμα ειναι η ποιοτητα κατασκευης που ειναι κορυφαια και μπορω οτι ειναι το καλύτερο κινητο που εχω παρει μεχρι τωρα (20+).

Η ποιότητα κατασκευής του και η συναρμολόγηση είναι πολύ καλή, αλλά όχι κορυφαία.

Το καπάκι της μπαταρίας έχει λίγο τζόγο και γι αυτό το λόγο έχει μπεί το αφρολέξ από τη μέσα μεριά (αποτελεσματικό μεν αλλά πολύ πρόχειρη λύση). Επίσης ο φωτισμός του πληκτρολογίου το βράδυ σε σκοτεινό μέρος φαίνεται πάνω από τα 2 softkeys του πληκτρολογίου και σε κάποια σημεία στο κάτω μέρος του κινητού, κάτω από το πληκτρολόγιο, εκεί που ενώνει η κεραία του gps. Υπάρχουν δλδ κενά και φαίνεται ο φωτισμός. Αν και τα κομμάτια δένουν καλά μεταξύ τους, χωρίς τριξίματα, αυτό δείχνει μέτρια συναρμογή. Λεπτομέρειες βέβαια, αλλά..

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα κατασκευής του και η συναρμολόγηση είναι πολύ καλή, αλλά όχι κορυφαία.

Το καπάκι της μπαταρίας έχει λίγο τζόγο και γι αυτό το λόγο έχει μπεί το αφρολέξ από τη μέσα μεριά (αποτελεσματικό μεν αλλά πολύ πρόχειρη λύση). Επίσης ο φωτισμός του πληκτρολογίου το βράδυ σε σκοτεινό μέρος φαίνεται πάνω από τα 2 softkeys του πληκτρολογίου και σε κάποια σημεία στο κάτω μέρος του κινητού, κάτω από το πληκτρολόγιο, εκεί που ενώνει η κεραία του gps. Υπάρχουν δλδ κενά και φαίνεται ο φωτισμός. Αν και τα κομμάτια δένουν καλά μεταξύ τους, χωρίς τριξίματα, αυτό δείχνει μέτρια συναρμογή. Λεπτομέρειες βέβαια, αλλά..

 

Μαλλον δεν εχεις δει το Ν95 (Το ειχα 20 μηνες).

Το καπακι της μπαταριας δεν εχει καθολου τζογο τουλαχιστον στο δικο μου.

Τα αλλα λεπτομερειες που ουτε καν ειχα προσεξει και ουτε προκειται.

NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

Για μενα πολλη καλο,αλλα το θεμα ειναι η ποιοτητα κατασκευης που ειναι κορυφαια και μπορω οτι ειναι το καλύτερο κινητο που εχω παρει μεχρι τωρα (20+).

Εαν επιτρέπετε από που το αγοράσατε το μαύρο ?

Από Ελλάδα ή εξωτερικό ?

 

Εχω ήδη 2 Ε71, αλλά θα ήθελα να αποκτήσω και σε μαύρο χρώμα

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχει πρόβλημα με ορισμένα μόνο ακουστικά bt.

Θα βγούν πολλά ακόμη firmware, μην ανησυχείς.

 

Το μαύρο πώς είναι? δεν το έχω δεί...

 

Επειδή ψάχνω για συσκευή bluetooth, και διαβάζω για κάποιες ασυμβατότητες, μπορείτε να μου πείτε ποιές συσκευές bluetooth έχετε εσείς με το E71 και παίζουν καλά? Πχ, plantronics και i-tech έχει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Εαν επιτρέπετε από που το αγοράσατε το μαύρο ?

Από Ελλάδα ή εξωτερικό ?

 

Εχω ήδη 2 Ε71, αλλά θα ήθελα να αποκτήσω και σε μαύρο χρώμα

 

Ευχαριστώ

 

Απο το πλαισιο στην στουρναρνη.

NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν εχεις δει το Ν95 (Το ειχα 20 μηνες).

Το καπακι της μπαταριας δεν εχει καθολου τζογο τουλαχιστον στο δικο μου.

Τα αλλα λεπτομερειες που ουτε καν ειχα προσεξει και ουτε προκειται.

 

Το κινητό ΕΙΝΑΙ πολύ ποιοτικό. Γι αυτό δεν μπορώ να το συγκρίνω με κουδουνίστρες τύπου n95.

Το συγκρίνω με κορυφαία στον τομέα ποιότητα κινητά.

Το καπάκι της μπαταρίας δεν έχει τζόγο ακριβώς. Αλλά στο πάνω μέρος του (κάτω από την κάμερα) αν το σπρώξεις λίγο αριστερά-δεξιά κάνει μια ελάχιστη κίνηση. Τπτ σπουδαίο, αλλά γίνεται. Και θα είχε τζόγο αν δεν είχε τα αφρολέξ από κάτω που τα θεωρώ πολύ μπακαλίστικα.

Σε γενικές γραμμές το κινητό είναι πολύ ποιοτικό. Δεν είναι όμως ότι πιο ποιοτικό έχω πιάσει. Αυτό θέλω να πώ.

 

Επειδή ψάχνω για συσκευή bluetooth, και διαβάζω για κάποιες ασυμβατότητες, μπορείτε να μου πείτε ποιές συσκευές bluetooth έχετε εσείς με το E71 και παίζουν καλά? Πχ, plantronics και i-tech έχει κανείς?

Το samsung wep200 δουλεύει μια χαρά. Για άλλα δεν ξέρω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μέρες που χάνει ανά πέντε λεπτά την σύνδεση με το ακουστικό (pair με δύο συσκευές) και μέρες που δουλεύει άψογα.

 

Τι συμπέρασμα να βγάλω.

 

Επίσης παρατήρησα σε δύο κλήσεις που πήγα να κάνω να γίνεται reset του κινητού. Έχει τύχει και σε κανέναν άλλο;

 

Έχω περασμένη την τελευταία έκδοση λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το εχω φορτίσει πέντε φορές το εχω περίπου τρεις βδομάδες και κρατάει περίπου μιάμιση με δύο ημέρες με κανονική χρήση. Πως σου κρατάει εσένα τόσο πολύ;

 

κατα μεσο ορο μου κραταει 3 μερες περιπου. Απο χρηση μετρια. Τηλεφωνο και Wi-Fi. Αλλα δεν του εκανα και σωστη φορτηση στη μπαταρια. Απο τη μερα που το πηρα δεν το'χω σβησει καθολου!!!

 

Den exei simasia.

An exeis yahoo.gr tote o pop3 einai dorean.

Sto yahoo.com oxi. Den ksero an paizei rolo.

An exeis yahoo.gr pes mou na sou steilo tis sostes rythmiseis

 

εχω yahoo.com. Αλλα δεν καιγομαι κιολας. Αφου δουλευει το gmail μου.

 

 

η αληθεια ειναι ομως οτι θα προτιμουσα να εχει και καποιες συντομευσεις στο πως να συνδεθει στο ιντερνετ ή στο inbox χωρις να μπαινεις καθε φορα στις ρυθμισεις. Ειμαι μονιμως στο εξωτερικο και δεν γουσταρω να "βαραει" η cosmote...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης παρατήρησα σε δύο κλήσεις που πήγα να κάνω να γίνεται reset του κινητού. Έχει τύχει και σε κανέναν άλλο;

 

Έχω περασμένη την τελευταία έκδοση λογισμικού.

 

1 φορα εγινε και σε μενα.Μολις απαντησα σε εισερχομενη εκανε reset.

NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψάχνω για συσκευή bluetooth, και διαβάζω για κάποιες ασυμβατότητες, μπορείτε να μου πείτε ποιές συσκευές bluetooth έχετε εσείς με το E71 και παίζουν καλά? Πχ, plantronics και i-tech έχει κανείς?

 

Με i-tech παίζει καλά. έχω και το voice pro και το clip-v και παίζουν εξαιρετικά.

Link to comment
Share on other sites

το κινητακι ειναι φοβερο, οτι καλυτερο ειχα, αφησα kaiser για την ακριβεια και δεν το μετανιωσα. και πηρα και το nokia bh215 και ειναι μια χαρα. το μονο που δεν μπορω να κανω ειναι να το χακαρω για να βαλω εφαρμογες! αν μπορει καποιος με προσωπικο μηνμα να με βοηθησει
Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και και ποιο πανω αν εχετε χρημα παρτε το ΒΗ-902.Ειναι φοβερο.

 

 

http://www.nokia.gr/products/accessories/all-accessories/headsets/bluetooth-headsets/bh-902

NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

το κινητακι ειναι φοβερο, οτι καλυτερο ειχα, αφησα kaiser για την ακριβεια και δεν το μετανιωσα. και πηρα και το nokia bh215 και ειναι μια χαρα. το μονο που δεν μπορω να κανω ειναι να το χακαρω για να βαλω εφαρμογες! αν μπορει καποιος με προσωπικο μηνμα να με βοηθησει

Δεν χρειάζεται να το χακάρεις για να περνάς εφαρμογές.

Αρκεί να πάρεις ένα πιστοποιητικό (οδηγίες θα βρεις στο επίσημο θέμα) ώστε να τις υπογράφεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Ένας φίλος έχει Nokia E71 και δεν μπορεί να συνδεθεί με το γραμματοκιβώτιο για να πάρει τα mail του. Έχει λογαριασμό yahoo.com και είναι λογαριασμός yahoo classic. Τι πρέπει να κάνουμε για να δουλέψει; Το έχουμε ψιλορυθμήσει (δλδ. user name κωδικούς κτλ.) αλλά αμφιβάλουμε για το τί πρέπει να βάλουμε στο "Διακομιστής Εισερχόμενου Ταχυδρομείου" και "Διακομιστής Εξερχόμενου Ταχυδρομείου". Πρέπει να ρυθμήσουμε κάτι και από το yahoo αυτό καθ'αυτό;

 

Επίσης επειδή η συσκευή είναι από Αμερική το λειτουργικό του είναι στα Αγγλικά, μπορούμε να του βάλουμε λειτουργικό στα ελληνικά;

 

Ευχαριστούμε

Link to comment
Share on other sites

Αν η συσκευή είναι το ευρωπαϊκό μοντέλο, δηλαδή η RM-346 μπορείς. Για να δεις ποιο μοντέλο RM είναι, πληκτρολόγησε στην οθόνη αναμονής *#0000#.

Απλά ακολουθείς αυτή τη διαδικασία, αλλά θα χάσεις την εγγύηση, την οποία ούτως ή άλλως δεν έχεις διότι το έφερες από Αμερική όπως λες.

Το ελληνικό product code είναι το 0558795.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

H συσκευή λέει ότι είναι RM-357. Ακολουθούμε την διαδικασία που μας είπες ή δεν γίνεται τίποτα?

 

Ευχαριστούμε

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αλλά θα σε δυσαρεστήσω.

Η συσκευή που έχεις στα χέρια σου είναι η Nokia E71-2 προορίζεται για την αγορά των ΗΠΑ.

Αυτό σημαίνει πως δεν μπορείς να περάσεις τα ελληνικά, διότι δεν υπάρχει έκδοση λογισμικού γι αυτή τη συσκευή που να περιέχει την ελληνική γλώσσα.

 

Ελληνική συσκευή: Nokia E71-1 (RM-346)

Αμερικάνικη συσκευή: Nokia E71-2 (RM-357)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Οκ!

Σε ευχαριστούμε για την πληροφορία.

 

Με το yahoo μήπως ξέρει κανείς να μας βοηθήσει;

Nomizo oti to yahoo.com den exei dorean pop3 server. Dld thelei syndrom.

Sto yahoo.gr einai dorean k ston server eiserxomenon vazeis pop.mail.yahoo.com k sto server exerxomenon vazeis smtp.mail.yahoo.com

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Σκέφτομαι να πάρω ένα Nokia E71 ή κάποιο τέτοιο και θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάποια ερωτήματα:

1) Μπορώ να μπαίνω internet?

2) Μπορώ να λαμβάνω mail με την επιλογή όποτε θέλω να κατεβάζω και τα επισυναπτόμενα?

3) Να στέλνω mail και να μπορώ να βάζω και επισυναπτόμενα? (που μπορεί να έχω στην κάρτα μνήμης, από foto, docs, xls κτλ)

4) Υπάρχει η επιλογή να λειτουργεί μόνο με wifi? (για να μην έχω περίεργες χρεώσεις)

5) Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με την υπηρεσία blackberry που να προπληρώνω κάποιο όγκο δεδομένων? (το λέω στην περίπτωση που επιλέξω κάποιο nokia που δεν έχει wifi ή να χρειάζεται να στείλω κάποιο mail και να μην υπάρχει διαθέσιμο wifi)

6) Υπάρχει τρόπος να συνεχίσω να χρησιμοποιώ την υπηρεσία bb με κινητό nokia? (διότι έχουν μείνει μερικοί μήνες ακόμη από το συμβόλαιο)

 

 

Κατά βάση έχω ένα blackberry και θα ήθελα να δω αν όλα αυτά καλύπτονται από ένα symbian. Διότι θα έχω και το extra του να βάλω πχ garmin.

 

 

Περιμένω νέα σας! ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Σκέφτομαι να πάρω ένα Nokia E71 ή κάποιο τέτοιο και θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάποια ερωτήματα:

1) Μπορώ να μπαίνω internet?

2) Μπορώ να λαμβάνω mail με την επιλογή όποτε θέλω να κατεβάζω και τα επισυναπτόμενα?

3) Να στέλνω mail και να μπορώ να βάζω και επισυναπτόμενα? (που μπορεί να έχω στην κάρτα μνήμης, από foto, docs, xls κτλ)

4) Υπάρχει η επιλογή να λειτουργεί μόνο με wifi? (για να μην έχω περίεργες χρεώσεις)

5) Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με την υπηρεσία blackberry που να προπληρώνω κάποιο όγκο δεδομένων? (το λέω στην περίπτωση που επιλέξω κάποιο nokia που δεν έχει wifi ή να χρειάζεται να στείλω κάποιο mail και να μην υπάρχει διαθέσιμο wifi)

6) Υπάρχει τρόπος να συνεχίσω να χρησιμοποιώ την υπηρεσία bb με κινητό nokia? (διότι έχουν μείνει μερικοί μήνες ακόμη από το συμβόλαιο)

 

 

Κατά βάση έχω ένα blackberry και θα ήθελα να δω αν όλα αυτά καλύπτονται από ένα symbian. Διότι θα έχω και το extra του να βάλω πχ garmin.

 

 

Περιμένω νέα σας! ευχαριστώ πολύ!

Σχετικά με τις ερωτήσεις σου μπορώ να σου απναντήσω σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω από την χρήση του εδώ και 1 χρόνο περίπου (μάλιστα είχα παράλληλα και blackberry για 7 μήνες) :

 

1) Μπορείς να μπαίνεις Internet με 2 τρόπους (από τον παροχέα σου με gprs και με Wifi)

2) Μπορείς να λαμβάνεις email κατά επιλογή σου όποτε θέλεις εσύ (GPRS ή Wifi) Μπορείς να δοκιμάσεις το Nokia Messaging (Nokia email software) που στήνεις έως και 10 email accounts.

3) Μπορείς να κατεβάζεις (και να τα αποθηκεύεις) και να στελνεις attachements οποιαδήποτε τύπου και από την μνήμη και από την κάρτα του τηλεφώνου (εδώ μάλιστα υπερτερεί από το blackberry γιατί στο Νοκια μπορείς να κάνεις π.χ. μαρκαρισμα πολλών εικόνων ή αρχείων και να τα κανεις attached με μία κίνηση, ενω στο BB πρέπει να βάζεις το ένα αρχείο και μετα το άλλο κτλ το οποίο είναι πολύ κουραστικό εάν θες να κάνεις attached πάνω από 2 αρχεία π.χ.)

4) Υπάρχει η επιλογή να λειτουργείς μόνο με Wifi (μάλιστα πριν κάθε σύνδεση υπάρχει ρύθμιση για να σε ρωτάει με τον τρόπο που θέλεις να συνδεθείς)

5) Υπάρχει κάτι αντιστοιχο με την υπηρεσία ΒΒ και έχουν τα ίδια πάγια (μιλάω για Vodafone) . Εγώ έιχα το πάγιο με 10 Ευρω για 150 Mb, αλλά με τις νέες προσφορές πήγα στο πάγιο με 13 Ευρο για 250mb * 5. Μπορείς να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία Mobile email και έχεις την δυνατότητα μέχρι και 4 email accounts. Δουλεύει πάρα πολύ καλά και γρήγορα (μάλιστα το σύγκρινα και με το ΒΒ που το είχα παράλληλα με τα ίδια email accounts).

6) Για την ώρα δεν υπάρχει επισημη υπηρεσία ΒΒ με το Νοκια, αφού διεκόψε την συνεργασία με την RIM, εφόσον η Νοκια προωθεί το δικό της πακέτο Messaging που συνεχώς καλυτερεύει και θα έχει πολύ σύνοτμα και καλύτερο HTML view.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Πάνος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...