Jump to content

BlackBerry Bold 9000


panagiog
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο την αρχη που πηρα το bold ειχα το εξης προβλημα: στα email που μου ερχονται μεσω της ΒΒ υπηρεσιας δεν μπορω να διαβασω τους ελληνικους χαρακτηρες, και αναγκαζομαι να μπω μεσα απο το browser στο gmail για να τα διαβασω. Ξερει κανεις γιατι? Ειναι καμία ρυθμιση?

 

Πήγαινε messages-options-email settings και δες αν στον λογαριασμό του gmail είναι ενεργποιημένο το html. Αν είναι ήδη απλά ξαναπεράσε το λογαριασμό σου.

 

Απαραίτητες πληροφορίες για την διαδικασία θα βρεις στο thread "device OS 4.6"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αν οφείλεται στην Cosmote, αλλά το BIS ενεργοποιήθηκε μέσα σε 10 λεπτά σήμερα το πρωί!! :happy:

 

EΡΩΤΗΣΗ:

Έφτιαξα email acc και εμφανίζεται όπως πρέπει στην οθόνη.

Γιατί όταν έρχεται mail, εμφανίζεται και στα SMS και στο mailbox? Υπάρχει δυνατότητα να μή συμβαινει αυτο?

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε messages-general στα sms and email inbox επίλεξε separated

 

To έχω κάνει αυτό, αλλά τα ίδια. :(

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Κάνε και baterry pull

 

Tο έκανα αλλά τίποτα.

Έχουν καμιά σχέση οι ρυθμίσεις "emai Reconciliation" ?

Tί πρέπει να έχω εκεί?

 

Eυχαριστώ

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση αυτό. Στο συγκεκριμένο πεδίο ρυθμίζεις πως θέλεις να επικοινωνεί το ΒΒ με τον email client σου.

 

Μιας και ρώτησες όμως, εγώ έχω delete on prompt και mailbox wins

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω το πρόβλημα μου για το οποίο δεν έχω βρει καμμία λύση.

 

Το τηλ είναι το Β9Κ

1.Το άνοιξα εχθές το βράδυ. Έβγαλα μόνο το τηλ μιας και έχω φορτιστές κλπ από το 8820. Το τηλέφωνο μπούταρε κανονικά αλλά μετά από λίγο έσβησε μόνο του ζητώντας πάλι το PIN

 

2.Κατέβασα και έκανα εγκατάσταση το 9000M_PBr4.6.0_rel518_PL4.0.0.248_A4.6.0.303_COSMOTE , κράτησα το vendor γιατί είμαι εκεί αλλά πάλι το ίδιο καμμία αλλαγή.

 

3. Εβγαλα περίπου 6 φορές την μπαταρία αλλά καμμία αλλαγή. Μέσα στην νέα μου απογοήτευση διαπίστωσα ότι το τηλ όταν κάνεις κλήση ενώ καλεί κανονικά τον άλλο αριθμό δεν έχει κανένα ήχο στο ακουστικό. Δεν πρόλαβα βέβαια να ασχοληθώ με το μενου αλλά το στορμ δεν έκανε κάτι τέτοιο.Εί ναι απλά νεκρό σε ήχο όταν καλείς.

 

4. Βέβαια πάλι επανεκκινησε από μόνο του ανάβοντας ένα κόκκινο λαμπάκι επάνω δεξιά.

 

Συγνώμη εάν υπάρχει λύση που δεν την έχω δει αλλά από εχθές ψάχνω και δεν έχω βρει κάτι..

Το αγόρασα εχθλες και δεν θέλω να μου πούνε(...κύριέ μου να το δούμε να το στείλουμε κλπ κλπ..την Τρίτη πάω Ισραήλ και θα ήθελα να το έχω αλλά... :( )

 

Θα εκτιμούσα κάποια βοήθεια...

Ευχαριστώ

Μάνος

Link to comment
Share on other sites

@kerpinis

Αρκετά μαγαζιά έχουν το λεγόμενο "DOA" dead on arrival, και μπορούν να αντικαταστήσουν με συνοπτικές σχετικά διαδικασίες το κινητό, αρκεί να γίνει αυτό μέσα σε 7 μέρες από την αγορά. Το καλό έτσι είναι ότι παίρνεις καινούριο κινητό, και όχι επισκευασμένο.

Το καλύτερο, λοιπόν που έχεις να κάνεις είναι να το πας αμέσως πίσω γιατί μετά τις 7 μέρες πρέπει να ακολουθηθεί άλλη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς γιατί στα απεσταλμένα sms/email που εμφανίζεται το "tick",

δεν εμφανίζεται "D ή R" ?

Από τον λογαριασμό μου mail έχω ενεργοποιήσει confirm delivery & confirm read.

 

Eπίσης, μπορούμε να ρυθμίσουμε το λογαριασμό mail, έτσι ώστε όταν ανοίγει να πηγαίνει απευθείας στα "εισερχομενα" ή "όλα τα μηνύματα" κτλ ?

 

thx

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

@kerpinis

Αρκετά μαγαζιά έχουν το λεγόμενο "DOA" dead on arrival, και μπορούν να αντικαταστήσουν με συνοπτικές σχετικά διαδικασίες το κινητό, αρκεί να γίνει αυτό μέσα σε 7 μέρες από την αγορά. Το καλό έτσι είναι ότι παίρνεις καινούριο κινητό, και όχι επισκευασμένο.

Το καλύτερο, λοιπόν που έχεις να κάνεις είναι να το πας αμέσως πίσω γιατί μετά τις 7 μέρες πρέπει να ακολουθηθεί άλλη διαδικασία.

 

THX watermelon,

 

Το έλαβα Παρασκευή μεσολαβεί Σαβ/κο άρα Δευτέρα είναι η 4η μέρα. Ελπίζω να μην την πατήσω.

Πρέπει να πάω στο συγκεκριμένο κατάστημα (Αθήνα) η σε οποιοδήποτε της ίδιας αλυσίδας? (μένω Χανιά)

 

Ευχαριστώ

 

Γνωρίζει κανείς γιατί στα απεσταλμένα sms/email που εμφανίζεται το "tick",

δεν εμφανίζεται "D ή R" ?

Από τον λογαριασμό μου mail έχω ενεργοποιήσει confirm delivery & confirm read.

 

Eπίσης, μπορούμε να ρυθμίσουμε το λογαριασμό mail, έτσι ώστε όταν ανοίγει να πηγαίνει απευθείας στα "εισερχομενα" ή "όλα τα μηνύματα" κτλ ?

 

thx

 

A => Settings => SMS => Delivery Report => ON

 

B =>Messages options => General => Display MSG counts => unread

SMS & email inboxes => Separate

 

 

Αν κατάλαβα καλά... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, από Μάιο 09, Bold 9000 - v. 4.6.0.162 – 4.0.0.155, Vodafone.

Headset HS-655. City guides και facebook.

Σε οποιοδήποτε profile η ένταση-volume παραμένει αδικαιολόγητα χαμηλή, ακόμη και στο HIGH, είτε εντός είτε εκτός holster. Ακόμη και στην ανοικτή ακρόαση η φωνή μόλις ακούγεται. Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, από Μάιο 09, Bold 9000 - v. 4.6.0.162 – 4.0.0.155, Vodafone.

Headset HS-655. City guides και facebook.

Σε οποιοδήποτε profile η ένταση-volume παραμένει αδικαιολόγητα χαμηλή, ακόμη και στο HIGH, είτε εντός είτε εκτός holster. Ακόμη και στην ανοικτή ακρόαση η φωνή μόλις ακούγεται. Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη!

 

Τι σχέση έχει το profile με την ένταση του ακουστικού? Ενώ μιλάς την αυξομειώνεις από το πλήκτρο στο πλάι ή από CALL LIST, Options -> General Options -> Default Call Volume (Βάλε το στο 100%) ή 'παίξε' με το Enhance Call Audio (Εγώ τα χω στο off..)

Link to comment
Share on other sites

THX watermelon,

 

Το έλαβα Παρασκευή μεσολαβεί Σαβ/κο άρα Δευτέρα είναι η 4η μέρα. Ελπίζω να μην την πατήσω.

Πρέπει να πάω στο συγκεκριμένο κατάστημα (Αθήνα) η σε οποιοδήποτε της ίδιας αλυσίδας? (μένω Χανιά)

 

Ευχαριστώ

 

 

 

A => Settings => SMS => Delivery Report => ON

 

B =>Messages options => General => Display MSG counts => unread

SMS & email inboxes => Separate

 

 

Αν κατάλαβα καλά... :wacko:

 

Kάποια τα διόρθωσα :happy:

 

Aπορίες:

τα "D, R" αφορούν μόνο τα mail ή και τα sms?

το "R" δε μου εμφανίζεται στα mail, Παρά την ενεργοποίησή του + battery pull.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Αυτό στο έκανε απο την αρχή που το αγόρασες;

 

Όχι. Ξεκίνησε πριν από περίπου ένα μήνα...

 

Τι σχέση έχει το profile με την ένταση του ακουστικού? Ενώ μιλάς την αυξομειώνεις από το πλήκτρο στο πλάι ή από CALL LIST, Options -> General Options -> Default Call Volume (Βάλε το στο 100%) ή 'παίξε' με το Enhance Call Audio (Εγώ τα χω στο off..)

 

Ίσως με αυτό το εξηγώ καλύτερα: Profile -> Advanced -> Normal -> Phone -> Out of holster -> volume:High (& in holster -> volume: high)

 

Παρόλο το high, όταν με καλούν η ένταση παραμένει πάρα πολύ χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Ξεκίνησε πριν από περίπου ένα μήνα...

 

Έκανες κάποια αλλαγή σε os; Αν πειράζοντας τις ρυθμίσεις ήχου δεν γίνεται τίποτα δοκίμασε να περάσεις το τελευταίο os της συσκευής σου. Κάνε μια καθαρή εγκατάσταση λογισμικού (θα βρείς οδηγίες και το λογισμικό εδώ). Αν και πάλι δεν διορθωθεί ίσως η συσκευή σου θα πρέπει να επισκεφθεί το service.

Link to comment
Share on other sites

Έκανες κάποια αλλαγή σε os; Αν πειράζοντας τις ρυθμίσεις ήχου δεν γίνεται τίποτα δοκίμασε να περάσεις το τελευταίο os της συσκευής σου. Κάνε μια καθαρή εγκατάσταση λογισμικού (θα βρείς οδηγίες και το λογισμικό εδώ). Αν και πάλι δεν διορθωθεί ίσως η συσκευή σου θα πρέπει να επισκεφθεί το service.

 

Δεν έχω αλλάξει ποτέ OS.

ΟΚ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Ξεκίνησε πριν από περίπου ένα μήνα...

 

 

 

Ίσως με αυτό το εξηγώ καλύτερα: Profile -> Advanced -> Normal -> Phone -> Out of holster -> volume:High (& in holster -> volume: high)

 

Παρόλο το high, όταν με καλούν η ένταση παραμένει πάρα πολύ χαμηλά.

 

Για να καταλάβω την ερώτηση σου, έχεις χαμηλή ένταση στοακουστικό ή στο ηχείο όταν σε καλούν? αν είναι το 1ο δοκίμασε αυτό που σου είπα, αν το 2ο, μήπως έχεις παράξενο ringtone?

Link to comment
Share on other sites

Στο ηχείο όταν με καλούν και στην ανοικτή ακρόαση.

Από το ακουστικό είμαι ΟΚ.

Ringtone: Ringer_Bonjour... Είναι από τα προεγκατεσημένα τής συσκευής.

 

Επίσης, το headset HS 655 έχει σταματήσει τη δόνηση (δεν ξέρω εάν είναι σχετικό, ούτε παρατήρησα εάν έγινε ταυτόχρονα).

Link to comment
Share on other sites

Kάποια τα διόρθωσα :happy:

 

Aπορίες:

τα "D, R" αφορούν μόνο τα mail ή και τα sms?

το "R" δε μου εμφανίζεται στα mail, Παρά την ενεργοποίησή του + battery pull.

 

"esyeisai"

 

Τα R΄(read / Διαβάστηκε) από ότι γνωρίζω προαπαιτούν τον παραλήπτη να έχει ενεργοποιημένες στις ρυθμίσεις του δικού του κινητού την αποστολή ενημέρωσης ότι το έλαβε (δηλαδή D για Delivered) και επιπλέον την αποστολή ενημέρωση ότι το διάβασε (δηλαδή R για Read).

 

Από εκεί και πέρα δεν έχω δοκιμάσει αλλά μπρώ να σου δώσω το PIN mou (206eee55) και να τα ενεργοποιήσω στις δικές μου ρυθμίσεις ώστε να δεις (και να τσεκάρουμε) ότι έτσι είναι.

 

Μάνος

Link to comment
Share on other sites

"esyeisai"

 

Τα R΄(read / Διαβάστηκε) από ότι γνωρίζω προαπαιτούν τον παραλήπτη να έχει ενεργοποιημένες στις ρυθμίσεις του δικού του κινητού την αποστολή ενημέρωσης ότι το έλαβε (δηλαδή D για Delivered) και επιπλέον την αποστολή ενημέρωση ότι το διάβασε (δηλαδή R για Read).

 

Από εκεί και πέρα δεν έχω δοκιμάσει αλλά μπρώ να σου δώσω το PIN mou (206eee55) και να τα ενεργοποιήσω στις δικές μου ρυθμίσεις ώστε να δεις (και να τσεκάρουμε) ότι έτσι είναι.

 

Μάνος

σ ευχαριστώ, θα δοκιμασω :)

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι ακόμα δυστυχώς! Μόλις γίνει Official release να είσαι σίγουρος οτι θα το μάθεις :D. Έρχεται μήνυμα και στο κινητό σου απο τη RIM
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...