Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond (P3700)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ το δοκίμασα ήδη γιατί ήθελα μια αλλαγή και οφείλω να ομολογήσω ότι είναι πανέμορφο και πολύ πιο πρακτικό. Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι αν δεν κάνεις hard reset και να περάσεις αμέσως το mod δε δουλεύουν σωστά οι καινούργιες επαφές και κάθε φορά που τις βλέπεις κρασάρει το manila. Οι επαφές του outlook, βέβαια, δουελύουν κανονικά...

 

Το καλό είναι ότι βλέπουμε την HTC να προχωράει όλο και βαθύτερα στις λειτουργίες του κινητού. Τα contacts, τα εισερχόμενα SMS, τα settings, η ώρα κλπ. όλα πλέον είναι finger friendly και χρηστικά. Όσο λιγότερο native WM βλέπουμε, τόσο καλύτερα!

εγώ έχω ενα πρόβλημα.

το έβαλα κανονικά αλλά οταν πήγα να περάσω το MANILA LANGUAGE PACK για να εχω πλήρη υποστήριξη στα ελληνικά και να μην μου βγάζει τα πάντα σχεδόν με το "IDS_ " απο μπροστά είδα οτι δεν ειχα άλλο χώρο στην μνήμη.

Φυσικά και το έβαλα μετά απο Hard reset και δεν έβαλα τίποτα αλλο εκτός απο τα αρχεία που χρειάζονται και το ΝΕΤ3.5...

Δεν κατάλαβα γιατί έπιασε τόσο χώρο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

paidia epeidi dn ginete na diavasw oles tis selides.mporei kapios na m pei pws na valw alli rom sto kinito kai na katargisw auti tis vodafone??

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

iPad Pro M4

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

paidia epeidi dn ginete na diavasw oles tis selides.mporei kapios na m pei pws na valw alli rom sto kinito kai na katargisw auti tis vodafone??

 

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=9568

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=12424

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω ενα πρόβλημα.

το έβαλα κανονικά αλλά οταν πήγα να περάσω το MANILA LANGUAGE PACK για να εχω πλήρη υποστήριξη στα ελληνικά και να μην μου βγάζει τα πάντα σχεδόν με το "IDS_ " απο μπροστά είδα οτι δεν ειχα άλλο χώρο στην μνήμη.

Φυσικά και το έβαλα μετά απο Hard reset και δεν έβαλα τίποτα αλλο εκτός απο τα αρχεία που χρειάζονται και το ΝΕΤ3.5...

Δεν κατάλαβα γιατί έπιασε τόσο χώρο?

Ναι, η αλήθεια είναι ότι πιάνει πολύ χώρο. Τυπικά πιάνει 15MB το νέο Manila και άλλα 15, περίπου, το νέο HTC Contact Manager και αν είναι να βάλεις τα ελληνικά (όπως φορτώνεσαι άνευ λόγου και αιτίας όλη τη "σαβούρα" από καμιά 20 γλώσσες) είναι άλλα 7MB, σύνολο 37ΜΒ τουλάχιστον! Δεδομένου ότι όλη κι όλη η μνήμη σου είναι 90κάτι, δεν έχεις και μεγάλη ευελιξία. Εγώ το έχω βάλει τσίμα-τσίμα, αλλά τώρα έχω πρόβλημα γιατί έχω λιγότερο από 1ΜΒ κενό... Και δυστυχώς δε βγάζω άκρη στο να βρω τα άχρηστα αρχεία των ξένων γλωσσών και να τα σβήσω.

 

Υποθέτω ότι η λύση είναι να βάλει κάποιος μια πιο "ελαφριά" ROM χωρίς περιττά σκουπίδια από την official (πόσο μάλλον εγώ που φοράω και τη χαζομάρα της Vodafone). Ακόμα καλύτερα, κυκλοφορούν ROMs που το έχουν έτοιμο το Manila2!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Έφτιαξε.

15' αν αργούσε η απάντησή σου, θα είχα κάνει hard reset... :D

 

χαιρομαι που το γλυτωσες γιατι ειναι μανικι....:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υποθέτω ότι η λύση είναι να βάλει κάποιος μια πιο "ελαφριά" ROM χωρίς περιττά σκουπίδια από την official (πόσο μάλλον εγώ που φοράω και τη χαζομάρα της Vodafone). Ακόμα καλύτερα, κυκλοφορούν ROMs που το έχουν έτοιμο το Manila2!

 

Η λύση είναι να βάλεις cooked ROM με ενσωματωμένο το νέο manila, έτσι δεν πιάνει τον extra χώρο (τόσο στη ROM όσο και στη RAM) που χάνεις όταν το βάζεις από πάνω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιησα σημερα για πρωτη φορα το sprite backup.αφου ολοκληρωθηκε η διαδικασια του backup μου εμφανισε το εξης μηνυμα.backup complete with warnings.πατησα report και αναμεσα στα αλλα μου ελεγε οτι ενδεχομενο restore ισως να μη γινει με επιτυχια.ξερετε κατι γι αυτο;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
μην δινεις σημασια,ειναι ορισμενοι τυποι αρχειων που προφανως δεν τα πιανει αλλα δεν εχουν σημασια,και μενα μου το βγαζει αυτο το μηνυμα αλλα οσες φορες εκανα restore δεν ειχα πουθενα προβλημα
Link to comment
Share on other sites

Έκανα το update σε Έκδοση 2.03 από http://www.htc.com.gr και μετά έβαλα τα ελληνικά αλλά δεν μου αρέσει με τα ελληνικά και θέλω να τα βγάλω ….. μπορώ επομένως να ξαναπεράσω το update που έχει στο site http://www.htc.com.gr ή επειδή είδη το έχω βάλει θα φάει κόλλημα το κινητό και θα τρέχω ?
Link to comment
Share on other sites

Έκανα το update σε Έκδοση 2.03 από http://www.htc.com.gr και μετά έβαλα τα ελληνικά αλλά δεν μου αρέσει με τα ελληνικά και θέλω να τα βγάλω ….. μπορώ επομένως να ξαναπεράσω το update που έχει στο site http://www.htc.com.gr ή επειδή είδη το έχω βάλει θα φάει κόλλημα το κινητό και θα τρέχω ?

 

πηγαινε στις ρυθμισεις > συστημα και αλλαξε γλωσσα

 

 

 

 

μην δινεις σημασια,ειναι ορισμενοι τυποι αρχειων που προφανως δεν τα πιανει αλλα δεν εχουν σημασια,και μενα μου το βγαζει αυτο το μηνυμα αλλα οσες φορες εκανα restore δεν ειχα πουθενα προβλημα

 

οταν κανεις restore δουλευει κανονικα μετα το κινητο;μια φορα που ειχα κανει restore με το spb backup δεν ειχαν κατσει καλα τα αρχεια και μου εβγαζε μηνηματα error , κυριος για το net framework

 

Έκανα το update σε Έκδοση 2.03 από http://www.htc.com.gr και μετά έβαλα τα ελληνικά αλλά δεν μου αρέσει με τα ελληνικά και θέλω να τα βγάλω ….. μπορώ επομένως να ξαναπεράσω το update που έχει στο site http://www.htc.com.gr ή επειδή είδη το έχω βάλει θα φάει κόλλημα το κινητό και θα τρέχω ?

 

πηγαινε ρυθμισεις>συστημα και αλλαξε γλωσσα

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

m pei pws na valw alli rom sto kinito kai na katargisw auti tis vodafone??
Αλήθεια, τί γίνεται με τη ROM της vodafone; Την ανεβάσανε ή ακόμα..;

 

η λύση είναι να βάλει κάποιος μια πιο "ελαφριά" ROM χωρίς περιττά σκουπίδια από την official (πόσο μάλλον εγώ που φοράω και τη χαζομάρα της Vodafone). Ακόμα καλύτερα, κυκλοφορούν ROMs που το έχουν έτοιμο το Manila2!

Εγώ με μία "ανορεξική" ROM 6.5 και το manila2 χωρίς language pack αυτή τη στιγμή έχω 50mb ελεύθερα. Βέβαια η program memory είναι ένα άλλο ζήτημα. Κατά τη γνώμη μου πάντως το μόνο που πραγματικά "μετράει" στο manila2 είναι το νέο calendar.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έκανα το update σε Έκδοση 2.03 από http://www.htc.com.gr και μετά έβαλα τα ελληνικά αλλά δεν μου αρέσει με τα ελληνικά και θέλω να τα βγάλω ….. μπορώ επομένως να ξαναπεράσω το update που έχει στο site http://www.htc.com.gr ή επειδή είδη το έχω βάλει θα φάει κόλλημα το κινητό και θα τρέχω ?

 

Στις ρυθμίσεις της συσκευής υπάρχει μια εφαρμογή της ACE Hellas για να επιλέξεις όποια γλώσσα θέλεις να έχεις στη συσκευή.

 

οταν κανεις restore δουλευει κανονικα μετα το κινητο;μια φορα που ειχα κανει restore με το spb backup δεν ειχαν κατσει καλα τα αρχεια και μου εβγαζε μηνηματα error , κυριος για το net framework

 

Με το Sprite Backup (και ειδικά με την έκδοση 6.5.4) δεν θα έχεις τέτοια προβλήματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ποια ρομ προτεινετε ?μια του γρηγορη ειναι οκ η εχει προβληματα ?
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι να βάλεις cooked ROM με ενσωματωμένο το νέο manila, έτσι δεν πιάνει τον extra χώρο (τόσο στη ROM όσο και στη RAM) που χάνεις όταν το βάζεις από πάνω.

Αυτό είπα κι εγώ. Αλλά υπάρχει και η λύση να βάλεις κάποια "γυμνή" ROM χωρίς TF3D κλπ. και να τα βάλεις μόνος σου, για να ελέγχεις καλύτερα το ποιά έκδοση έχεις κλπ.

 

Ποιες είναι οι σημαντικές διαφορές που έχει το Manila2;

Πάρα πολλές. Σε πρώτη φάση, είναι τα νέα tabs για τις μετοχές (ψιλο-άχρηστο) και του ημερολογίου (που είναι πολύ όμορφη αλλά και γρήγορη). Επίσης έχει κάποια επιπλέον settings για προσαρμογή καρτελών κλπ.

 

Από εκεί και πέρα, το σημαντικό είναι ότι πλέον αρχίσαν να "φεύγουν" κάποιες εγγενείς εφαρμογές των WM και να αντικαθιστόνται από αντίστοιχες της HTC: τα contacts, τα SMS, το ρολόι και το ιστορικό κλήσεων είναι πλέον εφαρμογές με το UI της HTC που φορτώνουν πολύ πιο γρήγορα και σε γλιτώνουν από χρόνο και ταλαιπωρία. Πριν πατούσα σε ένα SMS και περίμενα να φορτώσει το outlook των WM, τώρα με το που πατάς σχεδόν αμέσως βλέπεις το SMS στην αντίστοιχη εφαρμογή της HTC και μπορείς να κάνεις πιο πολλά πράγματα. Τέλος, υποστηρίζει και landscape mode.

 

Ιδίως για μένα που έχω κολλήσει στην πατάτα της Vodafone και μια ROM 1.93 είναι σαν παράδεισος (και από πλευράς ταχύτητας και απόκρισης). Είναι που ακόμα δεν έχω πάρει απόφαση να βάλω Cooked ROM για το ενδεχόμενο εγγύησης (μιας και δεν έχω καταφέρει να βρω πουθενά την αυθεντική ελληνική ROM της Vodafone).:ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτό είπα κι εγώ. Αλλά υπάρχει και η λύση να βάλεις κάποια "γυμνή" ROM χωρίς TF3D κλπ. και να τα βάλεις μόνος σου, για να ελέγχεις καλύτερα το ποιά έκδοση έχεις κλπ.

 

Μα και εγώ ήθελα να πω πως το manila δουλεύει καλύτερα όταν είναι ενσωματωμένο σε μια ROM παρά περασμένο από πάνω (έστω και σε "γυμνή" ROM. Όπως προείπα... πιάνει λιγότερο χώρο τόσο σε ROM όσο και σε RAM.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όπως προείπα... πιάνει λιγότερο χώρο τόσο σε ROM όσο και σε RAM.

Για τη ROM το καταλαβαίνω, αλλά στη RAM γιατί; (δε σε αμφισβητώ, από ενδιαφέρον ρωτάω ;) )

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχει να κάνει με τον τρόπο διαχείρισης της RAM. Το καλό είναι ότι σε μια γυμνή cooked ROM η διαθέσιμη RAM είναι άπλετη και δεν έχεις πρόβλημα. Συνεπώς οι διαφορές δεν είναι τόσο αισθητές. Αυτό γίνεται πιο εμφανές σε ROM που έχει το παλιό manila και βάλουμε το καινούργιο από πάνω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

paidia kati allo.exete na m proteinete kanena kalo gps gia to kinito kai an nai apo pou mporw na to katevasw??

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

iPad Pro M4

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Τα Destinator 7 & iGO v8.3.2 είναι από τις καλύτερες λύσεις.

 

Εάν μπορείς να γράφεις με ελληνικά.

 

Γιατί το destinator 7?Αν δεν κάνω λάθος έχει βγεί το 8 αλλά και το 9, έτσι?

Με αυτά τι γίνεται? Δεν παίζουν σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Destinator 9 δεν υπάρχει. Έχει κάνει την εμφάνισή του το 8 αλλά ακόμα είναι σε πολύ πρώιμο στάδιο και με παιδικές ασθένειες. Οι αλλαγές είναι μόνο στην εμφάνιση και αυτές όχι ουσιαστικές και από τη στιγμή που παίρνουν τους ίδιους χάρτες με το 7 δεν βρίσκω λόγο να βιαζόμαστε για το 8.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ίσως να το έχεις μπερδέψει με κάτι άλλο γιατί Destinator 9 δεν υπάρχει σίγουρα.

 

Προς ενημέρωσή σου... στο forum δεν μας επιτρέπεται να αναφέρουμε site με παράνομο λογισμικό. :O

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...