Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

πριν μια βδομαδα εκανα μια αγορα απο ηλεκτρονικο καταστημα με δοσεις μεσω πιστωτικης το οποιο ειχει την πλατφορμα της εθνικης η καρτα μου ειναι eurobank. η πρωτη δοση δεν χρεωθηκε ακομα μηπως παει για τον επομενο μηνα? γιατι θυμαμαι σε συναλλαγη στο site του γερμανου η πρωτη δοση χρεωθηκε 1 μηνα μετα την αγορα
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Με ενημέρωσαν και μένα ότι η blue amex που έχω θα γίνει χρυσή MasterCard. Επειδή την έχω ήδη τη χρυσή MC από παλιότερη αντικατάσταση της Citibank θα βρεθώ με 2 χρυσές. Μου είπαν όμως ότι όταν μου έρθει η κάρτα και μόνο τότε υπάρχει η δυνατότητα να την αλλάξω σε κάτι άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Με ενημέρωσαν και μένα ότι η blue amex που έχω θα γίνει χρυσή MasterCard. Επειδή την έχω ήδη τη χρυσή MC από παλιότερη αντικατάσταση της Citibank θα βρεθώ με 2 χρυσές. Μου είπαν όμως ότι όταν μου έρθει η κάρτα και μόνο τότε υπάρχει η δυνατότητα να την αλλάξω σε κάτι άλλο.

 

 

 

Σωστο ειναι αυτο.

Οταν την εχεις στα χερια σου τοτε θα αποφασισεις ποια θα κρατησεις.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην εχεις και τις 2;

ακομα και μια να σου προτεινουν με πιστωτικο οριο το συνολο τωω

ν δυο καρτων, παλι εχεις οφελος να εχεις 2 πλαστικα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα .Η πιστωτική εγκρίθηκε εμφανίστηκε στο e-banking..αλλά δε γράφει πιστωτικό όριο..Πώς μπορώ να το δω;γράφει μόνο τρέχον οφειλή 0!

Το βρήκα ...1500 πιστωτικό όριο

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως έτσι τις ξεκινάνε.. Την Yes μου την ξεκίνησαν 1500 και μετά από 2 αυξήσεις πήγε 3 χιλιάρικα. Και την mastercard classic έτσι μου την ξεκίνησαν..
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως έτσι τις ξεκινάνε.. Την Yes μου την ξεκίνησαν 1500 και μετά από 2 αυξήσεις πήγε 3 χιλιάρικα. Και την mastercard classic έτσι μου την ξεκίνησαν..
Εσύ ζήτησες την αύξηση φίλε ή σου το πρότειναν;
Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην εχεις και τις 2;

ακομα και μια να σου προτεινουν με πιστωτικο οριο το συνολο τωω

ν δυο καρτων, παλι εχεις οφελος να εχεις 2 πλαστικα

 

Με δύο ετήσιες συνδρομές;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Με δύο ετήσιες συνδρομές;

 

ακομα και με 2 συνδρομες, μπορει να βγει πολυ κερδισμενος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην εχεις και τις 2;

ακομα και μια να σου προτεινουν με πιστωτικο οριο το συνολο τωω

ν δυο καρτων, παλι εχεις οφελος να εχεις 2 πλαστικα

 

 

 

Αν διατηρησεις τις καρτες που σου αντικαθιστουν τα πιστωτικα ορια θα παραμεινουν ως ειχαν.

Αν ομως αιτηθεις μια τριτη σκοπευοντας να καταργησεις τις 2 αντικατεστημενες δεν ειναι καθολου σιγουρο οτι θα εχεις και παλι το αθροισμα των 2 πιστωτικων οριων στην νεα.

Αυτο γιατι σαν νεα αιτηση εξεταζεται με τα σημερινα δεδομενα και κριτηρια που μπορει να διαφερουν απο αυτα του παρελθοντος.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Με δύο ετήσιες συνδρομές;

 

Ευτυχώς είναι και οι 2 με δωρεάν συνδρομή.

Εγώ θα προσπαθήσω να την αλλάξω σε κάποια άλλη πάντως όταν έρθει. Αν δεν γίνεται, μου είχαν πει παλιότερα ότι μπορώ να μεταφέρω το ένα πιστωτικό όριο σε μια δεύτερη κάρτα και να την κλείσω ώστε να μην έχω και τα 2 πλαστικά. Άλλωστε το παράλογο είναι ότι ενώ είναι 2 ίδιες κάρτες χρυσές MC, η μία δεν έχει διπλάσιους πόντους επειδή εκδόθηκε παλιά , ενώ η καινούρια που θα έρθει θα έχει διπλάσιους πόντους. Οπότε δεν με συμφέρει να χρησιμοποιώ την παλιά

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς είναι και οι 2 με δωρεάν συνδρομή.

Εγώ θα προσπαθήσω να την αλλάξω σε κάποια άλλη πάντως όταν έρθει. Αν δεν γίνεται, μου είχαν πει παλιότερα ότι μπορώ να μεταφέρω το ένα πιστωτικό όριο σε μια δεύτερη κάρτα και να την κλείσω ώστε να μην έχω και τα 2 πλαστικά. Άλλωστε το παράλογο είναι ότι ενώ είναι 2 ίδιες κάρτες χρυσές MC, η μία δεν έχει διπλάσιους πόντους επειδή εκδόθηκε παλιά , ενώ η καινούρια που θα έρθει θα έχει διπλάσιους πόντους. Οπότε δεν με συμφέρει να χρησιμοποιώ την παλιά

 

Tοτε οταν σου έρθει η νέα κάρτα και εφόσον έχεις μηδενικό υπόλοιπο στην παλαιά κάρτα ακύρωσε την και ζήτα μεταφορά του πιστωτικού ορίου απο την παλαιά κάρτα στην νέα.

αυτό θα έκανα για να εχω τους διπλάσιους πόντους. Την μεταφορά θα στην κάνουν εφόσον δεν εχει μεταβληθεί η οικονομική κατάσταση σου. Δηλαδή αν δεν μειώθηκε το εισόδημα σου. Αν μειώθηκε μπορεί να μην σου μεταφέρουν όλο το πιστωτικοί όριο από την μια κάρτα στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ζήτησες την αύξηση φίλε ή σου το πρότειναν;

 

Εγώ τις ζήτησα τις αυξήσεις..

 

Όσο για την μεταφορά ορίου από τη μια κάρτα στην άλλη για ακύρωση της μιας μου είπαν στην eurobank ότι δε γίνεται. Οπότε με βλέπω να ακυρώνω την mastercard classic μπας και μου δώσουν δωρεάν συνδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Tοτε οταν σου έρθει η νέα κάρτα και εφόσον έχεις μηδενικό υπόλοιπο στην παλαιά κάρτα ακύρωσε την και ζήτα μεταφορά του πιστωτικού ορίου απο την παλαιά κάρτα στην νέα.

αυτό θα έκανα για να εχω τους διπλάσιους πόντους. Την μεταφορά θα στην κάνουν εφόσον δεν εχει μεταβληθεί η οικονομική κατάσταση σου. Δηλαδή αν δεν μειώθηκε το εισόδημα σου. Αν μειώθηκε μπορεί να μην σου μεταφέρουν όλο το πιστωτικοί όριο από την μια κάρτα στην άλλη.

 

Δηλαδή ξαναζητάνε εκκαθαριστικό κτλ για να κάνεις τη μεταφορά;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ξαναζητάνε εκκαθαριστικό κτλ για να κάνεις τη μεταφορά;

 

Ναι ζητάνε πάλι ταυτότητα και εκκαθαριστικό εφόσον δεν έχουν πρόσφατο.

Όταν λέω πρόσφατο πάει να πει ότι θέλουν το τελευταίο του έτους.

Εγω το έκανα στέλνοντας ενα email στην εξυπηρέτηση πελατών για κάρτες και μου ζήτησαν ταυτότητα και εκκαθαριστικό να τους στείλω με email. Αφού τα έστειλα μετά από κάποιες ήμερες μου απάντησαν (με email) θετικά και μου έκαναν μεταφορά του πιστωτικού ορίου από την μια κάρτα στην άλλη και ακύρωση της μιας κάρτας.

Αρα βλέπουν απο το εκκαθαριστικό το πρόσφατο εισόδημα σου και ανάλογα σου κάνουν την μεταφορά του πιστωτικού ορίου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις ζήτησα τις αυξήσεις..

 

Όσο για την μεταφορά ορίου από τη μια κάρτα στην άλλη για ακύρωση της μιας μου είπαν στην eurobank ότι δε γίνεται. Οπότε με βλέπω να ακυρώνω την mastercard classic μπας και μου δώσουν δωρεάν συνδρομή.

 

Η alph bank έμενα μου το έκανε κανονικά τώρα για eurobank...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και γώ αίτηση για αύξηση πιστωτικού στην university της πειραιως. Απο 450 που ήταν στα 800.

Μου είπανε τρίτη λογικά θα έχουμε απάντηση. Ελπίζω να τους πείσει η μισθοδοσία που έχω στη τράπεζα και η συνέπεια στην εξόφληση των δόσεων και να μην κοιτάνε μονο το εκκαθαριστικό του 2017 ( 3000 καθαρα)

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Εκανα και γώ αίτηση για αύξηση πιστωτικού στην university της πειραιως. Απο 450 που ήταν στα 800.

Μου είπανε τρίτη λογικά θα έχουμε απάντηση. Ελπίζω να τους πείσει η μισθοδοσία που έχω στη τράπεζα και η συνέπεια στην εξόφληση των δόσεων και να μην κοιτάνε μονο το εκκαθαριστικό του 2017 ( 3000 καθαρα)

 

Εκκαθαριστικό μισθοδοσία του τελευταίου μήνα τους πήγες? Πιστευώ αυτό παίζει πιο πολύ ρόλο. Εγώ έχω βγάλει 2 πιστωτικές με μηδενικό εκκαθαριστικό (που είχε εισοδήματα προηγούμενου χρόνου) στο 2-3ο μήνα της δουλειάς που βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Tους πήγα των 2 τελευταίων μηνών ναι τωρα που μου μετρήσανε και το μεταπτυχιακο και ξεπέρασα το 1000 καθαρα. Να σαι καλα βρε αλεξ !
I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Σε αγορά ύψους 120$ με την καρτα της Εθνικής και οι αγιογδήτες με χρέωσαν 5€ προμήθεια και πληρωσα σύνολο 112,43€. Είναι φυσιολογικό η μήπως έγινε οποί ο λάθος. Η αλήθεια είναι ότι εδώ και χρόνια κάνω αγορές μονο με την καρτα της revolut και δεν ξερω αν έχει αλλάξει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που μου κάνει εντύπωση..Τον τελευταίο καιρό ψωνίζω με κάρτα και ενώ είχα στο λογαριασμό στην Πειραιώς 245€,μετά από μια ώρα που ξαναμπηκα είχα 260€.Στις τελευταίες κινήσεις μου έβγαλε 2 online παραγγελίες που είχα κάνει μέσω PayPal πριν λίγες μέρες από το efood συνολικής αξίας 15€ με ημερομηνία 27/5/2019 και μου γράφει συναλλαγή με κάρτα.Τι φάση μπορεί να παίζει ρε παιδιά;Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από αγορές με κάρτα και δεν μπορώ να καταλάβω.
Link to comment
Share on other sites

Σε αγορά ύψους 120$ με την καρτα της Εθνικής και οι αγιογδήτες με χρέωσαν 5€ προμήθεια και πληρωσα σύνολο 112,43€. Είναι φυσιολογικό η μήπως έγινε οποί ο λάθος. Η αλήθεια είναι ότι εδώ και χρόνια κάνω αγορές μονο με την καρτα της revolut και δεν ξερω αν έχει αλλάξει κάτι.

 

Πληρωσες απευθείας σε κάποια site με την κάρτα ή μέσω paypal?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...