Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://greece.flash.gr//soon/2007/1/29/31814id/

 

Οι συνταξιούχοι αυτοκινητιστές (ΤΣΑ) περίμεναν μεγαλύτερη σύνταξη, μετά την συνένωση του ταμείου τους με το ΤΕΒΕ κ.ά ταμεία, από την 1η Ιανουαρίου 2007, πλην όμως με τη συσταλτική ερμηνεία του νόμου του 1999, την αύξηση δικαιούνται ΜΟΝΟ όσοι υποβάλλουν τα δικαιολογητικά τους για σύνταξη από 1ης Ιανουαρίου 2007.

 

Oι 90.000 συνταξιούχοι αυτοκινητιστές που είχαν συνταξιοδοτηθεί έως τις 31 Δεκεμβρίου 2006, θα εξακολουθήσουν να λαμβάνουν την σύνταξη των 386 ευρώ μηνιαίως , όπως αποκαλύπτει ο Flash 96.

 

Η εξέλιξη αυτή αναμένεται να οδηγήσει χιλιάδες συνταξιούχους σε προσφυγές στα δικαστήρια , καθώς άνθρωποι που έχουν εργαστεί το ίδιο διάστημα και ο ένας κατέθεσε γρηγορότερα τα δικαιολογητικά του και έλαβε την σύνταξη π.χ 20 Δεκεμβρίου 2006 θα λαμβάνει 386 ευρώ και ο άλλος που καθυστέρησε για ελάχιστες ημέρες και θα λάβει τη σύνταξη με το νέο έτος θα λαμβάνει περίπου διπλάσιο ποσό.

 

-------------

 

Ελλάς το μεγαλείο σου. :blink:

 

30 χρόνια ασφαλισμένος ο πατέρας μου και ένας που θα καταθέσει τα χαρτιά τώρα θα πέρνει τα διπλάσια. Βλάκες εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

μόνο στην Ελλάδα θα μπορούσε να συμβεί αυτό. Μόνο.
Link to comment
Share on other sites

Το είχαμε συζητήσει λίγο το θέμα στις Ειδήσεις αλλά μιας που μπήκες στον κόπο και άνοιξες thread θα παρακαλούσα να γράψεις κάτι σχετικό περιληπτικά για αυτή την ασθένεια για να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε και επίσης να βρεις ένα τίτλο να βάλουμε στα Ελληνικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα για το πώς λέγεται η ασθένεια στα ελληνικά.Αφορά άτομα που 'ονειρεύονται' να ακρωτηριάσουν τα άκρα τους (χέρια,πόδια) αφού μόνο τότε θα νιώσουν πλήρεις.Τα αίτια είναι ψυχολογικά και οι περισσότεροι προκαλούν στον εαυτό τους δήθεν ατυχήματα για να τους ακρωτηριάσουν χέρια ή πόδια στο νοσοκομείο...
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα,τι αλλο θα διαβασουμε πια.τραγικα πραγματα αυτα ρε παιδια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τα αίτια είναι ψυχολογικά και οι περισσότεροι προκαλούν στον εαυτό τους δήθεν ατυχήματα για να τους ακρωτηριάσουν χέρια ή πόδια στο νοσοκομείο...
Ναι και εκεινης της γυναικας που ειχα βαλει το αρθρο στις "Ειδησεις" που της εκαναν εγχειρηση-κι εγω δεν ξερω ποσες ωρες- για να της το σωσουν.Λες και οι γιατροι δεν εχουν να ασχοληθουν με ανθρωπους που πραγματικα τους χρειαζονται...:mad: Αν ειναι ψυχολογικη ασθενεια, να το αντιμετωπισουν ψυχολογικα...

 

Παντως οταν το διαβασα επαθα ενα κατι...Πολυ παραξενη ασθενεια...:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η ελευθερη αγορά ενδιαφέρεται για το καθαρο ποσό των γνώσεων -και δεν την ενδιαφέρει πως ή πού αποκτήθηκαν αυτές-.

Πάνε πολλά χρόνια από τότε που κάποιος προσλήφθηκε επειδή είχε ένα χαρτί που έγραφε ΠΤΥΧΙΟ

Η αναγνώριση είναι μόνο για το δημόσιο

Link to comment
Share on other sites

η ελευθερη αγορά ενδιαφέρεται για το καθαρο ποσό των γνώσεων -και δεν την ενδιαφέρει πως ή πού αποκτήθηκαν αυτές-.

Πάνε πολλά χρόνια από τότε που κάποιος προσλήφθηκε επειδή είχε ένα χαρτί που έγραφε ΠΤΥΧΙΟ

Η αναγνώριση είναι μόνο για το δημόσιο

 

Αυτη ειναι η μιση αληθεια... Η γνωση ερχεται κατα 99% με την εμπειρια. Οταν λοιπον ζητανε δουλεια δυο ατομα χωρις προυπηρεσια, το πτυχιο σιγουρα θα παιξει καποιο ρολο. Ισως και αρνητικο, αφου καποιος μπορει να θεωρηθει overqualified.

Τελος, σε πολλες μεγαλες εταιρειες, πολλες φορες το "καλο" πτυχιο θεωρειται εκ των ουκ ανευ, ακομα και για θεσεις που ζητανε συγκεκριμενες γνωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ψάχνω τη Δωδέκατη Νύχτα του Σαίξπηρ μεταφρασμένη στα ελληνικά... Όποιος γνωρίζει κάτι αε απαντήσει....

Ευχαριστώ :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Κι εγω θελω να το διαβασω. Δε ξερω συγκεκριμενα αλλα εχω την εβτυπωση οτι σε μεγαλα βιβλιοπωλεια σιγουρα θα το βρεις. Νομιζω οτι το ειχα δει εγω σε ενα αθηνα. Που μενεις;

H μουσική μιμείται τον αόρατο χαρακτήρα της ψυχής...

Σωκράτης-απομνημονεύματα του Ξενοφώντος.

Link to comment
Share on other sites

Δες στις παρακάτω ιστοσελίδες

http://www.books.gr/SearchShop2.aspx

http://www.papasotiriou.gr/results.asp?cat=0&mode=0&ty=1&av=%C4%F9%E4%DD%EA%E1%F4%E7+%ED%FD%F7%F4%E1&Go.x=8&Go.y=10

 

Υ.Γ. Έχω τα άπαντα του Σέξπιρ στα αγγλικά, καθώς πιστεύω ότι καλύτερα είναι να διαβάζεις τα έργα στην πρωτότυπη γλώσσα τους - όταν αυτό δύναται βέβαια.

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!:D

Βασικά το ψάχνω στο ίντερνετ γιατί θέλω ένα απόσπασμα μεταφρασμένο... Αλλά μιας και σε βιβλιοπωλείο θα το βρω ευκολότερα, μάλλον αυτό θα κάνω. Όσο για το ότι είναι καλύτερα να το διαβάσω στα αγγλικά...δεν το θέλω για προσωπική χρήση, απλώς υποτιτλίζω μια αγγλική ταινία που έχει ένα απόσπασμά του μέσα και θέλω να το μεταφράσω σωστά, μη γράψω καμιά μπούρδα...

ΥΓ.: Μένω Μαρούσι :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!:D

Βασικά το ψάχνω στο ίντερνετ γιατί θέλω ένα απόσπασμα μεταφρασμένο... Αλλά μιας και σε βιβλιοπωλείο θα το βρω ευκολότερα, μάλλον αυτό θα κάνω. Όσο για το ότι είναι καλύτερα να το διαβάσω στα αγγλικά...δεν το θέλω για προσωπική χρήση, απλώς υποτιτλίζω μια αγγλική ταινία που έχει ένα απόσπασμά του μέσα και θέλω να το μεταφράσω σωστά, μη γράψω καμιά μπούρδα...

ΥΓ.: Μένω Μαρούσι :)

 

Ενδιαφέρον. Δύσκολο να βρεις την ελληνική μετάφραση online. Αν σε βοηθάει καθόλου αυτό, θα μπορούσα να σου δώσω τη γνώμη μου για τη μετάφρασή σου. Διδάσκω Αγγλικά part-time. Επιπλέον, ο καλός μου είναι Άγγλος κι έχει μελετήσει Shakespeare ως μέρος των σπουδών του. ;)

 

Υ.Γ. Είναι καινούρια ταινία?

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

Evanthe σε ευχαριστω, ναι θα ηθελα τη γνωμη του καλου σου περισσοτερο λογω περιεργειας (ειμαι τρελαμενη με τα αγγλικα)... Η ταινια δεν ειναι πολυ καινουργια, απλως δεν εχει κυκλοφορησει στην Ελλαδα μαλλον λογω περιεχομενου (ερωτας αναμεσα σε 2 γυναικες-καταλαβαινεις...). Λεγεται Lost and Delirious, παιζουν Piper Perabo (Coyote Ugly, Imagine me and you, Prestige), Jessica Pare και Mischa Barton (γνωστη απο την τηλεοπτικη σειρα "The O.C."). Φοβερη ταινια κατα τη γνωμη μου και πολυ συγκινητικη!:O
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παραλειψη του προηγουμενου μηνυματος μου: Evanthe οταν λεω τη γνωμη του καλου σου εννοω και των 2 σας, εκεινος να βαλει τις γνωσεις του πανω στον Σεξπηρ και εσυ τα αγγλικα σου. Ευχαριστω και παλι :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:lol:

 

Μην ανησυχείς - ούτως ή άλλως κάπως έτσι θα γίνει, αφού ο καλός μου δεν ξέρει Ελληνικά :rolleyes:

 

Όταν είσαι έτοιμη, στείλε μου τα κείμενα (αν είναι εύκολο και το πρωτότυπο) μέσω PM ή e-mail στο eua_gr@hotmail.com

 

ΥΓ. Ενδιαφέρουσα ταινία. Η αλήθεια είναι πως δεν την έχω δει, αλλά μου κέντρισε το ενδιαφέρον.

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...