Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To έβαλα,μου ζήτησε κωδικό,έβαλα έκανε κάτι αλλά μετά κόλλησε!:(

 

Εντάξει τα κατάφερα!

Μέσα από το μενού την πάλεψα.Τέλως πάντων.

Θα έκανα τροποποίηση αλλά κανείς δεν θα το έβλεπε.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μικρό net-άκι του πατέρα μου, με linux linpus lite πάνω, θέλω να μεταφέρω κάποια αρχεία από εξωτερικό σκληρό.

Σε ποια μορφή θα τα διαβάζει; (ntfs? fat? κάτι άλλο;) Γιατί με το samba σε κοινόχρηστο δίκτυο, δεν μπορώ να βρω σαφείς οδηγίες που να είναι συμβατές με το συγκεκριμένο και έχω εκνευριστεί..!

Αν μπορείτε να μου απαντήσετε σύντομα, γιατί θα φύγω και θέλω να του τα περάσω άμεσα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να συνδέσεις τον εξωτερικό σκληρό και δεν δούλεψε; Λογικά δεν θα εχει πρόβλημα ούτε με FAT ούτε με NTFS.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχω δοκιμάσει ακόμα..λόγω του ότι δεν τα έχω στον ίδιο χώρο. Θα το προσπαθήσω μάλλον σήμερα και θα σας πω ..! Ευχαριστώ.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

εντάξει τελικά μετέφερα τα αρχεία με ένα usb στικάκι ..

'Ομως έπαθα κάτι άλλο .. στο acer aspire one με linux linpus πάνω .. ήθελα να περάσω ένα driver για το stickaki της huaweii για internet. Βρήκα στο support της acer ένα προγραμματάκι, έκανα την εγκατάσταση όπως ζήτησε (δεν το λειτούργησε, το διαβάζει κ μετά από μισό λεπτό το "πετάει" ) και μετά έκανα και το liveupdate. Από χτες όμως, δεν μπορώ με τπτ να συνδεθώ με ethernet (ή οποιοδήποτε άλλο τρόπο) αφού όταν πατάω Ρυθμίσεις>Κέντρο Δικτύωσης δεν φορτώνει καν .. είτε κάνω plug/unplug την ethernet, πάλι τπτ δεν αντιδράει στον υπολογιστή ..

Ζητάω τη βοήθεια σας .. γιατί Δευτέρα φεύγω .. και πρέπει να το'χω ... !!

 

Edit:

Μετά από αρκετή ώρα γουγλαρίσματος .. βρήκα ότι έπρεπε να εγκαταστήσω ξανά ένα αρχείο με την ονομασία Network_Manager.sh (η συγκεκριμένη πληροφορία ήταν στο site της Acer!!) . Μετά την επανεκκίνηση, το εικονίδιο εμφανίστηκε κανονικά κ ο υπολογιστής συνδέθηκε στο δίκτυο..!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κανω 2 ερωτήσεις:

1) Έχω ubuntu 9.04 και VISTA. Το boot manager είναι των ubuntu.. Εγώ θέλω να απενεργοποιήσω αυτό το boot manager και να ενεργοποιησω των vista.. Πως μπορω να το κάνω??

2) Ακόμα θέλω να διαγράψω τα ubuntu.. Το partition magic θα μου κάνει την δουλεία? (ubuntu και vista) στον ίδιο δίσκο..

Δυστηχώς φίλοι ο πιγκουίνος με απογοήτευσε..

 

Την έκανα την πατατια και πρόσπαθησα διαγραφή παρτιτιον απο partition magic..

Το ένα παρτίτιον το έκανε καλά.. το άλλο (swamp) δεν μπόρεσε να το κανεί καλά, και τώρα το grub μου βγάζει ένα error 17

Υπάρχει τρόπος να το παρακάμψω και να κάνω μπουτ σε vista?\

Ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

 

Έχω εγκατεστημένα τα windows Vista x64 και θέλω να βάλω και μια διανομή Linux, αλλά δεν έχω ιδέα ποια να επιλέξω. Αρκετά χρόνια πριν είχα ασχοληθεί με το θέμα, αλλά δεν θυμάμαι τίποτα απολύτως.

 

Το θέμα είναι όμως ότι δε θέλω να αλλάζω κάθε μέρα διανομές. Θέλω να βάλω μια πολύ καλή, που να έχει μπόλικες εφαρμογές-προγράμματα, και να κάτσω να τη μάθω. Δεν έχω δηλαδή διάθεση να εγκαθιστώ και να απεγκαθιστώ κάθε τρεις και λίγο.

 

Τι μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχεις ασχοληθεί εδώ και καιρό, σου προτείνω να δοκιμάσεις 2-3 διανομές σε ένα virtual machine πρώτα και μετά να διαλέξεις ποια σου κάνει. Η εγκατάσταση π.χ. σε vmware ή virtualbox είναι παιχνιδάκι.

Ξεκίνα με ubuntu, fedora που είναι και τα ποιο "φιλικά" και βλέπεις.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Σε linux linpus (acer aspire one) έχω περάσει αρχεία .avi, .mov & .srt και δεν μπορώ να τα δω ούτε με vlc ούτε με τους προεγκατεστημένους players. Έχω ήχο, αλλά όχι εικόνα. Έψαξα αρκετά στο internet & στο google δοκίμασα πολλά commands στο terminal αλλά τπτ που να διορθώνει το πρόβλημα.

Μπορείτε να μου βρείτε λύση;; Είναι επείγον ... !! (Φεύγω εξωτερικό -μόνιμα- και πρέπει να το φτιάξω, γι'αυτούς που θα μείνουν πίσωωω..!!!!!)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω τα ubuntu 8.04 αλλα το περιβαλλον εργασιας ειναι στα αγγλικα. Πως μπορω να προσθεσω την ελληνικη γλωσσα.

 

Ευχαριστω :)

 

 

Edit:

 

solved :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.επειδη πλεον με κουρασαν τα windows θα ηθελα να βαλω linux αλλα το φοβαμε.πχ με τα το format και to install του linux τα driver θα τα εγκαταστησω κανονικα οπως στα windows?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, όπως της κάρτας γραφικών, αν δεν έχεις κάποιο εξωτικό περιφερειακό όλα δουλεύουν χωρίς να κάνεις τίποτα. Μην φοβάσαι, δεν είναι τίποτα.
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

λεω να αρχισω με ubuntu.μπορω να τα εχω και μαζι με τα xp ετσι

Ωραία. Καλή επιλογή. :) Δες αυτό και αυτό.

Βάλε το CD και άνοιξε αυτό για να γίνει εγκατάσταση. Δεν χρειάζεσαι δημιουργεία Διαμερισμάτων - Partition.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα το ubuntu και εβγαλα τα windows.πως μπορω να βαλω τον driver για wlan.το pc acer aspire 3630

Λογικά πρέπει να έχει από μόνο του. Το Linux και το Mac OS X δεν έχουν Drivers.

Και Wi-Fi οδηγούς να μην βρείς μπορείς να αγοράσεις ένα USB Wi-Fi adaptor με 20 ευρώ και να κάνεις την δουλειά σου.

Εγώ σε 2 Η/Υ έχω βάλει Wi-Fi και δεν χρειάστηκαν οδηγοί.

Link to comment
Share on other sites

στις μπαρες που δειχνει το σημα μου εχει ενα χ απο πανω και δεν μου βρισκει κανενα ασυρματο δικτυο
Link to comment
Share on other sites

στις μπαρες που δειχνει το σημα μου εχει ενα χ απο πανω και δεν μου βρισκει κανενα ασυρματο δικτυο

Έκανα αναζήτηση αλλά δεν βρήκα τίποτα σχετικό.:ninja::(

Αν δεν πάρεις από εδώ απάντηση αναφέρσου σε ένα αγγλικό φόρουμ. Θα έχεις περισσότερες απαντήσεις και νομίζω ξέρεις το γιατί. :rolleyes:

Έπρεπε να το βάλεις σε dual boot. Να το δοκίμαζες πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...