Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξεκίνα με Ubuntu όπως λέει και ο φίλος iassael. Δεν θα μπορέσεις βέβαια να καταλάβεις τις δυνατότητες του λειτουργικού αλλά θα μπορέσεις σιγα-σιγά να συνηθίσεις στο νέο περιβάλλον.

Το ζήτημα για ένα νέο χρήστη είναι να μπορέσεις να εγκαταστήσεις για πρώτη φορά λίνουξ χωρίς να σου βγει η πίστη, να δεις το γραφικό περιβάλλον λειτουργίας και τις δυνατότητές του και σιγά σιγά να "μπαίνεις" στα πιο βαθειά.

 

Καλή αρχή και εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε. Μόνο να ξέρεις ότι τα πιο ενημερωμένα φόρουμ σε θέματα διανομών, είναι αυτά που είναι αποκλειστικά γι' αυτές π.χ. ubuntu forums

Skype @ Ubuntu

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

gia egatastasi auto pu tha su proteina gia na mn zoristeis me ta partitions pantws einai na kaneis resize apo windows i estw apo UBUNTU k meta na patiseis back (an to kaneis apo ubuntu) ase 15gb kena k epelexe na xrisimopoiisei monos tu kai na xwrisei ton keno xoro....
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα την κάμερα που περιγράφεται εδώ και μέχρι τώρα δεν κατάφερα να την κάνω να λειτουργήσει. Έχω PCLinuxOS.

Τι μπορώ να κάνω;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει yahoo messenger για Linux γιατί μου είναι εντελώς απαραίτητο; Και αν ναι, πώς μπορώ να το εγκαταστήσω;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει yahoo messenger για Linux γιατί μου είναι εντελώς απαραίτητο; Και αν ναι, πώς μπορώ να το εγκαταστήσω;

 

Προφανώς δεν έψαξες καθόλου... Όπως και να'χει εδώ θα βρείς τον επίσημο client του yahoo. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις το messenger του KDE Kopete και το messenger του Gnome Gaim. Και οι δύο αυτοί υποστηρίζουν πολλαπλές υπηρεσίες Instant Messaging όπως MSN, Yahoo κλπ κλπ.

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχω ψάξει. Το kopete το χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή και παλιότερα χρησιμοποίησα και το gaim, αλλά χρειάζομαι το yahoo messenger. Όσο για τη σελίδα του yahoo, ήδη προσπάθησα να εγκαταστήσω το redhad 9 και είχα πρόβλημα με τις εξαρτήσεις. PCLinuxOS έχω.

Δε συνηθίζω να ρωτάω πριν ψάξω.

Πάντα φιλικά.

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει βρει κανείς λεξικό που να παίζει σε gentoo....οχι μεσω internet...δοκίμασα βάλω το Gword μέσω wine, παίζει κανονικά όμως τα ελληνικά τα εμφανίζει κινέζικα...? καμια ιδεά?
D.G.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει βρει κανείς λεξικό που να παίζει σε gentoo....οχι μεσω internet...δοκίμασα βάλω το Gword μέσω wine, παίζει κανονικά όμως τα ελληνικά τα εμφανίζει κινέζικα...? καμια ιδεά?

 

Ρίξε και μια ματιά σ' αυτά της FREELANG (μέσω wine φυσικά)

εγω είμαι πολύ ευχαριστημένος και όπως μπορείς να δεις στα screenshots μου

τα ελληνικά εμφανίζονται τέλεια.

Υ.Γ. εννοείται ότι έχεις εγκατεστημένη ελληνική γλώσσα στο σύστημά σου :)

Link to comment
Share on other sites

αν εχει αναφερθει συγχωρηστε με..

οποιος θελει να δοκιμασει εδω https://shipit.ubuntu.com/ με μια εγγραφη μπορει να ζητησει να του στειλουν free cd (και live και για εγκατασταση) Mεχρι τωρα το εχω δοκιμασει τα τελευταια δυο χρονια 3 φορες κμαι μου εστειλαν και τις τρεις.. τα τελευται πριν δεκα μερες περιπου ζητησα περιπου δεκα και μου τα εστειλαν ταχυτατα... οποιος επιθυμει ας το δοκιμασει.

ευχαριστώ

ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Στο PCLinuxOS όταν βάζω κάποιο ελληνικό audio cd, μου τα βγάζει όλα κινέζικα. Τι μπορώ να κάνω για αυτό. Έψαξα λίγο στο forum για κωδικοποίηση, αλλά δεν έβγαλα άκρη. Βασικά δεν ακούω μουσική από audio cds, μόνο για ripping. Αλλά δεν μπορώ να δω τους τίτλους και να συμπληρώσω τα tags.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

nai des pia gramatoseira xrisimopoiei k valtin mesa ston fakelo /home/*user/wine kai ekei vres to C:WINDOWS-Fonts...

Katalaves? :p

 

Πως μπορώ να βρώ ποια γραμματοσειρά χρησιμοποιεί ένα πρόγραμμα στα windows?

 

το Gword px?

 

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να βρώ ποια γραμματοσειρά χρησιμοποιεί ένα πρόγραμμα στα windows?

 

το Gword px?

 

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

k dn ta antigrafeis ola? :)

Link to comment
Share on other sites

k dn ta antigrafeis ola? :)

 

 

καλημερα κατι πείραξα στην γλώσσα απεικόνισης του προγράμματος και τώρα δεν ανοίγει πλεόν...εκανα rebuild το wine, ξαναπέρασα το λεξικό ξανά όμως δεν δούλεψε...βγάζει την διαφήμιση του λεξικού και κλείνει το wine...λετε να το απεγκαταστήσω και να το ξαναπεράσω πάλι...?:worry:

D.G.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κατι πείραξα στην γλώσσα απεικόνισης του προγράμματος και τώρα δεν ανοίγει πλεόν...εκανα rebuild το wine, ξαναπέρασα το λεξικό ξανά όμως δεν δούλεψε...βγάζει την διαφήμιση του λεξικού και κλείνει το wine...λετε να το απεγκαταστήσω και να το ξαναπεράσω πάλι...?:worry:

sygnwmi... :p

Mipws kata lathws ekanes replace kanena???

Dokimase episis kane xana config to wine

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ένα ακόμα πρόβλημα που έχω στα Gentoo..είναι οτι στο openoffice δεν μπορώ να γράψω ελληνικά με τόνους...Ενώ στις υπόλοιπες εφαρμογές kopete κλπ μπορώ...καμια άλλη ιδέα?

 

 

Sorry για τις ερωτήσεις αλλα είμαι ακόμα στην αρχή δυστυχώς....

 

Thanks

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι αλλά να είστε επιεικείς μαζί μου γιατί προφανώς δεν ευσταθεί. Σκέφτομαι να αγοράσω ηχεία 2.1 για τον υπολογιστή. Λογικά δε θα έχω πρόβλημα και θα ακούω κανονικά ήχο μιας και με καμία διανομή δεν είχα πρόβλημα. Απλά το ρωτάω μήπως και έχω κάποιο πρόβλημα με αυτό. Δηλαδή, τίθεται θέμα ασυμβατότητας στα ηχεία;

Επαναλαμβάνω, υποθέτω ότι είναι χαζή η ερώτηση, αλλά επειδή "κάηκα" με την κάμερα... φυσάω και το γιαούρτι (αν το παραφράσω)

PCLinuxOS έχω.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι αλλά να είστε επιεικείς μαζί μου γιατί προφανώς δεν ευσταθεί. Σκέφτομαι να αγοράσω ηχεία 2.1 για τον υπολογιστή. Λογικά δε θα έχω πρόβλημα και θα ακούω κανονικά ήχο μιας και με καμία διανομή δεν είχα πρόβλημα. Απλά το ρωτάω μήπως και έχω κάποιο πρόβλημα με αυτό. Δηλαδή, τίθεται θέμα ασυμβατότητας στα ηχεία;

Επαναλαμβάνω, υποθέτω ότι είναι χαζή η ερώτηση, αλλά επειδή "κάηκα" με την κάμερα... φυσάω και το γιαούρτι (αν το παραφράσω)

PCLinuxOS έχω.

des den exw dulepsei PCLinuxOS alla UBUNTU anyway...

Oxi den tha exeis provlima otan einai 2.1 to subwoofer den einai xexoristo kalodio.... Alla einai kanoniko....

Anistoixa k 5.1 na eixes me sosti rythmisi tu ALSA den tha eixes pali provlima

Link to comment
Share on other sites

des den exw dulepsei PCLinuxOS alla UBUNTU anyway...

Oxi den tha exeis provlima otan einai 2.1 to subwoofer den einai xexoristo kalodio.... Alla einai kanoniko....

Anistoixa k 5.1 na eixes me sosti rythmisi tu ALSA den tha eixes pali provlima

Έχεις υπόψη σου πόσα καλώδια πάνε στο tower από το 2.1;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Πολύ offtopic βγήκαμε αλλά δε με ενδιαφέρει για ταινίες, μόνο για μουσική και δεν έχω τρελές απαιτήσεις. Αυτά σκέφτομαι να πάρω.

Εννοείς δύο καλώδια, ένα για right και ένα για left (εννοώ για το tower).

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Erwthsh... skeftomai na parw pc kai lew na dokimasw kai linux. Mallon tha exei ta vista mesa. Thelw na exw kai ta 2. Kalutera na kanw 3 partitions? Posa Gb gia ta windows kai posa gia to linux? Apo kamia 30ara? Kai poia ekdosh linux einai kaluterh gia starters?
Link to comment
Share on other sites

Erwthsh... skeftomai na parw pc kai lew na dokimasw kai linux. Mallon tha exei ta vista mesa. Thelw na exw kai ta 2. Kalutera na kanw 3 partitions? Posa Gb gia ta windows kai posa gia to linux? Apo kamia 30ara? Kai poia ekdosh linux einai kaluterh gia starters?

Loipon arxika tha su proteina na valeis WINDOWS XP. Den travane akoma ta vista....

Anyway... Kaneis ena eleuthero xwro k ta linux kanun mona tus 2 partitions se auton gia to Systima k ena gia SWAP (kati san pagefile)

Egw exw ton skliro mu se analogia 1:3 dld 3 fores ligotero apo to partition twn Windows....

Me diafora theorw kalyteri ta UBUNTU apo oles tis apopseis....

Akoma k gia starters.... Egw ta evala sta 14 mu :p

Isws dyskoleuteis ligo alla axizei ton kopo sigura...

Oti allo theleis rwta mas :p .....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...