Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν κατάλαβα.

Θες να επενδύσεις 1) σε υφιστάμενο πάρκο ή υπό κατασκευή (μέτοχος)? Ή 2) σε ΔΙΚΌ ΣΟΥ ΠΑΡΚΟ?

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

λεω για δικο μου παρκο εντελως! Απο την αρχη δηλαδη ολη η διαδικασια, σε οικοπεδο που εχω αγορασει κλπ
Link to comment
Share on other sites

Εδω και αρκετά χρόνια, δεν είναι συμφέρουσα επένδυση.

Χαμηλή τιμή πώλησης kWhώρας + συντήρηση + ασφάλιστρα + βλάβες = μεγαλύτερη κατά πολλά έτη, αποπληρωμή δανείου ή να κάνεις απόσβεση εφόσον είσαι μετρητής (και είναι πολλά τα λεφτά που πρέπει να επενδύσεις) .

 

Γιαυτο πολλοί το φτιάχνουν και το πουλάνε σε εταιρείες, κρατώντας κάποιο μερίδιο από το πάρκο ή αγοράζοντας κάποιο μερίδιο από υφιστάμενο πάρκο, χωρις να έχουν ασφάλειες, δάνεια, συντήρηση, φορολογικά.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Η KWhωρα ειναι φιξ τιμη? Διοτι βλεπω απο διαφορους αλλους παραγωγους οτι ο καθενας εχει κανει δικο του ντιλ με την ΔΕΗ (πχ 0,20/kwh) κλπ

Επισης δεν βαζω στην εξίσωση καποιο δανειο αλλα μετρητα ολα μαζι στην αρχη! Υπαρχει επισης καποια επιδοτηση απο την Ε.Ε.?

Ξερω δεν ειναι να γινεις και πλουσιος, αλλα σιγουρα θα υπαρχει ενα αξιολογο κερδος...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι παίζει με τις προσφορές αυτών των μαγαζιών. Θέλω να αγοράσω δυο κινητά και τις προηγούμενες μέρες έβλεπα συχνά στο banggood, το οποίο δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ. Είχε πολύ καλές τιμές (προσφορές), ωστόσο επειδή δεν γνωρίζω από κινητά, δεν έκανα άμεσα αγορά, καθώς προσπαθώ παράλληλα να δω ποιο κινητό ταιριάζει σε αυτά που ζητάω. Για παράδειγμα, το xiaomi redmi 9A είχε γύρω στα 71 ευρώ, το 9C νομίζω κι αυτό κάτω από 80, επίσης είχα δει το doogee x95 στα 55 ευρώ.

 

Πέρασε η ημερομηνία των προσφορών, ωστόσο μπήκαν κατευθείαν σε άλλες προσφορές με τις τιμές που έβλεπα και πριν. Πριν καναδυο μέρες καθάρισα τα cookies στον υπολογιστή και βλέπω τελείως άλλες προσφορές, 20 και 30 ευρώ ακριβότερες. Επίσης, είχα κάνει bookmark μια σελίδα στο banggood που εμφάνιζε πολλά μοντέλα. Όταν ανοίγω το bookmark, βλέπω σε αυτή τη λίστα τις παλιές τιμές και μπαίνω στις σελίδες των μοντέλων από τα λινκ, άλλα έχουν την τιμή της παλιάς προσφοράς ενώ άλλα της καινούριας. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.

 

Είχα κοιτάξει επίσης και στο aliexpress (το οποίο επίσης δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει) για το Poco M3. Μου το έδειχνε στα 124 αρχικά, αλλά αργότερα μου έδειξε μια προσφορά η οποία έδειχνε τιμή 124 μεν, αλλά έδινε και έναν κωδικό που έγραφε -14 ευρώ. Δεν κράτησε ούτε μια μέρα αυτή η προσφορά, αφού καθάρισα τα cookies χάθηκε και δεν την ξαναείδα. Η τιμή επέστρεψε στα 124 χωρίς κωδικό.

 

Τι συμβαίνει με αυτές τις ιστοσελίδες και τις τιμές τους;

Edited by ibo
Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Γιατί καθαρίζεις τα cookies συνεχώς? Επίσης όταν βλέπουμε μια καλή τιμή την χτυπάμε αμέσως...
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα καθαρίζω συνεχώς, μια στο τόσο γίνεται ως μέρος του καθαρίσματος του υπολογιστή με το ccleaner. Από το cookies εξαρτώνται δηλαδή αυτές οι προσφορές;
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα καθαρίζω συνεχώς, μια στο τόσο γίνεται ως μέρος του καθαρίσματος του υπολογιστή με το ccleaner. Από το cookies εξαρτώνται δηλαδή αυτές οι προσφορές;
Όχι, καμία σχέση δεν έχουν τα cookies. Οι προσφορές είναι για μικρό χρονικό διάστημα συνήθως και συνεχώς αλλάζουν οι τιμές και βγαίνουν καινούργιες προσφορές. Επίσης βγαίνουν και κουπόνια που ρίχνουν την τιμή συνήθως για μικρό χρονικό διάστημα.

Αν παρακολουθείς την τιμή ενός προϊόντος που σε ενδιαφέρει για κάποιο διάστημα, θα καταλάβεις πότε είναι σε καλή προσφορά. Μπορεί να βγει ένα προϊόν σε προσφορά και η τιμή του να είναι υψηλότερη από πριν. Υπάρχουν άπειρα sites με κουπόνια προσφορών για διάφορα κινεζομάγαζα. Εγώ συνήθως ψάχνω από εδώ https://chinacoupon.info/

Επίσης να έχεις υπόψη ότι πλέον οι διαφορές στη τιμή των κινητών όπως τα xiaomi μεταξύ Κίνας και Ελλάδας δεν είναι τόσο μεγάλες όσο ήταν παλαιότερα. Οπότε κοιτάς και από Ελλάδα.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πολύ μπέρδεμα γενικά. Στην ιστοσελίδα που μου έδωσες υποτίθεται πάει στην Χ τιμή με κουπόνι, αλλά για διάφορα κινητά το banggood έχει ήδη αυτή την τιμή. Να ρωτήσω και κάτι άλλο... βλέπω για παράδειγμα το Redmi Note 9S

 

https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-9S-Global-Version-6_67-inch-48MP-Quad-Camera-6GB-128GB-5020mAh-Snapdragon-720G-Octa-core-4G-Smartphone-p-1653986.html?utm_campaign=Chinasecretdeals&utm_content=zhuoshangfu&p=RY280215575735201710&cur_warehouse=HK&ID=6246444565348

 

Shipment από HK το έχουν σε τιμή 149,77 με δωρεάν έξοδα αποστολής. Αν επιλέξω από Ισπανία, πάει στα 195 και από Τσεχία στα 191, ενώ και τα μεταφορικά δεν είναι δωρεάν. Τι φάση αυτό; Γιατί ανεβαίνει η τιμή; Σε τέτοιες περιπτώσεις απλώς διαλέγω τη φτηνότερη επιλογή του HK και ως μέθοδο αποστολής την EU priority line για να μην περάσει τελωνείο; Ή πάλι υπάρχει περίπτωση να περάσει;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πολύ μπέρδεμα γενικά. Στην ιστοσελίδα που μου έδωσες υποτίθεται πάει στην Χ τιμή με κουπόνι, αλλά για διάφορα κινητά το banggood έχει ήδη αυτή την τιμή. Να ρωτήσω και κάτι άλλο... βλέπω για παράδειγμα το Redmi Note 9S

 

 

 

https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-9S-Global-Version-6_67-inch-48MP-Quad-Camera-6GB-128GB-5020mAh-Snapdragon-720G-Octa-core-4G-Smartphone-p-1653986.html?utm_campaign=Chinasecretdeals&utm_content=zhuoshangfu&p=RY280215575735201710&cur_warehouse=HK&ID=6246444565348

 

 

 

Shipment από HK το έχουν σε τιμή 149,77 με δωρεάν έξοδα αποστολής. Αν επιλέξω από Ισπανία, πάει στα 195 και από Τσεχία στα 191, ενώ και τα μεταφορικά δεν είναι δωρεάν. Τι φάση αυτό; Γιατί ανεβαίνει η τιμή; Σε τέτοιες περιπτώσεις απλώς διαλέγω τη φτηνότερη επιλογή του HK και ως μέθοδο αποστολής την EU priority line για να μην περάσει τελωνείο; Ή πάλι υπάρχει περίπτωση να περάσει;

 

Από Ευρωπαϊκή αποθήκη υποτίθεται ότι έρχεται πιο γρήγορα και χωρίς τελωνείο, για αυτό είναι πιο υψηλή η τιμή. Από Κίνα με priority direct mail ή eu priority μέχρι στιγμής είναι επίσης χωρίς τελωνείο. Πολλές φορές το εν λόγω site σε ενημερώνει ότι το προϊόν είναι απλά σε προσφορά δεν χρειάζεται κουπόνι, ειδικά αν έχει κωδικό noneed. Μπορεί για ένα προϊόν να υπάρχουν πολλά κουπόνια, εξαρταται από πιο site θα ψάξεις. Αν αρχίσεις να ψάχνεις θα χαθείς, γι αυτό εγώ έχω κατασταλάξει σε 2-3 sites με κουπόνια. Για banggood θα βρεις και από εδώ κουπόνια και προϊόντα σε προσφορά https://www.binkupon.com/

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ολη η επαρχια εχει γεμισει παρκα. Δεν δουλευουν και απλα εισπραττουν τα πολλαπλασια απο το αν καλλιεργουσαν. Ολοι εχουν φτιαξει, ανακαινισει σπιτια, αυτοκινητα, σκαφη, εξοχικα , λεωφορεια πουλμαν, φορτηγα, και ΖΩΑΡΑ...μερικοι εχουν ανοιξει και τουριστικα καταλυμματα με τα κερδη , καφε , εσστιατορια , μπαρ, δωματια , εχουν παρει ταξι , περιπτερα , μινιμαρκετ...κλπ..κλπ και βαζουν αλλους να τα δουλευουν ενω αυτοι εισπραττουν ποσοστα.

 

Στα 8 στρεμματα φ/β με παραλληλες δραστηριοτητες που δημιουργηθηκαν απο τα πρωτα κερδη οπως ειπα παραπανω καθαριζουν 5 με 8 χιλιαρικα το μηνα και ολο βολτες γουστα καφε και τσιπουρα ειναι. ΕΓΓΥΗΣΗ επενδυση, αν εχεις το αρχικο κεφαλαιο, η ακινητα να ρευστοποιησεις, η ακομη και με συνεταιρο, παλι καλα ειναι. Κινησου γρηγορα. Be quick or die...

Edited by ELTASSOS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Έκανα μια παραγγελία από Ιταλία πληρωμή με αντικαταβολή , όμως διάλεξα λάθος νούμερο . Αλλαγή στο νούμερο η ακύρωση δεν γίνεται που ρώτησα μόνο επιστροφή .

Το θέμα είναι πρέπει να παραλάβω το δέμα και να το πληρώσω εφόσον δεν το θέλω ?

Σκεφτόμουν απλά να μην δεχόμουν το δέμα , να το έστελναν πίσω και τώρα να κάνω νέα παραγγελία το νούμερο που θέλω . Γίνεται κάτι τέτοιο η θα έχω χρέωση ?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

:)
Link to comment
Share on other sites

Πριν πολλά χρόνια είχα πέσει και εγώ σε παρόμοια περίπτωση από το ίδιο κατάστημα θυμάμαι είχα αγοράσει ένα μπουφάν αλλά μετά από λίγο το μετάνιωσα γιατί βρήκα κάποιο που μου άρεσε περισσότερο και τα είχα παράγγειλε και τα δυο. Απλά όταν ήρθαν παρέλαβα μόνο το ένα και το άλλο έφυγε πίσω χωρίς να πληρώσω. Τώρα αν έχει δωρεάν επιστροφές μπορείς να το παραλάβεις και να το δοκιμάσεις γιατί με τα νούμερα δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος μπορεί να είναι το σωστό.
Link to comment
Share on other sites

Πριν πολλά χρόνια είχα πέσει και εγώ σε παρόμοια περίπτωση από το ίδιο κατάστημα θυμάμαι είχα αγοράσει ένα μπουφάν αλλά μετά από λίγο το μετάνιωσα γιατί βρήκα κάποιο που μου άρεσε περισσότερο και τα είχα παράγγειλε και τα δυο. Απλά όταν ήρθαν παρέλαβα μόνο το ένα και το άλλο έφυγε πίσω χωρίς να πληρώσω. Τώρα αν έχει δωρεάν επιστροφές μπορείς να το παραλάβεις και να το δοκιμάσεις γιατί με τα νούμερα δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος μπορεί να είναι το σωστό.

 

 

Έχει δωρεάν επιστροφες αλλα Επειδή κοίταξα τις διαστάσεις καλύτερα μου έρχεται αυτο που θέλω να πάρω , το άλλο ισα ισα γι αυτό τώρα θα ήθελα να το αλλάξω .

Εκτος αυτού είναι με εκπτωση που λήγει αρχες Ιανουαρίου και με την όλη κατάσταση δεν θα προλάβω να παραλάβω -να κάνω επιστροφή και να το πάρουν πίσω αυτοί .

 

Εάν γίνεται πάντως να μην δεχτώ το πρώτο πίσω θα το κάνω έτσι . Μην με βάλουν να πληρώσω μόνο και τα δυο

:)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις.

 

Μια άλλη απορία την οποία ξέχασα νωρίτερα... Σε πολλά κουπόνια από την πρώτη ιστοσελίδα γράφει "Valid until: No expiration date". Όντως ισχύει αυτό; Δηλαδή μπορεί να τα χρησιμοποιήσει κάποιος και μετά από μήνες; Ή, για παράδειγμα, τα κουπόνια που δίνουν κάποια ελληνικά unboxing κανάλια στο YT, για τα οποία συνήθως δεν γράφουν αν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, παραμένουν σε ισχύ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα!!!

 

Παλαιοτερα εμπαινα ΕΡΓΑΝΙ πχ περυσι, και εβλεπα τις συμβασεις εργασιας και του 2014 -2015 και 2016-2017 ( 2 διαφορετικες εταιρειες)

 

Τωρα μπαινω , βαζω ολα τα απαιτουμενα κριτηρια και μ βγαζει μονο τις 3 τελευταιες συμβασεις 2018 2019 και 2020 ( ειναι σε 3 αλλες εταιρειες)

 

 

 

Γνωριζετε τι μπορει να παιζει?

 

 

 

Ευχαριστω !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

 

Το ερώτημα που με απασχολεί εν συντομία είναι το εξής: Επιτρέπονται τα πτυσσόμενα κάγκελα στα παράθυρα πολυκατοικίας;

 

Περισσότερες λεπτομέρειες: Ζω σε ημιυπόγειο στους Αμπελόκηπους Αθηνών. Το σπίτι έχει δύο παράθυρα στην πρόσοψη της πολυκατοικίας. Τον τελευταίο καιρό έχουν γίνει πολλές διαρρήξεις σε ημιυπόγεια της γειτονιάς, είτε καταστήματα είτε σπίτια, και έχω αρχίσει να μην νιώθω άνετα. Θα ένιωθα λίγο καλύτερα αν έβαζα πτυσσόμενα κάγκελα. Προτιμώ τα πτυσσόμενα ώστε όταν θέλω να τα ανοίγω και να μην έχω μόνιμα την αίσθηση του εγκλεισμού.

Κανένα άλλο σπίτι στο ημιυπόγειο δεν έχει κάγκελα και φοβάμαι την αντίδραση της πολυκατοικίας. Πριν ζητήσω το καταστατικό μας, θα ήθελα πρώτα μία γενική άποψη. Μπορεί κάποιος να πει "είναι θέμα ασφάλειας και δεν έχουν λόγο οι άλλοι ένοικοι" ή "αφορά την πρόσοψη της πολυκατοικίας και πρέπει να πάρεις έγκριση".

Ποια είναι η γνώμη σας ή η εμπειρία σας;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Καλές γιορτές!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλές γιορτές.δεν γνωρίζω τι λέει ο νόμος.λογικα δεν θα έχεις πρόβλημα.τωρα για τους υπόλοιπους που μένουν στην πολυκατοικία ίσα ίσα που αν είναι λογικοί δεν θα φερουν αντιρηση.ενα έξτρα μέτρο ασφαλείας για όλους είναι καλοδεχούμενο.αν σου φερουν αντιρηση εξήγησε τους ότι και αυτούς αφορά αφού λέω πχ ένα σενάριο.λειπεις και αποφασίζουν να μπουκαρουν στην πολυκατοικία από το δικό σου διαμέρισμα.οχι για να κλέψουν εσένα, αλλά αλλο διαμερίσμα.δεν είναι λοιπόν καλό για όλους το να βάλεις κάγκελα;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που όπως το λέει ο τίτλος είναι πτυσσόμενα και όχι μια μόνιμη σιδεροφραχτη κατασκευή τύπου "ΝΑΤΟ", σαφώς και δεν υπάρχει πρόβλημα μιας και δεν αλλοιώνει την όψη του κτιρίου.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι αλλα δεδομενα υπηρχαν το 2011-2012-2013 που ξεκιναγαν ολοι να να βαζουν πανελ και αλλα δεδομενα εχουμε τωρα! Ξέρουμε π.χ. αν η τιμη της kWhωρας ειναι ιδα με τοτε, αν υπαρχουν επιδοτησεις απο την Ε.Ε.? τεχνολογικα φανταζομαι τα πανελ με τα χρονια εξελισονται και βγαινουν πιο αποδοτικα κλπ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! χρονια πολλα!*

 

Κατεβαζoντας την βεβαιωση προυπηρεσιας ηλεκτρονικα απο τον ΕΦΚΑ παρατηρησα οτι στην προυπηρεσια μου σε μια εταρεια Α (απο Φεβρουαριο 2016 μεχρι Οκτωβριο*2017) , στην ειδικοτητα αναγραφεται υπαλληλος γραφειου αντι για βοηθος λογιστης.

 

Οποτε μπηκα σε διαδικασια ψαξιματος καθως αυτο ειναι πολυ σημαντικο!

 

*Δυστυχως υπαρχει μια σημαντικη διαφορα αναμεσα στην ειδικοτητα (βοηθος λογιστης )*που αναφερεται στην προσληψη και απολυση μου στην εταιρεια Α και στην ειδικοτητα που αναγραφεται στην βεβαιωση προυπηρεσιας στο ΕΦΚΑ ( υπαλληλος γραφειου)*, καθως και στη βεβαιωση ενσημων που μου ειχε δωσει η εταιρεια καποια στιγμη για πρσσωπικη χρηση*( *απλα δεν το ειχα παρατηρησει τοτε)

 

Δεν ενημερωθηκα ποτε ουτε συναινεσα ποτε σε αλλαγη της ειδικοτητας μου. Τοσο στη συμβαση προσληψης και στο εντυπο αποχωρησης μου αναγραφεται ξεκαθαρα ''βοηθος λογιστης'' και αναλογος φυσικα*κωδικος.

 

Αυτο ειναι πολυ σημαντικο για την πραγματικη απεικονιση και αποδειξη*της προυπηρεσιας μου αλλα και για την εξελιξη μου απο β λογιστης σε α λογιστης.

 

Εχω ενημερωσει τοσο τον ΕΦΚΑ, οσο και την ιδια την εταιρεια , και προχωρησα και σε καταγγελια στην Επιθεωρηση.

 

Το ιδιο εχει γινει και με αλλη εταιρεια που εργαστηκα απο τον Μαρτιο 2020 -Ιουνιο 2020. Δηλαδη βασικος ορος για να συνεργαστουμε ηταν να προσληφθω ως λογιστης,

 

Πραγματικα στην συμβαση προσληψης αναφερεται ειδικοτητα λογιστης , ενω στην αποχωρηση μου υπαλληλος γραφειου ( και στο ΕΦΚΑ αναφερεται ειδικοτητα υπαλληλος γραφειου)

 

Φανταζομαι δεν ειμαι μοναδικη περιπτωση. Τι βηματα μπορω να ακολουθησω κι αν μπορει να γινει κατι να αλλαξουν.

Link to comment
Share on other sites

Να ζητησεις επιστολη απο τους πρωην εργοδοτες που να το διευκρινιζουν ...λογω παραδρομης βεβαιωνω οτι κλπκλπ.

Μου κανει ομως εντυπωση οτι μεσα στο λογιστηριο οπως λες , δεν πηρες χαμπαρι,;..ουτε οταν υπεγραφες;...αυτο δεν ειναι καλο σημαδι για λογιστη.

Εκτος αν επι της ουσιας ησουν υπαλληλος γραφειου.

Τι αρμοδιοτητες ειχες;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...