Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φτάξε την ώρα στα Windows, Και στο KUbuntu αν χρειάζεται άλλαζε την ώρα κάθε φορά...

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είτε στα Windows είτε στο Kubuntu έχεις δηλώσει λάθος Ζώνη ώρας (Time Zone). Βάλε και στα δύο GMT+2.

Ε δε νομιζω να ειχα λαθος ωρα στα windows.;) Το kubuntu απο το logon δεν ειχε σωστα τα settings, αλλο αν τα αλλαξα μετα. Το οποιο με φερνει σε ενα απλο ερωτημα. Αν το λειτουργικο δε μπορει να κανει το πιο απλο πραγμα στο κοσμο, να δει σηλαδη σωστα την ωρα απο το BIOS, συγνωμη τοτε, αλλα για τι ενναλακτικο συστημα μιλαμε? Ο ασχετος που δουλευει στο γραφειο win νομιζεται οτι θα μπορεσει να εργαστει ποτε στο LInux, ποσο μαλλον να το στησει μονος του?

Link to comment
Share on other sites

Ε δε νομιζω να ειχα λαθος ωρα στα windows.;) Το kubuntu απο το logon δεν ειχε σωστα τα settings, αλλο αν τα αλλαξα μετα. Το οποιο με φερνει σε ενα απλο ερωτημα. Αν το λειτουργικο δε μπορει να κανει το πιο απλο πραγμα στο κοσμο, να δει σηλαδη σωστα την ωρα απο το BIOS, συγνωμη τοτε, αλλα για τι ενναλακτικο συστημα μιλαμε? Ο ασχετος που δουλευει στο γραφειο win νομιζεται οτι θα μπορεσει να εργαστει ποτε στο LInux, ποσο μαλλον να το στησει μονος του?

 

Άλλο Ζώνη Ώρας και άλλο ώρα. Η Ζώνη Ώρας λέει στο λειτουργικό σου τι πρέπει να προσθέσει στο ρολόι πραγματικού χρόνου (Real Time Clock) για να συμβαδίζει με τη Ζώνη Ώρας στην οποία βρίσκεσαι. Στην εγκατάσταση των διαφόρων διανομών Linux έχεις την επιλογή να δηλώσεις σε πια Ζώνη Ώρας βρίσκεσαι και αν το Ρολόι Πραγματικού Χρόνου του υπολογιστή σου δείχνει ώρα GMT ή τη δική σου ζώνη ώρας.

 

Δες τις ρυθμίσεις που σου είπα και πες μας τελικά πως πήγε...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Άλλο Ζώνη Ώρας και άλλο ώρα. Η Ζώνη Ώρας λέει στο λειτουργικό σου τι πρέπει να προσθέσει στο ρολόι πραγματικού χρόνου (Real Time Clock) για να συμβαδίζει με τη Ζώνη Ώρας στην οποία βρίσκεσαι. Στην εγκατάσταση των διαφόρων διανομών Linux έχεις την επιλογή να δηλώσεις σε πια Ζώνη Ώρας βρίσκεσαι και αν το Ρολόι Πραγματικού Χρόνου του υπολογιστή σου δείχνει ώρα GMT ή τη δική σου ζώνη ώρας.

 

Δες τις ρυθμίσεις που σου είπα και πες μας τελικά πως πήγε...

Γνωριζω πολυ καλα το difference of Time Zone and setting the time.

Μαλλον δεν εχω γινει κατανοητος (My mistake). Τα settings στα Windows είναι GMT+2 (με Daylight Saving επομενως +3)ok? Βαζω το kubuntu. Μπαινοντας δειχνει 3 ωρες πισω (Λογω και του Daylight Saving). Βαζω GMT+2 again και η ωρα είναι σωστη πια στο kubuntu.

Βγαινω από το Linux. Κανω boot τα windows; Η ωρα εχει αλλαξει και δειχνει 3 ωρες πισω, ενώ τα settings δειχνουν GMT+2 + Daylight Saving. Αυτό ΔΕΝ είναι περιεργο?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζω πολυ καλα το difference of Time Zone and setting the time.

Ωραία, αφού τα γνωρίζεις αυτά, είναι πολύ πιο εύκολο να καταλάβεις τι συμβαίνει.

 

Μαλλον δεν εχω γινει κατανοητος (My mistake). Τα settings στα Windows είναι GMT+2 (με Daylight Saving επομενως +3)ok? Βαζω το kubuntu. Μπαινοντας δειχνει 3 ωρες πισω (Λογω και του Daylight Saving).

Η διαφορά μιλάει από μόνη της. Κατά την εγκατάσταση έχεις ορίσει στο kubuntu να χρησιμοποιεί σαν ώρα το GMT και όχι την τoπική ώρα. Το kubuntu συγχρονίζει το ρολόι σου (στο bios) στη σωστή (σύμφωνα με τις προτιμήσεις σου) ώρα.

 

Βαζω GMT+2 again και η ωρα είναι σωστη πια στο kubuntu.

Βγαινω από το Linux. Κανω boot τα windows; Η ωρα εχει αλλαξει και δειχνει 3 ωρες πισω, ενώ τα settings δειχνουν GMT+2 + Daylight Saving. Αυτό ΔΕΝ είναι περιεργο?:blink:

Η διαφορά μιλάει πάλι από μόνη της. Το λειτουργικό ενημέρωσε το ρολόι του bios καθορίζοντάς το (σωστά) σε GMT. Tα local settings σου δείχνουν σε ποιο time zone βρίσκεσαι, αλλά το λειτουργικό κατά το boot ενημερώνεται από το bios για το τι ώρα είναι. Από τη στιγμή που άλλαξε η ώρα στο ρολόι του bios, βλέπεις λάθος ώρα, ανεξάρτητα από το ορισμένο time zone. Όταν ζήτησες από το kubuntu να εμφανίζει την ώρα στο τοπικό timezone (GMT+2), σοθ έδειξε τη σωστή ώρα, αλλά δεν άλλαξε το ρολόι του bios. Απλά εμφανίζει αυτό που θέλεις. Ακόμα και στα windows, όταν θέλεις να αλλάξεις την ώρα, αλλάζεις την ώρα και όχι το timezone.

 

Για να είμαι ειλικρινής, δεν ορκίζομαι ότι θα καταλάβεις τι έγραψα. Ίσως δεν ήμουν αρκετά αναλυτικός. Για να λύσεις τις απορίες σου σχετικά με την ώρα, κάνε μια αναζήτηση στο google (time, timezone, bios time, universal time, utp) και θα βρεις ό,τι χρειάζεσαι.

 

 

ΥΓ. Χωρίς παρεξήγηση...

Αν το λειτουργικο δε μπορει να κανει το πιο απλο πραγμα στο κοσμο, να δει σηλαδη σωστα την ωρα απο το BIOS, συγνωμη τοτε, αλλα για τι ενναλακτικο συστημα μιλαμε?

Δε νομίζω να περιμένεις σοβαρή απάντηση σε γελοία (με το παρδόν) ερώτηση, ε;

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Varadero, απ' ότι καταλαβαίνω πρόκειται για LiveCD, οπότε δεν μπορείς να το ρυθμίσεις μια κι έξω, διότι κάθε φορά χάνονται. Απλά χρειάζεται να ρυθμίζεις κάθε φορά ο,τι χρειάζεσαι (ώρα, ελληνικά κλπ)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Το Ubuntu (Dapper, αλλά ισχύει και για τις προηγούμενες διανομές) χρησιμοποιεί UTC , ενώ τα windows local time

Εάν αλλάξεις UTC=yes σε UTC=no στο /etc/default/rcS, το Dapper θα χρησιμοποιεί το local time και δεν θα σου αλλάζει την ώρα. Βέβαια δεν ξέρω αν είναι εφικτό στο live CD (συμφωνό με τον BestMan). Πάντως σε dual boot που μου έκανε το ίδιο, τώρα δεν έχω πρόβλημα

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αφού τα γνωρίζεις αυτά, είναι πολύ πιο εύκολο να καταλάβεις τι συμβαίνει.

 

 

Η διαφορά μιλάει από μόνη της. Κατά την εγκατάσταση έχεις ορίσει στο kubuntu να χρησιμοποιεί σαν ώρα το GMT και όχι την τoπική ώρα. Το kubuntu συγχρονίζει το ρολόι σου (στο bios) στη σωστή (σύμφωνα με τις προτιμήσεις σου) ώρα.

 

 

Η διαφορά μιλάει πάλι από μόνη της. Το λειτουργικό ενημέρωσε το ρολόι του bios καθορίζοντάς το (σωστά) σε GMT. Tα local settings σου δείχνουν σε ποιο time zone βρίσκεσαι, αλλά το λειτουργικό κατά το boot ενημερώνεται από το bios για το τι ώρα είναι. Από τη στιγμή που άλλαξε η ώρα στο ρολόι του bios, βλέπεις λάθος ώρα, ανεξάρτητα από το ορισμένο time zone. Όταν ζήτησες από το kubuntu να εμφανίζει την ώρα στο τοπικό timezone (GMT+2), σοθ έδειξε τη σωστή ώρα, αλλά δεν άλλαξε το ρολόι του bios. Απλά εμφανίζει αυτό που θέλεις. Ακόμα και στα windows, όταν θέλεις να αλλάξεις την ώρα, αλλάζεις την ώρα και όχι το timezone.

 

Για να είμαι ειλικρινής, δεν ορκίζομαι ότι θα καταλάβεις τι έγραψα. Ίσως δεν ήμουν αρκετά αναλυτικός. Για να λύσεις τις απορίες σου σχετικά με την ώρα, κάνε μια αναζήτηση στο google (time, timezone, bios time, universal time, utp) και θα βρεις ό,τι χρειάζεσαι.

 

 

ΥΓ. Χωρίς παρεξήγηση...

 

Δε νομίζω να περιμένεις σοβαρή απάντηση σε γελοία (με το παρδόν) ερώτηση, ε;

Obviously you either don't understand greek very well or you haven't read what I've written on my previous posts. I said it's a LIVE CD, which means it's perfectly normal NOT to keep the settings set.

Χωρις παρεξηγηση παντα ;)

Και επειδη ειμαι :offtopic: τωρα σταματαω

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να περιμένεις σοβαρή απάντηση σε γελοία (με το παρδόν) ερώτηση, ε;
Τέτοιες απαντήσεις παρακαλώ από εδώ και στο εξής να λείπουν.
Link to comment
Share on other sites

Varadero, τώρα είμαι σε Ubuntu LiveCD, και η ώρα είναι 22:36, με unconfigured time zone. Μόλις έβαλα το σωστό time zone, αμέσως η ώρα πήγε 01:37. Αυτό, σε LiveCD πρέπει να το κάνεις κάθε φορά.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Μετά από προτροπή του eLeKtriK EyE, κάνω paste εδώ μήνυμά μου σε άλλο thread.

 

Τρέχω remote desktop από το pc μου (Windows XP SP2) σε ένα μηχάνημα με Linux (SUSE 9.3). Χρησιμοποιώ VNC και στα 2 μηχανήματα. Όλα είναι οκ, εκτός από κάτι.

Γενικά όταν κάνουμε remote desktop από WIndows σε windows, και κλείσουμε το παράθυρο του desktop ΧΩΡΙΣ να κλείσουμε το session, τα προγράμματα που έχουμε ανοίξει remotely συνεχίζουν να τρέχουν στο απομακρυσμένο μηχάνημα. Να δόσω ένα παράδειγμα: συνδέομαι στο PC2 μηχάνημα από το PC1 - ανοίγω στο PC2 με remote desktop control ένα πρόγραμμα, π.χ. το Word - κλείνω το παράθυρο του remote στο PC1 με το "Χ" πάνω δεξιά - μετά ξανακάνω connection στο PC2 και όταν συνδέομαι βλέπω το Word ανοικτό όπως ακριβώς το είχα αφήσει. Λογικό, διότι κλείνοντας το παράθυρο του remote δεν κλείνω το session, την απομακρυσμένη σύνδεση δλδ.

Όταν συνδέομαι όμως από windows σε linux, κάθε φορά δημιουργείται καινούργιο remote desktop, δλδ την πρώτη φορά που θα συνδεθώ θα έχω το dektop 1, αν δεν το κλείσω και ξανασυνδεθώ θα έχω το desktop 2 κλπ. Αυτό δεν με εξυπηρετεί γιατί π.χ. θέλω να κάνω login κανονικά στον λογαριασμό μου στα suse (remotely πάντα από τα windows), να ανοίξω ένα πρόγραμμα κατεβάσματος, να το αφήσω να κατεβαίνει και να κλείσω το pc με τα windows, και όταν επιστρέψω να συνδεθώ remotely πάλι στο ίδιο remote desktop για να μπορώ να δω τα προγράμματα που άνοιξα στην προηγούμενη σύνδεση. Αυτό όμως δεν έχω μπορέσει να το κάνω, καθώς όπως είπα πιο πάνω, κάθε φορά με βάζει σε νέο "καθαρό" desktop. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός...

Καμιά ιδέα για το πως να λύσω το θέμα αυτό?? Κάποια ρύθμιση ίσως στο VNC (αν και έχω ψάξει κάποια πράγματα ήδη...)?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις αυτό που θέλεις, κοντρολάροντας τον εγγενή X-Server (το :0 display). Δύο τρόποι υπάρχουν να το κάνεις αυτό, είτε προσθέτεις ένα module στο configuration του X-Server σου, ή χρησιμοποιείς τον εναλλακτικό VNC server, x0vncserver. Οδηγίες για το πώς θα τα κάνεις αυτά βρίσκονται εδώ: http://www.realvnc.com/products/enterprise/4.2/x0.html

Προσωπικά έχω δουλέψει με επιτυχία το δεύτερο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Μόλις εγκατέστησα το Suse 10 (την έκδοση με τα 5 cd) Μπορεί κάποιος να βοηθήσει να εγκαταστήσω το modem?Είναι το Speedtouch 530i Ethernet.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Μόλις εγκατέστησα το Suse 10 (την έκδοση με τα 5 cd) Μπορεί κάποιος να βοηθήσει να εγκαταστήσω το modem?Είναι το Speedtouch 530i Ethernet.

Δε χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο, από τη στιγμή βέβαια που θα το συνδέσεις μέσω Ethernet. Γιατί αν μπλεχτείς με USB μπαίνεις σε περίεργα μονοπάτια :p

 

Μέσω Ethernet λοιπόν, όπως και στα Windows, έχεις δύο επιλογές. Είτε αφήνεις το modem να κάνει τη σύνδεση με το DSLAM (PPPoA) είτε κάνεις εσύ τη σύνδεση μέσω του Linux (PPPoE). Για την πρώτη περίπτωση θα ανοίξεις έναν browser και θα πας στην σελίδα http://10.0.0.138 όπου θα ρυθμίσεις τις παραμέτρους της σύνδεσης σύμφωνα με τις οδηγίες του ISP σου. Στην δεύτερη περίπτωση πας πάλι εκεί, επιλέγεις Bridged Ethernet σαν Connection, και ακολούθως τρέχεις το Wizard του Suse για το Internet και επιλέγεις Broadband modem PPP over Ethernet ή Bridged Ethernet (δε θυμάμαι πως γίνεται ακριβώς στο Suse).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών θα το δοκιμάσω τώρα και θα σας πω αν πέτυχε :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Λοιπών το linux έχει δει το modem.Το θέμα είναι ότι θέλει μάλλον κάποιες ρυθμίσεις γιατί δεν συνδέεται στο net...Το θέμα είναι που θα τις κάνω.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήγαινε στις ρυθμίσεις δικτύου και δώσε ip 10.0.0.1, subnet 255.255.255.0, gateway 10.0.0.138 και dns server 10.0.0.138

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο, λογικά μ'αυτά θα παίξει.

Αν δεν κάνω λάθος, στο Yast θα βρεις τις ρυθμίσεις δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,κατάφερα τελικά και βρήκα την άκρη,έπαθα όμως άλλη νίλα..Η μπάρα που είχε κάτω μου έγινε άσπρη,όπως γίνετε όταν κολλάει κάτι..(και αναγκαστικά και την έσβησα για να μην την βλέπω και νευριάζω..)Όταν τώρα κάνω restart και πατάω esc (για να δω τι γίνετε από πίσω),μου λέει ότι κάτι λείπει τώρα...send processes the killing signal.... missing κάπως έτσι...Πως διορθώνεται αυτό αν διορθώνεται;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Na kanw mia erwtisi?

Sta ubuntu otan pas na kaneis install to partiotion resize zitaei to megethos tu neou partition? Giati edosa 20 k m evgale error... Episis anagnwrizei ton SATA san SCSI

A!

K kati akoma ena site me ta top DISTRIBUTIONS poio htan?

Link to comment
Share on other sites

K kati akoma ena site me ta top DISTRIBUTIONS poio htan?

 

http://www.distrowatch.com

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Na kanw mia erwtisi?

Sta ubuntu otan pas na kaneis install to partiotion resize zitaei to megethos tu neou partition? Giati edosa 20 k m evgale error... Episis anagnwrizei ton SATA san SCSI

A!

K kati akoma ena site me ta top DISTRIBUTIONS poio htan?

Για το resize, δεν εχει κάποια μπάρα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις, αντί να εισάγεις την τιμή?

Όσο για τον SATA, μην ανησυχείς, έτσι τον αναγνωρίζει σχεδόν σε όλους, ως SCSI.;)

Link to comment
Share on other sites

Για το resize, δεν εχει κάποια μπάρα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις, αντί να εισάγεις την τιμή?

Όσο για τον SATA, μην ανησυχείς, έτσι τον αναγνωρίζει σχεδόν σε όλους, ως SCSI.;)

Nai auti tin mpara lew.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...