Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Windows /D τι είναι; Μάλλον το mandriva ε;

Ταπεινή μου άποψη, και επειδή έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με εγκαταστάσεις windows και ταυτόχρονα δυο linux (αυτή τη στιγμή έχω windows xp,suse 9.3, και fedora 3) η καλύτερη λύση είναι το partition magic. Είσαι σίγουρος που θα πάει το καθένα.

όχι. To windows D: λογικά πρέπει να είναι το μεγάλο μου ntfs partition με mp3, έγγραφα κλπ. Δεν θέλω να έχω δυο linux. Στο mandriva θέλω να δώσω δρόμο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

όχι. To windows D: λογικά πρέπει να είναι το μεγάλο μου ntfs partition με mp3, έγγραφα κλπ. Δεν θέλω να έχω δυο linux. Στο mandriva θέλω να δώσω δρόμο...

Κάτσε λίγο γιατί μπερδευτήκαμε λιγάκι. Τα linux ποτέ δεν βλέπουν 2 Windows κατα την εγκατάστασή τους, ακόμα κι αν υπάρχουν, εσύ όμως είπες ότι έχεις XP και mandriva, ta windows τα είδε C: και D: είδε mandriva αλλά επειδή δεν τα αναγνώρισε τα βάπτισε windows (τρέχα γύρευε).

Τώρα αφού δεν θέλεις πλέον mandriva, τα πράγματα είναι απλά, γιατί υπάρχει ήδη δεύτερο partition στο p.c. σου. Λοιπόν,

1) boot απο DVD 1 του suse

2)Installation

3)Συμφωνείς με την άδεια χρήσης-επιλέγεις γλώσσα

4)Νέα εγκατάσταση

5)Κατάτμηση

6)Δημιουργία χειροκίνητης εγκατάστασης κατατμήσεων

7)επιλέγουμε τον σκληρό(εσύ έχεις έναν)

Τώρα για να φύγει το mandriva τσεκάρεις στα πλαίσια ότι linux δεις

α) Linux swap

β) Linux native ...

Πρόσεξε μην σβήσεις τιποτα windows

Αυτό ήταν. Αν όλα παν καλά που έτσι πιστεύω, θα πάει και θα πέσει εκεί που ήταν το mandriva.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω αν στην διανομή RedHat υπάρχει επίλογη partison κατά την εγκατάσταση.

Διανομή red hat ...δύσκολο. Μάλλον εννοείς fedora και ναι υπάρχει.

During the installation process δίνουμε Ctrl+Alt+F2 βγαίνουμε σε κονσόλα και δίνουμε fdisk.

Ίσως γίνομαι κουραστικός αλλά η λύση είναι στον partition magic κι αυτό γιατί όταν υπάρχει κάπου αδειο partition στον σκληρό μας, λέμε κατά την εγκατάσταση να πάει το linux μας εκεί και να κάνει μόνο του αυτόματο partitioning του εαυτού του.

Αυτό ξέρει καλύτερα πόσο να δώσει σε swap,root.

Εμείς το μόνο που κάνουμε είναι να δημιουργήσουμε ένα άδειο partition με τον partition magic (ας είναι 10 gb ...λέω εγώ),

κι όλα τα άλλα θα γίνουν μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε λίγο γιατί μπερδευτήκαμε λιγάκι. Τα linux ποτέ δεν βλέπουν 2 Windows κατα την εγκατάστασή τους, ακόμα κι αν υπάρχουν, εσύ όμως είπες ότι έχεις XP και mandriva, ta windows τα είδε C: και D: είδε mandriva αλλά επειδή δεν τα αναγνώρισε τα βάπτισε windows (τρέχα γύρευε).

 

Αν πω ότι δεν κατάλαβα ούτε λέξη, θα με παρεξηγήσεις? για ποια 2 windows και linux μιλάς;

Νομίζω ότι η λίστα αναφέρεται σε partitions και όχι σε λειτουργικά.

C και D είναι (προφανώς) τα 2 ntfs/fat partitions που έχει στο δίσκο του.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Αν πω ότι δεν κατάλαβα ούτε λέξη, θα με παρεξηγήσεις? για ποια 2 windows και linux μιλάς;

Νομίζω ότι η λίστα αναφέρεται σε partitions και όχι σε λειτουργικά.

C και D είναι (προφανώς) τα 2 ntfs/fat partitions που έχει στο δίσκο του.

Έχεις δει ποτέ μια εγκατάσταση windows να έχει 2 ntfs partitions ;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει ποτέ μια εγκατάσταση windows να έχει 2 ntfs partitions ;

Μα τι ερώτηση είναι αυτή; Όταν εγκαθιστάς τα Windows, ο installer σου δίνει τη δυνατότητα να φτιάξεις όσα partition θέλεις και να τα κάνεις και NTFS ή FAT32.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει ποτέ μια εγκατάσταση windows να έχει 2 ntfs partitions ;

 

 

Μα φυσικά και γίνεται..... Και τρια αν θελει ntfs partitions μπορει να εχει...

Στο δικο μου για παραδειγμα υπαρχουν 3 ειδων παρτισιονς... Και ntfs και fat32 και τα του Linux... Και αναγκαστικά έφτιαξα παρτισιον σε Fat32 για να μπορώ να σώζω αρχεία που φτιαχνω από το Suse και να μπορω να τα αντιγραφω απο εκεινο το δισκο στον ntfs δισκο... (συγνωμη παρτισιον ηθελα να πω)

Το fat32 λοιπον παρτισιον είναι το "κοινο" παρτισιον που διαβάζουν και τα 2 λειτουργικα! Και είναι μια καλή λύση για να εκμεταλεύονται τα αρχεία. Αυτο μεχρι να μπορεί καποια διανομή της Linux να επεξεργάζεται ntfs partitions... Μεχρι τοτε τη βγαζουμε οπως οπως...

 

Αλήθεια ξέρει κανεις αν εχει γίνει κάτι τέτοιο???? (Δε μιλάω για ανγνωση από ntfs αλλά και για εγγραφή)

Τσουνάμι εν όψη:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια ξέρει κανεις αν εχει γίνει κάτι τέτοιο???? (Δε μιλάω για ανγνωση από ntfs αλλά και για εγγραφή)

3 λύσεις ξέρω εγώ, η χρήση του driver των Windows στο Linux μέσω wrapper, το Linux-NTFS project και το NTFS for Linux της Paragon software.

Μέσω του πρώτου η εγγραφή γίνεται απελπιστικά αργά, το δεύτερο έχει περιορισμένη υποστήριξη και είναι buggy για την ώρα, το τρίτο φαίνεται να τα πηγαίνει καλά αλλά δεν είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα κάνω partition του δίσκου και έχω διαθέσιμα 20 gb από τα 65 πόσο χώρο χρειάζεται για μια πλήρη εγκατάσταση linux + τα έξτρα προγράμματ, κλπ.που θα βάλω, όπου θα χρησιμοποιώ εγώ και μόνο συνεχώς και το υπόλοιπο κομμάτι με windows η υπόλοιπη οικογένεια?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα κάνω partition του δίσκου και έχω διαθέσιμα 20 gb από τα 65 πόσο χώρο χρειάζεται για μια πλήρη εγκατάσταση linux + τα έξτρα προγράμματ, κλπ.που θα βάλω, όπου θα χρησιμοποιώ εγώ και μόνο συνεχώς και το υπόλοιπο κομμάτι με windows η υπόλοιπη οικογένεια?

Δε μας είπες τι διανομή θα βάλεις, ούτε τι προγράμματα θα χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

kalimera , meta apo ena 7 mero teliosa to doawnloading to suse 10 eval dvd, to perasa se cd to iso , me burning iso (alchohol 120 ) , eno bootari apo to dvd kanonika , mou vgazi epilogi glosas >>topo8esis>> ta pada genika , kai ftanw sto simio pou epiligw na packages , eki mou vgazi error "no packages found ktl..!!". to diskaki ine mia xara , to exw katevasi apo ftp server , 2 fores ala kai tis 2 fores mou evgale to idio provlima.

iparxi tropos na li8i to provlima afto ?

Link to comment
Share on other sites

ναι. το c: είναι το ntfs partition που είναι εγκατεστημένα τα win και το d: άλλο ntfs partition με μουσική, αρχεία κλπ. Μετά υπάρχει το /dev/sda6 που είναι το root του mandriva και δεν το εμφανίζει καθόλου (ούτε στην λίστα με τα partition ούτε σαν επιλογή του grub) και το /dev/sda8 που είναι το /home του mandriva όπου αυτός θέλει να εγκαταστήσει το suse... Υπάρχει βέβαιαι και το swap.
Link to comment
Share on other sites

kalimera , meta apo ena 7 mero teliosa to doawnloading to suse 10 eval dvd, to perasa se cd to iso , me burning iso (alchohol 120 ) , eno bootari apo to dvd kanonika , mou vgazi epilogi glosas >>topo8esis>> ta pada genika , kai ftanw sto simio pou epiligw na packages , eki mou vgazi error "no packages found ktl..!!". to diskaki ine mia xara , to exw katevasi apo ftp server , 2 fores ala kai tis 2 fores mou evgale to idio provlima.

iparxi tropos na li8i to provlima afto ?

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι πήγες και έκανες τοσο κοπο να κατεβάσεις το Suse από το ιντερνετ... Αφου υπαρχει ζεστο ζεστο και έτοιμο στο Linux Format Ιαννουαριου Φεβρουαρίου... και δουλεύει και FUUUULLLLLLLLLLLLLLLL

 

Σε κάποιο σημείο φτανεις και σου ζηταει να ελέγξεις το στησιμο του μηχανηματος σου... (partitions, timezone, packages, κλπ κλπ). Κανονικά και να μην πειράξεις τίποτα εσυ έχει από default επιλεγμένα κάποια πακετα. Φυσικά (και το καλο της Linux) εσυ μπορείς να επιλέξεις τι πακέτα θέλεις να φορέσεις πανω στο συστημα σου... Το προβλλημα στο βγάζει πριν ή μετά από αυτη τη σελίδα παραμετροποίησης του συστήματός σου?

Τσουνάμι εν όψη:ninja:
Link to comment
Share on other sites

3 λύσεις ξέρω εγώ, η χρήση του driver των Windows στο Linux μέσω wrapper, το Linux-NTFS project και το NTFS for Linux της Paragon software.

Μέσω του πρώτου η εγγραφή γίνεται απελπιστικά αργά, το δεύτερο έχει περιορισμένη υποστήριξη και είναι buggy για την ώρα, το τρίτο φαίνεται να τα πηγαίνει καλά αλλά δεν είναι δωρεάν.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Εσυ τι χρησιμοποιείς / τι προτείνεις? Υπαρχει τροπος να γλυτώσεις να πληρώσεις στην Paragon για να έχεις το NTFS for Linux?

Και κάτι τελευταιο... Μετά από την εγκατάσταση κάποιου από αυτά τα προγράμματα μπορώ να καταργήσω τελείως την FAT32 κατάτμηση ή θα πρεπει να την αφήσω καλού κακού????

Τσουνάμι εν όψη:ninja:
Link to comment
Share on other sites

ναι. το c: είναι το ntfs partition που είναι εγκατεστημένα τα win και το d: άλλο ntfs partition με μουσική, αρχεία κλπ. Μετά υπάρχει το /dev/sda6 που είναι το root του mandriva και δεν το εμφανίζει καθόλου (ούτε στην λίστα με τα partition ούτε σαν επιλογή του grub) και το /dev/sda8 που είναι το /home του mandriva όπου αυτός θέλει να εγκαταστήσει το suse... Υπάρχει βέβαιαι και το swap.

 

Να σου πω την αλήθεια ισως ο φιλος Porfyras να έχει να σου προτείνει ένα πιο κομψό και γρήγορο τρόπο για να βγάλεις τον Madriva και να φορέσεις αντ' αυτού τον Suse.

Εγω είμαι λίγο πιο πολύ κολλημένος στο καλό φορμάρισμα έτσι ώστε να ξεφορτώνεσαι κάθε ίχνος της προηγούμενης διανομής και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο! Ένας ΠΟΛΥ ωραίος τρόπος να δώσεις φύσιμα στον Madriva σου μια και καλή είναι να κάνεις ένα πολύ ωραίο φορμάρισμα στα partitions του Madriva (Μεσα από τα Windows πάντα για να μπορείς να έχεις το κοντρόλ). Θα μου πεις πως αφού τα Windows δεν βλέπουν αυτές τις κατατμήσεις. Αν έχεις ακουστά ένα τρομερό προγραμματάκι που ονομάζεται Partition Magic και πραγματικά κάνει παπάδες και το εγκαταστήσεις τότε θα μπορείς και να τα δεις και να τα βγάλεις μια και καλή!

 

Αφου σβήσεις τα Partitions του Madriva και δεν έχεις πρόβλημα με το Lilo ή το Grub κατά την εκκίνηση έχει καλώς! Ειδάλως θα πρέπει να κάνεις εκκίνηση με μια δισκέτα εκκίνησης (ας είναι και Win 98) και να κάνεις ένα fix mbr.

 

Μετά δεν θα έχεις Linux ούτε για δείγμα!

 

Από εκεί και έπειτα κανεις ότι θέλεις! Μπορείς να φτιαξεις ένα partition σε NTFS πολύ ευκολά από τα Windows και όταν bootαρεις με το Suse να του πεις να κατσει και να αλλάξει το συγκεκριμένο partition.

 

Φιλε Porfyra ισως να έχεις κατι πολύ καλύτερο να προτείνεις απο το δικό μου Αθηνα - Θεσσαλονικη μέσω Ρωμης! Ειμαι και γω όλος αυτια!

Τσουνάμι εν όψη:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια ισως ο φιλος Porfyras να έχει να σου προτείνει ένα πιο κομψό και γρήγορο τρόπο για να βγάλεις τον Madriva και να φορέσεις αντ' αυτού τον Suse.

Εγω είμαι λίγο πιο πολύ κολλημένος στο καλό φορμάρισμα έτσι ώστε να ξεφορτώνεσαι κάθε ίχνος της προηγούμενης διανομής και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο! Ένας ΠΟΛΥ ωραίος τρόπος να δώσεις φύσιμα στον Madriva σου μια και καλή είναι να κάνεις ένα πολύ ωραίο φορμάρισμα στα partitions του Madriva (Μεσα από τα Windows πάντα για να μπορείς να έχεις το κοντρόλ). Θα μου πεις πως αφού τα Windows δεν βλέπουν αυτές τις κατατμήσεις. Αν έχεις ακουστά ένα τρομερό προγραμματάκι που ονομάζεται Partition Magic και πραγματικά κάνει παπάδες και το εγκαταστήσεις τότε θα μπορείς και να τα δεις και να τα βγάλεις μια και καλή!

 

Αφου σβήσεις τα Partitions του Madriva και δεν έχεις πρόβλημα με το Lilo ή το Grub κατά την εκκίνηση έχει καλώς! Ειδάλως θα πρέπει να κάνεις εκκίνηση με μια δισκέτα εκκίνησης (ας είναι και Win 98) και να κάνεις ένα fix mbr.

 

Μετά δεν θα έχεις Linux ούτε για δείγμα!

 

Από εκεί και έπειτα κανεις ότι θέλεις! Μπορείς να φτιαξεις ένα partition σε NTFS πολύ ευκολά από τα Windows και όταν bootαρεις με το Suse να του πεις να κατσει και να αλλάξει το συγκεκριμένο partition.

 

Φιλε Porfyra ισως να έχεις κατι πολύ καλύτερο να προτείνεις απο το δικό μου Αθηνα - Θεσσαλονικη μέσω Ρωμης! Ειμαι και γω όλος αυτια!

Έχω έχω το ifs drive και τα win βλέπουν κανονικά και τα 3 partition των linux. Πως τα κάνω format? Κανονικά format g: ? Το partition magic το έχω αλλά δεν το εμπιστεύομαι και πολύ, θέλω να το αποφεύγω γιατί σε πολλούς έχει κάνει προβλήματα (προσωπικά δεν αντιμετώπισα ποτέ κάτι τέτοιο αλλά ας μην προκαλώ την τύχη μου). Δισκέττα εκίνησης από που μπορώ να κατεβάσω γιατί μηχάνημα με 98 που να βρω πια!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια ισως ο φιλος Porfyras να έχει να σου προτείνει ένα πιο κομψό και γρήγορο τρόπο για να βγάλεις τον Madriva και να φορέσεις αντ' αυτού τον Suse.

 

Φιλε Porfyra ισως να έχεις κατι πολύ καλύτερο να προτείνεις απο το δικό μου Αθηνα - Θεσσαλονικη μέσω Ρωμης! Ειμαι και γω όλος αυτια!

Συμφωνώ απόλυτα. Λοιπόν:

Σβήνει το partition του mandriva με partition magic (να γίνει γκρι το σημείο εκείνο στο στην γραφική αναπαράσταση).

Επανεκίνηση από το CD των "πατενταρισμένων" {windows}, μπαίνει στην recovery console, δίνει R ,επιλέγει εγκατάσταση και στην κονσόλα δίνει fixboot και fixmbr.

Επανεκίνηση, γίνονται οι αλλαγές που ζητήσαμε απο τον partition magic.

Bootάρουμε από dvd suse κι εγκατάσταση στο άδειο partition.Παιδική χαρά.:)

Ο άλλος τρόπος που ανέφερα πιο πάνω ήταν για την περίπτωση που δεν διέθετε ο φίλος partition magic.Το suse δηλ. να έπεφτε πάνω σε εγκατεστημένο linux σύστημα (την έχει αυτήν την δυνατότητα) με ένα μικρό ρίσκο βέβαια.:)

 

Τέλος να ομολογήσω κάτι:X : ποτέ δεν πρόσεξα ότι τα windows μπορούν και κάνουν partitions του ευατού τους και μάλιστα σε ntfs ή fat (κι ας τα 'χω εγκαταστήσει δεκάδες φορές). Όσο ζω τελικά μαθαίνω.

Ελπίζω να βοήθησα χωρίς να κούρασα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να έχω τριπλό boot, linux windows, και solaris.

Θέλω να χρησιμοποιήσω το boot loader του linux (grub) καθώς έχω μάθει

να το χειρίζομαι.

Ξέρει κανείς τι εγγραφή πρέπει να κάνω για να βλέπει το solaris,

καθώς δεν το βρίσκει μόνο του;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Λοιπόν:

Τέλος να ομολογήσω κάτι:X : ποτέ δεν πρόσεξα ότι τα windows μπορούν και κάνουν partitions του ευατού τους και μάλιστα σε ntfs ή fat (κι ας τα 'χω εγκαταστήσει δεκάδες φορές). Όσο ζω τελικά μαθαίνω.

Ελπίζω να βοήθησα χωρίς να κούρασα....

 

Κατά πρώτον να απαντήσω στον antoni ότι αν φοβαται το partition magic (που κατά τη γνωμη μου είναι ένα πολύ θαυμαστό εργαλείο και τουλάχιστον εγώ το χρησιμοποιώ χωρίς φόβο-απλά προσέχω πολύ) μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το Computer Management των Windows (Δεν ξέρω αν το έχουν μόνο τα ΧΡ Pro ή και τα Home)

Για να το δεις αυτό μπορείς να κάνεις δεξί κλικ στο εικονίδιο του My Computer και να επιλέξεις "Manage"... Βεβαια να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω στα ελληνικά πως λέγεται γιατί μονο σε αγγλόφωνα Windows το έχω δουλέψει... Φανταζομαι είναι κάτι ανάλογο...

Αλλος τροπος να μπεις εκεί είναι ο εξής:

Start->Control Panel->Performance and Maintenance->Administrative tools->Computer Management και ΒΟΥΑΛΑ!!!!!!!

 

Από εκεί μέσα επιλέγεις Storage και κατόπιν Disk Management

 

Μπορεί στο My Computer να μη σου εμφανίζει τα partitions του Linux, εκεί όμως μπορείς να δείς όλα τα partitions και να φορμάρεις ότι σου κάνει κέφι! Ετσι απλά και ευκολα! Μετά μπορείς να κάνεις είτε εγκατάσταση της Suse στην κενή εστία (και γκόοοοοοοοοολ) είτε να κάνεις επέκταση και να μεγαλώσεις κάποιο ntfs partition (το ακριβώς γειτονικό συνήθως από την αχρησιμοποίητη περιοχή)....

 

Φίλε Porfyra δυστυχώς τα windows δεν έχουν την δυνατότητα να κάνουν partition σε χώρο που έχει ήδη κατανεμηθεί σε αυτά... Αυτό που μπορείς να κάνεις όμως είναι να δημιουργήσεις ένα partition στον μη κατανεμημενο χώρο που δημιουργείται από τη διαγραφή των partition του Linux...Μακαρι κάποια στιγμή να μας δοθεί η δυνατότητα να το δουμε αυτο...

 

Παντως η καλύτερη και πιο σιγουρη λύση που υπάρχει είναι να εγκαταστήσει κανείς το Partition Magic 8 που το προτείνουν και στη Microsoft παρα πολύ σαν 3rd-Party Partitioning program...

Τσουνάμι εν όψη:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να έχω τριπλό boot, linux windows, και solaris.

Θέλω να χρησιμοποιήσω το boot loader του linux (grub) καθώς έχω μάθει

να το χειρίζομαι.

Ξέρει κανείς τι εγγραφή πρέπει να κάνω για να βλέπει το solaris,

καθώς δεν το βρίσκει μόνο του;

Έχω κι εγώ τριπλό boot με windows,suse linux,kai fedora linux.Από solaris δεν έχω ιδέα αλλά ίσως βοηθήσω, αν σου πώ το πώς το κάνω εγώ.

Ξεκινάω πρώτα με εγκατεστημένα windows, στη συνέχεια ρίχνω suse kai παίρνω ένα αντίγραφο του αρχείου /boot/grub/menu.lst. Αυτό το αρχείο είναι ο οδηγός του λειτουργικού για να bootάρει. Εδώ αναφέρεται το όνομα του λειτουργικού,η έκδοση του kernel , η τοποθεσία του root στον δίσκο και γενικά όλες οι παράμετροι που απαιτούνται.

Τέλος εγκαθιστώ το fedora, και με τον midnight commander ή οποιονδήποτε καλό text editor τροποποιώ το αντίστοιχο αρχείο που για το fedora είναι το /boot/grub/grub.conf (συμπληρώνω δηλ. το αντίγραφο που είχα πάρει από suse.)

Έδωσα σημασία στην σειρά που εγκαθιστώ τα λειτουργικά , γιατί όπως καταλαβαίνεις αυτό που θα μπεί τελευταίο, αυτό θα έχει και τον υπεύθυνο bootloader για το p.c. μου.

Τώρα sto solaris πιο αρχείο είναι αυτό δεν ξέρω ακριβώς αλλά πρέπει να μοιάζει κάπως έτσι :

Αν είσαι με windows kai το αρχείο δεν ανοίγει, δες το snapshot

http://img463.imageshack.us/img463/9084/snapshot5su.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Εσυ τι χρησιμοποιείς / τι προτείνεις? Υπαρχει τροπος να γλυτώσεις να πληρώσεις στην Paragon για να έχεις το NTFS for Linux?

Και κάτι τελευταιο... Μετά από την εγκατάσταση κάποιου από αυτά τα προγράμματα μπορώ να καταργήσω τελείως την FAT32 κατάτμηση ή θα πρεπει να την αφήσω καλού κακού????

Χρησιμοποιώ το Linux-NTFS αλλά μόνο για να διαβάζω. Δεν εμπιστεύομαι την εγγραφή γιαυτό και ακολουθώ τη λύση του FAT32 partition :)

Link to comment
Share on other sites

ούνται.

Έδωσα σημασία στην σειρά που εγκαθιστώ τα λειτουργικά , γιατί όπως καταλαβαίνεις αυτό που θα μπεί τελευταίο, αυτό θα έχει και τον υπεύθυνο bootloader για το p.c. μου.

Αν, όπως είπες και συ, δωσες σημασία στο λειτουργικό και εγκατασήσεις τελευταιο το Fedora μετά το Suse, το τελευταίο δε βλέπει το Suse????

Παρολο που είναι Linux????

Και αν βάλεις 1ο το ΦΕΔ και μετα το ΣΥΣΕ??? Δεν θα δει το ενα το αλλο????

 

Χρησιμοποιώ το Linux-NTFS αλλά μόνο για να διαβάζω. Δεν εμπιστεύομαι την εγγραφή γιαυτό και ακολουθώ τη λύση του FAT32 partition :)

Οποτε καλά θα κάνω να κρατήσω το Fat32...

Δεν έχω πρόβλημα στο να διαβάζω NTFS ούτως ή αλλως.... Ηθελα να μαθω αν μπορω να γραφω...

 

ΑΑΑ μετά απο πολυ ψαξιμο και κοπο καταφερα να βλέπω και όλων των ειδών τις ταινιες και στο Suse mou ακομα και DVD..!!! hurrey!!!

Τσουνάμι εν όψη:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αν, όπως είπες και συ, δωσες σημασία στο λειτουργικό και εγκατασήσεις τελευταιο το Fedora μετά το Suse, το τελευταίο δε βλέπει το Suse????

Παρολο που είναι Linux????

Και αν βάλεις 1ο το ΦΕΔ και μετα το ΣΥΣΕ??? Δεν θα δει το ενα το αλλο????

Τόνισα στον φίλο geram, ότι εχει σημασία η σειρά που θα εγκαταστηθούν τα λειτουργικά,

γιατί θέλει ως bootloader τον groub του linux.

Τώρα τι εννοείς με το να βλέπει το ένα λειτουργικό το άλλο, δεν κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά παπό ψάξιμο βρήκα μία εγγραφή για το grub:

 

title solaris 10

rootnoverify (hd0,2)

chainloader +1

makeactive

boot

 

Μόλις επιλέξεις το solaris, σου δείχνει το grub του solaris!, με επιλογές

windows και solaris οπότε η δουλειά γίνεται.

Για την ώρα με βολεύει αφού με το solaris δεν μπορώ ούτε να συνδεθώ

στο δίκτυο,οπότε πάει για απεγκατάσταση.

 

kalimera , meta apo ena 7 mero teliosa to doawnloading to suse 10 eval dvd, to perasa se cd to iso , me burning iso (alchohol 120 ) , eno bootari apo to dvd kanonika , mou vgazi epilogi glosas >>topo8esis>> ta pada genika , kai ftanw sto simio pou epiligw na packages , eki mou vgazi error "no packages found ktl..!!". to diskaki ine mia xara , to exw katevasi apo ftp server , 2 fores ala kai tis 2 fores mou evgale to idio provlima.

iparxi tropos na li8i to provlima afto ?

 

Είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και το έλυσα γράφοντας το dvd με το nero, σε χαμηλή

ταχύτητα.

Μετά δοκίμασα με το k3b πάλι σε χαμηλή ταχύτητα και δούλεψε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

kalispera ,an 3eri kapios na mou protini kapion emulator i telos padon opos legete , pou na epitrepi na tre3w games ton windows sta SUSE 10 , ektos CEDEGA , kai wine tous opios exw dokimasi ala xwris apotelezma.

o cedega afou ekana install to football manager 06 den to etrexi an kai stin episimi selida elege oti to ipostirize , kai to Half life 2 tou opoio to install oute kan 3ekinai.

exw ( pistevw ) arketa dinato sistima gia na ta tre3i

p4 3.0GHZ

1024RAM

Fx5600 256MB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...