Jump to content

[Επίσημο] Nokia E71


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έπειδή ψάχνω απεγνωσμένα λύση για να κατεβάζω και να απαντάω τα εταιρικά emails του Exchange στο κινητό, και επειδή ούτε με το Ε51 ούτε με το Ε65 κατάφερα ποτέ να τα δω, μπορεί κάποιος να μου πει αν χρησιμοποιεί το Ε71 για τον παραπάνο σκοπό και πόσο αποδοτικό είναι? Είμαι symbian fan εδώ και 6+ χρόνια και δε θέλω να το αλλάξω για blackberry :)
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου υπαρχει ο ειδικος λεγεται panosth και πιστευω εντος σκ θα σου απαντησει γιατι το παιδι βοηθαει πολυ στο φορουμ.
Link to comment
Share on other sites

Η απόλυτη λύση μέχρι στιγμής είναι η επιπλέον σύνδεσή σου σε ένα extra πακέτο χρήσης που λέγεται Mobile Email και από τρέχει κάτω από το πρόγραμμα της VISTO (California). Αυτό αφορά τουλάχιστον από ότι ξέρω το δίκτυο της Vodafone. To πάγιο είναι επιπλέον 10 Ευρω με ΦΠΑ και παρέχει 150 mb δωρεάν ογκοχρέωση για email και και web surf μέσω gprs.

Ειναι πολύ γρήγορο, αξιόπιστο και δουλεύει άψογα με Symbian 60.

Μπορείς να έχεις μέχρι και 4 email accounts (ενώ στο Blackberry μπορείς να έχεις μέχρι και 10).

H διαχείρηση είναι πάρα πολύ εύκολη και γρήγορη. Είσαι μόνιμα συνδεδεμένος και επίσης έχεις τηαν επιλογή να κλείσεις το πρόγραμμα όταν δεν θέλεις να λαμβάνεις email και να είναι ένα απλό τηλέφωνο σαν μην έχεις την υπηρεσία καθόλου, ενώ στο blackberry δεν έχεις τέτοια επιλογή παρά μόνο να το κλέισεις το βράδυ ή να το βάλεις offline.

To καλό επίσης είναι ότι σε περίπτωση που αλλάξεις κινητό με ένα άλλο symbian 60 δεν κάνεις τίποτα πάρά να ενεργοποιήσεις την συσκευή σου, να ανοίξεις το πρόγραμμα mobile email και μέσα σε 2 λεπτά συγχρονίζει με τον server της Vodafone και είσαι έτοιμος, ενώ σε τέτοια περίπτωση με το blackberry πρέπει να κάνεις switch σε άλλη συσκευή την οποία πρέπει να την δηλώσεις λόγο νέου PIN blackberry συσκευής.

Η διαδικασία είναι πολύ εύκολη, χρειάζεται να κάνεις download μέσω του browser του κινητού σου το πρόγραμμα της Visto mobile email, και μετά να κάνεις αίτηση για την ενεργοποίση του mobile email service μέσω της Vodafone.

 

Εαν θέλεις πιό πολυ βοήθεια μπορώ να σου πώ όλες τις λεπτομέριες μέσω pm για να μην κουράζουμε τους υπόλοιπους του forum που δεν τους ενδιαφέρει το θέμα.

 

Οπως καταλαβαίνεις αυτά ισχύουν για Vodafone, δεν γνωρίζω για wind/ cosmote.

 

Sorry για το προηγούμενο post το οποίο από λάθος ¨έφυγε¨ χωρίς να το τελειώσω.

 

Ευχαριστώ τον gvg για την σύσταση

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι να το παρω

απο εβδομαδα το ειδα σημερα απο κοντα.

λετε να τα βρω σκουρα??

απο την σειρα Ε ειχα

μονο το Ε65/Ε90.

το qwerty ειναι δυσκολο στο χειρισμο του??

απο μπαταρια πως παει??:O:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οντως είναι απο τα πιό καλά κινητά που ίσως εχουν βγεί τα τελευταία χρόνια.

Από μπαταρία, δεν εχω δεί καλύτερη αυτονομία, με σκληρη χρηση σχεδόν3 ημέρες.

Το πληκτρολόγιο απο τα καλύτερα σε αίσθηση και λειτουργικότητα. Πρέπει να κάνεις υπομονή μία εβδομάδα μαζί του για να δείς πόσο ωραίο είναι το qwerty πληκτρολόγιο.

Αφού όταν γράφω πλέον σε αλαλογικό πληκτρολόγιο όπως του Ε66, μου φαίνεται πλέον πιό δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω δυο απορειες!

1η ειναι αν ξερει κανεις ποτε θα ερθει στην vodafone ?

2η Εχει εκφωνιση ονοματος αυτο που περνει τηλεφωνο, Οπως στην σειρα Ν

 

Ευχαριστω πολυ..:)

!!!!!!!!!!!!!!!!!!NIKOLASD945!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

2η Εχει εκφωνιση ονοματος αυτο που περνει τηλεφωνο, Οπως στην σειρα Ν

 

Ευχαριστω πολυ..:)

Ναι φυσικά και έχει τη δυνατότητα αυτή.:)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω δυο απορειες!

1η ειναι αν ξερει κανεις ποτε θα ερθει στην vodafone ?

2η Εχει εκφωνιση ονοματος αυτο που περνει τηλεφωνο, Οπως στην σειρα Ν

 

Ευχαριστω πολυ..:)

 

 

απο την στιγμη που μπορεις να παρεις απο το πλαισιο με την επιδοτηση της βονταφον

δεν σε νοιαζει αν θα το φερει ποτε η βοντα.....

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ενημερώθηκα η Vodafone δεν θα το φέρει μάλλον ποτέ ή τουλάχιστον για ένα χρόνο ακόμα. Αυτό ίσως οφείλεται στον εσωτερικό ανταγωνισμό αφού πουλάει αρκετα Blackberry τα οποία μπορεί να πεί κανείς ότι είναι ο άμεσος ανταγωνιστης του Ε71 (σχεδον...). Από ότι έκανε και με το Ε61i ίσως να μήν το φέρει ποτέ.

Το μόνο που θα φέρει είναι το Ε66 τέλος Οκτωβρίου, αφου καθυστερεί λόγω του Vodafone menu.

Η καλύτερη επιλογή είναι να το αγοράσεις από το Πλαίσιο, όπως σου προτείνει και ο mpekas24.

Link to comment
Share on other sites

Οντως είναι απο τα πιό καλά κινητά που ίσως εχουν βγεί τα τελευταία χρόνια.

Από μπαταρία, δεν εχω δεί καλύτερη αυτονομία, με σκληρη χρηση σχεδόν3 ημέρες.

Το πληκτρολόγιο απο τα καλύτερα σε αίσθηση και λειτουργικότητα. Πρέπει να κάνεις υπομονή μία εβδομάδα μαζί του για να δείς πόσο ωραίο είναι το qwerty πληκτρολόγιο.

Αφού όταν γράφω πλέον σε αλαλογικό πληκτρολόγιο όπως του Ε66, μου φαίνεται πλέον πιό δύσκολο.

+1000 αν εχεις πληκτρολογιο δεν πας ευκολα σε κατι αλλο..

Link to comment
Share on other sites

τελικα το πηρα σημερα!!:p:p

πολυ καλη καταστευη μονο το qwerty

πρεπει να μαθω γιατι παταω οτι'ναι.:wacko:

το κουμπι on/off ειναι λιγο σκληρο η σε

μενα ετυχε??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με την μπαταρία ρε παιδιά, δεν μπορώ να πω ότι έχω τρελαθεί κι όλας...

ΔΗλαδή, μετά από πλήρη φόρτιση, η πρώτη μέρα περνάει αβλεπί απολύτως αξιόπιστα. Την δεύτερη όμως, όταν οι γραμμές αρχίζουν να κατρακυλάνε από την μέση και κάτω, με πιάνει μια ανασφάλεια...

 

Αν μείνω μέσα στη μέρα... είμαι τελειωμένος. Ομολογώ βέβαια, ότι μέχρι στιγμής και η δεύτερη μέρα πρνάει απολύτως αξιόπιστα (άλλο ότι με πιάνει ανασφάλεια εμένα).

 

Τρίτη μέρα ωστόσο δεν το ρισκάρω χωρίς φόρτιση.

 

Χρήση: ΣΥνολικά περίπου 1,5 ώρα ιντερνετ την ημέρα (συμπεριλαμβανομένου και του email)

Κλήσεις: Από περίπου 1 ώρα (συνολικός χρόνος) ημερησίως μέχρι 2 κατά μ.ο.

μηνύματα: Ελάχιστα

Παιχνίδια: Ελάχιστα

Αμήχανη περιήγηση στα εσωτερικά προγράμματα: Κανένα 20λεπτο...

Ραδιόφωνο με ακουστικά: Καμιά ωρίτσα τη μέρα (συνολικά πάντα)

Ραδιόφωνο από το ηχείο: Κανένα 10λεπτο...

Multimedia χρήση: Σχεδόν καθόλου (κάμερα, βίντεο κτλ)

Link to comment
Share on other sites

E71 Tip: Mute Calls Quickly

Did you know you can mute a call very quickly on

the E71 by pressing the button in the middle of the volume keys.

http://nokiaaddict.com/2008/10/13/e71-tip-mute-calls-quickly/

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με την μπαταρία ρε παιδιά, δεν μπορώ να πω ότι έχω τρελαθεί κι όλας...

ΔΗλαδή, μετά από πλήρη φόρτιση, η πρώτη μέρα περνάει αβλεπί απολύτως αξιόπιστα. Την δεύτερη όμως, όταν οι γραμμές αρχίζουν να κατρακυλάνε από την μέση και κάτω, με πιάνει μια ανασφάλεια...

 

Αν μείνω μέσα στη μέρα... είμαι τελειωμένος. Ομολογώ βέβαια, ότι μέχρι στιγμής και η δεύτερη μέρα πρνάει απολύτως αξιόπιστα (άλλο ότι με πιάνει ανασφάλεια εμένα).

 

Τρίτη μέρα ωστόσο δεν το ρισκάρω χωρίς φόρτιση.

 

Χρήση: ΣΥνολικά περίπου 1,5 ώρα ιντερνετ την ημέρα (συμπεριλαμβανομένου και του email)

Κλήσεις: Από περίπου 1 ώρα (συνολικός χρόνος) ημερησίως μέχρι 2 κατά μ.ο.

μηνύματα: Ελάχιστα

Παιχνίδια: Ελάχιστα

Αμήχανη περιήγηση στα εσωτερικά προγράμματα: Κανένα 20λεπτο...

Ραδιόφωνο με ακουστικά: Καμιά ωρίτσα τη μέρα (συνολικά πάντα)

Ραδιόφωνο από το ηχείο: Κανένα 10λεπτο...

Multimedia χρήση: Σχεδόν καθόλου (κάμερα, βίντεο κτλ)

 

λιγα ειναι αυτα που κανεις και σου φαινεται λιγη η μπαταρια??? :blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

μόλις το αγόρασα αλλα είναι κλειδωμένο σε δίκτυο αγγλικής εταιρίας. για το unlocking περιμένω κάτι κωδικούς.

 

το πρόβλημα μου είναι ότι έχει το όνομα της εταιρίας καθώς και κάποιες ρυθμίσεις της εταιρίας. μήπως ξέρει κανεις πως κανεις debranding στο κινητό?

E71 junkie
Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/51266/Nokia-E71.html?keyphrase=Nokia+E71

 

Μη τα περιμένουμε όλα στο χέρι...:google:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

eseries_firmware_update_on_the_way

 

Nokia E71 SW releases 110.07.127

 

http://www.symbian-freak.com/news/008/10/eseries_firmware_update_on_the_way.htm

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες τον γνωστό τρόπο και δεν δούλεψε;

 

Είμαι ακόμα ένας χαρούμενος κάτοχος ενός Nokia E71!

Είναι το 1ο smartphone που είχα ποτέ, οπότε ακόμα το συνηθίζω.

Διάβασα όλο το θέμα αλλά δεν βοήθησε ιδιαίτερα για αυτό το ζήτημα...

Το θέμα είναι ότι επειδή το πήρα από Αγγλία δεν έχει ελληνικά και σκέφτομαι αν θα τα βάλω ή όχι.

Η αλήθεια είναι ότι δεν τα χρειάζομαι οπωσδήποτε γιατί δεν γυρνάω προς τα πίσω σύντομα τουλάχιστον.

Οπότε αξίζει να τα βάλω;

Υπάρχει περίπτωση να πάει κάτι στραβά;Φαντάζομαι ότι η εγγύηση παύει να ισχύει αν γίνει κάτι τέτοιο.

Μπορώ να επιστρέψω στο εργοστασιακό firmware;

Με λίγο ψάξιμο βρήκα αυτό το product code:0558795

Είναι οκ;

Πολλές ερωτήσεις μετά από πολύ μπέρδεμα...

 

Θόδωρος

Link to comment
Share on other sites

το κινητο συνεχιζει και κολαει συνεχεια....

 

περιμενω πως και πως το firmware.... αν δεν αλλαξει κατι θα το ξαναπαω στη νοκια...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...