Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Pro (Raphael)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναβαθμησα χθες το radio σε 1.14.25.05 απο 1.12.25.05 που το ειχα.

Εβγαλα το κινητο απο το φορτιστη χθες το απογευμα στις 5. Η χρηση που του εκανα μεχρι τωρα ειναι 5 με 6 φορες κατεβασμα e-mail μεσω gprs, περιπου 30 λεπτα τηλεφωνηματα, καπου στα 15 λεπτα gps, καπου στα 10 μηνυματα και ανοιχτο ολο το βραδι οχι σε flight mode, αρκετα soft reset και λιιιιιγο σκαλισμα. Τωρα εχει 42% μπαταρια, ειναι καλο νουμερο αυτο σε σχεση με τη χρηση που εκανα μεχρι τωρα?

 

Προσπαθω να συγκρινω τη μπαταρια στα δυο αυτα radio αλλα ρε ****το δεν θυμαμαι ακρβως καθε ποτε το φορτιζα με το προηγουμενο radio, αλλα εχω την εντυπωση απο το λιγο που το εχω δοκιμασει πως αυτο που εχω τωρα τα παει καλυτερα με τη μπαταρια!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ειμαι με την PROven rom 3.2

Απο οτι βλεπω ολοι οι cookers το γυρισαν σε windows 6.5, οποτε με βλεπω να μενω σε αυτη τη rom για καιρο ακομα μεχρι να οριμασουν λιγο ακομα τα 6.5 και να βγει κατι αξιολογο!!!

 

Παντως η μπαταρια ακομα κραταει και απο οτι βλεπω αν δεν το πειραζω πολυ θα βγαλει και την αυριανη μερα και ισως και τη μεθαυριανη!!!!!!!!!

 

Τελικα μου εβγαλε μηνυμα οτι η μπαταρια θελει φορτισμα πριν απο λιγο και το εβαλα στην πριζα. Συνολικα αντεξε 3 μερες με αρκετη χρηση, καθολου ασχημα ε;

 

Απο οτι ειδα το σημα και στα δυο radio ειναι ιδιο, η μπαταρια διαρκει περισσοτερο με το 1.14 κατι αλλα το σημα στο gps ειναι λιγο πιο καλο στο 1.12 κατι χωρις να ειμαι και σηγουρος γιατι αυτες τις μερες που το δοκιμαζα ειχε αρκετη συννεφια....

 

Τελικα σχετικα με το gps το 1.14.25.05 radio ειναι καλυτερο απο απο το 1.12.25.19!!!!

Με το 1.12.25.19 και το destinator επιανε και εκανε πλοηγηση με 7-8 δορυφορους και στην καλυτερη με 9. Τωρα μου δειχνει οτι πιανει 10 με 11 δορυφορους και το λιγοτερο 9...

( και με αρκετη συννεφια!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,απο σημερα ανηκω και γω στην παρεα του touch pro,μετα απο μακροχρονια σχεση με τον απιστευτο παππου Qtek 9000.

Απο χθες διαβαζω παλαιοτερες αναρτησεις,ενω σημερα καλυψα και τις τελευταιες 30 σειλιδες και εχω ψιλοζαλιστει...

Προχωρω σε καποιες αποριες:

1.Ειμαι με την τελευταια official rom,αλλα τοσο καιρο ενασχολησης με το 9000 και τοσες cooked roms μετα ψηνομαι να κανω κατι αντιστοιχο και στο pro.Ποια ρομ μου προτεινετε ωστε να αξιζει τον κοπο η αλλαγη,τοσο απο εμφανιση οσο και απο χρηστικοτητα?

2.Το κολπο με την αλλαγη στη registry του locale απο 409 σε 408 πιανει σε ολες τις cooked roms?Και τι ακριβως σημαινει αυτη η "μερικη"¨ελληνοποιηση που υποτιθεται πως κανει?

3.Υπαρχει καποιος τροπος να εχω το touchflo 3d και οταν χρησιμοποιω το κινητο με το πληκτρολογιο εξω,αντι να μου εμφανιζονται αυτα τα 8 αντιαισθητικα ασπρομαυρα εικονιδια? (Και παλι,η επιρροη απο το 9000 βλεπετε...)

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας:):) (Αν και από οτι βλέπω αυτή η παρέα όλο και μικραίνει:()

 

1. Όποια rom και να βάλεις πιστεύω πως αξίζει την αλλαγή..... εγώ χρησιμοποιώ την PROven rom 3.2 και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Από τις γρηγορότερες είναι και οι energy ρομ. Στο παιχνίδι πλέον εχουν μπει και τα windows 6.5, αλλά πιστεύω είναι λίγο νωρίς ακόμα....

Αυτό που θα συνιστούσα να κάνεις είναι να αλλάξεις το radio.... εγώ προτείνω το 1.14.25.05

 

2. Το κόλπο με τη registry ελληνοποιεί μόνο το touchflo 3d όχι όλο το σύστημα

 

3. Έχει γίνει port το touchflo 3d απο τις καινούριες συσκευές της htc που κάνουν αυτό που θες. Σχεδόν όλες οι καινούριες coocked rom το έχουν.....

 

 

Εξαφανίστηκε το tab των settings απο το tf3d. Πώς το επαναφέρω?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εξαφανίστηκε το tab των settings απο το tf3d. Πώς το επαναφέρω?

 

Δοκίμασε μήπως βγάλεις άκρη με το TF3D Config.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε μήπως βγάλεις άκρη με το TF3D Config.

 

Αυτό νομίζω πως είναι για το απλό tf3d ή κάνω λάθος, εγώ έχω το tf3d2!!!:(

Link to comment
Share on other sites

τελικά το βρήκα με 200Ε και το αποκέκτησα και εγώ!! μια ερώτηση μόνο! επείδη έχω κάποιες παλίες εφαρμογές που χρειάζομαι ύπαρχει κάποιος τρόπος να το κάνω qvga απο vga όταν το χρειάζομαι και μετά να το επαναφέρω σε qvga?

i am back at last .....

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ύπαρχει κάποιος τρόπος να το κάνω qvga απο vga όταν το χρειάζομαι και μετά να το επαναφέρω σε qvga?

 

Αυτό δεν γίνεται.

 

ΥΓ. Σε πολύ καλή τιμή το πήρες!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

κάποιος άλλος τρόπος τότε για να τρέξει κάποιος κάποια εφαρμογή qvga?

i am back at last .....

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
κάποιος άλλος τρόπος τότε για να τρέξει κάποιος κάποια εφαρμογή qvga?

 

Οι περισσότερες εφαρμογές πλέον υποστηρίζουν όλες τις αναλύσεις. Στην χειρότερη περίπτωση θα χρειαστείς μεταγενέστερη έκδοση του προγράμματος που θέλεις για να δουλεύει και την VGA ανάλυση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει μεταγενέστηρη έκδοση επειδή εγώ ήμουν αυτός που έγραψα το πρόγραμα:)

μάλλον πρέπει να κάτσω αύριο να το ξανακάνω compile thanks

i am back at last .....

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω το εξής "πρόβλημα". Σε μερικά εισερχόμενα μηνύματα η ώρα παράδοσης σε μένα είναι +3 από την πραγματική...ενώ όταν απαντώ μου βάζει για παράδειγμα 17:00 και στο εισερχόμενο μου λέει 18:00. Δεν συμβένει με όλα αυτό... μόνο με συγκεκριμένους αριθμούς. Γιατι?
Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγώ ακόμα μια ερώτηση. Έχω βρει πολλά ενδιαφέροντα tweaks για την registry, αλλά όποιο πρόγραμμα registry editor και να έχω χρησιμοπιοίσει, στις περισσότερες ρυθμίσεις μου βγάζει 'access denied'. Έχω την τελευταία official HTC rom, αν αυτό λέει κάτι.

 

Υ.Γ. είτε με registry editor απο PC σε Pocket, είτε απο το Pocket απ'ευθείας στα ίδια κλειδιά μου βγάζει 'access denied'.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Υπαρχει τροπος απο ενα εκτελεσιμο αρχειο που ξεκιναει την αναβαθμιση ρομ να κανω extract το αρχειο .nbh ωδτε να κανω το update μεσω της καρτας μνημης?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Flashing Via MicroSD Card

 

1. Make sure your microSD is Formatted to fat32 using a PC (you dont have to delete all files but it is safer if you do)

2. Download your prefered Rom from the Raphael Rom Develpoment Page and unzip/unrar it to your computer

3. Goto the Roms Folder and rename the .nbh file to RAPHIMG.nbh

4. Copy the RAPHIMG.nbh file to the root of your microSD Card

5. Plug the microSD Card into the phone

6. Press and hold the volume down button, then press the reset button with the stylus. Release the volume down button when bootloader tricolour screen appears

7. Follow the onscreen instructions to start flashing

8. Once phone finishes flashing and says Update Complete, reset with the stylus

9. When it gets to the screen where it configures the stylus, HARD RESET

(hold the VOLUME DOWN and ENTER (center) Buttons, press the RESET button with the stylus tip, then release the RESET button but continue to hold the VOLUME DOWN and ENTER buttons until the reset screen appears)

10. Follow onscreen instructions to set up your New Rom

 

Περισσότερες πληροφορίες εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλώς σας (ξανα)βρήκα ! Μετά από τη βοήθεια πολλών από εδώ σχετικά με το Touch Pro (θενκς !) το πήρα και γενικά είμαι πολύ εντυπωσιασμένος, τεράστια απόσταση από το παλαίμαχο TyTN μου σε όλους τους τομείς !

 

Υπάρχει όμως και η αρνητική πλευρά, ένα πολύ σημαντικό πρόβλημα: Το σήμα. Παιδιά έχω άθλιο σήμα (Cosmote / Θεσσαλονίκη). Στα ίδια μέρη και στις ίδιες συνθήκες που χρησιμοποιούσα και το TyTN, εκεί που στο TyTN είχα full 3G, με το Touch Pro έχω μόλις 1-2 γραμμές 2G. Και φυσικά δεν δίνω σημασία στο τι δείχνει, αλλά στο τι φαίνεται και στην πράξη. Και φυσικά λόγω χάλια σήματος (νομίζω τουλάχιστον), η μπαταρία εξαντλείται απίστευτα γρήγορα (1 μέρα με μετριότατη χρήση).

 

Η radio που έχει είναι αυτή που περάστηκε με το τελευταίο επίσημο ROM upgrade της HTC (ROM 5.05.401.1, Radio 1.11.25.01). Διαβάζω πολλά για τις διάφορες εκδόσεις radio, και ελπίζω ότι η λύση του προβλήματός μου βρίσκεται εκεί. Και οι ερωτήσεις μου είναι απλές :

 

1) Πιστεύετε ότι "θα δω φως" με αλλαγή radio ; Μπορεί να υπάρχει άλλου είδους πρόβλημα ;

2) Για να περάσω κάποια άλλη radio (Raphael πάντα), πιθανότατα 1.12.25.19 ή 1.14.25.05, χρειάζεται HardSPL ; Αν ναι, τότε πώς μπορώ να ξαναπεράσω (αν ποτέ χρειαστεί) το original SPL ;

 

Α, και κάτι άσχετο με το radio : Έχει ένα περίεργο bug, ενώ η ώρα είναι παντού (system, TF3D, κλπ) σωστή, τα εισερχόμενα SMS είναι μία ώρα πίσω (π.χ. παίρνω ένα SMS στις 6 και γράφει 5), και επίσης τα alarms (G-Alarm) χτυπάνε μία ώρα νωρίτερα (βάναυσο πρωινό ξύπνημα ! :p). Ξέρει κανείς τίποτα για αυτό ;

 

Θενκς και πάλι, αν διορθωθούν και αυτά τα προβλήματα θα είναι απλά τέλειο !

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο ειναι να οφειλεται στο radio. Για να περασεις αλλο radio χρειαζεται HardSPL, οδηγίες θα βρεις εδω τοσο στο να το κανεις όσο και στο να επαναφερεις τα αρχικο σε περιπτωση που χρειαστεις κατι ( κυριως λογο εγγύησης ). Δοκιμασε και τα δυο radio που αναφερεις και δες πιο σου κανει περισσοτερο. Εγω παντως προτεινω 1.14.25.05

 

EDIT: Αφου θα κανεις HardSPL, δεν περνας και μια coocked rom?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

@nixx:

1) Με αλλαγή του Radio ενδέχεται όντως να δεις αλλαγή στο σήμα. Πρέπει να κάνεις τις δοκιμές σου και να διαβάσεις εδώ.

2) Οπωσδήποτε hard-spl. Μπορείς να επαναφέρεις και το stock-spl. Πληροφορίες εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

alex & athanaso, ευχαριστώ πολύ ! Μεταξύ και άλλων, από τα δικά σας posts αποφάσισα να ψάξω τη λύση του προβλήματός μου σε άλλo radio ! Είχα βρει και τα links (προσπάθησα να την ψάξω μόνος μου ως εκεί που με έπαιρνε), αλλά όσο να πεις, ήθελα και μια επιβεβαίωση, ξέρετε πως είναι αυτά ! ;)

 

"Θενκς" και πάλι παίδες, θα το δοκιμάσω και ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα !

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσε μας για τα αποτελέσματα αν θέλεις.

Εννοείται ότι θα το έκανα :)

 

Λοιπόν, μόλις τα πέρασα, HardSPL και Radio 1.14.25.05. Η εγχείρηση πέτυχε, όλα πήγαν τέλεια (ξαλάφρωμα...). Πρώτη εντύπωση, το GPS - σήμερα το πρωί, σε δύσκολο σημείο, κυριολεκτικά αγκομαχούσε να πιάσει μόλις ...3 δορυφόρους. Με το νέο radio, ακαριαία βρίσκει τους πρώτους 5 (!) και μετά σιγά σιγά και 6, 7 (είπαμε, δύσκολο σημείο).

 

Όσο για το σήμα (το σημαντικότερο), στο ίδιο σημείο, εκεί που με το προηγούμενο radio δεν έβγαζε 3G ούτε με το ζόρι (αν το ρύθμιζα μόνο για 3G έβγαζε "no service" !), τώρα πιάνει μέχρι και 2 γραμμές 3G στο auto :)

 

Με λίγα λόγια, είμαι ήδη πολύ ευχαριστημένος και αισιόδοξος ! Αν πάει καλά και στο θέμα μπαταρίας (το ελπίζω !), τότε θα είναι τέλειο !

 

Θα ενημερώσω ξανά αύριο, αφού δοκιμάσω το σήμα και σε άλλες δύσκολες περιοχές (πάντα σε σχέση με την απόδοση του TyTN), και φυσικά αφού δω πώς θα έχει πάει η μπαταρία μετά από το πρώτο 24ωρο.

 

@alex : σιγά σιγά φίλε μου ! Προς το παρόν από την επίσημη ROM δεν έχω κανένα παράπονο, στην πορεία βλέπουμε ! ;)

 

Επαναλαμβάνομαι το ξέρω, αλλά και πάλι ευχαριστώ παίδες, μπορεί μεν να έβρισκα την άκρη μέσω XDA κλπ, αλλά χωρίς επιβεβαίωση/υποστήριξη/συμβουλές από την "δική μας" παρέα εδώ, δύσκολα θα τολμούσα τέτοιες επεμβάσεις !

Link to comment
Share on other sites

Flashing Via MicroSD Card

 

1. Make sure your microSD is Formatted to fat32 using a PC (you dont have to delete all files but it is safer if you do)

2. Download your prefered Rom from the Raphael Rom Develpoment Page and unzip/unrar it to your computer

3. Goto the Roms Folder and rename the .nbh file to RAPHIMG.nbh

4. Copy the RAPHIMG.nbh file to the root of your microSD Card

5. Plug the microSD Card into the phone

6. Press and hold the volume down button, then press the reset button with the stylus. Release the volume down button when bootloader tricolour screen appears

7. Follow the onscreen instructions to start flashing

8. Once phone finishes flashing and says Update Complete, reset with the stylus

9. When it gets to the screen where it configures the stylus, HARD RESET

(hold the VOLUME DOWN and ENTER (center) Buttons, press the RESET button with the stylus tip, then release the RESET button but continue to hold the VOLUME DOWN and ENTER buttons until the reset screen appears)

10. Follow onscreen instructions to set up your New Rom

 

Περισσότερες πληροφορίες εδώ.

 

Ευχαριστω για την απαντηση.

Γνωριζω τη διαδικασια και με αυτον τον τροπο φλασαρα μια μαγειρεμενη ρομ.Το θεμα ειναι πως τωρα θελω να φλασαρω μια η οποια ερχεται σε μορφη εκτελεσιμου (RUUkati.exe) και την οποια εκτελωντας την τρεχει κατευθειαν το προγραμμα αναβαθμισης.Γινεται εχοντας αυτο το exe με καποιο τροπο να εξαγω το .nbh της ρομ?

Ολο αυτο το ψαχνω καθως πλεον δε μπορω να φλασαρω απο το PC για το κινητο αρνειται με καθε τροπο να λειτουργησει με το ActiveSync.

 

Edit:Βρηκα τη λυση.Εκτελωντας το .exe αποσυμπιεζει τα απαραιτητα αρχεια (χωρις να σου λεει που) και ξεκινα κατευθειαν τη διαδικασια αναβαθμισης.Με ενα search *.nbh βρηκα το αρχειο μεσα στα temp και το μετεφερα στην καρτα μνημης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...