Jump to content

LG KC550


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 633
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τελικα με καρτα LEXAR 4GB ειμαστε οκ?

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=52231

 

Το κινητο αναφερει οτι παιρνει μεχρι 4gb microsd οποτε πιστευω θα εισαι μια χαρα με αυτη που λες..Ο πατερας μου του εχει βαλει μια 2gb microsd kingston και την βλεπει μια χαρα..:)

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι καλη αυτονομια 3-4 μερες χωρις πολλη χρηση της καμερας. Εμενα τοσο κραταει με τη συγκεκριμενη καρτα. Ειναι πληρως συμβατη και χωραει πολυ πραμα αρα επενδυσε αφοβα!
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω

το απεκτησα κι εγω πριν λιγες ωρες με 2gb Lexar (ειναι v10g)

Πολυ ωραιο σε εμφανιση και ωραια μενου

Λιγο με ενοχλησε το μεγαφωνο που ειναι απο κατω και οταν το εχεις σε τραπεζι κοβει πολυ ο ηχος

Τραβηξα κατι φωτογραφιες με τα φωτα του σπιτιου αλλα δε με ενθουσιασαν

τι ρυθμισεις χρησιμοποιειτε μερα η βραδυ με φως ή φλας ?

Γιατι εχουν τοσο μικρο μεγεθος οι φωτο ακομα και σε μεγαλη αναλυση?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν μικρη αναλυση αν τις τραβας πλαγια ή αν οπως τις βλεπεις γιρισεις το τηλ θα δεις τι γινεται. Εγω φιλε μου τα εχω ολα στο αυτοματο
Link to comment
Share on other sites

οχι εννοω το μεγεθος αρχειου 500-600κβ ειναι πολυ μικρο μαλλον γιατι γινεται συμπιεση?

μια αντιστοιχη φωτο σε φωτογραφικη ειναι γυρω στα 3ΜΒ

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ ότι έπρεπε να ειναι 3mb. Κατ αρχήν είναι πιο πολύπλοκο σε τι μεγεθος σώζει. Οι εικόνες που σώζει το kc550 είναι από 400kb έως 1.2 mb. Συνήθως (σε εμένα) είναι γύρω στα 900kb και αυτό δείχνει να εξαρτάτε από την πολυπλοκότητα της εικόνας (πόσο σύνθετα μοτίβα έχει). Τα 3mb ειναι αυτό που λέμε πολύ καλό jpeg στις μηχανές 5mp. Τα 900 κβ είναι η "μέση" ποιότητα. Τουλάχιστον βάση των Olympus. αλλές εταιρές είναι πιο επιθετικές σε αυτό τον τομέα. Πχ οι casio έχει τα 900kb ως το χειρότερο jpeg και έχει άλλα δύο για καλύτερα... δηλαδή όλα είναι σχετικά. :)

Πάντως η ποιότητα από ένα κινητό δεν θα ήταν "εμφανώς" καλύτερη ακόμα και αν το jpeg ήταν μεγαλύτερο, καθώς ο φακός και ο (μικρός) αισθητήριας φταίνε κυρίως για την χειρότερη ποιότητα σε σχέση με τις φωτογραφικές.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

εδω μια φωτο απο το samsung d600 2mp και η ιδια απο το LG 5mp και μια απο την canon powershot g2 4mp

δεν ειναι πολυ καλυτερo το κοκκινο του d600?

φταιει καποια ρυθμιση?

Link to comment
Share on other sites

αλλαζοντας την ισορροπια λευκου σε φθορισμου πετυχα καλυτερα χρωματα σε περιβαλλον δωματιου με φωτισμο

 

νυχτα με τι ρυθμισεις βγαζετε (με ή χωρις φλας)?

 

Παντως απο οτι καταλαβα οι διαφορες των αυτοματων ρυθμισεων με τις manual ειναι τεραστιες και καλυτερα να μη χρησιμοποιειται καθολου το αυτοματο

 

 

και μια στο απολυτο σκοταδι

Link to comment
Share on other sites

Απλως για κλειστους χωρους ειναι καλυτερη η ρυθμιση του φθορισμου. Σε εξωτερικους χωρους και τοπια βγαζει μια χαρα και με το αυτοματο ειδικα οταν ειναι μερα. Νυχτα θελει οπωσδηποτε φλας και σταθεροποιητη εικονας για να βγει μια ανεκτη φωτογραφια. Αν αυτη η συσκευη ειχε xenon θα μιλαγαμε πιθανον για το καλυτερο φωτογραφικο κινητο στα 5 megapixels! Δυστυχως αλλα οκ.
Link to comment
Share on other sites

για νυχτα χωρις φλας θελει απαραιτητα μειωση του ISO για να μη βγαινει θορυβος

μιλαμε για τεραστια διαφορα ποιοτητας

 

Το manual δεν υπαρχει πουθενα στο ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

Ουτε το manual εχει ουτε αναβαθμιση μπορεις να κανεις μεσω ιντερνετ. Και ειναι ντροπη υστερα απο τοσο καιρο να μην το εχουν φροντισει.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος κάτοχος του κινητού αν η συσκευή υποστηρίζει τη συγγραφή μηνυμάτων sms με τόνους και αν επιτρέπει τόνους στις καταχωρίσεις του τηλεφωνικού καταλόγου;
Link to comment
Share on other sites

Τονους στον κατάλογο, ΝΑΙ υποστηρίζονται.

 

Τόνουσ στα SMS. εξ'ορισμου (bydefault) γράφει standard GSM και όχι unicode. Αν και φαίνεται να τα γράφει με μικρά και τόνους, κατά την αποστολή τα μετατρέπει σε ΚΕΦΑΛΑΙΑ (GSM) και ο άλλος τα λαμβάνει κεφαλαία. Ετσι στέλνεις 160 χαρ/σμσ αντι 70 (περίπτωση unicode που εσύ ψάχνεις) και χρεονεσαι λιγότερα μηνυματα. Παντως ΑΝ ενεργοποιήσεις τα UNICODE ναι ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΕΛΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΚΡΑ ΤΟΝΟΥΣ ΚΤΛ:O

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Τονους στον κατάλογο, ΝΑΙ υποστηρίζονται.

 

Τόνουσ στα SMS. εξ'ορισμου (bydefault) γράφει standard GSM και όχι unicode. Αν και φαίνεται να τα γράφει με μικρά και τόνους, κατά την αποστολή τα μετατρέπει σε ΚΕΦΑΛΑΙΑ (GSM) και ο άλλος τα λαμβάνει κεφαλαία. Ετσι στέλνεις 160 χαρ/σμσ αντι 70 (περίπτωση unicode που εσύ ψάχνεις) και χρεονεσαι λιγότερα μηνυματα. Παντως ΑΝ ενεργοποιήσεις τα UNICODE ναι ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΕΛΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΚΡΑ ΤΟΝΟΥΣ ΚΤΛ:O

 

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!:respect:

Link to comment
Share on other sites

μου εχει τυχει να παω να περασω mp3 απο τον υπολογιστη με το καλωδιο στην καρτα μνημης και οταν παω να τα τρεξω με το media player του κινητου να μου κολανε τα τραγουδια στο πρωτο δευτερολεπτο και εχει γινει αυτο αρκετες φορες.

 

μου το εχει κανει κι εμενα

Αν τα μεταφερω στην καρτα απο card reader παιζουν οκ

Τι πρεπει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Λιγα λογια για την αναβαθμιση. Η διευθυνση ειναι Σινωπης 16 πισω απο τον πυργο Αθηνων στους Αμπελοκηπους. Ενα μικρο μαγαζακι που εχει τα επισημα service της LG & Sony Ericsson. Πρεπει να πατε το κινητο σας οσο ειναι στην εγγυηση για να μην πληρωσετε εξτρα. Αν πειτε οτι το χρειαζεστε αμεσα για καποιο λογο μπορει να σας το εχουν ετοιμο την επομενη μερα. Λειτουργει ωρες καταστηματων και αν το πατε νωρις το πρωι(γυρω στις 9 που ανοιγει)μπορει να το αναβαθμισουν αυθημερον αν δεν εχουν δουλεια.

Οσο αφορα το τι προσφερει η αναβαθμιση απ'οτι ειδα 1)εξαλειφονται τα προβληματακια των επαννεκινησεων και 2)το βιντεο που πλεον τρεχει στα 30fps ειναι σαφως καλυτερης αποδοσης αφου η ομιλια ακουγεται σχεδον παραλληλα με την εικονα. Διαφορα στην ταχυτητα των μενου δεν παρατηρησα. Αν καποιος εχει προσεξει κατι αλλο ας μας πει.

 

Και ενα tip: Πριν πατε το κινητο για αναβαθμιση σωστε τα αρχεια της micro SD στο PC σας και οταν παρετε το κινητο αναβαθμισμενο καντε διαμορφωση της καρτας μεσα απ'αυτο και ξαναπεραστε τα αρχεια. Ετσι θα λειτουργουν ολα τα αρχεια(mp3 κλπ.)σωστα χωρις κολληματα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειχε αναφερθει και σε προηγουμενο ποστ πληκτρολογωντας 2945#*# βλεπουμε την εκδοση του λογισμικου(model version)που εχει το κινητο μας. Ομως εχει και πολλες αλλες επιλογες που θυμιζουν αντιστοιχο bios του υπολογιστη. Εχει "πειραξει" κανεις καποια ρυθμιση; Εγω το μονο που ειχα κανει ειναι επαναφορα στις factory settings το οποιο κανει περιπου οτι και ενα φορματ στον υπολογιστη. Σβηνει ολα τα αρχεια που εχουμε αποθηκευσει στο τηλεφωνο και επαναφερει τις αρχικες ρυθμισεις που ειχε οταν το αγορασαμε. Οποιος εχει προβληματα ισως αυτο τον βοηθησει.
Link to comment
Share on other sites

ασφαλώς..

πατάς 1. αριστερό βελάκι, 2. και επιλογή προφίλ δυνατό (καμπάνα με γραμμές)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

παιδια.. υπαρχει δυνατοτητα σ αυτο το κινητο να κλειδωνει με κωδικο ασφαλειας το πληκτρολογιο?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...