Jump to content

[S60 3rd Edition] Πιστοποιητικά - Διαδικασία Symbian Signed


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να'σαι καλά, θα το κοιτάξω απο αύριο...
Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια..κατέβασα τα 2 αρχεία cer και key που πήρα από το opda στο κινητό και ακολουθώντας τις οδηγίες αφού κατέβασα το free signer στο κινητό μέσω αυτού πήγα στην 4η επιλογή των settings και επέλεξα το cer αρχείο...στην 5η επιλογή όμως που θα πρέπει να βάλω το key αρχείο δεν μπορώ να το βρω για να το επιλέξω και σίγουρα το έχω περάσει και αυτό στο κινητό...το μόνο σχετικό αρχείο που βλέπω είναι πάλι αυτό του cer.. πως μπορώ να το βρω;

Ευχαριστώ

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Κατι λαθος εχει το πιστοποιητικο σου γιαυτο σου βγαζει σφαλμα.

Τωρα για τα θεματα καποια απο αυτα θελουν υπογραφη γιαυτο και σου βγαζουν προβλημα.

 

Σε λιγα λεπτα ανεβαινει οδηγος για online υπογραφη εφαρμογων απο ενα νεο σαιτ.

 

 

EDIT: Οριστε ο οδηγος

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2904878#post2904878

 

Eπισης οσοι εχουν προβλημα με το isign και κατεβαζουν εκεινο το exe αρχειο βρηκα κατι που ισως βοηθησει. Ριξτε μια ματια στην εικονα.

 

 

παιδια εκανα ακριβως οτι λεει ο παραπανω οδηγος και επιτελους υπεγραψα το HeloOX σωστα και το εγκατεστησα στο κινητο μου κανονικα!!!!ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους που με βοηθησαν!!!!!!:D:D

ola kala!!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια..κατέβασα τα 2 αρχεία cer και key που πήρα από το opda στο κινητό και ακολουθώντας τις οδηγίες αφού κατέβασα το free signer στο κινητό μέσω αυτού πήγα στην 4η επιλογή των settings και επέλεξα το cer αρχείο...στην 5η επιλογή όμως που θα πρέπει να βάλω το key αρχείο δεν μπορώ να το βρω για να το επιλέξω και σίγουρα το έχω περάσει και αυτό στο κινητό...το μόνο σχετικό αρχείο που βλέπω είναι πάλι αυτό του cer.. πως μπορώ να το βρω;

Ευχαριστώ

 

Aπο ποιο σαιτ το κατεβασες? Αν το κατεβασς απο το opda δοκιμασε να βρεις το αρχειο key μεσα απο το pc σου με μνημη μαζικης αποθηκευσης και να ελεγξεις αν εχει οντως το δευτερο αρχειο καταληξη key.

Aν δεν εχει βαλτου την εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Το τσέκαρα και είναι η κατάληξη key...αυτό που με μπερδεύει είναι ότι το δεύτερο αρχείο που βλέπω από το free signer έχει το ΙΔΙΟ εικονίδιο με το cer και ΔΕΝ βλέπω την κατάληξη αν είναι key... μήπως τελικά είναι το key ή θα πρέπει να βλέπω άλλο εκονίδιο ;
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να κατεβάσεις τα αρχεία χρησιμοποιώντας τον Internet Explorer...θα κατέβουν κανονικά με τις καταλήξεις τους και τα εικονίδιά τους..:)
Link to comment
Share on other sites

Επισης μπορεις να προσθεσεις εσυ την καταληξη στα αρχεια. Το αρχειο με τα 25 kb θα το ονομασεις .cer και το αρχειο με το 1 kb .key το δοκιμασε ο Nikos_s3[/member] και δεν ειχε προβλημα :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Τα εικονίδια στο pc μου είναι διαφορετικά και είναι με κατάληξη cer και key..Το πρόβλημα είναι ότι όταν πάω στην επιλογή του free signer για να τα επιλέξω μέσα απο το τηλέφωνο εκεί βλέπω το ίδιο εικονίδιο που είναι μάλλον το cer..Λέω μάλλον γιατί από το κινητό δεν μπορώ να δω την κατάληξη του αρχείου αν είναι cer ή key...μήπως τα έβαλα με λάθος τρόπο το κινητό ; Τα πέρασα μέσω του pcstudio απλά με drug and drop και πέρασαν στην Ε memory του κινητού...
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Μετονομασε τα αρχεια π.χ. σε abc.cer abc.key για να μπορεις να τα βλεπεις μεσα στο free signer. Επισης δοκιμασες να υπογραψεις τις εφαρμογες μεσα στον υπολογιστη?

 

Εαν κανεις εγκατασταση το HelloOX και τρεξεις το patche για να κανει εγκατασταση τις unsigned εφαρμογες μετα δεν θα χρειαστει να ξανα κανεις τις διαδικασια.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=203573

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Λοπόν παδιά σας ευχαριστώ νομίζω ότι η δουλειά έγινε...από τhν διαχείρηση αρχείων πήρα το key και το πέρασα σε ένα φάκελλο από όπου και το βρήκα στο free signer...τώρα θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο..κάπου είδα το Doom (signed) και προσπάθησα να το περάσω στο κινητό...μου βγάζει το μήνυμα (το ποιστοποιητικό έχει λήξει)..ξέρει κανείς τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ;
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Λοπόν παδιά σας ευχαριστώ νομίζω ότι η δουλειά έγινε...από τhν διαχείρηση αρχείων πήρα το key και το πέρασα σε ένα φάκελλο από όπου και το βρήκα στο free signer...τώρα θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο..κάπου είδα το Doom (signed) και προσπάθησα να το περάσω στο κινητό...μου βγάζει το μήνυμα (το ποιστοποιητικό έχει λήξει)..ξέρει κανείς τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ;

Ρύθμισε την ημερομηνία πχ ενα χρόνο πριν ή και νωρίτερα ,πράξε αναλόγως δοκιμάζοντας!

Link to comment
Share on other sites

Πω πω!! Τι είπες τώρα...ΠΕΡΑΣΕ!!! Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Διαβασε το FAQ και ολα αυτα ειναι γραμμενα εκει.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ τα διάβασα...έβαλα και το HelloOX αν και δεν είμαι σίγουρος αν μπήκε σωστά γιατί κατεβάζοντας και το αρχειάκι που λένε οι οδηγίες στα patches, εκεί δεν το βλέπω για να το κάνω apply..:wacko:κατέβασα και το quake 3 αλλά δεν δουλεύει...:mad:ξέρει κανείς βήμα βήμα τι πρέπει να κάνω για να παίξει το ρημάδι ;

 

A!! και αυτό το αρχείο MODO από το HelloOX τι ακριβώς κάνει;:blink:

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να βαλεις και το patche που θελεις να τρεξεις στον αναλογο φακελο. Διαβασε ξανα το επισημο θεμα των Hacks & Patches και θα καταλαβεις. Τα υπολειπα για το HelloOX καλυτερα να τα συζητησουμε στο επισημο θεμα του:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=203573

 

To modo ειναι ενας διαχ. αρχειων εαν θελεις τον κανεις εγκατασταση. Εγω δεν τον κανω ο x-plore ειναι καλυτερος..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

C:\Data\S603rdSigner\S603rdSigner.log <- μου βγαζει αυτο καθε φορα που παω να κανω sign μια εφαρμογη δεν ξερω τι φαση... και το πρωι ειχα προβλημα εκλεισε το κιν και μου εβγαζε την λευκη οθονη... πφφφφφ :S

Motorsports....

Because football,basketball etc... need just "one ball" ...

Link to comment
Share on other sites

Υπογραφή εφαρμογών απευθείας στο κινητό

 

 

Η παρακάτω διαδικασία προορίζεται γι' αυτούς που επιθυμούν να υπογράφουν τις εφαρμογές τους χωρίς να χρειάζεται η μεσολάβηση ηλεκτρονικού υπολογιστή.

Ακολουθήστε τα παρακάτω:

 

  • Κατεβάζετε και εγκαθιστάτε την εφαρμογή "Free Signer" από εδώ.
  • Μεταφέρετε τα αρχεία .cer και .key που πήρατε από το OPDA στο κινητό σε οποιοδήποτε φάκελο εσείς θέλετε.
  • Τρέξτε το "Free Signer" και επιλέξτε Options > Settings. [εικόνα_1]
  • Επιλέξτε τη 4η επιλογή ονόματι "Sign Cert", βρείτε το αρχείο .cer και επιλέξτε το. [εικόνα_2] [εικόνα_3]
  • Επιλέξτε τη 5η επιλογή ονόματι "Sign Key" και κάντε το ίδιο για το αρχείο .key.
  • Πατήστε "Back" ώστε να βγείτε από τις ρυθμίσεις και να επιστρέψετε στη βασική οθόνη της εφαρμογής.

 

Μέχρι εδώ έχετε ολοκληρώσει τις απαιτούμενες ρυθμίσεις ώστε να καταστεί η εφαρμογή λειτουργική.

Από εδώ και πέρα αναλύεται το πως γίνεται η υπογραφή των εφαρμογών.

 

 

  • Κάντε κλικ στο "Add Task" και βρείτε το αρχείο εγκατάστασης της εφαρμογής (.sis(x)). Εφόσον το βρείτε πατήστε Options > Add. [εικόνα_4]
  • Αυτόματα θα εμφανιστεί μια λίστα με τρεις επιλογές. Εσείς επιλέγετε τη πρώτη, ονόματι "Sign Sis". [εικόνα_5]
  • Το επιλεγμένο αρχείο .sis(x) θα εμφανιστεί στη βασική οθόνη της εφαρμογής. Για να το υπογράψετε απλά πατήστε Options > Go!. [εικόνα_6]

 

Αυτό ήταν!:D

Η εφαρμογή είναι πλέον υπογεγραμμένη και βρίσκεται στον ίδιο φάκελο με την ανυπόγραφη έκδοση. Το όνομά της είναι "arxiko.onoma_signed.sis" και είναι έτοιμη για εγκατάσταση.

Για την υπογραφή και άλλων εφαρμογών απλά επαναλαμβάνετε τα τρία τελευταία bullets για κάθε μια από αυτές.

 

 

 

_______________________

Πηγή: The Symbian Blog

 

 

πήγα να κάνω sign μια εφάρμογη και μου έβγαλε το μύνημα "unknown key type" ξέρει κανείς γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάτι δεν έχεις κάνει σωστά...

Πάρε και πάλι από την αρχή τις οδηγίες.

Επίσης τα αρχεία (cer & key) που κατέβασες από το internet, τα έχεις δοκιμάσει υπογράφοντας κάποια εφαρμογή και από το pc ώστε να βεβαιωθείς αν είναι σωστά ή έχουν πρόβλημα;

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδία ειμαι καινουργιος και λίγο ασχετος:p Το τηλέφωνο το έχω 2 μέρες :D

Διάβασα τα παραπάνω αλλα δεν κατάλαβα ακόμη τι είναι τα πιστοποιητικά :wacko:

 

1. Αν δεν τα χω αυτά(τα πιστοποιητικά) για να εγκαταστίσω κάποια εφαρμογή θα πρέπει πρωτα να την έχω υπογράψει(δηλαδη πλειρώσει????)?

2. Τελικά αν κάνω αυτά που λέτε, απο το opda για παράδειγμα, και κατεβάσω αυτα τα αρχεία :

2α) Μετα τα εγκαθιστω στο κινητό μου?

2β) Και ετσι μπορώ να εγκαταστίσω οτι εφαρμογή θέλω(π.χ freeware ή «παράνομες» απο αυτες που κυκλοφωρουν σε διάφορα sites) ?

3. Αυτο θα έχει καμία επίπτωση στην εγκύηση του κινητου?

4. Τι διαφορά έχει αυτη η διαδίκασια απο hack, αφου μέχρι τώρα αν έχω καταλάβει σωστά πετυχένεις το ίδιο πράγμα και με το hack, ή μηπως για να κάνεις την διαδικασία με το opda πρέπει πρώτα να έχεις κάνει hack με ένα απο τους τόρπους που λέει εδω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=230114

 

Σαν να ειναι ερωτησεις διαγωνισματος τα εγραψα :lol::lol::lol:

 

Ευχαριστω παιδιά, και δείξτε λίγη κατανόηση είμαι καινούργιοσ στην παρέα :p

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ηρθες :)

 

Για αρχη καλο θα ειναι να διαβασεις το S60 3rd Edition Platform FAQ θα σε βοηθησει αρκετα.

 

Πριν κανεις εγκατασταση ορισμενες εφαρμογες θα πρεπει να τις υπογραψεις ψηφιακα για να μπορουν να κανουν εγκατασταση στην συσκευη σου. Ακομη και το HelloOX που μπορεις να τρεξεις διαφορα patches μεσα σε αυτα ειναι και η απευθειας εγκατασταση unsigned εφαρμογων θα πρεπει να το υπογραψεις εκτος εαν θελεις να το αγορασεις. Το καθε πιστοποιητικο κανει για μια μονο συσκευη και μπορεις να το χρησιμοποιησεις οσες φορες θελεις ακομη και να κανεις εγκατασταση σπασμενες εφαρμογες.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σου!

Το έχω διαβάσει το "S60 3rd Edition Platform FAQ".

Κάτι παώ να καταλάβω, αλλα θα ήταν ακομα ποιο εύκολο για μένα αν κάποιος μου απαντούσε μιά-μια, απλά με ένα ναι ή οχι, στις ερωτήσεις(1,2,3,4) που έθεσα παραπάνω.

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

1. Αν δεν τα χω αυτά(τα πιστοποιητικά) για να εγκαταστίσω κάποια εφαρμογή θα πρέπει πρωτα να την έχω υπογράψει(δηλαδη πληρώσει????)

Εαν αγορασεις μια εφαρμογη τοτε δεν θα χρειαστει να την υπογραψεις. Μερικες freeware εφαρμογες δεν χρειαζεται να τις υπογραψεις απλα τις κανεις απευθειας εγκατασταση υπαρχουν και freeware εφαρμογες που τις υπογραφεις πριν τις κανεις εγκατασταση. Οσο για τις σπασμενες σχεδον ολες πρεπει να υπογραφουν εκτος απο σπανιες περιπτωσεις. Εαν εχεις σκοπο να ασχοληθεις με το κινητο σου τοτε πρεπει οποσδηποτε να ζητησεις πιστοποιητικο για την συσκευη σου.

 

2. Τελικά αν κάνω αυτά που λέτε, απο το opda για παράδειγμα, και κατεβάσω αυτα τα αρχεία :

2α) Μετα τα εγκαθιστω στο κινητό μου?

2β) Και ετσι μπορώ να εγκαταστίσω οτι εφαρμογή θέλω(π.χ freeware ή «παράνομες» απο αυτες που κυκλοφορούν σε διάφορα sites) ?

2α) Υπαρχουν 2 τροποι υπογραφης εφαρμογων. Ο ενας ειναι μεσα στον υπολογιστη και ο αλλος μεσα στην συσκευη σου. Εαν διαβασεις το 1 post του παροντος θα καταλαβεις.

2β) Υπαρχει απαντηση στην πρωτη ερωτηση.

3. Αυτο θα έχει καμία επίπτωση στην εγγύηση του κινητου?

Οχι καμια. Εαν πας την συσκευη σου για επισκευη καλο θα ειναι να βγαζεις την καρτα μνημης που λογικα θα εχεις μεσα τις σπασμενες εφαρμογες. Δεν υπαρχει προβλημα αλλα καλο θα ειναι να μην φαινονται.

 

4. Τι διαφορά έχει αυτη η διαδίκασια απο hack, αφου μέχρι τώρα αν έχω καταλάβει σωστά πετυχένεις το ίδιο πράγμα και με το hack, ή μηπως για να κάνεις την διαδικασία με το opda πρέπει πρώτα να έχεις κάνει hack με ένα απο τους τόρπους που λέει εδω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=230114

 

Γλυτωνεις χρονο γιατι μπορεις και κανεις απευθειας εγκατασταση τις unsigned εφαρμογες χωρις να χρειαστει να τις υπογραψεις.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παω να περασω τα στοιχεια μου στο OPDA και μου βγαζει λανθασσμενο τον αριθμο τηλεφωνου..Τι λετε να φταιει??θελει καποια συγκεκριμενη μορφη??δοκιμασα και με +30 και με 0030..τι φταιει???
ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ!!!:yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Στο πεδίο 2 δίνεται έναν 11ψηφιο αριθμό που να αρχίζει με 13, 15 ή 18, οτιδήποτε δεν έχει σημασία ο αριθμός.

 

................... :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

παίδες επειδή είμαι ψάρακας θέλω τα φώτα σας γιατί προσπάθησα να βγάλω άκρη απο το φόρουμ αλλά δεν βρήκα , θέλω να περάσω στο Ν95 μια εφαρμογή της psiloc αλλά δεν μπορώ να την *****άρω.Κατέβασα αποτην opda cer and Key αλλά απο δώ και πέρα δεν ξέρω τι γίνεται.Μπορώ να τηυν σπάσω με το cer και key ? Τα φώτα σας ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...