Jump to content

BlackBerry Bold 9000


panagiog
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ειναι και πολυ ωραιο ! μπορει να μην το εχει συνηθίσει το ματι μου κιολας , αλλα μου φαινεται οτι χανει λιγο απο αυτο το professional που εχει το μαυρο.Αραγε πισω τι υλικο θα ειναι?

 

moment_v μηπως ειναι κανενα bold 9220 (magnum) και μας το κρυβεις ??? γιατι κατι πηρε το ματι μου σε καποιο σιτε οτι ετοιμαζεται να βγαλει η RIM...

 

Λοιπον για λεγε τι ξερεις.........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχουν site που σου κάνουν customize το ΒΒ. Μέχρι και ροζ στο κάνουν. Μην ψάχνεις τίποτα πολύ ψαγμένο.

 

http://www.colorwarepc.com/p-165-blackberry-bold.aspx

Link to comment
Share on other sites

Αναμένεται να κυκλοφορήσουν αρκετά μοντέλα της σειράς bold. Υπάρχει ήδη αναφορά για το 9220 και στο δικό μας φόρουμ.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά βοήθεια

 

νέος στον κόσμο του BlackBerry Bold 9000 (3 ημερών, νεογέννητος δηλαδή) και μέχρι στιγμή κατενθουσιασμένος

στο ερώτημα μου τώρα μετά τα προκείμενα

 

το έχω τεστάρει με 2 sim διαφορετικών παροχών

μπορώ να κάνω κλήση αλλά μου μπλοκάρει της εισερχόμενες ,τους περνάει στον τηλεφωνητή χωρίς καμία καθυστέρηση , και μου δείχνει το ποιος με κάλεσε σαν να μου κάνανε αναπάντητη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Υπάρχει κάπου howto για να δειχνεί πως εγκαθιστούμε το 9000 σαν modem στο laptop μας; Νομιζω είναι πιο εύκολο και straightforward από τα προηγούμενα μοντέλα γιατι το διαφημιζε αρκετά η RIM θυμάμαι...

 

θα δουλέψουν άραγε τα settings στη σελίδα αυτή του BlackberryForums?

 

Ευχαριστώ :-)

Berry fan? Join BerryUser.com
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα στα χέρια μου το Bold 9000 :D:D:D

Πρώτες εντυπώσεις, άριστες.

Πρόκειται για τελείως διαφορετική συσκευή (από τα συνηθισμένα)

 

ΥΓ. Ξέρει κανείς ρύθμιση για να ανάβουν τα trackball/πληκτρολόγιο κατευθείαν με το που τα πατώ;

ευχαριστώ

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Υπάρχει κάπου howto για να δειχνεί πως εγκαθιστούμε το 9000 σαν modem στο laptop μας; Νομιζω είναι πιο εύκολο και straightforward από τα προηγούμενα μοντέλα γιατι το διαφημιζε αρκετά η RIM θυμάμαι...

 

θα δουλέψουν άραγε τα settings στη σελίδα αυτή του BlackberryForums?

 

Ευχαριστώ :-)

 

Βγήκε ο νέος DM 5.0.1 Που έχει επιλογή για tethering, δοκίμασε το!

 

PART 1

 

PART 2

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία: ακόμα δεν έχω BIS, μπαίνω ίντερνετ με wifi, χρεώνομαι τίποτα?

Απ όσο ξέρω όχι, απλά μου έχει 2 επιλογές για browser: COSMOTE WAP & Ηotspot

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Με τον hotspot, λογικά όχι... Με τον WAP θα χρεώνεσαι σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο WAP... Περισσότερα εδώ

 

Και λέω λογικά, γιατί με τους Έλληνες ποτέ δεν ξέρεις... :(

Link to comment
Share on other sites

Ουφ, διάβασα και τις 73 σελίδες, έχουν πριστεί τα μάτια μου!

 

Μόλις τσίμπησα και έκανα ολόδικό μου ένα μπολντάκι!!:up: Μπορείτε να μου ξεκαθαρίσετε μερικά πράγματα σαν σούπερ παν-επιστήμονες που είστε;;:p

 

Είμαι με Wind και με ανησυχεί το θέμα με τις περίεργες χρεώσεις που διάβασα από αρκετούς. Έχετε βρει άκρη τι μπορεί να είναι αυτό που χρησιμοποιείτε το οποίο και τελικά σας χρεώνουν;;; Απ'ότι κατάλαβα youtube και τέτοια έχουν χρέωση. :cry:

 

Τι μπορώ να κάνω από άποψη ρυθμίσεων για την αποφυγή τέτοιων φαινομένων;; Διάβασα για την απενεργοποίηση του APN. Τίποτε άλλο υπάρχει που πρέπει να προσέξω; Σκοπεύω να περάσω Opera, MSN, GMail, GTalk (αν υπάρχει), Facebook, αυτά πάνω κάτω.

 

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι ότι είχα στο πακέτο μου πιο πριν Wind Plus Non Stop (αυτό με τα 40MB). Τώρα τους είπα να μου ενεργοποιήσουν το BIS (το οποίο έχει και 3 μήνες δωρεάν) με το Wind Internet Non Stop (250MB) και να απενεργοποιήσουν το Wind Plus Non Stop. Χάνω κάτι;;; Περιττό δεν είναι το πρώτο από τη στιγμή που όλα περνάνε μέσω BIS;;:blink:

 

Κατά τα άλλα δεν το έχω κάν ανοίξει μιας και θα το αφήσω να φορτιστεί μέχρι το πρωί και μετά θα το ξεζουμίσω!!!!:P

 

Βρήκα διαβάζοντας αυτή την version από εδώ 9000M_PBr4.6.0_rel365_PL4.0.0.183_A4.6.0.216_Wind_Hellas_(TIM_Greece).exe (Άσχετο.. σε αυτή την version αφήνουμε το vendor αρχείο;;; ), ή να κατευθυνθώ στην 4.6.0.508 της ATT που αναφέρεται στο thread και λένε πως είναι καλή. Την έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Α, κάτι τελευταίο. Γι αυτούς που φεύγουν εξωτερικό, τι πρέπει να κάνουν (πέρα από τις roaming κλήσεις) για να μην χρεωθούν τα άπειρα;;; Απενεργοποιούμε κάθε σύνδεση και παίζουμε μόνο με WiFi;;;

 

Ευχαριστώωωω!!!

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Ουφ, διάβασα και τις 73 σελίδες, έχουν πριστεί τα μάτια μου!

 

Μόλις τσίμπησα και έκανα ολόδικό μου ένα μπολντάκι!!:up: Μπορείτε να μου ξεκαθαρίσετε μερικά πράγματα σαν σούπερ παν-επιστήμονες που είστε;;:p

 

Είμαι με Wind και με ανησυχεί το θέμα με τις περίεργες χρεώσεις που διάβασα από αρκετούς. Έχετε βρει άκρη τι μπορεί να είναι αυτό που χρησιμοποιείτε το οποίο και τελικά σας χρεώνουν;;; Απ'ότι κατάλαβα youtube και τέτοια έχουν χρέωση. :cry:

 

Τι μπορώ να κάνω από άποψη ρυθμίσεων για την αποφυγή τέτοιων φαινομένων;; Διάβασα για την απενεργοποίηση του APN. Τίποτε άλλο υπάρχει που πρέπει να προσέξω; Σκοπεύω να περάσω Opera, MSN, GMail, GTalk (αν υπάρχει), Facebook, αυτά πάνω κάτω.

 

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι ότι είχα στο πακέτο μου πιο πριν Wind Plus Non Stop (αυτό με τα 40MB). Τώρα τους είπα να μου ενεργοποιήσουν το BIS (το οποίο έχει και 3 μήνες δωρεάν) με το Wind Internet Non Stop (250MB) και να απενεργοποιήσουν το Wind Plus Non Stop. Χάνω κάτι;;; Περιττό δεν είναι το πρώτο από τη στιγμή που όλα περνάνε μέσω BIS;;:blink:

 

Κατά τα άλλα δεν το έχω κάν ανοίξει μιας και θα το αφήσω να φορτιστεί μέχρι το πρωί και μετά θα το ξεζουμίσω!!!!:P

 

Βρήκα διαβάζοντας αυτή την version από εδώ 9000M_PBr4.6.0_rel365_PL4.0.0.183_A4.6.0.216_Wind_Hellas_(TIM_Greece).exe (Άσχετο.. σε αυτή την version αφήνουμε το vendor αρχείο;;; ), ή να κατευθυνθώ στην 4.6.0.508 της ATT που αναφέρεται στο thread και λένε πως είναι καλή. Την έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Α, κάτι τελευταίο. Γι αυτούς που φεύγουν εξωτερικό, τι πρέπει να κάνουν (πέρα από τις roaming κλήσεις) για να μην χρεωθούν τα άπειρα;;; Απενεργοποιούμε κάθε σύνδεση και παίζουμε μόνο με WiFi;;;

 

Ευχαριστώωωω!!!

Welcome to BB world.

Να βάλεις την 4.6.0.508 της ATT

I hope you will have nice Flight

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο! Ας τα πάρουμε από την αρχή.

 

Στο θέμα φόρτιση όταν αρχήσεις να το χρησιμοποιείς για 2-3 μέρες άφηνε το να απόφορτιστεί τελείως και φορτιζε το κλειστό. Αυτή τη διαδικασία πρέπει βά την κανείς και κάθε φορά που περνάς ένα ος.

 

Αν δεν βάλεις apn δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα! Από τις εφαρμογές που αναφέρεις μόνο το όπερα ζητάει apn αλλά δεν χρειάζεται να βάλεις. Όταν πας να μπεις σε μια σελίδα την 1 φορά θα σου βγάλει ένα error και από κάτω ένα μήνυμα "test speed connection" ή κάτι τέτοιο. Το πατάς και θα συνδέσει με τον σέρβερ της όπερα (που κάνει και συμπίεση).

 

Για το θέμα wind δεν ξέρω να απαντήσω, ίσως θα ήταν καλύτερο για σένα να το γράψεις στο thread για την bis της wind.

 

Για να μην χρεώνεσαι στο εξωτερικό πας manage connections-mobile network options-data services-off when roaming.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!

 

Να ρωτήσω ένα τελευταίο... Μου έχει έρθει ένα mail από την BlackBerry που λέει "Your handheld has been registered with the wireless network"

Μετά ένα mail από το donotreply@blackberry.com που λέει "Welcome. Your BlackBerry Internet Service account is now active..."

και τέλος ένα από τον Activation Server που μου λέει ότι δημιούργησα επιτυχώς το mail στο windgr.blackberry.com. Απ΄'οτι καταλαβαίνω έχω ενεργοποιηθεί, σωστά;;;

 

Τα applications από που τα βρίσκω όμως;; Γιατί θυμάμαι που γράφατε ότι θα έχω κάπου πρόσβαση στα applications on-line.

 

Ευχαριστώ

 

Δεν έχω καταλάβει ακόμα πως μπορώ να βάλω τα διαθέσιμα Facebook, GMail, Google Talk...

 

Στο BB μου βλέπω GPRS με κεφαλαία, έχω δημιουργήσει account στο windgr.blackberry.com και μπορώ και στέλνω αλλά και παίρνω mail μέσα από εκεί, αλλά πηγαίνοντας στο Manage Connections > Services Status παρατηρώ ότι το Blackberry Internet Service Connection είναι not connected.

 

Στις παραμέτρους του Browser, το Default browser configuration το έχουμε στο Hotspot Browser ή στο WIND Plus;;;

Το Default WAP browser configuration είναι στο WIND Plus και δεν μου αφήνει άλλη επιλογή.

 

Δεν έχω καταλάβει αν έχω ενεργοποιηθεί τελικώς ή όχι... Μπορεί να μου δώσει κάποιος τα φώτα του;;;

 

Χελπ πλιζ;;; σάμουαααααν;;

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχεις ενεργοποιηθεί

 

Πότε πραγματικά ενεργοποιείται?

 

Η ενεργοποίηση της υπηρεσίας είναι διμερής. Πρώτα ενεργοποιείται από τον πάροχο και μετά από τη RIM. Συνεπώς μπορεί να πάρει και μία ως τρεις μέρες. Τα γράμματα gprs/3g μετατρέπονται σε GPRS/3G - λαμβάνουμε μήνυμα "your handheld has been registered with the wireless network" - εμφανίζονται τα εικονίδια: blackberry messenger, browser, maps, mail.

 

Βγάλε αν θες και την μπαταρία και τη sim για λίγο.

Browser θα έχει blackberry όταν ενεργοποιηθεί.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

οκ, το κάνω τώρα και σου λέω σε 10 λεπτά.

 

Πάντως τα Blackberry Messenger, Browser, Maps και mail τα βλέπω.

 

Τα υπόλοιπα Applications δεν βλέπω που μπορώ να πάρω μέσα από το BIS όπως το Facebook που είπα, GMail κ.α.

 

Στο Service Books τα βλέπω ως τσεκαρισμένα.

 

 

 

edit:

 

Λοιπόν, τα ίδια.

 

Ελπίζω να τα λέω σωστά.

 

Στο Welcome Screen βλέπω τα εικονίδια:

- Messages

- <username>@windgr.blackberry.com (όπου <username> αυτό που έχω επιλέξει)

- Contacts

- Calendar

- Browser

- Media

 

Μέσα στο μενού βλέπω τα Maps που μου είπες.

 

Όπως είπα το GPRS είναι σε κεφαλαία και όταν έχω 3G βλέπω και το εικονιδιάκι της BlackBerry δίπλα. Μπορώ και παίρνω αλλά και στέλνω mail μέσα από το windgr και μπορώ να μπω μέσα στο blackberry.com μέσω του browser.

 

 

Πάραυτα αν πάω στο Manage Connections > Services Status το Blackberry Internet Service Connection είναι not connected.

 

Επίσης διάβαζα ότι όταν συνδεθώ θα το καταλάβω και θα δω εύκολα τα applications για να τα διαλέξω.

 

Τελικά είμαι συνδεδεμένος ή όχι;; Γιατί mail στέλνω, μέσα από τον browser μπαίνω, τα εικονίδια που λες τα βλέπω, αλλά τα status μου λένε άλλα και τα λοιπά applications δεν ξέρω από που να τα βρω.

 

Μπλέξιμο!

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Κάνε battery pulls ανά τακτά διαστήματα και κάποια στιγμή θα εμφανιστούν.

 

Αν πάς options-advanced-host routing table-bb button-register now σου έρχεται μήνυμα registration;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα κι εγώ ένα bold, επειδή ακόμα δεν έκανα data plan με την wind, αν κάνω το data services off απλά δεν μπαίνει νετ μέσω δικτίου;
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνει έτσι! Το data plan είναι μονόδρομος.

 

Χωρίς data plan δεν αξίζει να έχεις blackberry. Δεν μπορείς να εκμεταλευτείς καμία από τις δυνατότητες του. Προκειμένου να ταλαιπωρείσε αξίζει να το ενεργποίη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Γνωρίζει κανείς γιατί εμφανίζονται στο "music" τιτλοι τραγουδιων που έχουν διαγραφεί?

Ακόμα και όταν πάω "media" explore, δεν υπάρχουν, εμφανίζονται όμως τιτλοι μέσα στο "music", τα οποία δεν παιζουν κιολας..... :ninja:

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Θα είναι κάποιο lag του media player σου. Καταρχήν δοκίμασε ένα batterrt pull. Αν δεν πιάσει συνέδεσε το με τον υπολογιστή και πέρασε ένα τυχαίο τραγούδι για να κάνει ξανά refresh των τραγουδιών. Υπ όψιν έχε το mass storage mode support on.

 

Αν και αυτό δεν κάνει τίποτα ξαναπερασε το OS.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...