Jump to content

Vodafone v1520 (Asus Solaris / P550)


KONSTANTIN_KARAB
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
κοίτα ... 180 δολάρια έχει δηλαδή κάτι παραπάνω από 100 ευρώ.... τι εννοείς δεν αξίζει?

 

Kala... esena den tha sou stoixisei toso mias kai den tha perasei etsi apo to telwnio alla to thema den einai afto. Einai oti den mporeis na empistefteis mia syskevi pou proerxetai apo enyparkti etairia xwris tin paramikri ypostiriksi kai me to risko tou an tha sou katsei i oxi. H epilogi bebaia... einai panta diki sou...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 126
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guest dog1971

Στα specs του κινητού διάβασα αυτό:

CPU Clock: 520 MHz

CPU Clock Multiplier: 2.5

Internal Systembus Clock: 208 MHz

 

Υπάρχει κάποια πρακτική διαφορά από άλλα WM κινητά, που το CPU clock τους είναι κατ'ευθείαν στην τελική τιμή χωρίς πολλαπλασιαστή;

 

Είναι εικονικά τα 520 MHz ή πραγματικά;;;

Link to comment
Share on other sites

Παντως ακομα περιμενω!!!!!!!!Τρομερη εξυπηρετηση αυτη η vodafone!!!!!ΤΡΟΜΑΡΑ ΤΟΥΣ!!!!!!:mad:

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα! Εϊναι πανέμορφο!

Στην Αθήνα το είχαν ετοιμοπαράδοτο, 15 λεπτά περίμενα (τι σου είναι η πρωτεύουσα)..

 

Δεν είχα άλλο PDA ποτέ μου οπότε δε μπορώ να κάνω συγκρίσεις, αλλά ότι απορία έχετε, ρωτήστε και θα προσπαθήσω να απαντήσω...

Link to comment
Share on other sites

Kala... esena den tha sou stoixisei toso mias kai den tha perasei etsi apo to telwnio alla to thema den einai afto. Einai oti den mporeis na empistefteis mia syskevi pou proerxetai apo enyparkti etairia xwris tin paramikri ypostiriksi kai me to risko tou an tha sou katsei i oxi. H epilogi bebaia... einai panta diki sou...

 

Το ρίσκο είναι ανάλογο της τιμής. Δηλαδή όπου πληρώνεις premium απαιτείς υποστήριξη κτλ. Μειώνοντας την τιμή μειώνονται και οι απαιτήσεις. Στην προκειμένη περίπτωση ίσως κάποιος απλά να χάσει τα λεφτά του αλλά το ρίσκο είναι ανάλογο της απόδοσης.

 

Άν πχ σου χαλάσει η ακριβή σου συσκευή (πχ εμένα το TyTN2) και χρειαστεί να το στείλεις για Service τότε ο χρόνος αναμονής (1-4 εβδομάδες ανάλογα το που βρίσκεσαι) σε σχέση με την διάρκεια ζωής της συσκευής (σπάνια κρατάς μια συσκευή πάνω από 12-14 μήνες οπότε ας βάλουμε τυπικά 12) αντιστοιχεί περίπου σε 50 - 60 ευρώ αξία, γιατί τόσο καιρό δεν θα το έχεις. Αυτό είναι το 50% της τιμής (προ τελωνείο όπως σωστα λές) του κινέζικου.

 

Άρα αν 2 άτομα (φιλικά προσκύμενα μεταξύ τους)αγοράσουν 3 κινέζικα ώστε να έχουν 1 για εφεδρικό μπορούν να καλύψουν την απολεσθείσα τιμή από μια βλάβη με κόστος όσο μια βλάβη του kaiser που θα τους το στερούσε 1 μήνα ...

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Το ρίσκο είναι ανάλογο της τιμής. Δηλαδή όπου πληρώνεις premium απαιτείς υποστήριξη κτλ. Μειώνοντας την τιμή μειώνονται και οι απαιτήσεις. Στην προκειμένη περίπτωση ίσως κάποιος απλά να χάσει τα λεφτά του αλλά το ρίσκο είναι ανάλογο της απόδοσης.

 

Άν πχ σου χαλάσει η ακριβή σου συσκευή (πχ εμένα το TyTN2) και χρειαστεί να το στείλεις για Service τότε ο χρόνος αναμονής (1-4 εβδομάδες ανάλογα το που βρίσκεσαι) σε σχέση με την διάρκεια ζωής της συσκευής (σπάνια κρατάς μια συσκευή πάνω από 12-14 μήνες οπότε ας βάλουμε τυπικά 12) αντιστοιχεί περίπου σε 50 - 60 ευρώ αξία, γιατί τόσο καιρό δεν θα το έχεις. Αυτό είναι το 50% της τιμής (προ τελωνείο όπως σωστα λές) του κινέζικου.

 

Άρα αν 2 άτομα (φιλικά προσκύμενα μεταξύ τους)αγοράσουν 3 κινέζικα ώστε να έχουν 1 για εφεδρικό μπορούν να καλύψουν την απολεσθείσα τιμή από μια βλάβη με κόστος όσο μια βλάβη του kaiser που θα τους το στερούσε 1 μήνα ...

Είναι υπερβολικό να ζητήσω να συζητάμε για τη συσκευή του topic εδώ;

Φτιάχτε ένα thread και συζητήστε για το AWANG A9000.....

Link to comment
Share on other sites

Θα του βάλω μερικά προγραμματάκια για να δω πόσο γρήγορα τα τρέχει...

 

Προς το παρόν έχω άλλο πρόβλημα: όταν ενεργοποιώ την κάρτα SIM και προσπαθεί να μπει στο δίκτυο, κλείνει τελείως! Κατά τα άλλα η συσκευή δουλεύει άψογα χωρίς την κάρτα της vodafone... Υπάρχει περίπτωση να φταίει η SIM που είναι παλιά και σχετικά φθαρμένη; Στο 6600 και το Ν70 μου πάντως δεν είχα προβλήματα...

 

Any ideas?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το νέο Vodafone 1520 (ASUS Solaris), και ενώ η συσκευή δουλεύει κανονικά χωρίς την κάρτα SIM, όποτε βάζω την κάρτα (vodafone), το κινητό γενικά δυσκολεύεται να βρεί σήμα, και μετά από λίγο κρασάρει και κλείνει τελείως...

Έχει συμβεί και σε κανέναν άλλο αυτό;

 

Υπάρχει περίπτωση να φταίει η SIM που είναι παλιά; Στο 6600 και το Ν70 που είχα πριν πάντως, δούλευε μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φταίει η SIM μου, είναι στραβωμένη και μάλλον δεν κάνει καλή επαφή.. Με SIM ενός φίλου, κανένα πρόβλημα :)

 

Το κινητό πετάει γενικά, του φόρτωσα διάφορα καλούδια και δεν έχει κανένα πρόβλημα..

Μόνο με το Destinator 7, αργεί λίγο να βρει θέση (έκανε περίπου 5 λεπτά όταν το άνοιξα) και (σε pedestrian mode) δεν είχε και την καλύτερη δυνατή ανανέωση θέσης. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει άλλο GPS, οπότε δεν μπορώ να κάνω συγκρίσεις..

 

Αυτά προς το παρόν!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μόνο με το Destinator 7, αργεί λίγο να βρει θέση (έκανε περίπου 5 λεπτά όταν το άνοιξα) και (σε pedestrian mode) δεν είχε και την καλύτερη δυνατή ανανέωση θέσης.

 

Αυτό το κάνει συνήθως την πρώτη φορά που το πρόγραμμα προσπαθεί να βρει δορυφόρους και είναι φυσιολογικό. Λογικά τις επόμενες φορές που ανοίγεις το Destinator θα κάνει αρκετά πιο γρήγορα να κλειδώσει δορυφόρους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όντως, με το GPS κανένα πρόβλημα..

Αλλά τελικά ήταν ελαττωματικό το κινητό, όποια SIM κι αν έβαζα, σε τυχαίες στιγμές κράσαρε!

Η εγγύηση προβλέπει αντικατάσταση, οπότε περιμένω την Τετάρτη, που θα μου έρθει το καινούριο.

 

Κανείς άλλος δεν τόλμησε να το πάρει???

Link to comment
Share on other sites

Βαρεθηκα να περιμενω την vodafone!!!Aρε cosmote αθανατη!!!!Ουτε ενα mail απαντησης στα τοσα που εχω στειλει!!!:mad:

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

Όντως, δεν ξέρω τι παίζει.. Κι εγώ πήγα σήμερα να ρωτήσω πότε θα έχουν καινούριο για να μου αντικαταστήσουν το ελαττωματικό, και μου είπαν ότι θέλει "τουλάχιστον 10 εργάσιμες"!!!!

Με τα πόδια το φέρνουν;;;

 

Όσο χάρηκα που ""τόλμησα" να πάρω ένα όχι και τόσο εμπορικό κινητό, άλλο τόσο με έχει ξενερώσει η "εξυπηρέτηση" της Vodafone.... :(

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όσο χάρηκα που ""τόλμησα" να πάρω ένα όχι και τόσο εμπορικό κινητό, άλλο τόσο με έχει ξενερώσει η "εξυπηρέτηση" της Vodafone.... :(

 

Έτσι είναι αυτά...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα την εξυπηρέτηση πελατών και τους είπα ότι το χρειάζομαι ως την Παρασκευή, είπαν ότι θα το κοιτάξουν.

Αν όντως μου το φέρουν ως τότε, παίρνω πίσω όσα είπα!

 

Οψόμεθα λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

επειδή η συσκευή αυτή με ενδιαφέρει, μπορει να κάνει κάποιος ένα mini review και να αναφέρει μερικά ελατώματα???

επίσης θα ήθελα να μάθω αν έχει ελληνικό μενου και αν έχει ελληνικούς χαρακτήρες για την δημιουργία μηνύματος

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά WIndows Mobile έχει, όπως και ελληνικά στα μηνύματα (και μάλιστα με ειδικό πληκτρολόγιο για SMS, για να μην υπάρχει το πρόβλημα με τους unicode χαρακτήρες).

 

Για άλλες λεπτομέρειες, πρέπει πρώτα η vodafone να δεηθεί να μας το στείλει το ρημάδι το κινητό :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πήρα πίσω από το service χτες, υποτίθεται ότι του έκαναν μία αναβάθμιση, αλλά τίποτα.

Δούλεψε για λίγη ώρα και μετά πάλι τα ίδια προβλήματα!! Και μου το είχαν κρατήσει σχεδόν ένα μήνα!!

 

Δεν τους εμπιστεύομαι πλέον, θα προσπαθήσω να βρω τίποτα στο internet για να δω αν το πρόβλημα είναι όντως στο λογισμικό και διορθώνεται με κανένα patch...

 

Ξέρει κανείς αν η εγγύηση ακυρώνεται αν κάνεις format και γενικά αν επέμβεις στο λογισμικό και όχι στο υλικό;

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά, είμαι ο μόνος άνθρωπος που αγόρασε τη συγκεκριμένη συσκευή;;;

 

Μάλλον :lol::p:p

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μα καλά, είμαι ο μόνος άνθρωπος που αγόρασε τη συγκεκριμένη συσκευή;;;

 

...και δυστυχώς θα συμπλήρωνα εγώ!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone v1520 (Asus Solaris / P550)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...