Jump to content

[Επίσημο] Nokia E66


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους,σήμερα το μεσιμέρι το πήρα και οι πρωτες εντυπώσεις ειναι πολύ καλές,τόσο από κατασκευής όσο και από λειτουργικό και επεξεργαστή.χρειαζομαι τα φωτα σας για καμιά καλη εφαρμογη να περασω

 

Mobiles24.com

mobicreed.com

mosh.nokia.com

 

Πήγαινε στα παραπάνω sites και δες.

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα φίλοι και φίλες... είμαι και εγώ ένας απο όλους έμας που έχουν το Ε66 και αντιμετωπίζω πρόβλημα με την μπαταρία. Μπορεί και να το φορτίσω 3 φορές σε μια μέρα.

Υπάρχει ρύθμιση ή ρυθμίσεις που βοηθάνε στο να αντέχει περισσότερο η μπαταρίά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι και φίλες... είμαι και εγώ ένας απο όλους έμας που έχουν το Ε66 και αντιμετωπίζω πρόβλημα με την μπαταρία. Μπορεί και να το φορτίσω 3 φορές σε μια μέρα.

Υπάρχει ρύθμιση ή ρυθμίσεις που βοηθάνε στο να αντέχει περισσότερο η μπαταρίά;

 

Απενεργοποίησε 3G, WiFi, Bluetooth, μείωσε λίγο των φωτισμό της οθόνης και πες μας αν εξακολουθεί να κρατάει τόσο λίγο η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κάνει αυτά τα βήματα βελτιώθηκε λίγο αλλά όχι οσο περίμενα.

 

Τ'οτε το μόνο που μένει είναι να κοιτάξουμε το πως χρησιμοποιείς το κινητό σου (πόση ομιλία π.χ.) και αν η κάλυψη δικτύου στην περιοχή σου είναι αδύναμη. Εάν ούτε εκεί υπάρχει κάτι «παράξενο», τότε ίσως έχει πρόβλημα η μπαταρία σου.

Link to comment
Share on other sites

:)Μάλλον χρειάζεται να αλλάξεις μπαταρία, ή μιλάς πολλή ώρα την ημέρα. Ειδικά αν χρησιμοποιηείς ΒΤ τότε η μπαταρία στραγγίζει ταχύτατα.

------------------------

Προσωπικά έχω να πώ τα εξής αναφορικά με το Ε66 μετά από ιδιαάιτερα μεγάλη χρήση τον τελευταίο 5μηνο:

 

Οι αντοχές μου ήταν πολύ μικρές για να αντέξω τα μύρια προβλήματα του λειτουργικού του:

1. συνεχής αποσύνδεση και επανασύνδεση του ΒΤ σε συσκεύη που ήταν paired (και το τηλέφωνο την αναγνώριζε ώς τέτοια). Δοκίμασα το ΒΤ σε άλλο τηλέφωνο και δεν έιχε πρόβλημα.

2. Υπερβολική καθυστέρηση στο άνοιγμα του τηλ. καταλόγου. Πολλές φορές η καθυστέρηση ήταν τέτοια που είχα πατήσει το πλήκτρο 2-3 φορές και τελικά εβλεπα στην οθόνη την ερώτηση να σώσω τις αλλαγές στην επαφή που έιχα μπει.

3. Στο call log δεν μπορούσα να δω αν είχα πάρει στο κινητό ή στο σταθέρό τον άνθρωπο που έιχα καλέσει (έπρεπε να πάω στο edit number για να δω αν είναι σταθεό ή κίνητό αυτό που θέλω να πάρω)

4. Μετά την αναβάθμιση του λειτουργικού δεν κατάφερα ποτέ να εγκαταστήσω ξανά ένα παιχνίδι που είχα βάλει παλαιότερα.

5. Το ξυπνητήρι πότε δούλευε και πότε όχι. Είτε με ανοιχτό είτε με κλειστό τηλέφωνο

6. Μετά από -σχεδόν κάθε- φόρτιση άλλζε η ημ/νια του τηλεφώνου. Πηγαινε μπροστά 1-2 ημέρες... Και ΟΧΙ αυτό δεν έχει σχέση με το 5. Η Νοκια δεν βρηκε ποτέ το γιατί....

7. Τα ακουστικά που είχε η συσκευασία άρχισαν να χάνουν διάφορα 'συστατικά' τους (χαχαχα). Τον ελαστικό δακτύλιο στα ακουστικά, το λογότυπο (ανούσιο αυτό) κλπ κλπ.

 

Θετικά:

1. καλή μπαταρία (ειδικά αν εφαρμόσεις αυτά που αναφέρονται σε ποστς σχετικά με την ενεργή οθόνη, το φωτισμό κλπ)

2. καλή εμφάνιση

3. αρκετά καλή κατασκευή (με κάποιες μικροεξαιρέσεις)

4. Πολή καλή οθόνη (αλίμονο)

5. καλή λήψη

6. καλή κάμερα (για 3.2 Mpx)

 

Αυτά σαν εμπειρία και σόρυ αν κούρασα,

Αν κάποιος μπορεί να σκεφτεί καμιά λύση για αυτά που γράφω είναι καλοδεχούμενη :)

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με την συνδεση στο ιντερνετ.

ενω βρισκω ελευθερα δικτυα για να συνδεθω,αλλες φορες (τις περισσοτερες) μου γραφει "ιστος καμμια αποκριση πυλης" ή "σφαλμα δικτυου¨

χρειαζονται καποιες ρυθμισεις΄?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως κανένα 30λέπτο ομιλία και καμία 60ρια sms την μέρα. Η λήψη είναι full. Να δοκιμάσω να πάρω καινούρια μπαταρία;

 

Εάν το κινητό σου το έχεις λιγότερο από εξάμηνο, να πας στο service γιατί λογικά σε καλύπτει η εγγύηση (αναφέρομαι σε πρόβλημα μπαταρίας). Έτσι και αλλιώς, μπορεί το κινητό σου να έχει κάποιο πρόβλημα και να μην φορτίζει καλά την μπαταρία ή μπορεί να έχει πρόβλημα ακόμα και ο φορτιστής σου, οπότε ακόμα και καινούργια μπαταρία να πάρεις να έχεις πάλι πρόβλημα.

 

Αλήθεια, μήπως έχει βραχεί το κινητό σου; Σε κάθε περίπτωση, πριν πας να σκάσεις λεφτά καλό είναι να μάθεις που ακριβώς είναι το πρόβλημα για να αποφύγεις ακριβώς το ενδεχόμενο να δώσεις τσάμπα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει βραχεί και ένα μήνα έχει που το πήρα. Δεν το πήρα ομως απο κατάστημα αλλά μέσο του ίντερνετ το έχω πάρει.

 

Εάν έχεις κάποια απόδειξη αγοράς/παραλαβής δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Απο το EBAY το πήρα τη απόδηξη να δείξω; Στην Κύπρο δεν υπάρχει παράρτημα νομίζω για NOKIA πρέπει να το πάρουμε γισ service σε κατάστημα όπως Γερμανός για παράδειγμα και εκεί κόβουν κεφάλι τα service. Η μπαταρία έχει 30 ευρώ ενω το service μπορεί και να δωσώ μέχρι και 85ευρώ. Eπίσης θα ισχυρίζονται ότι δεν καλύπτομαι απο την εγγύηση γιατί δεν το αγώρασα απο αυτούς. Όταν αναφέρεται για φωτισμό τι ακριβώς πρέπει να αλλάξω στον φωτισμό για να βελτιωθεί η ζωή της μπαταρίας;
Link to comment
Share on other sites

Απο το EBAY το πήρα τη απόδηξη να δείξω; Στην Κύπρο δεν υπάρχει παράρτημα νομίζω για NOKIA πρέπει να το πάρουμε γισ service σε κατάστημα όπως Γερμανός για παράδειγμα και εκεί κόβουν κεφάλι τα service. Η μπαταρία έχει 30 ευρώ ενω το service μπορεί και να δωσώ μέχρι και 85ευρώ. Eπίσης θα ισχυρίζονται ότι δεν καλύπτομαι απο την εγγύηση γιατί δεν το αγώρασα απο αυτούς. Όταν αναφέρεται για φωτισμό τι ακριβώς πρέπει να αλλάξω στον φωτισμό για να βελτιωθεί η ζωή της μπαταρίας;

Δεν είναι καθόλου λογική η αυτονομία που αναφέρεις.

Πόσο μάλλον και με τη χρήση που λες πως κάνεις.

Κατά πάσα πιθανότητα έχει πρόβλημα το κινητό ή η μπαταρία ή ο φορτιστής.

Για αρχή άλλαξε φορτιστή. 8€ περίπου κάνει.

Αν δεις πως συνεχίζει το πρόβλημα, πήγαινε σε ένα κατάστημα να σου μετρήσουν τη μπαταρία και να αποφανθούν εάν έχει πρόβλημα αυτή.

Αν δεν έχει και αυτή πρόβλημα, τότε το κινητό χρειάζεται επειγόντως service.

 

 

καλημερα,θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με την συνδεση στο ιντερνετ.

ενω βρισκω ελευθερα δικτυα για να συνδεθω,αλλες φορες (τις περισσοτερες) μου γραφει "ιστος καμμια αποκριση πυλης" ή "σφαλμα δικτυου¨

χρειαζονται καποιες ρυθμισεις΄?

ευχαριστω

Το ό,τι δεν μπορείς να πάρεις Internet ενώ συνδέεσαι δεν σημαίνει πως φταίει το κινητό. Τις περισσότερες φορές ευθύνεται το router/δικτύο.

• Αν είναι πολυσύχναστο το μέρος που βρίσκεσαι και έχουν συνδεθεί πολλοί χρήστες, οπότε λαμβάνεις το μήνυμα "Ιστός: καμία απόκριση πύλης". Αυτό σημαίνει ότι το δίκτυο υπάρχει αλλά δεν υπάρχουν αρκετές "θέσεις" (=slots) για να συνδεθείς.

• Ακόμη και να είναι ελεύθερο το δίκτυο, δηλαδή χωρίς κλειδί, μπορεί να έχει ενεργοποιηθεί MAC filtering με αποτέλεσμα να φιλτράρει τις MAC διευθύνσεις και να μη αφήνει να συνδεθεί οποιαδήποτε συσκευή.

• Μπορεί η ισχύς του σήματος του δίκτυο να είναι αδύναμο με αποτέλεσμα να μη μπορεί να γίνει η μεταφορά δεδομένων και έτσι να σε πετάει έξω.

• Τέλος μεγάλος παράγοντας είναι και η απόσταση από το router/access point που βρίσκεσαι.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να τοποθετηθω και εγω στο θεμα μπαταρια. μπορει να μην χρειαζεται να το φορτιζω 3 φορεσ την μερα αλλα με ολα τα καλουδια κλειστα και χρηση πολυ συνετη σωρις πολλα μηνυματα και λιγη ομιλια, χωρις πλοηγηση δεν κραταει 2 μερες ολοκληρες...απο το πρωι μεχρι το πολυ το επομενο βραδυ. Και σε προηγουμενα ποστ ειδα οτι καποιοι εχουν 48ωρες με περισσοτερη χρηση. απορω...
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να τοποθετηθω και εγω στο θεμα μπαταρια. μπορει να μην χρειαζεται να το φορτιζω 3 φορεσ την μερα αλλα με ολα τα καλουδια κλειστα και χρηση πολυ συνετη σωρις πολλα μηνυματα και λιγη ομιλια, χωρις πλοηγηση δεν κραταει 2 μερες ολοκληρες...απο το πρωι μεχρι το πολυ το επομενο βραδυ. Και σε προηγουμενα ποστ ειδα οτι καποιοι εχουν 48ωρες με περισσοτερη χρηση. απορω...

 

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που καθορίζουν την αυτονομία μιας δεδομένης συσκευής μεταξύ των χρηστών που την χρησιμοποιούν. Μερικοί είναι οι εξής:

 

- Κάλυψη δικτύου

- Επιλογή GSM ή 3G

- Χρήση WiFi / BT / GPS

- Αναπαραγωγή μουσικής, χρήση ραδιοφώνου κτλ

- Εφαρμογές που τρέχουν στο background

- Φωτισμός οθόνης

- Επιλεγμένο θέμα

 

...και διάφοροι άλλοι, με σημαντικότερο το εάν κάποιος «ταλαιπωρεί» την μπαταρία ή όχι. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι να απορείς πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιώ 3 μήνες περίπου

 

:)Μάλλον χρειάζεται να αλλάξεις μπαταρία, ή μιλάς πολλή ώρα την ημέρα. Ειδικά αν χρησιμοποιηείς ΒΤ τότε η μπαταρία στραγγίζει ταχύτατα.

 

Όντως!!

 

1. συνεχής αποσύνδεση και επανασύνδεση του ΒΤ σε συσκεύη που ήταν paired (και το τηλέφωνο την αναγνώριζε ώς τέτοια). Δοκίμασα το ΒΤ σε άλλο τηλέφωνο και δεν έιχε πρόβλημα.

 

Είχα και γω παρόμοιο πρόβλημα και ξανα-έκανα pair το ΒΤ

 

3. Στο call log δεν μπορούσα να δω αν είχα πάρει στο κινητό ή στο σταθέρό τον άνθρωπο που έιχα καλέσει (έπρεπε να πάω στο edit number για να δω αν είναι σταθεό ή κίνητό αυτό που θέλω να πάρω)

Όντως! ΠΟΛΥ σπαστικό!!

 

5. Το ξυπνητήρι πότε δούλευε και πότε όχι. Είτε με ανοιχτό είτε με κλειστό τηλέφωνο

 

Επίσης πολύ σπαστικό. Πρέπει να είναι πρόβλημα του τελευταίου firmware γιατί με το προηγούμενο δεν μου το έκανε...

 

Θετικά:

1. καλή μπαταρία (ειδικά αν εφαρμόσεις αυτά που αναφέρονται σε ποστς σχετικά με την ενεργή οθόνη, το φωτισμό κλπ)

 

Εντάξει, καλή ίσως δεν τη λες αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά όσο ίσως θεωρήσει κάποιος που ανατρέχει στο thread...

 

6. καλή κάμερα (για 3.2 Mpx)

Προσωπικά θεωρώ ότι η κάμερα είναι ψιλοαπαράδεκτη, ειδικά σε σχέση με τα SE (και δεν αναφέρομαι μόνο σε cybershot μοντέλα). Το βασικό πρόβλημα είναι ο πολύ έντονος θόρυβος και οι οριζόντιες γραμμές σε συθήκες χαμηλού φωτισμού ή με τη χρήση φλας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθησα να ψαξω λιγο μηπως και εχει ηδη αναφερθει κατι για το θεμα που θελω να ρωτησω αλλα δεν καταφερα να βρω κατι.

Πριν βγει η καινουρια εκδοση αναβαθμισης για το E66 του ξαναπερασα την ηδη υπαρχουσα εκδοση (αυτη που ειχε απ'το εργοστασιο) επειδη ειχα εγκαταστησει πολλα προγραμματακια στο κινητο και ηθελα να τo "καθαρισω". Μετα απο την αναβαθμιση ομως εχασα τα "Ελληνικα". Πηγα στη Nokia και με χρεωσαν για να μου ξαναπερασουν την γλωσσα. Τωρα που εχει βγει καινουρια εκδοση λογισμικου το σκεφτομαι να το ξανακανω γιατι φοβαμαι μηπως χασω τα ελληνικα παλι. Σιγουρα καποιος/ιοι απο εσας θα το εχουν δοκιμασει. Θα μου πειτε κι εμενα να ξερω; Ευχαριστω.

many people = many worlds = many realities = one matrix...
Link to comment
Share on other sites

Παταω το πρασινο πληκτρο κλησης και δεν κανει την κληση.

Το σβηνω το ανοιγω και μετα δουλευει κανονικα.Αυτο το κανει συνεχεια.

Εκανα την αναβαθμηση απο το σαιτ της νοκια μονος μου αλλα τιποτα.

Ξερεις κανεις κατι;

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Παταω το πρασινο πληκτρο κλησης και δεν κανει την κληση.

Το σβηνω το ανοιγω και μετα δουλευει κανονικα.Αυτο το κανει συνεχεια.

Εκανα την αναβαθμηση απο το σαιτ της νοκια μονος μου αλλα τιποτα.

Ξερεις κανεις κατι;

Έχει αναφερθεί και από άλλους χρήστες.

Λύση δεν υπάρχει. Μόνο σε επερχόμενη αναβάθμιση ίσως λυθεί.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί και από άλλους χρήστες.

Λύση δεν υπάρχει. Μόνο σε επερχόμενη αναβάθμιση ίσως λυθεί.

 

Ουτε η ΝΟΚΙΑ δεν μπορει να κανει τιποτα γι αυτο;

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Όπως είπα, σε αναβάθμιση ίσως διορθωθεί.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Όπως είπα, σε αναβάθμιση ίσως διορθωθεί.

 

Ευχαριστω φιλε για την αμεση απαντηση θα περιμενουμε τι να κανουμε...

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το πράσινο κουμπί είναι μια άλλη ιστορία που μου έσπαγε τα νεύρα....

Από ότι έχω καταλάβει υπάρχει ένα θέμα την εντολή που δίνεις (πληκτρολόγηση εντολής) και την εμφάνισή της στην οθόνη. Κάπου στην διαδικασία επεξεργασίας της εντολής η εμφάνιση στην οθόνη χάνεται....

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...