Jump to content

Συνέπεια... Υπάρχει ή είναι ξεχασμένη έννοια;


FREAK_OF_NATURE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το ερωτημα ειναι σαφες και απλο.η συνεπεια παιζει ρολο στην ζωη σας?

οταν κανονιζετε μια δουλεια,ενα ραντεβου,δινετε μια υποσχεση, φροντιζετε να ειστε συνεπεις ή σας ειναι αδιαφορο και να καθυστερησετε λιγακι?

ακομα και να καθυστερησετε θεωρειτε σκοπιμο να ειδοποιησετε οσους τυχον σας περιμενουν;

 

πως πιστευετε πως πρεπει να αντιμετωπιζουμε την ασυνεπεια των αλλων -ειδικα οταν μας επηρρεαζει-;

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι η συνεπεια παιζει ρολο σε ολα τα πραγματα!

και πρεπει παντοτε να την υπολογιζουμε.

οχι μονο σε ραντεβου κτλ αλλα και στην ζωη μας.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ,δεν λεω πως δεν υπαρχουν συνεπεις ανθρωποι.

αλλα πως να αντιδρασει κανεις οταν η ασυνεπεια ενος τριτου,τον επηρρεαζει αμεσα?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

να του κάνει γνωστό ευγενικά ότι η ασυνέπειά του κόστισε. τέτοια πράγματα καλό είναι να μην μένουν κρυφά και ανομολόγητα :)
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και παίζει ρόλο η συνέπεια. Όπως και οι υπόλοιπες ηθικές αξίες, έτσι και η συνέπεια κάνει τη διαφορά όταν πρόκειται για ανθρώπινες σχέσεις και για το τι εικόνα δίνεις στους γύρω σου.

 

Εγώ προσωπικά προσπαθώ να είμαι συνεπής σε όλες τις περιπτώσεις, αν και ορισμένες φορές ομολογώ ότι δεν το καταφέρνω, κάτι όμως που δεν γίνεται σκόπιμα.

Πάντως πιστεύω ότι είτε είμαστε συνεπείς είτε όχι, πρέπει με κατανόηση να αντιμετωπίζουμε την ασυνέπεια των συνανθρώπων μας, ιδίως όταν το κάνουν άθελά τους. Aν αυτό γίνεται επίτηδες και απροκάλυπτα, δεν πειράζει καλή καρδιά.

Ξέρω ότι είναι δύσκολο να αφήσουμε στην άκρη την όποια πικρία μας, αλλά ίσως να είναι το σωστό. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

εξηγουμαι για τον λογο που δημιουργησα το θεμα καθως αυτη την στιγμη εχω πολυ ενταση.

πολλες φορες ασθενεις μου εχουν καθυστερησει σε ραντεβου τους..κατανοητο ως ενα σημειο.ειδικα οσοι πηραν τηλεφωνο να προειδοποιησουν για την καθυστερηση ανεβηκαν περισσοτερο στην εκτιμηση μου.

αρκετες φορες ασθενεις που ειχαν κλεισει ραντεβου δεν ηρθαν καν.ελαχιστοι βεβαια(τραγικα μικρο ποσοστο) πηραν τηλεφωνο να το ακυρωσουν.

αλλα αυτο που με εβγαλε πραγματικα απο τα ρουχα μου ειναι το περιστατικο που συνεβει:

κοπελα παιρνει τηλεφωνο να κλεισει ραντεβου την περασμενη βδομαδα για σημερα.της λεω πως εχω ενα κενο το απογευμα στις 7.επιμενει πως δεν μπορει απογευμα.της προτεινω την τεταρτη που δεν εχουν κλεισει ακομα τα ραντεβου ολα για το απογευμα ,αλλα επιμενει για δευτερα.

αναγκαζομαι λοιπον να τηλεφωνησω σε αλλον ασθενη μου(που ειχε ραντεβου για 11 το πρωι της δευτερας) για να το μεταφερουμε για το απογευμα της ιδιας μερας.ο ανθρωπος πολυ ευγενικος μου υποσχεται με την σειρα του οτι θα μεταθεσει δικες του υποχρεωσεις και θα ερθει το απογευμα της δευτερας προκειμενου να εξυπηρετησει και μενα,που με την σειρα μου εξυπηρετω την αλλη.

 

 

αποτελεσμα?αυτη την στιγμη οχι απλα δεν εχει ερθει,αλλα δεν εχει καν ειδοποιησει ουτε οτι θα καθυστερησει,ουτε αν θα ερθει η οχι...

 

οι συνεπειες της δικης της ασυνεπειας ειναι να αλλαξει οχι μονο το δικο μου προγραμμα,αλλα και αλλων ατομων,να χασω εγω μια ωρα εργασιας(που τα ραντεβου των 11 ειναι τα πιο σταθερα) και να ειμαι μεσα στα νευρα..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Είναι δικαιολογημένος ο εκνευρισμός σου, αλλά δε μπορείς να κάνεις κάτι με τους ασυνεπείς ανθρώπους, ιδίως όταν είσαι σε έναν επαγγελματικό κλάδο (από ό,τι έχω καταλάβει είσαι γιατρός? οδοντίατρος μήπως? :O) στον οποίο η εικόνα σου προς το κοινό παίζει μεγάλο ρόλο. Δε βγάζεις άκρη, ακόμα και αν αντιδράσεις άσχημα. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να χαλάσεις τη διάθεσή σου (αν και στοιχηματίζω ότι είναι ήδη χαλασμένη) και ίσως να αποκτήσεις μία δυσφημίστρια. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις να παρω τηλεφωνο,να παω απο το σπιτι της ή να στειλω ι μειλ διαμαρτυριας(γιατι εχω και τηλεφωνο και διευθυνση και μειλ-μου ειχε στειλει να ρωτησει κατι ασχετα-)

τοτε οχι δεν εχω σκοπο να το κανω.δεν θα επεφτα ποτε σε τετοιο επιπεδο.

αλλα οπως και να το κανεις ειναι γαιδουρια.αν επερνε ενα τηλεφωνο,ακομα και για να πει "ξερεις βαρεθηκα/το μετανιωσα" τοτε θα την εκτιμουσα και λιγακι...

 

σε τετοια ατομα χρειαζεται αμερικανικο συστημα,οπου αν καθυστερησεις στο ραντεβου σου ο γιατρος εχει δικαιωμα να σε διωξει και να πληρωθει κανονικα...αν δε κλεισεις ραντεβου και δεν πας,πληρωνεις και προστιμο..εδω ορισμενοι ουτε την θεραπεια δεν πληρωνουν..

 

μεγαλο θεμα η ασυνεπεια..οχι μονο στα ραντεβου αλλα και στις οφειλες:mad:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοούσες πάντως εξαρχής τέτοιου είδους ασυνέπεια, ομολογώ ότι δεν έχω διανοηθεί ποτέ να φερθώ έτσι, δηλαδή να κανονίσω ραντεβού για δουλειά/γιατρό/φίλους κλπ και να μην πάω, χωρίς να ειδοποιήσω καν. Όταν συμβαίνει κάτι πάρα πολύ σημαντικό ώστε να μην μπορώ να αλλάξω τα σχέδιά μου, ειδοποιώ αρκετά έγκαιρα, ώστε αυτός με τον οποίο έχω ραντεβού να καλύψει το κενό. Από την άλλη, μπορεί να μην το έχω κάνει, αλλά μου το έχουν κάνει πολλές φορές. Αν πρόκειται για γνωστό/δουλειά κλπ, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μην ασχοληθείς και να τον αφήσεις στην άκρη. Αν πρόκειται για πολύ καλό φίλο, εννοείται ότι τρώει κράξιμο, αλλά εννοείται ότι αν είναι φίλος, ξέρει τι με ενοχλεί και τι όχι.

Τι να πω, τελικά έχεις δίκιο για το χαρακτηρισμό "γαϊδουριά". :X

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Συνέπεια = σεβασμός

Και ο σεβασμός στις μέρες μας έχει χαθεί;)

Γενικά!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

@ddr2: Με δύο λέξεις είπες την ουσία. Προσυπογράφω. :)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

@ddr2: Με δύο λέξεις είπες την ουσία. Προσυπογράφω. :)

 

Προσπαθώ να είμαι ετυμόλογος:lol::lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Και πάντα αναρωτιόμουν γιατί γίνεται αυτό σε οδοντιατρεία...

 

Λόγω υποχρεώσεων (εργασίες κλπ), ζητάω από την οδοντίατρο που πηγαίνω, να είμαι το τελευταίο ραντεβού της. Συνήθως πάω για μικροσφραγίσματα ή απλά για να με δει, οπότε δεν χρειάζεται πάνω από 20λεπτο.

 

Μου λέει να πάω στις 9.30 αλλά συνήθως το νωρίτερο που θα με πάρει είναι στις 11 :p

 

Μια φορά δεν άντεξα, τη ρώτησα τι συμβαίνει. Μου είπε ότι πολλοί ακυρώνουν ραντεβού, αλλά επίσης πολλοί είναι εκείνοι που την παίρνουν τελευταία στιγμή και της λένε "Δεν αντέχω! Υποφέρω!" και της ζητάνε να πάνε να τους δει την ίδια μέρα κιόλας. Εκείνη δεν μπορεί να τους πει "όχι", και τελικα καταλήγει να έχει την ημέρα τουλάχιστον 3 έκτακτα ραντεβού.

 

Κι εγώ πριν 3 χρόνια έκανα απονεύρωση και πόναγα φρικτά, αλλά έκανα υπομονή κι έκλεινα ραντεβού. Οι άλλοι γιατί δεν μπορούν να κάνουν;;;; :mad::mad:

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

κοπελα παιρνει τηλεφωνο να κλεισει ραντεβου την περασμενη βδομαδα για σημερα.της λεω πως εχω ενα κενο το απογευμα στις 7.επιμενει πως δεν μπορει απογευμα.της προτεινω την τεταρτη που δεν εχουν κλεισει ακομα τα ραντεβου ολα για το απογευμα ,αλλα επιμενει για δευτερα.

αναγκαζομαι λοιπον να τηλεφωνησω σε αλλον ασθενη μου(που ειχε ραντεβου για 11 το πρωι της δευτερας) για να το μεταφερουμε για το απογευμα της ιδιας μερας.ο ανθρωπος πολυ ευγενικος μου υποσχεται με την σειρα του οτι θα μεταθεσει δικες του υποχρεωσεις και θα ερθει το απογευμα της δευτερας προκειμενου να εξυπηρετησει και μενα,που με την σειρα μου εξυπηρετω την αλλη.

 

 

α

Συγνωμη αλλα εσυ φταις ... δεν καταλαβα, απο ποτε οι πελατες θα σου κανονιζουν το δικο σου προγραμμα;;; εσυ θα κανονισεις τις δουλειες σου , ποτε μπορεις και ποτε οχι..στο κατω κατω να της ελεγες. τερμα,η τοτε η ποτε...σιγα,θα εχανες μια πελατισα,σκεψου οτι δημιουργησε προβλημα και στον ανθρωπο που πηρες να αλλαξει την ωρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι ειναι τα εκτακτα.αυτα παντα υπηρχαν και παντα θα υπαρχουν.

προσωπικα παντα οταν υπαρχει ενα εκτακτο και εχω ηδη ασθενη στην καρεκλα τον ρωταω αν θελει να παραχωρησει την θεση του.αν δεν θελει πολυ απλα το εκτακτο περιμενει 20-30 λεπτα στον χωρο αναμονης.αλλωστε δεν ειναι τραγικος χρονος αναμονης.

 

αλλωστε στην ελλαδα οι περισσοτεροι για να φτασουν στο σημειο να θεωρησουν πως ως εκτακτο περιστατικο εχουν "δικαιωμα" να παρακαμψουν την διαδικασια των ραντεβου θα εχουν σιγουρα πρηστει..οποτε το ολο θεμα λυνεται με μια αντιβιωση

 

στατιστικα μαλιστα τα περισσοτερα "εκτακτα" ειναι ειτε αργα το βραδυ ειτε μεσημερι.

 

τωρα το να κλεινει καποιος ραντεβου στις 10 και να τον δεχεται ο γιατρος 2 ωρες μετα,το θεωρω απαραδεκτο απο την πλευρα του γιατρου.

σε ολους μπορει να συμβει καποιο γεγονος να μας βγαλει εκτος προγραμματος αλλα αυτο δεν ξεπερνα την μιση ωρα.ακομα και να την ξεπερασει κατω απο ειδικες συνθηκες οφειλεις να ενημερωσεις εγκαιρα τον ασθενη σου.

 

 

 

 

 

THEO_LEGEND δεν εχω πελατες...εχω ασθενεις..εκει ειναι και το ολο θεμα.δεν ειμαι μπακαλικο να διωχνω τους πελατες οταν ερθει η ωρα να κλεισω.προσπαθω να βοηθησω οσο μπορω.ποσο μαλλον οταν καποιος μου λεει πως ποναει και η μονη ωρα που μπορει ειναι η συγκεκριμενη.

 

οπως και να εχει ας μην μεινουμε στο συγκεκριμενο περιστατικο.απλα το ανεφερα.το θεμα μας ειναι γενικως η ασυνεπεια

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα παντα οταν υπαρχει ενα εκτακτο και εχω ηδη ασθενη στην καρεκλα τον ρωταω αν θελει να παραχωρησει την θεση του.αν δεν θελει πολυ απλα το εκτακτο περιμενει 20-30 λεπτα στον χωρο αναμονης.αλλωστε δεν ειναι τραγικος χρονος αναμονης.

 

Αυτό συμβαίνει αν είναι ένα το έκτακτο. Αν είναι 2,3,4; Πάμε στις 2 ώρες.

 

Φαντάσου ότι εγώ πηγαίνω για απλά σφραγίσματα και καταλήγω να περιμένω γιατί ήρθε ο άλλος επειδή τον πονάει το δόντι του. Καταλαβαίνω ότι αν υπάρχει ακραία περίπτωση, σαφώς και θα εξυπηρετηθεί αυτός που υποφέρει κι όχι εγώ που μπορώ να έρθω και την επόμενη.

 

Κι έχω περάσει κι εγώ τέτοιες καταστάσεις όπως προείπα. Πριν κάνω την απονεύρωση πόναγε τόσο το δόντι, όσο και το αυτί μου, με αποτέλεσμα να ζαλίζομαι και να μην μπορώ να συγκεντρωθώ. Πήγα στο οδοντιατρείο αργά το βράδυ και είδα ότι περίμενε αρκετός κόσμος στην αναμονή. Εγώ είχα πάρει τηλέφωνο την οδοντίατρο και την είχα ρωτήσει αν έχει κόσμο και μου είπε ότι άδειασε.

 

Κι όμως πήγα και είδα ότι ήταν γεμάτο. Ή μου είπε ψέμματα :p ή όλοι αυτοί ήρθαν εκείνη τη στιγμή...

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ανήκεις σε μία εκ των πιο νευραλγικών από πλευράς κοινωνικής συναναστροφής ομάδων ανθρώπων. Είσαι γιατρός και αυτό πολλές φορές σημαίνει υπερβολική ανεκτικότητα απέναντι στο κάθε τι που ο καθένας θα σου φορτώσει. Αν είσαι και νέα στο χώρο και προσπαθείς να εδραιωθείς τότε ακόμα χειρότερα.... Αλλά εγώ επιμένω. Θα έδειχνα την ενόχλησή μου με τρόπο ευγενικό και όχι απαραίτητα προσβλητικό, αλλά δεν θα το κράταγα μέσα μου γιατί η αγένεια - περί αγένειας πρόκειται όχι απλά ασυνέπειας - πρέπει να επισημαίνεται.
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Εγω φροντιζω να ειμαι παντα συνεπης.Δυστυχως οι αλλοι δεν ειναι καθολου σε σημειο που κοντευω να τρελαθω:(
Link to comment
Share on other sites

Συνέπεια = σεβασμός

Και ο σεβασμός στις μέρες μας έχει χαθεί;)

Γενικά!

Ακριβως αυτο ειναι , και ειναι οτι πιο ξεκαθαρο μπορει να πεις.

 

Δεν υπαρχει σεβασμος στις μερες μας , μας τελειωσε .οπως και δεν υπαρχει και ευγενεια που και αυτο εχει σχεση.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου η συνέπεια στην Ελλάδα έχει πεθάνει σε ένα τεράστιο ποσοστό... Ενδεικτικά αναφέρω στην εργασία μου όπου είμαστε 5 άτομα που μοιραζόμαστε βάρδιες εκ των οποίων τα 3 ποτέ μα ποτέ δεν έρχονται στην ώρα τους (πάντα φτάνουν μισή ώρα μετά το λιγότερο) με μια άνεση του στύλ σιγά και τί έγινε!!!! Και όχι μόνο αυτό δεν παίρνουν καν τηλέφωνο να ειδοποιήσουν, δεν ζητάνε μια ρημαδοσυγγνώμη για τα τυπικά. Εγώ πάντα πηγαίνω και μισή ώρα νωρίτερα αν χρειαστεί και δεν έχω αργήσει ούτε μία φορά. :mad::mad: Και καλά να καταλάβω μια καθυστέρηση 5-10 λεπτά μιας και μένουν μόλις 2 τετράγωνα από το μαγαζί, αλλά μισή ώρα (αν έχουν κέφια) που ακούστηκε?

 

Και εγώ που είμαι εκεί 8 ώρες και τελικά κάθομαι 9 για αυτούς γιατί όταν τύχει να αργήσω ακόμη και για πολύ σοβαρό λόγο ακούω τα εξ αμάξης?

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Συνέπεια?? Τι είναι αυτό?? Στην Ελλάδα πάντως οι περισσότεροι δεν την γνωρίζουν την συγκεκριμένη λέξη! Το κακό είναι πως πάντα υπάρχει μια δικαιολογία κ με ένα συγνώμη πιστεύουν οτι καθαρίσανε... Η χειρότερη μου είναι να κλείνω ραντεβού σε υποψήφιους υπαλλήλους και να με καθηστερούνε στις επόμενες συνεντεύξεις.. Κ αυτό γίνεται σχεδόν πάντα.. Υπάρχουν βέβαια κ αυτοί που έρχονται μισή ώρα νωρίτερα που επίσης είναι κακό πράγμα... :mad:
Link to comment
Share on other sites

χμ..αν και αργησα,θα απαντησω τωρα!!

 

Ειναι ο διαολος μου...ειναι ισως το μονο που θα μπορουσε να με εκενευρισει περισσοτερο απο καθε τι αλλο.

Πιστευω με απλα λογια πολυ στην συνεπεια,γιατι πολυ απλα (χωρις να θελω να θiξω πραγματα και καταστασεις και εκτος φυσικα καποιον ελαχιστων περιπτωσεων)ειναι για μενα αυτο που χαρακτηριζει εσενα και την διαγωγη σου,ως ενα αντιπροσωπευτικο μερος του!!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όντως στην Ελλάδα οι περισσότεροι δεν την γνωρίζουν αυτή τη λέξη... συνέχεια συμβαίνει απο πολλούς φίλους/ες και γενικώς άλλα άτομα..

Είχα παλιά ένα "φίλο" ο οποίος ΠΑΝΤΑ αργούσε όταν κανονίζαμε να βγούμε έξω. Κανονίζαμε πχ να βρεθούμε στην πλατεία, πήγαινα εγώ 2-3 λεπτά νωρίτερα και μετά από κανα 10λεπτο με έπαιρνε τηλ να μου πει οτι θα αργήσει λίγο.. και περίμενα εγώ επιπλέον άλλο τόσο.. άλλες φορές δεν έπαιρνε καθόλου τηλ και τον έπαιρνα εγώ και τον έβριζα :p Από ένα σημείο και μετά λέγαμε πχ να βγούμε στις 10.. και εγώ πήγαινα 15-20 λεπτά αργότερα ώστε να δει πως είναι! Αυτός ήταν ακραία περίπτωση.

Συμβαίνει και με άλλα άτομα αυτό το πράγμα, αλλά εντάξει υπάρχει ειδοποίηση από πριν ξεκινήσω και εγώ..

Επίσης είναι πολύ εκνευριστικό όταν η ασυνέπεια των άλλων σε οδηγεί τον ίδιο σε ασυνέπεια. Δηλαδή να έχεις βγει με κάποιον/α και ενώ του/της έχεις πει οτι την τάδε ώρα έχεις δουλειά, αυτός/η να σε καθυστερεί.. :mad:

Link to comment
Share on other sites

το ερωτημα ειναι σαφες και απλο.η συνεπεια παιζει ρολο στην ζωη σας?

οταν κανονιζετε μια δουλεια,ενα ραντεβου,δινετε μια υποσχεση, φροντιζετε να ειστε συνεπεις ή σας ειναι αδιαφορο και να καθυστερησετε λιγακι?

ακομα και να καθυστερησετε θεωρειτε σκοπιμο να ειδοποιησετε οσους τυχον σας περιμενουν;

 

πως πιστευετε πως πρεπει να αντιμετωπιζουμε την ασυνεπεια των αλλων -ειδικα οταν μας επηρρεαζει-;

Προσπαθώ να είμαι συνεπής για αυτό και πάω πάντα νωρίτερα στα ραντεβού μου (ενώ σκέφτομαι διπλά πριν δώσω κάποια υπόσχεση), αν συμβεί κάτι απρόβλεπτο φροντίζω πάντα να ενημερώνω τους άλλους, σήμερα με την ύπαρξη των κινητών τηλεφώνων δεν υπάρχει δικαιολογία να μην το κάνεις.

 

H ασυνέπεια των άλλων δύσκολα αντιμετωπίζεται, είναι στον άνθρωπο..

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...