Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond (P3700)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ και τους δύο!!

Ελληνική συσκευή έχω....την rom την περνάω από το pc στο κινητό μου έτσι??

 

 

Όχι! Θα συνδέσεις την συσκευή με το pc και περιμένεις να συνδεθεί και με το ActiveSync. Μετά θα "τρέξεις" την rom από το pc και ακολουθείς τις οδηγίες. Φαντάζομαι ξέρεις τα υπόλοιπα...

Μόλις τελειώσει το update πρέπει να κάνεις hard reset στην συσκευή.

Μετά αντιγράφεις τα ελληνικά στην συσκευή και το εκτελείς μέσα από την συσκευή. Μόλις τελειώσει κι η διαδικασία των ελληνικών κάνεις πάλι hard reset και είσαι έτοιμος!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Ανέβασα τα ελληνικά εδώ. (Το αρχείο το είχα κατεβάσει από το site της Ace Hellas τότε που κυκλοφόρησε, πριν μερικά χρόνια. Φαντάζομαι να μην υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την διακίνησή του :!: )

 

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μιας και το αρχείο αυτό απευθύνεται μόνο σε επίσημους δικαιούχους, αυτούς δηλαδή που έχουν ελληνική συσκευή και μόνο.

 

Προστέθηκε παραπομπή στο πρώτο post.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια χαρα σε όλους

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια πιο έυχρηστη εφαρμογή για τη διατήρηση επαφών στο diamond.

Η ενσωματωμένη μου φαίνεται ιδιαίτερα δυσχρηστη ειδικα στο scroll αλλα και πολλές φορές αρχίζει να καλεί κάποια επαφή ενω εγω απλα έχω προσπαθήσει να κάνω scroll.΄

Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμισει ετσι ώστε αυτα να βελτιωθούν; και δεν χρειαζεται άλλη εφαρμογή;

 

Το τηλεφωνο μου είναι αγορασμένο απο cosmote πριν απο 2,5 χρόνια περίπου και δεν έχω κανει καμία ιδιαίτερη επεμβαση στο λειτουργικό του

Link to comment
Share on other sites

:blink: ..2,5 χρονια και δεν εχεις πειραξει το κινητο σου???

για επαφες παρε αυτο :

http://www.freewarepocketpc.net/ppc-download-icontact-v0-5.html

η γνωμη μου ειναι φιλε spb και τα εχεις ολα με συντομευσεις ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ευχαριστώ πολύ οτι ακριβώς έψαχνα. Υπάρχει τώρα κάποιος τρόπος να το προσαρμόσω ετσι 'ωστε να ανοίγει αυτό μεσω του Touchflo και όχι το Original; ή κάποιος άλλος τρόπος ωστε να ανοίγει άμεσα, αν είναι δυνατόν με μία κίνηση;

 

:) Είναι αλήθεια οτι δεν το πολυπειράζω, ο βασικότερος λόγος που το πήρα ήταν το GPS και αντε να παίζω κανα παιχνιδάκι σε ώρες αναμονής

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγω εχω και το diamond1 kai to diamond 2.

To toutchflo δεν το εχω δουλεψει,γιατι εμενα δεν μου ηταν βολικο εβαλα απο την αρχη το spb.

βαζεις και τις συντομευσεις σου και τελος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρακολουθώντας τη συζήτηση και έχοντας το ίδιο πρόβλημα με diamond cosmote αποφάσισα να ακολουθήσω τα βήματά σου.

Εγκατέστησα τη νέα Αγγλική rom και ήλθε η ώρα για τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

Αποσυμπίεσα το αρχείο των Ελληνικών της ACE και το περιεχόμενο το έβαλα στην Internal Storage πήγα να το τρέξω αλλά…… UNSUCCESSFUL!!!!!

Η συσκευή ήταν cosmote με αυτοκόλλητο της ACE επάνω στη συσκευασία.

ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΛΑ???????

 

Βοήθεια.... please

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χρησιμοποιώ το Diamond εδώ και 3κάτι χρόνια, αγορασμένο από Cosmote, και λόγω πολλής δουλειάς/ελάχιστου χρόνου, δεν το πείραξα ποτέ. Έχει τη Rom της μαμάς του από τότε που το πήρα.

Εδώ και μερικές ημέρες, άρχισε να εμφανίζει ένα μήνυμα "Your phone is running low on free storage space. Delete old or unused items to create more space". Και αφού πατήσω ΟΚ, δείχνει ένα ακόμη μεγαλύτερο μήνυμα, παρόμοιο με το προηγούμενο, περί internal storage.

Εγκατέστησα την τελευταία έκδοση του PPCPIM backup και πήγα να πάρω back-up αλλά τζίφος, έβγαλε σφάλμα (δεν υπάρχει χώρος)

 

Αυτά μέχρι χθες. Σήμερα δεν ανοίγει καν το Touch Flo, σταματά λίγο πριν, στη μαύρη οθόνη και μένει εκεί. :(

Ό,τι κι αν πατήσω, εμφανίζει το μήνυμα περί "phone is running low on free storage space..."

 

Υπάρχει τρόπος να μεταφέρω τις επαφές μου στο PC;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να το συνδέσεις με καλώδιο στον υπολογιστή; Λογικά θα συνδεθεί με το Activesync και απο εκεί μέσα θα συγχρονίσεις τις επαφές με το Outlook.

Επίσης, γιατί δεν ελευθερώνεις λίγο χώρο από την μνήμη; Μπες στην "Εξερεύνηση αρχείων" και διέγραψε κάποια αρχεία που δεν χρειάζεσαι. Ή πήγαινε μέσα από τις Ρυθμίσεις να απεγκαταστήσεις προγράμματα που δεν χρειάζεσαι. (Αυτά βέβαια με την προϋπόθεση οτι σου ανοίγει τις Ρυθμίσεις ή την Εξερεύνηση αρχείων χωρίς να βγάλει το σφάλμα)

 

Επίσης θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις την τελευταία επίσημη rom. Αν όπως λες δεν την έχεις πειράξει ποτέ, τότε λογικά θα έχεις ακόμα την 1.37, και η τελευταία που είχε βγάλει είχε αισθητή διαφορά στην ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ gkolfin.

"Δυστυχώς" αναγκάστηκα να κάνω hard reset.

Το ευτύχημα είναι ότι ανακάλυψα ότι κάποια στιγμή το 2009 (:lol: ) είχα δημιουργήσει μέσω PPCPIM ένα back-up των επαφών μου, οπότε κατάφερα να ανακτήσω κάποιες.

 

Εγκατέστησα κανονικά τη ROM από το link του Athanaso77 πιο πάνω, όταν όμως πήγα να βάλω τα ελληνικά, δεν τα πήρε. Unsuccessful, όπως του φίλου πιο πάνω. Η συσκευή είναι αγορασμένη από cosmote.

Τι μπορώ να κάνω τώρα;

 

Δοκίμασες να το συνδέσεις με καλώδιο στον υπολογιστή; Λογικά θα συνδεθεί με το Activesync και απο εκεί μέσα θα συγχρονίσεις τις επαφές με το Outlook.

Επίσης, γιατί δεν ελευθερώνεις λίγο χώρο από την μνήμη; Μπες στην "Εξερεύνηση αρχείων" και διέγραψε κάποια αρχεία που δεν χρειάζεσαι. Ή πήγαινε μέσα από τις Ρυθμίσεις να απεγκαταστήσεις προγράμματα που δεν χρειάζεσαι. (Αυτά βέβαια με την προϋπόθεση οτι σου ανοίγει τις Ρυθμίσεις ή την Εξερεύνηση αρχείων χωρίς να βγάλει το σφάλμα)

 

Επίσης θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις την τελευταία επίσημη rom. Αν όπως λες δεν την έχεις πειράξει ποτέ, τότε λογικά θα έχεις ακόμα την 1.37, και η τελευταία που είχε βγάλει είχε αισθητή διαφορά στην ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έψαξα λίγο το θέμα και διαπίστωσα πως η rom που δίνει ο athanasso (2.03.405.3) ΜΑΛΛΟΝ δεν είναι συμβατή με τα ελληνικά που ανέβασα εγώ. Η τελευταία επίσημη rom που είχε δώσει η Ace Hellas (μαζί με τα ελληνικά) ήταν η 2.03.401.3, την οποία την δοκίμασα και δουλεύει κανονικά με τα ελληνικά. Επειδή λοιπόν τυγχάνει να κρατάω αρχείο, την ανέβασα εδώ (και ξαναβάζω το link για τα ελληνικά για να είναι όλα μαζεμένα, όλα από την Ace Hellas):

 

Diamond_HTC_Europe_2.03.401.3

HTC_Touch_Ell_no_installer.zip

 

Συνοψίζοντας:

1. Συνδέεις το κινητό με το καλώδιο στον υπολογιστή ώστε να συνδεθεί με το Activesync

2. από τον υπολογιστή "τρέχεις" την rom και ακολουθείς τις οδηγίες, αρχικά στην οθόνη του υπολογιστή και στην συνέχεια στην οθόνη του κινητού

3. αφού τελειώσει η εγκατάσταση της rom, πρέπει να κάνεις hard reset!

4. αποσυμπιέζεις το αρχείο με τα ελληνικά (στον υπολογιστή) και αντιγράφεις το αρχείο που θα βρείς (ExtendedPKG.cab.pkg) στην μνήμη του κινητού

5. μέσα από το κινητό "τρέχεις" το αρχείο των ελληνικών

6. αφού τελειώσει η εγκατάσταση των ελληνικών, κάνεις ΠΑΛΙ hard reset!

 

Έτσι έχει η διαδικασία και λογικά θα πάνε όλα καλά :rolleyes:

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Να σε ευχαριστήσω και πάλι! Χωρίς τα link σου δεν θα είχα βγάλει άκρη.

Με τη 2.03.401.3 τα Ελληνικά είναι συμβατά. Με την 2.03.405.3 τα Ελληνικά ΔΕΝ λειτουργούν (μήνυμα Unsuccessful), δοκίμασα δύο φορές.

 

Να πω ωστόσο ότι με την 2.03.405.3 το κινητό μου φαίνεται ότι λειτουργεί γρηγορότερα.

Ενδεικτικά, με την 2.03.401.3, από την εισαγωγή του PIN μέχρι να φορτώσει το Touch Flo μεσολαβεί τουλάχιστον μισό λεπτό.

Με την 2.03.405.3 το Touch Flo φορτώνει σχεδόν αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φίλε μου έψαξα λίγο το θέμα και διαπίστωσα πως η rom που δίνει ο athanasso (2.03.405.3) ΜΑΛΛΟΝ δεν είναι συμβατή με τα ελληνικά που ανέβασα εγώ. Η τελευταία επίσημη rom που είχε δώσει η Ace Hellas (μαζί με τα ελληνικά) ήταν η 2.03.401.3, την οποία την δοκίμασα και δουλεύει κανονικά με τα ελληνικά.

 

Thanks για την ενημέρωση, προστέθηκε στο πρώτο post! ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

εχω ενα TD P3700 το οποιο μου ειχε κλειδωσει πριν κανενα χρονο.

τωρα που το ξαναχρειαζομε πως θα το ξεκλειδώσω?

καλή σας ημέρα...
Link to comment
Share on other sites

το ανοιγω και ζηταει κωδικο (λογικα κωδικο ασφαλειας).

παταω κωδικους αλλα δεν γινετε τιποτα, σαν να μην αντιλαμβανετε το enter.

εντομεταξυ εχει χαμηλο φωτησμο και μονο οταν παταω 112 ανεβενει ο φωτισμος!

στη vodafone μου ειπανε 30+

εντομεταξυ παιζει να μην δέχεται cosmote sim? (ειναι αγορασμενο απο vodafone)

καλή σας ημέρα...
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, δεν καταλαβαίνω τί κωδικό σου ζητάει. Όσο κι αν το έψαξα δεν βρήκα καμιά επιλογή για να ζητάει κωδικό όταν ανοίγει η συσκευή. Μόνο το PIN που σου ζητάει η κάρτα sim.... δεν εννοείς το PIN, σωστά;

Δοκίμασε να το ανοίξεις και χωρίς κάρτα sim μέσα (για την περίπτωση που ο κωδικός που σου ζητάει είναι το PIN της κάρτας sim).

 

Όσο για το αν θα δεχθεί κάρτα cosmote, δεν γνωρίζω. Δοκίμασέ το! :rolleyes: (Αν δεν την δεχθεί ίσως να θέλεις να περάσεις κάποια custom rom, ώστε να ξεκλειδώσει η συσκευή και να ξεφορτωθείς την rom της vodafone!)

 

Τέλος (εφόσον το κλείδωμα είναι της συσκευής και όχι της sim) δοκίμασε να κάνεις hard reset την συσκευή. -Πώς; -Κράτα πατημένα συγχρόνως τα VolumeDown και το κεντρικό (στρογγυλό) κουμπί και πάτα το reset (κόκκινο κουμπάκι στο πίσω μέρος) - Προσοχή μην στραμπουλήξεις τα δάχτυλα!- :p Θα κάνει επανεκκίνηση και θα σου εμφανίσει ένα μενού με οδηγίες!

 

Δοκίμασέ τα και τα λέμε πάλι....

Link to comment
Share on other sites

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

λογικα ζητουσε τον κωδικο ασφαλειας της συσκευης!

τελος παντων το μεσιμερι το εδωσα σε εναν φιλο να το πασπατεψει.

μου ειπαι οτι το εκανε να μπενει στο menu αλλα την sim του what's up δεν την αναγνωριζει.

αυριο θα ξαναμηλησουμε και θα δω αν το καταφερε και αυτο.

σας ευχαριστω πολυ για την προθυμια σας να βοηθησετε, μολις εχω νεα θα σας ενημερώσω...

καλή σας ημέρα...
Link to comment
Share on other sites

ενταξει το κινητο παιδια!

το hard reset λειτουργισε και ξεφρακαρε.

και την what's up μια χαρα την πηρε.

καλή σας ημέρα...
Link to comment
Share on other sites

ενταξει το κινητο παιδια!

το hard reset λειτουργισε και ξεφρακαρε.

και την what's up μια χαρα την πηρε.

τι εφαρμογες μπορω να βαλω σ'αυτο?

καλή σας ημέρα...
Link to comment
Share on other sites

ενταξει το κινητο παιδια!

το hard reset λειτουργισε και ξεφρακαρε.

και την what's up μια χαρα την πηρε.

τι εφαρμογες μπορω να βαλω σ'αυτο?

 

Πάει πολύς καιρός και δεν θυμάμαι συγκεκριμένα να σου πω αλλά κάνε μια αναζήτηση στο google για εφαρμογές/παιχνίδια για WM6.1. Κυκλοφορούν πολλά freeware για όλα τα γούστα (είναι αρχεία με επέκταση .cab, τα μεταφέρεις στην συσκευή και τα τρέχεις από εκεί για να εγκατασταθούν).

Link to comment
Share on other sites

μήπως θυμάται κανένας πως αλλάζουμε γλωσσά εισαγωγής?

θέλω να κάνω login σε μια ιστοσελίδα και δεν μπορώ!

καλή σας ημέρα...
Link to comment
Share on other sites

Στο κάτω μέρος της οθόνης, στο κέντρο, που είναι το εικονίδιο για να ανοίγει το πληκτρολόγιο, έχει και ένα μικρό βελάκι δίπλα του. Πάτα το!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...