Jump to content

Καρτοκινητή Vodafone International


Vangelakis4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχω δοκιμάσει .

Θα χάσεις οποιοδήποτε Bonus έχεις από την μετατροπή , αλλά μπορείς να κάνεις κανονικά την μεταφορά , δεν χρειάζεται πλέον να βάλεις πρώτα μια κάρτα, παλαιώτερα ίσχυε . Τώρα δεν χρειάζεται .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Θα δοκιμάσω να το κάνω στις αρχές Φεβρουαρίου.

Έχει η αδερφή μου Vodafone International και το χρησιμοποιεί όταν είναι στην Ελλάδα (ζει στο εξωτερικό αρκετούς μήνες το χρόνο). Της έχω επιλέξει εγώ το συγκεκριμένο πακέτο ως το πιο συμφέρον για να μιλάει με ΗΠΑ που θέλει και να στέλνει φτηνά SMS που της αρέσει και το προτιμάει από την ομιλία. Αλλά μετά την τελευταία αλλαγή της χρέωσης στις κλήσεις η ομιλία δεν συμφέρει καθόλου και αν χρειαστεί να μιλήσει με κάποιον 5-10' της τρώει, φυσικά, όλη την κάρτα...

Έχετε καμιά άλλη πρόταση, άλλο πακέτο που να της δίνει φτηνή κλήση προς ΗΠΑ, φτηνό SMS προς ΗΠΑ ή δυνατότητα για πακέτο SMS και φτηνή κλήση προς Ελλάδα; Ή κάποια άλλη πρόταση γενικώς αφού έχει πλέον Android κινητό και μπορεί να βάλει πακέτο data και εφαρμογές (πχ να βολέψει τα SMS με κάποια εφαρμογή τύπου dosms); Με τις κλήσεις προς Ελλάδα και ΗΠΑ τι κάνουμε; Δεν έχουμε δοκιμάσει (ούτε εγώ, εννοώ) Voip από το κινητό και φοβάμαι ότι χωρίς 3G (που δεν το βρίσκεις παντού) δεν θα μπορεί να μιλήσει άνετα και θα πρέπει να ψάχνει το σήμα.

Καμιά ιδέα; (για να μην βγούμε εκτός θέματος παραπέμψτε με σε άλλο νήμα ή στείλτε πμ, αν θέλετε. Ευχαριστώ!)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Θα δοκιμάσω να το κάνω στις αρχές Φεβρουαρίου.

Έχει η αδερφή μου Vodafone International και το χρησιμοποιεί όταν είναι στην Ελλάδα (ζει στο εξωτερικό αρκετούς μήνες το χρόνο). Της έχω επιλέξει εγώ το συγκεκριμένο πακέτο ως το πιο συμφέρον για να μιλάει με ΗΠΑ που θέλει και να στέλνει φτηνά SMS που της αρέσει και το προτιμάει από την ομιλία. Αλλά μετά την τελευταία αλλαγή της χρέωσης στις κλήσεις η ομιλία δεν συμφέρει καθόλου και αν χρειαστεί να μιλήσει με κάποιον 5-10' της τρώει, φυσικά, όλη την κάρτα...

Έχετε καμιά άλλη πρόταση, άλλο πακέτο που να της δίνει φτηνή κλήση προς ΗΠΑ, φτηνό SMS προς ΗΠΑ ή δυνατότητα για πακέτο SMS και φτηνή κλήση προς Ελλάδα; Ή κάποια άλλη πρόταση γενικώς αφού έχει πλέον Android κινητό και μπορεί να βάλει πακέτο data και εφαρμογές (πχ να βολέψει τα SMS με κάποια εφαρμογή τύπου dosms); Με τις κλήσεις προς Ελλάδα και ΗΠΑ τι κάνουμε; Δεν έχουμε δοκιμάσει (ούτε εγώ, εννοώ) Voip από το κινητό και φοβάμαι ότι χωρίς 3G (που δεν το βρίσκεις παντού) δεν θα μπορεί να μιλήσει άνετα και θα πρέπει να ψάχνει το σήμα.

Καμιά ιδέα; (για να μην βγούμε εκτός θέματος παραπέμψτε με σε άλλο νήμα ή στείλτε πμ, αν θέλετε. Ευχαριστώ!)

Τώρα με την αλλαγή της χρέωσης , ίσως θα πρέπει να σκεφτείς το WIND Φ2G που έχει πακέτο προς Η.Π.Α. και δωρεάν προς όλους με την ανανέωση

Τα υπόλοιπα πακέτα της Vodafone δεν έχουν πακέτο ομιλίας προς ΗΠΑ.....

Link to comment
Share on other sites

@tseapis

 

Αν πχ. έχει ΟΤΕ(ή όποιον άλλο πάροχο, μπορεί να τσεκάρει αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο) γιατί δεν βάζει ένα πακετάκι με 6.20(τόσο κάνει στον ΟΤΕ) ώστε να έχει απεριόριστες διεθνείς κλήσεις σε πολλές χώρες(φυσικά των ΗΠΑ συμπεριλαμβανομένων) σε όλα τα σταθερά στις ΗΠΑ; Ας το ενεργοποιεί μόνο όταν έρχεται και ας το απενεργοποιεί όταν φεύγει.

Αλήθεια, εσείς πώς της μιλάτε οικονομικά όταν αυτή είναι ΗΠΑ;

Εκτός βέβαια, αν θέλει να μιλάει και πολύ σε κινητά προς ΗΠΑ, οπότε τότε καλύτερα να κοιτάξεις ή πακετάκια κινητής τηλεφωνίας ή κάποια λύση με voip!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με την αλλαγή της χρέωσης , ίσως θα πρέπει να σκεφτείς το WIND Φ2G που έχει πακέτο προς Η.Π.Α. και δωρεάν προς όλους με την ανανέωση

Τα υπόλοιπα πακέτα της Vodafone δεν έχουν πακέτο ομιλίας προς ΗΠΑ.....

 

με 7 ευρω 300 λεπτα προς USA http://www.wind.com.gr/gr/q/paketa-q/international/talk-to-usa-canada/

Επισης, δε χρειαζεται να ανανεωνεις καθε 6 μηνες (vodafone), αλλά καθε 12 μηνες ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :)

[οφ-τόπικ απάντηση: με ΗΠΑ μιλάμε κι εμείς και η αδερφή μου μόνο προς κινητά ΗΠΑ. Χρησιμοποιούμε ΟΤΕ με χρήση χρονοκάρτας κόστους 25€ -που δίνει χρόνο ομιλίας 30,5€- γιατί τις κάνω συλλογή εγώ και τις αγοράζω έτσι κι αλλιώς και θέλω κάπου να τις ξοδέψω. Νομίζω δίνουν καμιά 25αριά ώρες ομιλίας η κάθε μία και μας κρατάει περίπου 2 μήνες η κάθε κάρτα, δηλαδή 12,5€ το μήνα, ας πούμε, με καλή ποιότητα ομιλίας -εκτός από κάποια διαστήματα πέρυσι που είχε πρόβλημα και καλούσα κάθε μέρα επί 2-3 βδομάδες τις βλάβες χρονοκάρτας μέχρι να το φτιάξουν.]

 

To Vodafone International το έχει η αδερφή μου για να μιλάει με τον σύζυγο της (που ζει μόνιμα εκεί) με σύντομες κλήσεις για επείγοντα θέματα όταν δεν βρίσκεται στο σπίτι ώστε να μπορέσει να καλέσει από τη χρονοκάρτα. Είναι, υπολογίζω, 30' το μήνα υπό νορμάλ συνθήκες, οπότε το πακέτο δεν συμφέρει απόλυτα (καλά, 2 ευρώ διαφορά είναι..), συν ότι το πακέτο λέει ότι την αγχώνει ότι πρέπει να το ξοδέψει οπωσδήποτε για να μην πάει χαμένο. Αλλά το κόστος ακόμα και μιας σύντομης κλήσης από πχ Καρτοκινητό Βονταφον είναι υπερβολικό οπότε μόνο το Vodafone International την εξυπηρετεί. Πακέτο προς ΗΠΑ αγοράζει μόνο όταν είναι διακοπές και δεν έχει εκεί εύκαιρο σταθερό τηλέφωνο. Οπότε το πακέτο 5 ή 7 ευρώ, όταν η κλήση χωρίς πακέτο είναι περίπου 0,10€ το λεπτό, δεν είναι η επιλογή της κάθε μήνα, προτιμάει να πληρώνει ό,τι μιλάει και όχι να προπληρώνει πακέτο που πιθανόν να μην εξαντλήσει.

Επίσης, μου έχει πει και κάτι άλλο, που δεν ξέρω αν έχει κάποια λογική και αν γίνεται να ισχύει: λέει πως όταν κάνει κλήση χωρίς πακέτο η ποιότητα της σύνδεσης είναι πάντα πολύ καλή (πράγματι αυτό το έχω δοκιμάσει κι εγώ από δικό μου international προς ΗΠΑ και προς Ρωσία, η ποιότητα της κλήσης είναι άψογη όλες τις φορές 100% αν έχουμε καλό σήμα και οι δύο συνομιλήτες) ενώ όταν κάνει, λέει, κλήσεις από το ενεργοποιημένο πακέτο τυχαίνει μερικές φορές ( μία ή δύο στις δέκα, περίπου) η σύνδεση να μην είναι καλή και δεν να μην ακούει καλά -κυρίως ο άλλος στις ΗΠΑ (αν θυμάμαι καλά, εγώ δεν το έχω δοκιμάσει). Οπότε, δεν το θέλει το προπληρωμένο πακέτο και γι΄αυτόν τον λόγο. Μπορεί να έχει βάση αυτό; Θα συμβαίνει το ίδιο και στης WIND το πακέτο, άραγε;

Το F2G το έχω σκεφτεί κι εγώ, μάλιστα έχω και f2g2 να της δώσω αλλά μετά δεν έχει φτηνό sms και θα θέλει dosms σίγουρα (ειδικά για τα SMS προς ΗΠΑ), και θα θέλει και πακέτο το ομιλίας προς ΗΠΑ στάνταρ. Ίσως να είναι η καλύτερη λύση, τελικά. Θα θέλει ανανέωση 10€ για χρόνο προς όλους, 7€ για το πακέτο ΗΠΑ, 3€ για το μικρό πακέτο data συν ό,τι ξοδέψει από το dosms για μηνύματα. Οπότε με 12€ ανανέωση + το dosms θα βγάζει το μήνα. Νομίζω ότι τώρα θέλει 15-20 ευρώ το μήνα στο International, με πολλή τσιγκουνιά στη χρήση ομιλίας, πχ στέλνει sms ότι θα καλέσει αργότερα και μόλις πάει σπίτι καλεί από τον ΟΤΕ που είναι φτηνός.

Η 6μηνη ανανέωση δεν με πειράζει για το συγκεκριμένο αριθμό, έτσι κι αλλιώς η αδερφή μου καταναλώνει αρκετά ευρώ και πρέπει να ανανεώνει κατά καιρούς.

Είμαι σε διερεύνηση, αλλά δεν βιάζομαι, έχω 2-3 μήνες και θα το σκεφτώ καλά!

Link to comment
Share on other sites

την Q γιατί δεν την προτιμά? sms με 0,06 ΜΟΝΟ ΚΑΙ στο εξωτερικό! Και 300 λεπτά προς ΗΠΑ με 7 ευρώ(Αναλογία χρέωσης 0,0233/λεπτό σαν να παίρνει σταθερό Ελλάδας)! ! Δεν θα χρειαστεί τίποτα άλλο! Με 10 ευρώ ΚΑΘΑΡΑ ή 11,2 ευρώ θα έχει και 3 ευρώ για ένα πακέτο με 60 λεπτά προς όλους με χρέωση ανα λεπτό ομιλίας! Πλέον για κάποιον τουρίστα είναι Η ΜΟΝΗ ΕΠΙΛΟΓΗ! Πού αλλού με 10 ευρώ θα είχε τόσα πολλά??
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πλέον για κάποιον τουρίστα είναι Η ΜΟΝΗ ΕΠΙΛΟΓΗ!

Κι όχι μόνο για τουριστές! Δυστυχώς μετά την αλλαγή σε κάποια από τις χρεώσεις διεθνούς προορισμού (για την οποία και φυσικά ΔΕΝ ειδοποιήθηκα) θα αποχαιρετήσω το VF International.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει εταιρεια που να προειδοποιει για αυξηαεις; Αυτα ειναι για τους ψαγμενους στις ιστοσελιδες της καθε εταιρειας!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το πακετάκι Vodafone International είναι δωρεάν ή κοστίζει?

 

μπορείς να το πάρεισ δωρεαν απο το site τησ vodafone !!!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Το πακετάκι Vodafone International είναι δωρεάν ή κοστίζει?

 

Μπορείς να το παραγγείλεις δωρεάν από την σελίδα της vodafone ή σε κάποιο κατάστημα. Αν δεν βρείς πάρε οποιοδήποτε πακέτο και με μια κλήση στο 1266 το αλλάζεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μου ήρθε μήνυμα πως αν δεν ανανεώσω μέχρι τέλος Μαρτίου θα μηδενιστεί το υπόλοιπο που έχω. Όμως εγώ ανανέωσα 27 Αυγούστου δεν έχει περάσει χρόνος! Έχει αλλάξει κάτι και δεν το ξέρω;
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε μήνυμα πως αν δεν ανανεώσω μέχρι τέλος Μαρτίου θα μηδενιστεί το υπόλοιπο που έχω. Όμως εγώ ανανέωσα 27 Αυγούστου δεν έχει περάσει χρόνος! Έχει αλλάξει κάτι και δεν το ξέρω;

 

εχει ανακοινωσει η vodafone, εδω και λιγο καιρο, πως ο χρονος ομιλιας εχει ισχυ 6 μηνες. Εαν περασουν οι 6 μηνες, χανεις το υπολοιπο σου. Με άλλα λογια, πρεπει να ανανεωνεις καθε 6 μηνες τουλαχιστον. Cosmote+wind δινουν διαρκεια 12 μηνες :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Για ποιες χωρες τις Ευρωπης ισχυει αυτο το πακετο?

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=7241

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας!

Ήθελα να ρωτήσω το εξής...αυτή τη στιγμή έχω καρτοκινητό frog για να στέλνω φθηνά μηνυματα στο εξωτερικό, ειδικά με το διπλασιασμό της κάρτας συμφέρει πολύ. Επειδή όμως πέραν των φθηνών μηνυμάτων σε εξωτερικό η frog δε με συμφέρει για τις εθνικές κλήσεις, ιδίως γιατί μιλώ αρκετά με άτομα που έχουν vodafone, γι αυτό σκέφτομαι να το γυρίσω σε vodafone international. Γνωρίζετε τι διαφορά κόστους ανα μήνυμα για εξωτερικό υπάρχει ανάμεσα στις δύο αυτές εταιρείες (frog και vodafone international); Και επίσης, τι άλλα πακέτα διαθέσιμα μπορώ να εχω απο τη στιγμή που θα το κάνω vodafone international; Πώς θα μπορώ να συνδυάζω πακέτα ομιλίας εσωτερικού με τα σμς τα φθηνά προς εξωτερικό; Έχω μπερδευτεί λιγάκι, πάσα βοήθεια δεκτή!

Link to comment
Share on other sites

0,0744 έχει το μήνυμα στο International

Σε σχέση με το 0,0504 του FROG και αν υπολογίσεις τον διπλασιασμό , είναι πολύ ακριβό τριπλάσια τιμή .

Επίσης το FROG έχει και πακέτο μηνυμάτων για εξωτερικό + Internet που ίσως να σε συμφέρει ενώ το International δεν δίνει πακέτο μηνυμάτων για εξωτερικό .

Επιπλέον ο διπλασιασμός στην frog δεν είναι διαθέσιμος για νέους πελάτες, Αν φύγεις δεν θα βρείς πάλι κάρτα με διπλασιασμό .

Η μόνη λύση που βλέπω είναι να έχεις δύο αριθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

 

Και να σε ρωτήσω....ο διπλασιασμός ισχύει σε συνδυασμό με το πακέτο των μηνυμάτων για εξωτερικό+ίντερνετ; ή πρέπει να έχω είτε το ενα είτε το άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καμιά άλλη επιλογή καρτοκινητού vodafone με φτηνό σμς στο εξωτερικό υπάρχει; Να μπορώ να φορτώσω και χρόνο ομιλίας προς vodafone να είμαι κομπλε; (αυτή η καρτοκινητη του καρφουρ; υπάρχει ακόμη; )
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

 

Και να σε ρωτήσω....ο διπλασιασμός ισχύει σε συνδυασμό με το πακέτο των μηνυμάτων για εξωτερικό+ίντερνετ; ή πρέπει να έχω είτε το ενα είτε το άλλο;

Για θέματα που αφορούν το FROG καλό είναι να μιλήσουμε στο σχετικό νήμα.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4830202#post4830202

 

Καμιά άλλη επιλογή καρτοκινητού vodafone με φτηνό σμς στο εξωτερικό υπάρχει; Να μπορώ να φορτώσω και χρόνο ομιλίας προς vodafone να είμαι κομπλε; (αυτή η καρτοκινητη του καρφουρ; υπάρχει ακόμη; )

 

Είναι εμπορικά μη διαθέσιμο πλέον , αλλά δεν έχει πακέτα προς Vodafone...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Καλημέρα βγήκε νέο μπονους ανανέωσης μέχρι και 30μαΐου που δίνει ότι δίνει και η κιου δηλαδή χίλια λεπτα προς vodafone international και 500mb internet με ανανέωση δέκα ευρώ ! Για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40195&dateFrom=&dateUntil=

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...