Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Γενικα χρησιμοποιω χρονια πιστωτικη και συγκεκριμενα για ολες τις αγορες μου με επιστροφη σε επιταγες σουπερ μαρκετ. Τα ταξιδια μου θα ειναι ενα καθε μηνα με επιστροφη εντος Ελλαδας
Link to comment
Share on other sites

Γενικα χρησιμοποιω χρονια πιστωτικη και συγκεκριμενα για ολες τις αγορες μου με επιστροφη σε επιταγες σουπερ μαρκετ. Τα ταξιδια μου θα ειναι ενα καθε μηνα με επιστροφη εντος Ελλαδας
Σε ποια τράπεζα και ποια κάρτα αναφέρεσαι;

 

Στάλθηκε από το SM-G610F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια τράπεζα και ποια κάρτα αναφέρεσαι;

 

Στάλθηκε από το SM-G610F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτη τη περιοδο εχω της πειραιως που σου δινει επιταγες για τα αβ

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη περιοδο εχω της πειραιως που σου δινει επιταγες για τα αβ
Μέσω yellows ; πως ακριβώς ;

 

Στάλθηκε από το SM-G610F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μέσω yellows ; πως ακριβώς ;

 

Στάλθηκε από το SM-G610F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πιστωτικη ειναι που οτι αγοραζεις το μετραει σαν ποντους οπου στο τελος σου δινει επιταγες για αβ

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η κάρτα έχει και συνδρομή 15 ευρώ το χρόνο που δεν μπορείς να την αποφύγεις ούτε αν κάνεις συναλλαγές άνω των 1000 ή 2000 πχ όπως είναι σε άλλες τράπεζες
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η κάρτα έχει και συνδρομή 15 ευρώ το χρόνο που δεν μπορείς να την αποφύγεις ούτε αν κάνεις συναλλαγές άνω των 1000 ή 2000 πχ όπως είναι σε άλλες τράπεζες

 

Ποια καρτα;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Για την ΑΒ της Πειραιώς αναφέρομαι

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Ευχαριστώ.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η κάρτα έχει και συνδρομή 15 ευρώ το χρόνο που δεν μπορείς να την αποφύγεις ούτε αν κάνεις συναλλαγές άνω των 1000 ή 2000 πχ όπως είναι σε άλλες τράπεζες

 

Για την ΑΒ της Πειραιώς αναφέρομαι

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Δεν ισχυει. Μη παραπληροφορεις. Την εχω 3 χρονια και επειδη κανω πανω απο 1.200 ευρω το χρονο δε πληρωνω συνδρομη

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει. Μη παραπληροφορεις. Την εχω 3 χρονια και επειδη κανω πανω απο 1.200 ευρω το χρονο δε πληρωνω συνδρομη

 

Δικό μου λάθος.. Θυμόμουν ότι άλλες κάρτες της Πειραιώς είναι με σνυδρομή που δεν μπορεί να βγει όπως τη Miles + More που σκεφτόμουν να έβγαζα.

Η ΑΒ έχει δωρεάν πάνω από 2.000 ευρώ το χρόνο σύμφωνα με τους όρους που βλέπω αυτή τη στιγμή

Link to comment
Share on other sites

Δικό μου λάθος.. Θυμόμουν ότι άλλες κάρτες της Πειραιώς είναι με σνυδρομή που δεν μπορεί να βγει όπως τη Miles + More που σκεφτόμουν να έβγαζα.

Η ΑΒ έχει δωρεάν πάνω από 2.000 ευρώ το χρόνο σύμφωνα με τους όρους που βλέπω αυτή τη στιγμή

2.000 ειναι? Οκ.

Η πιστωτικη της alfa aegean αραγε τι κοστος εχει απο το 2ο χρονο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..

Πριν από 1 εβδομάδα το laptop που είχα παρέδωσε πνεύμα... Άρα λέω πάμε για καινούργιο...

Όπως έψαχνα βρήκα αυτό που ήθελα από Κωτσόβολο στα 800€...

Δεν ήθελα να μπλέκω με δανειοδότηση γτ είχα κάτι θέματα με αυτό πριν από 12 χρονιά...

άρα λέω να βγάλω μια πιστωτική από Alpha να κάνω κ την αγορά μου με άτοκες δόσεις..

Πριν από 2 μέρες μου βγήκε μια Alpha Bank Bonus Visa με πιστωτικό όριο 500€..

 

Τώρα έχω "σκαλώσει" γτ αυτό που θέλω είναι στα 800€ κ η κάρτα γράφει για 500€...

επίσης διαβάζω στο Internet μια ότι δεν θα έχω πρόβλημα γτ επειδή είναι άτοκες θα μου κρατάει δόση δόση το ποσό,

και άλλου ότι το τραβάνε κατευθείαν....

Τελικά θα καταφέρω να κάνω την αγορά η θα πρέπει να αρχίζω να ρίχνω τα στάνταρ μου πάλι;

Μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να ανεβάσω αυτό το όριο ώστε να κάνω την αγορά μου;

 

Ευχαριστώ εκ τον πρότερων...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..

Πριν από 1 εβδομάδα το laptop που είχα παρέδωσε πνεύμα... Άρα λέω πάμε για καινούργιο...

Όπως έψαχνα βρήκα αυτό που ήθελα από Κωτσόβολο στα 800€...

Δεν ήθελα να μπλέκω με δανειοδότηση γτ είχα κάτι θέματα με αυτό πριν από 12 χρονιά...

άρα λέω να βγάλω μια πιστωτική από Alpha να κάνω κ την αγορά μου με άτοκες δόσεις..

Πριν από 2 μέρες μου βγήκε μια Alpha Bank Bonus Visa με πιστωτικό όριο 500€..

 

Τώρα έχω "σκαλώσει" γτ αυτό που θέλω είναι στα 800€ κ η κάρτα γράφει για 500€...

επίσης διαβάζω στο Internet μια ότι δεν θα έχω πρόβλημα γτ επειδή είναι άτοκες θα μου κρατάει δόση δόση το ποσό,

και άλλου ότι το τραβάνε κατευθείαν....

Τελικά θα καταφέρω να κάνω την αγορά η θα πρέπει να αρχίζω να ρίχνω τα στάνταρ μου πάλι;

Μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να ανεβάσω αυτό το όριο ώστε να κάνω την αγορά μου;

 

Ευχαριστώ εκ τον πρότερων...

 

Όχι, δε θα μπορέσεις να το αγοράσεις.

 

Μπορείς να ζητήσεις αύξηση ορίου από την τράπεζά σου, αλλά λίγο δύσκολο να σου το εγκρίνουν, μιας και τώρα έβγαλες την κάρτα.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε θα μπορέσεις να το αγοράσεις.

 

Μπορείς να ζητήσεις αύξηση ορίου από την τράπεζά σου, αλλά λίγο δύσκολο να σου το εγκρίνουν, μιας και τώρα έβγαλες την κάρτα.

 

Κατάλαβα.... άρα πρέπει να χαμηλώσω τις απαιτήσεις μου....:cry::cry::cry:

Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πληρώσεις την κάρτα σου με 330 ευρώ (τα 30 για ασφάλεια)

Έτσι θα έχεις όριο 830

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πληρώσεις την κάρτα σου με 330 ευρώ (τα 30 για ασφάλεια)

Έτσι θα έχεις όριο 830

Καταλαβαίνω αυτό που λες άλλα φαντάσου ότι ένα τέτοιο πόσο θα λείψει από άλλου...

Αυτό που με έχει ξενερώσει είναι όταν έκανα την αίτηση σε τράπεζα τους είπα ένα όριο μέχρι 1000€...

Δεν περίμενα κ δεν ήξερα ότι υπάρχει τόσο χαμηλό...

Link to comment
Share on other sites

2.000 ειναι? Οκ.

Η πιστωτικη της alfa aegean αραγε τι κοστος εχει απο το 2ο χρονο?

 

24 ευρώ είναι εκτός αν κάνεις 2000 και πάνω το χρόνο. Η αντίστοιχη κάρτα της Πειραιως με τη lufthansa έχει 40 ευρώ χωρίς δυνατότητα μη πληρωμής.

 

Της πειραιώς δεν συμφέρει καθόλου, γιατί εκτός της συνδρομής μαζεύεις μόλις 1 μίλι ανά ευρώ ενώ στην alpha έχεις δυνατότητα για έως 4 μίλια ανά ευρώ ή και έως 8 μίλια ανά ευρώ αν τη συνδιάσεις και με μια AmEx

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο συμφορουμίτης με ένα ταξίδι εσωτερικού το μήνα θα είναι μια χαρά και θα αποκομίσει αρκετό κέρδος με τον συνδυασμό που του προτείναμε. Βασικό βέβαια να του εγκρίνουν και τις δύο κάρτες.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Στην περιοχή μου έχει ATM του δικτύου EURONET, γνωρίζει κανείς τι προμήθεια έχει για αναλήψεις; Δεν κατάφερα να βρω κάτι στο Ίντερνετ.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

κανονικά δεν έχει προμήθεια .

Ακόμα και αν τυχόν έχει , είναι υποχρεωμένοι να σου την γράψουν πριν αποδεχτείς την συναλλαγή, και πάντοτε μπορείς να την ακυρώσεις .,

Η συγκεκριμένη ετιαρεία κερδίζει χρήματα από τους πελάτες χωρών με διαφορετικό νόμισμα (όχι ευρώ ) όταν αυτοί αποδεχτούν να χρεωθούν στο νόμισμα τους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

Αλλά στο ATM δεν γράφει κάτι για προμήθειες.. όποτε αν κάνω ανάληψη θα είναι ήδη αργά.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο συμφορουμίτης με ένα ταξίδι εσωτερικού το μήνα θα είναι μια χαρά και θα αποκομίσει αρκετό κέρδος με τον συνδυασμό που του προτείναμε. Βασικό βέβαια να του εγκρίνουν και τις δύο κάρτες.

Αρα συνοψιζοντας εχουμε:με ενα ταξιδι καθε μηνα μετ επιστροφης θα πρεπει να βγαλω την aegean visa της αλφα και την blueamex.

1. Πως γινεται ομως η μεταφορα απο τη μια στην αλλη για να κερδιζω ποντους? Αυτο δεν εχω καταλαβει.

2. Με ποια καρτα απο τις δυο θα πρεπει να κανω τις αγορες μου? (Π.χ. μια αγορα απο Κωτσοβολο)

Ξερω πως με το που βγαζεις την aegean σου κανουν εγγραφη στο miles & bonus της aegean οποτε κερδιζεις ποντους.

Με την blueamex βλεπω πως κερδιζεις διπλασιους ποντους σε σχεση με την aegean visa στους ιδιους συνεργατες. Αρα την aegean τη βγαζεις μονο για να κανεις τη μεταφορα ποντων απο την amex?

Edited by takpanos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

Αλλά στο ATM δεν γράφει κάτι για προμήθειες.. όποτε αν κάνω ανάληψη θα είναι ήδη αργά.

 

Αν δεν σου γράψει προμήθεια την ώρα της συναλλαγής, δεν υπάρχει προμήθεια ( πέρα από αυτή την οποία επιβάλει η τράπεζα σου )

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Στην περιοχή μου έχει ATM του δικτύου EURONET, γνωρίζει κανείς τι προμήθεια έχει για αναλήψεις; Δεν κατάφερα να βρω κάτι στο Ίντερνετ.

Χωρίς να είμαι σίγουρος... Το euro net δεν είναι πανω στον ΔΊΑ και οι αναλήψεις από credit cards λογικά δεν θα παίξουν γιατί θα λογιστουν ως cash advance που έχει κοπεί στα πλαίσια capital controls. Τελευταία φορά πριν κάνα χρόνο που το δοκίμασα δεν έπαιξε. Έχω Atm ακριβώς κάτω από κει που μένω. Μπορεί να έχουν αλλάξει από τότε τα πράγματα...

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...