Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.............παρακαλώ πολύ για βοήθεια στο λειτουργικό LINUX Fedora Core που εγκατέστησα τελευταία σε Laptop και δεν βλέπει το CD/DVDRW και το MODEM..........ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;

xannta@yahoo.gr

xannta
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους.............παρακαλώ πολύ για βοήθεια στο λειτουργικό LINUX Fedora Core που εγκατέστησα τελευταία σε Laptop και δεν βλέπει το CD/DVDRW και το MODEM..........ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;

 

Το modem είναι 90% να μη σου δουλέψει. Οι καταραμένοι κατασκευαστές δεν βγάζουν drivers για linux, εξ ού και "winmodems". Αλλά τί εννοείς όταν λες δεν βλέπει το CD/DVDRW?

Λουκάς Σταμέλλος

Link to comment
Share on other sites

............εννοώ οτι βάζω ενα CD μουσικής ...ασ πουμε και ενώ εμφανίζει το εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας, ανοίγει το player και γράφει DISC ERROR.........;;;;;;
xannta
Link to comment
Share on other sites

............εννοώ οτι βάζω ενα CD μουσικής ...ασ πουμε και ενώ εμφανίζει το εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας, ανοίγει το player και γράφει DISC ERROR.........;;;;;;

 

 

Αλλο πράγμα αυτό που μόλις έγραψες, και άλλο το "δεν βλέπει το CD player" που έγραψες παραπάνω. Οταν λεμε "δεν το βλεπει", εννοουμε οτι δεν το αναγνωρίζει κάν σαν συσκευή!!! Στην δική σου περίπτωση το βλέπει κανονικότατα, απλά παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα.

Εγώ στην θέση σου θα προσπαθούσα να παίξω τόσο .mp3, όσο και .wav αρχεία (cd του εμπορίου δλδ). Εκτός αυτού, πιθανότατα να σου βγάζει κάποιο επεξηγηματικό λάθος, εκτός απο το disc error (που στις περισσότερες περιπτώσεις σημαίνει πως υπάρχει πρόβλημα στο δισκάκι). Τέλος υπάρχει η περίπτωση να θέλεις codecs ήχου!!!! Λογικά θα πρέπει να βρείς WinCodecs σε rpm μορφή.

Αν θές πάντως, μπορεις να δοκιμάσεις κ άλλες distibution του Linux (Suse, Mandrake) για να δείς αν κ εκεί έχεις το ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Firefox σας τρέχει κανονικά; Σε εμένα με Kde 3.3 σέρνεται. Δεν εννοώ για το φόρτωμα των σελίδων αλλά για το άνοιγμα των tabs και γενικά την ταχύτητα του προγράμματος.

Το φόρτωμα των σελίδων βελτιώθηκε αρκετά μόλις απενεργοποίησα το ipv6.

/etc/modprobe.conf πρόσθεσα τη γραμμή alias net-pf-10 off

Επίσης στον firefox

Type: about :config

In address bar press [Enter]

Double click on and set the following.

browser.tabs.showSingleWindowModePrefs = true

browser.xul.error_pages.enabled = true

network.dns.disableIPv6 = true

network.http.max-connections 48

network.http.max-connections-per-server 24

network.http.max-persistent-connections-per-proxy 12

network.http.max-persistent-connections-per-server 6

network.http.pipelining = true

network.http.pipelining.maxrequests 32

 

Αλλά εξακολουθεί να σέρνεται σαν πρόγραμμα. :cry:

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερωτηση. Υπαρχει κανενας τροπος να εγκαταστασω το suse 9.2 σε εξωτερικο δισκο usb και να bootαρει απο εκει κανονικα;

Ειχα δει καποια site αλλα δεν ηταν πολυ κατανοητα.

Host

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS. Πείραξα το xorg.conf γιατί ήθελα να βάλω ελληνικά, αλλά έκανα κάποια βλακεία και τώρα το linux bootάρει σε κονσόλα και όχι στο KDE. Γράφω kde και startkde αλλά πάλι δεν ξεκινάει γιατί λέει κάτι για display και Can't Find X Server. Μπήκα στο /etc/X11 και υπήρχε ένα Backup του xorg.conf το οποίο λεγόταν xorg.conf~. Το έκανα rename σε xorg.conf (αφού πρώτα έκανα rename το προηγούμενο xorg.conf) αλλά πάλι δε λέει να ξεκινήσει από KDE. Τι να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εγκατέστησα το Linux Mandrake 9.0 και αντί να μου βγάλει το interface του μου βγάζει μια γραμμή εντολών, σαν DOS. Τι πρέπει να κάνω; Μου λέει να κάνω κανονικά login ται αφού κάνω συνεχίζει τη γραμμή εντολών. Ετσι είναι το Mandrake;

Είναι η έκδοση του RAM.

The best preparation for tomorrow... is doing your best today!
Link to comment
Share on other sites

Έχεις εγκαταστήσει γραφικό περιβάλλον (Gnome ή KDE);

 

Αν ναι γράψε startx και πάτα Enter. Για να μπαίνει μόνο του σε γραφικό περιβάλλον κάνε edit το /etc/inittab και βάλε το runlevel που πρέπει για να ξεκινάνε τα x windows (νομίζω το 5 για το Mandrake).

 

Αν όχι θα πρέπει να εγκαταστήσεις κάποιο από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

kalimera sas. thelo na balo ta xandros 3 se diaforetiko partition apo ta windows xp. thelo na rotiso ean meta tin egkatastasi tou xandros tha exo problima sta xp .

 

thanks

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα ετσι για πλακα και για εμπειρια τα knoppel 0,5 (live cd) και το προβλημα ειναι το εξης> δεν μου βλε[ει την καρτα δικτυου, οποτε δεν εχω ιντερνετ (dsl) και ουτε τον σκληρο, εχω 2 σατα raid-o, τι κανω στην προκειμενη περιπτωση?

 

παντως φαινονται φανταστικα και σκεφτομαι να παρουν μια θεση στον σκληρο

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι καθόλου σίγουρος, νομίζω πως τα linux δεν βλέπουν τα partitions του δίσκου που είναι σε μορφή ntsf. Πρέπει να είναι σε Ext2.

Μπορεί να κάνω λάθος και αυτό να συμβαίνει μόνο με την εγκατάστασή τους.

The best preparation for tomorrow... is doing your best today!
Link to comment
Share on other sites

δεν κανω εγκατασταση αλλα ειναι live cd (τρεχει απο το cd drive) αλλα και παλια που το ειχα βαλει μου ειχε δει τον σκληρο κανονικα (σατα) αλλα δεν ειχα τοτε raid

 

κατι αλλο παιζεται αλλα φαινεται οτι δεν το γνωριζιυν πολοι

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα ετσι για πλακα και για εμπειρια τα knoppel 0,5 (live cd) και το προβλημα ειναι το εξης> δεν μου βλε[ει την καρτα δικτυου, οποτε δεν εχω ιντερνετ (dsl) και ουτε τον σκληρο, εχω 2 σατα raid-o, τι κανω στην προκειμενη περιπτωση?

 

παντως φαινονται φανταστικα και σκεφτομαι να παρουν μια θεση στον σκληρο

 

Την κάρτα δικτύου σου πιθανότατα δεν την βλέπει λόγο "ηλικίας" της διανομής σου... Δεν ξέρω πως πάνε οι εκδόσεις στο Knoppel, πάντως το τελευταίο Knoppix (η Αγγλική, original έκδοση) έχει φτάσει στην έκδοση 3.7 και είναι ολίγον απίθανο να μην την αναγνωρίσει...

 

Όσον αφορά το RAID σου... γενικά το RAID με τις motherboard που κυκλοφορούν είναι μια πονεμένη ιστορία. Παρόλο που τα motherboards έχουν και καλά 2ρο BIOS που αναλαμβάνει να στήσει το RAID, αυτό κάνει μόνο τη μισή δουλειά. Την υπόλοιπη (την οποια έπρεπε να κάνει αλλά οι #@%@# κατασκευαστές θέλουν να κάνουν οικονομιία), την κάνει ο driver που εγκαθιστάς στα Windows. Έτσι είναι αδύνατον για το Linux να δει το RAID που έχεις στήσει στα Windows, ΕΚΤΟΣ και αν υπάρχει [ανάλογα με το M/B] και βάλεις τον αντίστοιχο driver (kernel module) στο linux [και πάλι με δυσπιστία].

 

Αν οι κατασκευαστές motherboard δεν ήταν τόσο τσιγκούνηδες [και κλέφτες, αφού δεν το λένε πουθενά], θα μπορούσαν να είχαν βάλει έναν πραγματικό raid controller και εσύ δεν θα είχες πρόβλημα τώρα...

 

Καλή αρχή πάντως, διάλεξες τον καλύτερο τρόπο να μπεις στον κόσμο του linux, αν και σου έκατσε λίγο στραβά :) Κουράγιο και ότι θες εδώ είμαστε... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι καθόλου σίγουρος, νομίζω πως τα linux δεν βλέπουν τα partitions του δίσκου που είναι σε μορφή ntsf. Πρέπει να είναι σε Ext2.

Μπορεί να κάνω λάθος και αυτό να συμβαίνει μόνο με την εγκατάστασή τους.

 

Το Linux βλέπει κανονικά το NTFS. Δεν μπορεί μόνο να γράψει σε αυτό. Αν και αυτό ξεπερνιέτα με το Captive (μη με ρωτήσεις πώς γίνεται, δεν το έχω δοκιμάσει)

Λουκάς Σταμέλλος

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εγκατέστησα το Linux Mandrake 9.0 και αντί να μου βγάλει το interface του μου βγάζει μια γραμμή εντολών, σαν DOS. Τι πρέπει να κάνω; Μου λέει να κάνω κανονικά login ται αφού κάνω συνεχίζει τη γραμμή εντολών. Ετσι είναι το Mandrake;

Είναι η έκδοση του RAM.

Κάποιο πρόβλημα με την ρύθμιση του XFree. Από την άλλη είναι και παλιό το 9. Δοκίμασε να βάλεις το 10.1.

Λουκάς Σταμέλλος

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως πάνε οι εκδόσεις στο Knoppel, πάντως το τελευταίο Knoppix (η Αγγλική, original έκδοση) έχει φτάσει στην έκδοση 3.7 και είναι ολίγον απίθανο να μην την αναγνωρίσει...

 

Μια μικρή διόρθωση μόνο. Η αρίθμηση στις εκδόσεις του Knoppel δεν είναι ίδια με αυτή του Knoppix. Το τελευταίο Knoppel είναι το 0.5 που βασίζεται στο Knoppix 3.7. Η νεότερη έκδοση του Knoppix αυτή τη στιγμή είναι η 3.8.1 (βγήκε στις 8 Απριλίου) και υποθέτω ότι θα πρέπει να περιμένουμε προσεχώς τη νέα έκδοση του Knoppel που θα βασίζεται σε αυτό.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο πρόβλημα με την ρύθμιση του XFree. Από την άλλη είναι και παλιό το 9. Δοκίμασε να βάλεις το 10.1.

 

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Απλώς θυμήθικα μετά ότι όταν με ρώτησε αν θέλω να ξεκινάει αυτόματα με το γραφικό εγώ είπα όχι. Τέλος πάντων, με την εντολή "startx" ξεκινά το KDE.

The best preparation for tomorrow... is doing your best today!
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε καινούργιο Mandrake με την ονομασία Mandriva Linux 2005 Limited Edition... Δεν βρήκα όμως κάπου να το κατεβάσω, αφού πρέπει λέει να είμαι μέλος του Mandriva (Mandrake) Club. Απ' ότι λέει έχει πλήρη υποστήριξη για SATA δίσκους
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορεί κάποιος να γίνει μέλος στο Mandriva Club; Χρειάζεται να πληρώσεις;
The best preparation for tomorrow... is doing your best today!
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορεί κάποιος να γίνει μέλος στο Mandriva Club; Χρειάζεται να πληρώσεις;

Δυστυχώς... http://www.mandrivalinux.com/en/club

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Εχω ενα παλιο laptop (compaq presario 1655, 266mhz, 64M ram, 4G hdd)

 

Εβαλα slackware 10.2, αλλα εχω προβλημα με το lilo. Η εικονα που παιρνω ειναι αυτη :blink: . Το pc απο κει και περα μολις πατησω enter κολλαει (στο bios chcking successful συγκεκριμενα).

Μετα στο restart το μηνυμα που παιρνω ειναι "LILO - Keytable read/checksum error"

 

Το pc εχει μονο Linuχ (2 partitions για swap kai ext2) και μπορω να το ξεκιναω απο το bootable cd. Απλα θα βολευε πολυ να δουλευε και το Lilo. Εχω δοκιμασει να το βαλω σε mbr, στο δισκο, ενω εχω κανει και απειρες αλλαγες στο Lilo.conf (Π.χ. εβγαλα το Prompt μηπως εφταιγε η συγκεκριμενη οθονη αλλα μπα). Μετα απο καθε αλλαγη ξανακανω Install το Lilo και εχουμε τα ιδια. Εχω ψαξει αρκετα στο net αλλα δε βρηκα ακρη. Αμα ξερει κανεις θα με βοηθουσε πολυ :)

 

Ευχαριστω.!

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή 10-15 μέρες... θα κυκλοφορήσει και δωρεάν. Απλώς κυκλοφόρησε νωρίτερα για τα μέλη του club μόνο.

Στο club εγγράφεσαι μόνον επί πληρωμή. Λογικό εξάλλου, εφ' όσον προσφέρει ιδιαίτερες υπηρεσίες στους πελάτες της Mandriva.

Λουκάς Σταμέλλος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Εχω ενα παλιο laptop (compaq presario 1655, 266mhz, 64M ram, 4G hdd)

 

Εβαλα slackware 10.2, αλλα εχω προβλημα με το lilo. Η εικονα που παιρνω ειναι αυτη :blink: . Το pc απο κει και περα μολις πατησω enter κολλαει (στο bios chcking successful συγκεκριμενα).

Μετα στο restart το μηνυμα που παιρνω ειναι "LILO - Keytable read/checksum error"

 

Το boot sector του δίσκου σού έχει πει "αντίο"

Λουκάς Σταμέλλος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Εχω ενα παλιο laptop (compaq presario 1655, 266mhz, 64M ram, 4G hdd)

 

Εβαλα slackware 10.2, αλλα εχω προβλημα με το lilo. Η εικονα που παιρνω ειναι αυτη :blink: . Το pc απο κει και περα μολις πατησω enter κολλαει (στο bios chcking successful συγκεκριμενα).

Μετα στο restart το μηνυμα που παιρνω ειναι "LILO - Keytable read/checksum error"

 

Το pc εχει μονο Linuχ (2 partitions για swap kai ext2) και μπορω να το ξεκιναω απο το bootable cd. Απλα θα βολευε πολυ να δουλευε και το Lilo. Εχω δοκιμασει να το βαλω σε mbr, στο δισκο, ενω εχω κανει και απειρες αλλαγες στο Lilo.conf (Π.χ. εβγαλα το Prompt μηπως εφταιγε η συγκεκριμενη οθονη αλλα μπα). Μετα απο καθε αλλαγη ξανακανω Install το Lilo και εχουμε τα ιδια. Εχω ψαξει αρκετα στο net αλλα δε βρηκα ακρη. Αμα ξερει κανεις θα με βοηθουσε πολυ :)

 

Ευχαριστω.!

 

Δοκίμασε να βάλεις grub... Είναι σαφώς ανώτερο από το lilo :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...