Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τσέκαρε το δίσκο σου πρώτα για bad sectors να δεις σε τι κατάσταση είναι και μετά ... ότι λέει ο προφήτης :)
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια μικρή διόρθωση μόνο. Η αρίθμηση στις εκδόσεις του Knoppel δεν είναι ίδια με αυτή του Knoppix. Το τελευταίο Knoppel είναι το 0.5 που βασίζεται στο Knoppix 3.7. Η νεότερη έκδοση του Knoppix αυτή τη στιγμή είναι η 3.8.1 (βγήκε στις 8 Απριλίου) και υποθέτω ότι θα πρέπει να περιμένουμε προσεχώς τη νέα έκδοση του Knoppel που θα βασίζεται σε αυτό.

 

Σωστά. Δεν περίμενα να έχει βγει νέα έκδοση, είχα μείνει στην 3.7 :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! 'Εχω την έκδοση 8.2 του Mandrake και προσπαθώ να την αναβαθμίσω με τον καινούργιο πυρήνα που κατέβασα απο την ιστοσελίδα του linux.gr. Επίσης κατέβασα το Bitdefender για linux καθώς και αλλά προγραμματάκια για linux. Το θέμα είναι ότι τα έχω αποθηκευμένα και δεν μπορώ (γιατί δεν γνωρίζω) να τα εγκαταστήσω και συνεπώς να τα τρέξω. Διάβασα για απο το readme του κάθε προγράμματος για το τι θα γράψω για να ξεκινήσει η διαδικασία, μετά άνοιξα το console (ως root) τα έγραψα αλλά τίποτα. Συνήθως μου έβγαζε "comand name or file" και τα λοιπά. Μπορείς να με βοηθήσετε να μάθω να εγκαταθηστώ προγράμματα; Επίσης έχω διαβάσει και κάποια απο τα FAQs, αλλά δεν βγάζω άκρη. Ξέρετε, είμαι μαθημένος απο τα Windows στο linux κάποια πράγματα μου φαίνονται βουνό. Ως έχει αυτήν την στιγμή η εγκατεστημένη έκδοση δεν μου αναγνωρίζει την κάρτα γραφικών το USB και λοιπά και έτσι δεν μπορώ να αποσυνδεθώ απο το άρμα των XP εντελώς, παρόλο που προσπαθώ συχνά να βρώ άκρη στο Linux.Πιστεύω οτι με μια μικρή βοήθεια θα λύσω αυτές τις απορίες και στο τέλος ίσως θα μου εύκολα.

Υ.Γ. Δεν γνωρίζω απο DOS και UNIX αλλά έχω όλη την διάθεση να μάθω. Ασχολούμαι με τους υπολογιστές απο 1988 και δεν έμαθα καλά ούτε το DOS. Αδικαιολόγητος.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! 'Εχω την έκδοση 8.2 του Mandrake και προσπαθώ να την αναβαθμίσω με τον καινούργιο πυρήνα που κατέβασα απο την ιστοσελίδα του linux.gr. Επίσης κατέβασα το Bitdefender για linux καθώς και αλλά προγραμματάκια για linux. Το θέμα είναι ότι τα έχω αποθηκευμένα και δεν μπορώ (γιατί δεν γνωρίζω) να τα εγκαταστήσω και συνεπώς να τα τρέξω. Διάβασα για απο το readme του κάθε προγράμματος για το τι θα γράψω για να ξεκινήσει η διαδικασία, μετά άνοιξα το console (ως root) τα έγραψα αλλά τίποτα. Συνήθως μου έβγαζε "comand name or file" και τα λοιπά. Μπορείς να με βοηθήσετε να μάθω να εγκαταθηστώ προγράμματα; Επίσης έχω διαβάσει και κάποια απο τα FAQs, αλλά δεν βγάζω άκρη. Ξέρετε, είμαι μαθημένος απο τα Windows στο linux κάποια πράγματα μου φαίνονται βουνό. Ως έχει αυτήν την στιγμή η εγκατεστημένη έκδοση δεν μου αναγνωρίζει την κάρτα γραφικών το USB και λοιπά και έτσι δεν μπορώ να αποσυνδεθώ απο το άρμα των XP εντελώς, παρόλο που προσπαθώ συχνά να βρώ άκρη στο Linux.Πιστεύω οτι με μια μικρή βοήθεια θα λύσω αυτές τις απορίες και στο τέλος ίσως θα μου εύκολα.

Υ.Γ. Δεν γνωρίζω απο DOS και UNIX αλλά έχω όλη την διάθεση να μάθω. Ασχολούμαι με τους υπολογιστές απο 1988 και δεν έμαθα καλά ούτε το DOS. Αδικαιολόγητος.

Ευχαριστώ

Εφ'όσον είσαι νέος στο linux άσε τον kernel για την ώρα, ξεκίνα από τα βασικά.

 

Τα προγράμματα που κατεβάζεις σε τι μορφή είναι;

Link to comment
Share on other sites

8elo na balo to suse linux 9.1 se ena pentium2 233 me tnt2 vga kai 3.2 gb disko.8a pigainei sfaira i 8a einai san ta xp 8a sernetai?

akoma an balo to linux 8a mpoei na blepei to upolipo diktio mou pou einai me win xp pro?? kai auta ta ta pc 8a blepoun to pc me to linux ??

 

EDIT

apo linux eimai axsetos aplos pisteuo oti to suse einai to pio eukolo sti xrisi tou giuto kai 8elo na egatastiso auto.

Protinete kati allo? sto linux.gr exei 300 dianomes 8elo kapio pou na min einai "bari" gia ton 233 pentium2 me 128 mb mnimi kai na miazei oso ginetai me ta windows.Aplos 8elo na mpeno internet kai na akouo mp3.

etsi gia na xekiniso

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής σου είναι απελπιστικά αργός, κατά πάσα πιθανότητα θα σου σέρνεται στο γραφικό περιβάλλον. Εκτός αν θες να δουλεύεις σε console που δεν το βλέπω :rolleyes:

 

Για γραφικό περιβάλλον βάλε το Gnome που είναι λίγο πιο ελαφρύ από το KDE.

Link to comment
Share on other sites

diladi otan 8a ginetai i egatastasi 8a mou ziteisei na epilexo metaxi tou gnome kai tou kde kai aplos 8a epilexo to gnome?? pio einai pio konta sta windows basikes diafores sta 2 peribalonta? kapio link?opos eipa den exo idea etsi gia arxi 8a prepei na dialekso to pio eukolo(diladi idio me windows)

proteineis kapia alli dianomi??

thanx

Link to comment
Share on other sites

8elo na balo to suse linux 9.1 se ena pentium2 233 me tnt2 vga kai 3.2 gb disko.8a pigainei sfaira i 8a einai san ta xp 8a sernetai?

akoma an balo to linux 8a mpoei na blepei to upolipo diktio mou pou einai me win xp pro?? kai auta ta ta pc 8a blepoun to pc me to linux ??

 

EDIT

apo linux eimai axsetos aplos pisteuo oti to suse einai to pio eukolo sti xrisi tou giuto kai 8elo na egatastiso auto.

Protinete kati allo? sto linux.gr exei 300 dianomes 8elo kapio pou na min einai "bari" gia ton 233 pentium2 me 128 mb mnimi kai na miazei oso ginetai me ta windows.Aplos 8elo na mpeno internet kai na akouo mp3.

etsi gia na xekiniso

Έχεις βάλει τα XP σε αυτό το μηχάνημα και δουλεύει; :confused: Θα δεις διαφορά προς το καλύτερο με το Linux, αλλά μην περιμένεις κάτι τρελλό...

Link to comment
Share on other sites

xmm. basika linux bazo giati ta xp peftoun poli baria sto palio pc mou.to sistima einai:

pentium2 233

vga : tnt2

ram : 128

hard disk: 3,2 5400 rpm

network :kapia tis realtec

pia dianomi einai i pio elafria kai i pio eukoli gia ena new user sta linux?? eimai metaxi suse kai mandrake.

 

otan eixa xp tsoulage kapos giati tou eixa

ram 1x128 kai 2x256

alla meta ekane tsaf kai emeina me 128 ram

kai kati asxeto kai oftopic xerei kaneis an mia karta fx5200 agp8 mpainei se agp 2 ???

Link to comment
Share on other sites

kai kati asxeto kai oftopic xerei kaneis an mia karta fx5200 agp8 mpainei se agp 2 ???

se 4 nai sigoura, se 2 xlomo to vlepw...

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

@Darkorigin: Αν ο μόνος λόγος που βάζεις linux είναι ότι δε σηκώνει XP το μηχάνημα, τότε καλύτερα βάλε τα Windows 98SE. Με το linux θα ζοριστείς λίγο... Όσο για αυτό που ρωτάς, ναι λογικά σε ρωτάει αν θές KDE ή Gnome κατά την εγκατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

elektrik 8elo na balo linux giati einai pio elafri alla einai kai eukairia na ma8o to linux, oti 8a zoristo to xero panta i arxi einai diskoli.

 

thanx gia tis apantiseis

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά θα μπορούσες να δοκιμάσεις παλαιότερες διανομές του linux. Ίσως να είναι γρηγορότερες.

Πάντως μπορείς να δοκιμάσεις το DamnSmallLinux (http://www.damnsmalllinux.org) το οποίο είναι live CD και μπορείς να κάνεις εγκατάσταση στον υπολογιστή σου. Επίσης έχει όλες τις εφαρμογές που πιθανώς θα σου χρειαστούν σε μόλις 50MB. Μην περιμένεις πανέμορφο γραφικό περιβάλλον, είναι σε στύλ Windows 95.

Για να δοκιμάσεις τις επιδόσεις του H/Y σου με μια σύγχρονη διανομή, (μιάς και βλέπω ότι έχεις "αρκετή" μνήμη) δοκίμασε το Knoppel (http://knoppel.sourceforge.net/) το οποίο είναι μια Live διανομή (ξεκινά από το CD, χωρίς εγκατάσταση) με σύγχρονο γραφικό περιβάλλον (KDE 3.4). Μετά μπορείς να αποφασίσεις αν θα εγκαταστήσεις μια σύγχρονη διανομή στον Η/Υ σου.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά:

Έχω εγκαταστήσει το Mandrake 10.1 σε Pentium II 266 με 128MB RAM και πήγαινε πολύ καλά... Δεν πιστέυω να έχεις κάποιο πρόβλημα με την σύνθεση που έχεις γιατί, από την εμπειρία μου, έχω καταλάβει ότι οι διανομές του Linux είναι μνημοβόρες μόνο (64MB και άνω)

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ φίλε που ασχοληθηκες με το πρόβλημά μου.

Τα προγράμματα που έχω κατεβάσει είναι:

:O ]-flash_player_7_linux.tar.gz

-NVIDIA-Linux-x86-1.0-7167-pkg1.run

-avlxwks.tgz

Το tar.gz ξέρω ότι είναι συμπιεσμένο και όπως και για τα άλλα προγράμματα

διαβάζω τις όποιες οδηγίες εγκατάστασης που έχει το καθένα, αλλά δεν γίνεται

τίποτα. Όταν μπαίνω στην γραμμή εντολών ως (root) μου βγάζει το εξής λογότυπο

μπροστά : [root@localhost oanestis]# ...και μετά ξεκινάω να γράφω τα της

εγκατάστασης αλλά...

Τέλος πάντων, εγώ είμαι διατεθημένος να διαβάσω και να μάθω όσο πιό πολλά

πράγματα μπορώ και θέλω να ασχοληθώ με το Linux, αλλά πρέπει να ξεκινήσω απο τα

πολύ βασικά. Πιστεύω ότι το Linux είναι καλύτερο απο τα Windows. :O :O :O :O

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ φίλε που ασχοληθηκες με το πρόβλημά μου.

Τα προγράμματα που έχω κατεβάσει είναι:

 

flash_player_7_linux.tar.gz

τρέξε tar zxvf flash_player_7_linux.tar.gz

 

Μπες στο directory που δημιουργεί και τρέξε ./flashplayer-installe μαζί με την τελία (.) και το και το slash (/) όπως το βλέπεις.

 

-NVIDIA-Linux-x86-1.0-7167-pkg1.run

 

τρέξε ./NVIDIA-Linux-x86-1.0-7167-pkg1.run

 

και ακολούθα τις οδηγίες. Αν σου βγάλει μήνυμα για τον Kernel τότε είναι

αρκετά μεγάλο βάσανο για σένα μια και είσαι νέος στο Linux οπότε η βρες κάποιον να σε βοηθήσει επί τόπου ή άρχισε να διαβάζεις το kernel howto

 

Πιστεύω ότι το Linux είναι καλύτερο απο τα Windows. :O :O :O :O

 

Γνώμη μου, τίποτα δεν είναι καλύτερο από κάτι άλλο γενικώς, κάθε τι κρίνεται με βάση το σκοπό που εξυπηρετεί...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

ston ena ypologisti pou 8elo na balo linux exo millenium.an balo to linux ston idio disko alla diaforetiko partition 8a bootaroun kanonika kai ta 2 leitourgika??

murex wrote:

 

Εξαρτάται τι εννοείς κανονικά. Θα εγκατασταθεί ένα boot loader (lilo, grub) όπου θα διαλέγεις ποιο λειτουργικό θα φορτώσεις κάθε φορά. Adv.:Διάβασε καλά τα howto's για partition.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
otan kano boot mpainei panta se grafiko peribalon pos mporo na kano boot se console? giati 8elo na peraso tous driers ths nvidia alla prepei prota na bgo apo to x peribalon suse linux 9.2
Link to comment
Share on other sites

otan kano boot mpainei panta se grafiko peribalon pos mporo na kano boot se console? giati 8elo na peraso tous driers ths nvidia alla prepei prota na bgo apo to x peribalon suse linux 9.2

Η εύκολη λύση είναι να ξεκινήσεις το YaST και από εκεί να του ρυθμίσεις το default runlevel να είναι το 3 (Full multiuser with network).

 

Αν δεν μπορείς να το βρεις στο YaST, άνοιξε κονσόλα και γράψε vim /etc/inittab πάτα Enter και άλλαξε τη γραμμή που μοιάζει με την παρακάτω

 

id:3:initdefault:

 

και φρόντισε να γράφει 3. Σώσε το αρχείο και κάνε επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

ειναι αληθεια οτι το suse 9.3 θα πουλιεται και δεν θα μπορει καποιος να το κατεβασει οπως το suse 9.2 ?

 

Όλα τα SuSE "πωλούνται"... Όταν βγαίνει μια καινούργια έκδοση, πρώτα βγαίνει στα καταστήματα και μετά από λίγο καιρό γίνεται διαθέσιμη για download... :)

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα SuSE "πωλούνται"... Όταν βγαίνει μια καινούργια έκδοση, πρώτα βγαίνει στα καταστήματα και μετά από λίγο καιρό γίνεται διαθέσιμη για download... :)

οτι πωλιουνται το ηξερα αλλα νομιζα οτι πωλιουνται πχ με βιβλια μαζι κτλ

 

συνηθως μετα απο ποσο καιρο ειναι διαθεσιμα για download?

Link to comment
Share on other sites

οτι πωλιουνται το ηξερα αλλα νομιζα οτι πωλιουνται πχ με βιβλια μαζι κτλ

 

συνηθως μετα απο ποσο καιρο ειναι διαθεσιμα για download?

 

Tο Suse 9.2 πχ για ftp, βγήκε 3 μήνες μετά απο την κυκλοφορία του εμπορικού Suse στα καταστήματα. Και αυτό είναι το λογικό...

Πάντως απ'ότι έχω διαβάσει, περιέχει μόνο αναβαθμίσεις των προγραμμάτων. Αυτό μπορεις να το επιτύχεις κ με το 9.2, αν κάνεις τις αναβαθμίσεις μέσω YAST, Supplementary (για το KDE 3.4) και synaptic.

Link to comment
Share on other sites

οτι πωλιουνται το ηξερα αλλα νομιζα οτι πωλιουνται πχ με βιβλια μαζι κτλ

Και βέβαια πωλούνται με βιβλία. Και μάλιστα μπορώ να πω ότι τα βιβλία της SuSE είναι από τις καλύτερες τεκμηριώσεις για το Linux. Αυτά πληρώνεις στην ουσία, μαζί με την τεχνική υποστήριξη και τα επιπλέον καλούδια (δωρεάν αναβαθμίσεις κλπ).

Λουκάς Σταμέλλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...