Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι είναι δυνατό.Γιατί είναι φόρουμ και υπάρχουν απαντήσεις σε αυτά που γράφει κάποιος και αν τις εξαφανίσεις τότε χάνεται η συνοχή και συνέχεια της συζήτησης.

Μην γινόμαστε drama queens.Δεν θες άλλο να συμμετέχεις;Αποχωρείς.Τι πρόβλημα έχεις να μείνουν τα γραπτά σου;

 

γινεται μια χαρα να αλλάξουν απλά username σε guestxxxx (προφανώς και να μην πατιέται) και να φύγει όλο το profile

Link to comment
Share on other sites

γινεται μια χαρα να αλλάξουν απλά username σε guestxxxx (προφανώς και να μην πατιέται) και να φύγει όλο το profile

 

Στέλνεις ένα πμ σε μοντ και σε φτιάχνει τότε.Γιατί να ανοίξεις θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Στέλνεις ένα πμ σε μοντ και σε φτιάχνει τότε.Γιατί να ανοίξεις θέμα;
Αυτό είναι άλλο θέμα μπορεί να βαριέται μπορεί να τον έπιασε πόνος για το gdpr μπορεί..
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε το παρακάτω που θεωρώ πολύ σημαντικό και ίσως βοηθήσει φίλους και συνεργάτες όλων μας:

 

Πρόσκληση ΑΤΤ124 υποβολής προτάσεων με τίτλο

«Ενίσχυση μικρών και πολύ μικρών Επιχειρήσεων που επλήγησαν από την πανδημία Covid-19 στην Αττική» στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Αττική 2014 – 2020»

 

https://www.pepattikis.gr/all/prosklisi-att124-ypovolis-protaseon-me-titlo-enischysi-mikron-kai-poly-mikron-epicheiriseon-poy-epligisan-apo-tin-pandimia-covid-19-stin-attiki-sto-plaisio-toy-epicheirisiakoy-programmatos-attiki-2014/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Πρώτα απ' όλα αν αξίζει να πάρει κανείς την 4Κ έκδοση όχι τόσο λόγω ανάλυσης αλλά λόγω απόδοσης και δεύτερον με ενδιαφέρει να περάσω την νέα εφαρμογή Cosmote TV. Υπάρχει περίπτωση να την έχει περάσει κάποιος με την γνωστή διαδικασία APK εφαρμογών και αν ναι λειτουργουσε κανονικά?! Ευχαριστώ...!
Link to comment
Share on other sites

Λίγες εβδομάδες απομένουν για την έναρξη της διαδικασίας υποβολής αιτήσεων για το νέο πρόγραμμα «Εξοικονομώ – Αυτονομώ».

 

Σύμφωνα με τον οδηγό του «Εξοικονομώ – Αυτονομώ», μέσω του προγράμματος θα μπορούν να επιδοτηθούν εργασίες ενεργειακής αναβάθμισης σε ποσοστό έως και 85% με 95%, με «ταβάνι» τις 50.000 ευρώ. Προκειμένου να λυθούν οι απορίες των ενδιαφερόμενων, το ΥΠΕΝ ανακοίνωσε ότι στις 20 Οκτωβρίου θα ξεκινήσει να λειτουργεί helpdesk με γραμμές τηλεφωνικής εξυπηρέτησης για την καλύτερη προετοιμασία του κοινού.

 

«Εξοικονομώ – Αυτονομώ»: Τι πρέπει να γνωρίζετε

Για το «Εξοικονομώ – Αυτονομώ» ο ωφελούμενος μπορεί να υποβάλλει πολλές αιτήσεις για διαφορετικές επιλέξιμες κατοικίες. Για κάθε κατοικία ωστόσο αναλογεί μία μόνο αίτηση.

 

Να σημειωθεί ότι στον κύκλο του «Εξοικονομώ – Αυτονομώ» θα αποκλειστούν όσοι είχαν μπει στο πρόγραμμα «Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον ΙΙ». Οι τέσσερις βασικές προϋποθέσεις για κάθε ακίνητο είναι οι εξής:

 

 

να υφίσταται νόμιμα

να μην έχει κριθεί κατεδαφιστέα

να χρησιμοποιείται ως κύρια κατοικία και

να έχει καταταχθεί βάσει του Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης (ΠΕΑ) σε καταηγορία χαμηλήτερη ή ίση της Γ.

Για να αποδειχθεί η νομιμότητα της κατοικίας θα πρέπει να προσκομιστεί οικοδομική άδεια, ενώ το ΠΕΑ θα πρέπει να έχει ημερομηνία έκδοσης μετά την 26η Νοεμβρίου 2017.

 

Τα «ψιλά» γράμματα

Υπάρχουν και άλλα βασικά σημεία που πρέπει να γνωρίζουν όσοι ενδιαφέρονται να κάνουν αίτηση για το «Εξοικονομώ – Αυτονομώ». Οι κύριες προϋποθέσεις είναι:

 

Να υπάρχουν κωδικοί TAXISnet

Να έχει ρυθμιστεί/ή να έχει υποβληθεί η αίτηση για τακτοποίηση αυθαιρέτου προ της υποβολής αίτησης στο «Εξοικονομώ – Αυτονομώ» (Μοναδική εξαίρεση η αδήλωτες επιφάνειες εμβαδού μικρότερου των 7 τ.μ.)

Να έχει υποβληθεί και να έχει εκκαθαριστεί η φορολογική δήλωση για το έτος 2019.

Αν υπάρχουν και άλλοι δικαιούχοι δικαιωμάτων στο ακίνητο πρέπει να εξασφαλιστεί η συναίνεσή τους και να αναγράφεται ορθά ο αριθμός παροχής ηλεκτρικής ενέργειας στη δήλωση Ε9.

Για νέο ακίνητο (που αποκτήθηκε μετά τις 31/12/2019) πρέπει να έχει καταχωρηθεί στο Ε9.

Με την αίτηση επισυνάπτεται ο τίτλος ιδιοκτησίας και το πιστοποιητικό μεταγραφής από το αρμόδιο υποθηκοφυλακείο ή πιστοποιητικό καταχώρησης τους στα κτηματολογικά φύλλα του οικείου Κτηματολογικού Γραφείου.

Πώς υποβάλλεται η αίτηση για το «Εξοικονομώ – Αυτονομώ»

Δεν είναι λίγοι οι ιδιοκτήτες ακινήτων που «πελαγώνουν» λόγω των τεχνικών ζητημάτων και των γνώσεων που απαιτούνται για την υποβολή αίτησης στο «Εξοικονομώ – Αυτονομώ». Αυτό που πρέπει να γνωρίζουν οι ιδιοκτήτες -ιδίως όσοι δεν έχουν πρότερη εμπειρία από τα «Εξοικονομώ κατ’ Οίκον»- είναι ότι η διαδικασία μπορεί να γίνει σχεδόν… αυτόματα.

 

Οι περισσότερες μεγάλες -αλλά και μικρότερες, ακόμη και της «γειτονιάς»- εταιρείες, είτε εξειδικεύονται σε κουφώματα ή σε συστήματα θέρμανσης/ψύξης ή οικοδομικές εργασίες (θερμομόνωση κ.ό.κ) ή και σε άλλο πεδίο, προσφέρουν συνολικά πακέτα για το «Εξοικονομώ – Αυτονομώ».

 

Εν ολίγοις, οι ιδιοκτήτες ακινήτων μπορούν να ξεκινήσουν να ζητούν προσφορές για την εργασία αναβάθμισης για την οποία ενδιαφέρονται, ενημερώνοντας την εταιρεία ότι επιθυμούν να κάνουν αίτηση για το «Εξοικονομώ – Αυτονομώ». Μετά τη σύγκριση των προσφορών για τα υλικά και την εργασία, επιλέγουν την επιχείρηση με την οποία θέλουν να προχωρήσουν. Οι εταιρείες αυτές μπορούν να:

 

κάνουν ολοκληρωμένη μελέτη για το ακίνητο

αναλαμβάνουν τις γραφειοκρατικές διαδικασίες (υποβολή αίτησης κ.λπ)

παρακολουθούν τους όρους πληρωμής του «Εξοικονομώ - Αυτονομώ»

επιβλέπουν τις εργασίες

παραδίδουν το έργο με τα απαραίτητα πιστοποιητικά

Να σημειωθεί ότι το κόστος εργασίας που γίνεται στο πλαίσιο των επιλέξιμων παρεμβάσεων αποτελεί αναπόσπαστο μέρος αυτών. Δηλαδή, στο συνολικό κόστος συμπεριλαμβάνονται τυχόν απαιτούμενες ασφαλιστικές εισφορές ΙΚΑ για οικοδομικές εργασίες, οι οποίες βαρύνουν τον ωφελούμενο του «Εξοικονομώ - Αυτονομώ» ως «κύριο του έργου». Στα όρια δαπανών περιλαμβάνεται και ο ΦΠΑ.

 

Δείτε ολόκληρο τον οδηγό του ΥΠΕΝ για το «Εξοικονομώ - Αυτονομώ»

 

http://www.ypeka.gr/Portals/0/Arxiki/20201013-Exoikonomw-Aytonomw.pdf

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

 

Να σημειωθεί ότι στον κύκλο του «Εξοικονομώ – Αυτονομώ» θα αποκλειστούν όσοι είχαν μπει στο πρόγραμμα «Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον ΙΙ».

 

Πότε ηταν το «Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον ΙΙ» ;

Εχω μπει στο προγραμμα Εξοικονομώ το 2013. Επιδοτηθηκα, εγιναν οι εργασιες, ολοκληρωθηκε, εξοφληθηκε και το δανειο κανονικα.

Μπορω να μπω ξανα τωρα για αλλες εργασίες;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πότε ηταν το «Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον ΙΙ» ;

Εχω μπει στο προγραμμα Εξοικονομώ το 2013. Επιδοτηθηκα, εγιναν οι εργασιες, ολοκληρωθηκε, εξοφληθηκε και το δανειο κανονικα.

Μπορω να μπω ξανα τωρα για αλλες εργασίες;

 

Τέλος του '18 είχε ανακοινωθεί το ΙΙ

Από το 2007 μέχρι το 2013 ήταν το Ι

 

Το είδα κι εγώ για το τωρινό πριν μερικές μέρες που το ανακοίνωσαν.

Είμαι κατηγορία Ζ και από ότι βλέπω πρέπει να πάω τουλάχιστον Γ. Μακάρι να μπορούσα!

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Τέλος του '18 είχε ανακοινωθεί το ΙΙ

Από το 2007 μέχρι το 2013 ήταν το Ι

 

Το είδα κι εγώ για το τωρινό πριν μερικές μέρες που το ανακοίνωσαν.

Είμαι κατηγορία Ζ και από ότι βλέπω πρέπει να πάω τουλάχιστον Γ. Μακάρι να μπορούσα!

 

 

Το εξοικονομω ΙΙ είχε α&β κύκλο.Αν η κατοικία σου ειναι Ενεργειακα στην κατηγορία Γ Δ Ε Ζ Η + και δέν ειχες μπει στο εξ οικονομω ΙΙ μπορείς να κάνεις αίτηση υπαγωγής

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Ημουν κατηγορια Ζ

Εκανα αίτηση, μπηκα στο προγραμμα το 2013 και με τις παρεμβασεις ανεβηκα μια κατηγορια

Αρα συμπερενουμε οτι μπορω να κανω παλι αιτηση;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Το εξοικονομω ΙΙ είχε α&β κύκλο.Αν η κατοικία σου ειναι Ενεργειακα στην κατηγορία Γ Δ Ε Ζ Η + και δέν ειχες μπει στο εξ οικονομω ΙΙ μπορείς να κάνεις αίτηση υπαγωγής

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Είναι οικονομικό το ζήτημα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ημουν κατηγορια Ζ

Εκανα αίτηση, μπηκα στο προγραμμα το 2013 και με τις παρεμβασεις ανεβηκα μια κατηγορια

Αρα συμπερενουμε οτι μπορω να κανω παλι αιτηση;

 

Πρέπει να πας τουλάχιστον κατηγορία Β από ότι βλέπω

Link to comment
Share on other sites

Είναι οικονομικό το ζήτημα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Πρέπει να πας τουλάχιστον κατηγορία Β από ότι βλέπω

Απο Ε που (μαλλον) ειμαι, να παω Β πιστεύω οτι είναι πολυ δυσκολο. Θα χρειαζονται σημαντικες παρεμβασεις με μεγαλο κοστος

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Απο Ε που (μαλλον) ειμαι, να παω Β πιστεύω οτι είναι πολυ δυσκολο. Θα χρειαζονται σημαντικες παρεμβασεις με μεγαλο κοστος

 

Αυτό είναι και το δικό μου θέμα.

Σύμφωνα με μια μελέτη του '18, πήγαινα σε Δ (από Ζ) αν άλλαζα κουφώματα και μόνωση πυλωτής.

Πέρα από αυτά, αν κάνω και θερμοπρόσοψη (δυτικό και βόρειο τοίχο) και ηλιακό πέφτω στις 117,2 KWh/m^2, το οποίο όμως δε ξέρω σε τι κατηγορία με βάζει. Και πάλι όμως δε βγαίνει οικονομικά για υλοποίηση :(

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Πριν ανοίξω αυτό το θέμα έψαξα σε όλο το φόρουμ αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο, διαπίστωσα πως δεν υπάρχει, ζητώ συγνώμη αν κάνω λάθος και να διαγραφτεί πάραυτα.

Θα ήταν χαρά μου λοιπόν για όσους το γουστάρουν να μοιραστούν εμπειρίες και ιστορίες από χώρες που μπορεί να έζησαν κάποιο χρονικό διάστημα, αν υπάρχουν ενεργά μέλη του forum που ζουν σε κάποια ξένη χώρα, πως είναι η ζωή τους εκεί πέρα και οτιδήποτε θα θέλατε προσθέσετε , και φυσικά για όσους σκέφτονται να μεταναστεύσουν στο άμεσο μέλλον είτε για σπουδές είτε για μόνιμα.

Προσωπικά έφυγα από την Ελλάδα τον Ιούνιο του 2016 με προορισμό το Λονδίνο. Ζω και εργάζομαι εκεί λοιπόν τα τελευταία σχεδόν 4,5 χρόνια ήρθα τελείως μόνος και πλέον είμαι παντρεμένος με ένα 18μηνων αγοράκι. Δουλεύω ως μάνατζερ εστιατορίου στην πρώτη ζώνη που θεωρείται κέντρο. Αυτά τα ολίγα έτσι για μια σύντομη και μεστή παρουσίαση. Ονομάζομαι Αντώνης και θα ήταν χαρά μου να απαντήσω κάποια απορία, και να μοιραστούμε τυχόν προβληματισμούς και διαφορες σκέψεις και εμπειρίες.

ΥΓ. Όμορφοι είναι αυτοί που γελάνε Γ.Χ

Όμορφοι είναι εκείνοι που γελάνε Γ.Χ
Link to comment
Share on other sites

Έχω ζήσει σε 2 χώρες 3 βασικά αλλά οκ)

3 πράγματα είναι βασικά και σημαντικά

1. Να ξέρεις όσο καλύτερα την γλώσσα τους και να γίνεσαι καλύτερος σε αυτό

2. Να φέρετε σαν και αυτούς και να πας με τα νερά τους.

3. Μακριά από τους Έλληνες

 

That's it

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους..

Ενα συντομο βιντεο απο μια βολτα με το tenere xt660z

στο φαραγγι του Αγγιτη και μεσα στη σπηλια του Ορφεα που βρισκεται εκει.

Προς μεγαλη μου εκπληξη ειδα τις βραχογραφιες μεσα στη σπηλια

και κανοντας μια μικρη ερευνα στο σπιτι αργοτερα ειδα πως λεγεται ,πως

υπηρχαν ανθρωποι μεσα στη σπηλια πρωτου 9000 χρονια!

Λεπτομερειες για την ιστορικοτητα του σπηλαιου και του φαραγγιου

θα βρειτε στο link κατω στην περιγραφη του βιντεο.

εδω το βιντεο:

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι για αγορά από Amazon Ιταλίας. Βρίσκω τις καλύτερες τιμές σε κινητά.

Έχω κάνει αγορές από Amazon Γερμανίας και Αγγλίας στο παρελθόν. Και είμαι εγγεγραμενος στο Γερμανικό ως Ελ. Επαγγελματίας για απαλλαγή ΦΠΑ. Σκέφτομαι να εγγραφώ και στης Ιταλίας τώρα.

Ήθελα να ρωτήσω, αν έχει κάνει κάποιος αγορά από εκεί με ή χωρίς τιμολόγιο κι αν ναι ποια η εμπειρία του

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι για αγορά από Amazon Ιταλίας. Βρίσκω τις καλύτερες τιμές σε κινητά.

Έχω κάνει αγορές από Amazon Γερμανίας και Αγγλίας στο παρελθόν. Και είμαι εγγεγραμενος στο Γερμανικό ως Ελ. Επαγγελματίας για απαλλαγή ΦΠΑ. Σκέφτομαι να εγγραφώ και στης Ιταλίας τώρα.

Ήθελα να ρωτήσω, αν έχει κάνει κάποιος αγορά από εκεί με ή χωρίς τιμολόγιο κι αν ναι ποια η εμπειρία του

 

εχω αγορασει απο ιταλια. ολα ερχονται απο την κεντρικη αποθηκη . δεν ειχα κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία σκέφτομαι να κάνω αγορά Poco f2 pro με τιμολόγιο. Θα κάνω την εγγραφή πρώτα να δω αν μου ζητήσουν χαρτιά για να είμαι έτοιμος.
Link to comment
Share on other sites

Ζώντας στην Αγγλια έβγαλα το συμπέρασμα ότι μεγαλυτερο ποσοστο Σκωτσέζων και Ιρλανδών συμπαθουν τους Έλληνες. Ένα μεγάλο ποσοστο Άγγλων είναι υπεροπτες αλλά τους δικαιολογώ όταν η χώρα σου είχε κατακτήσει ένα μεγάλο μέρος της υφηλίου.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, έχω καταλήξει σε 2 φούρνους ακριβώς με τα ίδια χαρακτηριστικά απλώς ο ένας έχει σύστημα καθαρισμού με υδρολυση και ο άλλος με κατάλυση; ποιον να προτιμήσω και κάθε πότε αλλάζονται τα καταλυτικά πάνελ και τι κόστος έχουν; οποίος γνωρίζει θα είμαι ευγνώμων να μου απαντήσει, ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Τι στην ευχη ειναι η καταλυση και η υδρολυση?Εγω μονο για πυρολυση ηξερα.
Link to comment
Share on other sites

Τι στην ευχη ειναι η καταλυση και η υδρολυση?Εγω μονο για πυρολυση ηξερα.

 

Από ότι έχω καταλάβει:

με την κατάλυση ο καθαρισμός γίνεται κατά τη διάρκεια του μαγειρέματος

με την υδρόλυση ο καθαρισμός γίνεται μετά το μαγείρεμα, με προσθήκη νερού μέσα στο φούρνο

με την πυρόλυση ο καθαρισμός γίνεται μετά το μαγείρεμα χωρίς καμία προσθήκη (νερού ή οτιδήποτε άλλο) στο φούρνο

Link to comment
Share on other sites

Χάχαχα τα έμαθα και εγώ, επειδή ψάχνω φούρνο και τυχαία έπεσε το μάτι μου στα χαρακτηριστικά και έλεγε καθαρισμός με κατάλυση, τα οποία ειναι πλευρικά πάνελ και μετά από κάποιο καιρό αλλάζονται, η υδρολυση είναι ότι βάζεις νερό και ανοίγεις το φούρνο δημιουργούνται ατμοι και μαλακωνουν τα λίπη και καθαρίζονται ευκολότερα και η πυρολυση με την υψηλή θερμοκρασία τα καεί τα λίπη αλλά έχω διαβάσει ότι επηρεάζονται τα έπιπλα λόγω των υψηλών θερμοκρασιών
Link to comment
Share on other sites

Χάχαχα τα έμαθα και εγώ, επειδή ψάχνω φούρνο και τυχαία έπεσε το μάτι μου στα χαρακτηριστικά και έλεγε καθαρισμός με κατάλυση, τα οποία ειναι πλευρικά πάνελ και μετά από κάποιο καιρό αλλάζονται, η υδρολυση είναι ότι βάζεις νερό και ανοίγεις το φούρνο δημιουργούνται ατμοι και μαλακωνουν τα λίπη και καθαρίζονται ευκολότερα και η πυρολυση με την υψηλή θερμοκρασία τα καεί τα λίπη αλλά έχω διαβάσει ότι επηρεάζονται τα έπιπλα λόγω των υψηλών θερμοκρασιών

Εννοείς ότι επηρεάζονται σε περιπτώσεις που ο φούρνος είναι εντοιχισμένος;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...