Jump to content

Motorola ZN5


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αφού τελικά κατάφερα να το περάσω έχω το εξής πρόβλημα δεν μου διαβάζει κάρτες σιμ wind δοκίμασα 2 και το κινητό κολλάει με βοντα και κοσμοτε παιζει κανονικα τι μπορει να φταιει?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 511
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχω δοκιμάσει το Symbiosis, δουλεύω το ΖΝ5 μου με stock f/w (αλλά όχι το ελληνικό). Μέχρι στιγμής δεν είχα κανένα πρόβλημα με SIM κάρτες οποιασδήποτε εταιρίας. Να φανταστείς ότι η κάρτα που έχει τώρα μέσα καθημερινά είναι μία Telestet (7-8 ετών ίσως) και λειτουργεί μια χαρά!

 

Δοκίμασε μια επίσκεψη σε ένα κατάστημα Wind να δοκιμάσουν εκεί κάποια άλλη κάρτα, ίσως αυτές που έχεις να είναι από καμμιά περίεργη παρτίδα.

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα δημιουργηθηκε μετα την εγκατασταση του symbiosis πριν δουλέυε κανονικα.το δοκιμασα με ενος φιλου καρτα wind ιδια με τη δικη μου και δεν παιζει ειναι 64κ δεν ξερω αν εχει σημασια θα ψαξω να βρω αυριο αλλη καρτα για δοκιμη.περιεργο ομως.....
Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα με αλλες καρτες sim wind και παιζει με ολες συνδεση και καρτκινητη κανονικα οπως και με voda cosmo δεν παιζει μονο με wind 64κ τη δικη μου δηλαδη αλλα και αλλων που δοκιμασα.εβαλα παλι το δικο του firmware αλλα τιποτα.καποια ιδεα κανεις?να φταιει που flashara τον bootloader σε no rsa?υπάρχει τρόπος να τον επαναφέρω για δοκιμή?ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Εγκαθιστατε το Motorola Tools και συνδεετε μια φορα το τηλεφωνο για να εγκαταστησει drivers. Κατεβαζετε αυτα:

 

http://www.motorolafans.com/forums/attachments/a1200-applications/18119d1240075850-rsdlite-download-here-rsdlite_4.5.3.zip

http://rapidshare.com/files/173873804/R6637_G_81.03.05R_LP0031_GSJXPIXLRTGR.rar

 

Σβηνετε το τηλ. Κρατωντας πατημενα (ενω ειναι σβηστο) το * και τη #, πατατε για μισο δευτ. το κοκκινο κουμπι και θα σας βαλει σε Upload Mode (κατι σαν DOS). Ανοιγετε το εγκατεστημενο RSDLite, συνδεετε το τηλ με το καλωδιο και σε λιγο θα γραψει connected. Βρισκετε στην επανω σειρα που λεει Filename το αρχειο sbf που ειναι το λογισμικο και πατατε Start. Σε 5 λεπτα θα εχετε τελειωσει αλλα περιμενετε μεχρι στο Progress να φτασει στο 100% και να γραψει Pass.

 

 

Φιλε να εισαι καλα με τις οδηγιες σου, τα καταφερα :) αν και αρχικα στα wind.7 64bit δεν ειχα driver για καλωδιο, και επισης την πρωτη φορα που πατησα update εκανε fail μετα από λιγο !! τα χρειαστηκα πραγματικα !!

 

το ξαναδοκιμασα δευτερη φορα και ευτυχως λειτουργησε, εφτασε μεχρι το finished για να το αποσυνδεσω :) επιτελους τωρα εχω ενα καθαρο ΖΝ5, μετα από κανα χρονο που το ειχα στο κουτι του ..ελπιζω να ειναι λιγο πιο γρηγορο το μενου του τωρα..

 

αν υπηρχε και σιγουρος/ασφαλης τροπος για να εχω no sound στην καμερα του με ΕΛληνικα, θα ηταν το τελειο :)

 

ωραιο τηλεφωνακι παντως, αν και το πληκτρολογιο του για μηνυματα θελει εξοικειωση

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
παιδια αγορασα και εγω το κινητο με 85 ευρω καινουργιο!νομιζω σε τετοια τιμη ειναι απιστευτο!απλα το περιμενω να δω απο εμφανιση και εφαρμογες!για 85 ευρω ομως δεν εκανα λαθος πιστευω!
Link to comment
Share on other sites

παιδια αγορασα και εγω το κινητο με 85 ευρω καινουργιο!νομιζω σε τετοια τιμη ειναι απιστευτο!απλα το περιμενω να δω απο εμφανιση και εφαρμογες!για 85 ευρω ομως δεν εκανα λαθος πιστευω!

 

απο που φιλε?πολυ καλη τιμη

Link to comment
Share on other sites

απο δημοπρασια σε site!στρο κουτι του σφραγισμενο!80 ευρω!

 

το περιμενω σημερα!αν δεν μου αρεσει επειδη παντα μου αρεσαν τα ωραια κινητα θα το δωσω αμεσως!

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να προσθέσεις ή να διορθώσεις κάτι.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ξεθαβω το θεμα, για να ρωτησω τι μπορει να φταιει και δεν εγκαθισταντει με τπτ εφαρμογες java ? στις ρυθμισεις τηλεφωνου εχω Συστημα java: εκδοση midp:2.0

 

δοκιμασα, αλλα καμια δεν εγκαθισταται. μου λεει οτι λειπει καποιο απαραιτητο αρχειο εγκαταστασης.

 

 

edit:

μεσω wap εγκατεστησα αρκετες οποτε τελος καλο ολα καλα.

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

γεια σε ολουσ σας.....μετα απο καιρο κατελιξε στα χερια μου το motorola zn5 μια χαρα κινητο νε τα οολα τ.....το μονο κακο π ειχει και μ εχει σπασει τα νευρα ειναι οτι δν μπορω να εκαταστισο τπτ ξαωα ουτε παιχνιδια ουτε εφαρμογεσ ουτε τπτ.....στην αρχη ξεξιναιε και μετα που παταω εγκατασταση μ λει οτι αδυνατη η εγκατασταση τησ εφαρμοσγησ γτ καπια στοιχεια δν υπαρχουν.......

 

πωσ μπορω να εγκαταστισω εφαγμογεσ?????

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms (τπτ, κ, γτ, κλπ)

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Τι να πω;

Συνεχίζω ένα θέμα μετά από χρόνια!

 

Δεν μπορώ να μπω στο WiFi καμμιά ιδέα;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Respect και μόνο που χρησιμοποιείς ακόμα αυτό το κινητό! Εγώ το έχω στο συρτάρι αλλά ανοιχτό για να διατηρείται η μπαταρία. Για δοκίμασε μέσα από τις ρυθμίσεις WiFi να βάλεις στην χώρα/περιοχή Europe (αν δεν το έχεις ήδη έτσι)
Link to comment
Share on other sites

Support-άρω κι εγώ. Ομηρικές εποχές αν και η Motorola έπαιρνε την κάτω βόλτα. Παρ' όλα αυτά το zn5 χωρίς καθόλου καλή φήμη - λόγω Motorola, εποχές επί p2k- είχε τρομερή κάμερα που κοντράριζε άνετα το n82 (αν θυμάμαι καλά). Νομίζω οφειλόταν στη συνεργασία της Motorola-Kodak αναφορικά στο φακό. Τρομερό plus ήταν η αναγέννηση του linux και η μανία του να τα αλλάξεις όλα αισθανόσουν τουλάχιστον χάκερ, χωρίς όμως το τρελό developing τύπου A1200.

Μου άρεσε που έκανα μια εισαγωγή-αναπώληση. :happy:

Στα δικά σου φίλε μου, πιστεύω ότι αν έχεις καιρό να το επαναφέρεις στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις, είναι καιρός. Factory reset θα σου πρότεινα να το κάνεις από το boot του. Αν δε θες να φτάσεις σε αυτό το σημείο, τσέκαρε .apk εφαρμογές που κάνανε clean στο caches data, settings, ιστορικό κλπ. (Θυμάμαι επί A1200 υπήρχαν αρκετές γι αυτή τη δουλειά και συνοδευόταν απο boost mode της συσκευής)

 

Να το χαίρεσαι. :D

Κι αν βρεις χρόνο στείλε μας καμιά εμπειρία σου.:)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Είχα και το N82 για λίγο καιρό...όντως το κόντραρε στα ίσα! Δυστυχώς όμως έχανε στο βίντεο. Εξαιρετική συσκευή όπως και να΄χει. Το κρατάω για 2ο και έχει τύχει να το χρειαστώ κάποιες φορές ακόμα και για φωτογραφίες. Πολύ χρήσιμο το xenon!!!
Link to comment
Share on other sites

Ήταν ενός φίλου η συσκευή. ΟΚ το WiFi.

 

Τώρα μπήκα κι εγώ στην μπρίζα να βρω κανένα.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Είναι το μοναδικό κινητό που είχα δώσει και το αγόρασα ξανά... κόλλημα μιλάμε!! Στο πρώτο είχα κάνει κι εγώ customιές αλλά πλέον δεν έχω την όρεξη να ασχοληθώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Το αυτό λέω να κάνω.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα ξεκινάει μια προσπάθεια με το ΖΝ5, να δούμε πως θα είναι η συμβίωση.

 

Ανοίγοντας το κουτί υπέρπληρες. ...

 

Η ποιότητα απίστευτη με το που πιάνεις την συσκευή.

 

Η μπαταρία φόρτισε σε δυο ώρες. Το ταξίδι ξεκινάει...

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Τι να πω; Αποτοξίνωση;

 

Μια προσπάθεια να δούμε τι χρειαζόμαστε; τι λείπει στα νέα; τι στα παλιά;

 

Ένα γύρισμα στα βασικά ίσως.

 

 

 

Θα γράψω πόσα μου λείπουν στα νέα κινητά.

 

1.Battery indicator υπήρχε αρχικά και στα αφής. Αλλά τείνει να εξαλείψει.

2.Απτή ποιότητα κατασκευής. Σίγουρα υπάρχει και σε κάποια σημερινά. Βέβαια τότε το ΖΝ5 ήταν ναυαρχίδα.

3.ΠΛΗΡΗΣ συσκευασία, αφήνω να δείτε μόνοι σας στο νετ τι είχε...

4.ΠΛΗΡΗ εγχειρίδια χρήσης, όχι κάτι σαν σύντομες οδηγίες.

 

 

Η αυτόματη ενημέρωση ώρας δούλεψε.

 

(Φυσικά θα γράψω και τι μου λείπει σε αυτό.)

To be continued..

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

οσο και να θελω να γυρισω σε dumb (Πλεον) phone ΔΕ μπορω.

ουτε μερα δε θα αντεξω! πλεον το νετ και τα apps ειναι η καθημερηνοτητα μου!

 

το μοτο βγαζει πολυ καλες φωτο απ οσο θυμαμαι! αντιστοιχες το ν82, ισως και καλυτερες!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα βγάλει αρκετές φωτο και με το N82, πιστεύω ότι οι βραδυνές με το xenon του ZN5 είναι καλύτερες.

Καλορίζικο το κινητάκι! Καλή και η αποτοξίνωση που και που...

 

Sent from LG ZERO with Tapatalk

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Ένα θετικό ότι ξαναείδα την συλλογή αρχείων που έχω για να κάνω ένα καθαρισματακι, ώστε να χωρέσουν στην κάρτα μνήμης που συνοδεύει το κινητό. Βέβαια 1 GB αλλά υπήρχε. Μπήκαν όλα πλην doc, xls, pdf που δεν τα βλέπει άλλωστε.

Τα σημερινά μέσα αποθήκευσης επιτρέπουν το δεν πετάω τίποτα. Αλλά και δεν τα βλέπω διότι υπάρχουν διαθέσιμα. Η μεγάλη ποσότητα κατόπιν ξεφεύγει και δεν έχουμε μια συλλογή που χαιρόμαστε.

 

5. Κάρτα μνήμης στην συσκευασία έστω υποτυπώδης, με τα σημερινά δεδομένα 4GB είναι ΟΚ νομίζω.

 

Και αρνητικά:

-1: Δεν ανοίγει αρχεία office και PDF. (Νομίζω υπάρχει κάτι για pdf, θα το ψάξω, αλλά οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη)

Πάντως δεν ξέρω τι να πω χαίρεσαι να το δουλεύεις! :)

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola ZN5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...