Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω όταν έχεις πάρει προ έγκριση για πιστωτική είναι δύσκολο μετά να απορριφθεί μέχρι την τελική απάντηση;

και τέλος πόσες μέρες κάνει να έρθει η πιστωτική (alphabank) μετά την έγκριση; πάνω απο 10 εργάσιμες;

Ευχαριστώ.

 

1ο στάδιο η προέγκριση:Εγκεκριμένη σε αναμονή,μετα την κατάθεση δικαιολογητικών:Σε επεξεργασία και στο τελευταίο στάδιο:Εγκεκριμένη,μετά απο 4-5 εργάσιμες θα σου έρθει στην διεύθυνση αλληλογραφίας.Πάνω κάτω 1 μήνα όλη η διαδικασία,ίσως 1-2 μέρες παραπάνω...:):cool:

Link to comment
Share on other sites

Περσυ τετοια εποχη περιπου η alphabank μου εριξε ακυρο οπως και η εμπορικη,η eurobank που ζηταγε συνεχεια τα χαρτια μεχρι που τους πηρα χαμπαρι και τους παρατησα.Μονο η πειραιως ηταν ενταξει και μεσα σε 1 εβδομαδα μου εβγαλε καρτα.
Link to comment
Share on other sites

Περσυ τετοια εποχη περιπου η alphabank μου εριξε ακυρο οπως και η εμπορικη,η eurobank που ζηταγε συνεχεια τα χαρτια μεχρι που τους πηρα χαμπαρι και τους παρατησα.Μονο η πειραιως ηταν ενταξει και μεσα σε 1 εβδομαδα μου εβγαλε καρτα.

 

Αν δε ζήτησε τα χαρτιά ΔΕΝ ήταν εντάξει....

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με κάποιο τρόπο να ζητήσουμε απο την τράπεζα να ξεχρεώσουμε τις δόσεις που έχουμε βάλει σε μια πιστωτική; π.χ. έχουμε αγοράσει κάτι με 4 δόσεις και ειμαστε στην 2η, μπορούμε να πληρώσουμε και τις άλλες 2 ώστε να ξεχρεώσουμε;
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με κάποιο τρόπο να ζητήσουμε απο την τράπεζα να ξεχρεώσουμε τις δόσεις που έχουμε βάλει σε μια πιστωτική; π.χ. έχουμε αγοράσει κάτι με 4 δόσεις και ειμαστε στην 2η, μπορούμε να πληρώσουμε και τις άλλες 2 ώστε να ξεχρεώσουμε;

 

 

Βεβαιως και γινεται. Πας σε ενα υποκαταστημα της τραπεζας και ζητας εξοφληση δοσεων.

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως και γινεται. Πας σε ενα υποκαταστημα της τραπεζας και ζητας εξοφληση δοσεων.

 

Τέλεια!! Σε ευχαριστώ!! Και μια τελευταία ερώτηση για όποιον ξέρει. Όταν έχεις στην alpha bank λογαριασμό μισθοδοσίας μπορείς να βγάλεις πιστωτική χωρίς συνδρομή; Στο site τους λέει οτι μπορείς, ενώ στο κατάστημα δεν ήξεραν αν γίνεται ή όχι!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δε ζήτησε τα χαρτιά ΔΕΝ ήταν εντάξει....

 

Mαλλον δεν με καταλαβες....Τα χαρτια τους τα πηγα ολα,τα ιδια που πηγα στην Πειραιως αλλα ειχανε δικαιολογιες γελοιες,δεν θα τις αναφερω εδω.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με κάποιο τρόπο να ζητήσουμε απο την τράπεζα να ξεχρεώσουμε τις δόσεις που έχουμε βάλει σε μια πιστωτική; π.χ. έχουμε αγοράσει κάτι με 4 δόσεις και ειμαστε στην 2η, μπορούμε να πληρώσουμε και τις άλλες 2 ώστε να ξεχρεώσουμε;

 

Θα αιτηθείς ωρίμανση δόσεων με τα στοιχεία της συναλλαγής που σε ενδιαφέρει να αποπληρώσεις.

 

Τέλεια!! Σε ευχαριστώ!! Και μια τελευταία ερώτηση για όποιον ξέρει. Όταν έχεις στην alpha bank λογαριασμό μισθοδοσίας μπορείς να βγάλεις πιστωτική χωρίς συνδρομή; Στο site τους λέει οτι μπορείς, ενώ στο κατάστημα δεν ήξεραν αν γίνεται ή όχι!!

 

Αυτό το διάστημα το site τους ανεφέρει στις πιστωτικές που θα εκδοθούν Χωρίς χρέωση συνδρομής για το πρώτο έτος και στη συνέχεια Επιστροφή της συνδρομής για ετήσιες αγορές άνω των Ευρώ 2.000. Ποιοί όροι ήταν σε ισχύ όταν εκδόθηκε η κάρτα σου? Όταν λές Στο site τους λέει οτι μπορείς,τό έχεις δεί κάπου συγκεκριμένα? Αν ναί,μπορείς φυσικά να το επικαλεστείς,επίσης οι όροι στον λογαριασμό μισθοδοσίας σου,αναφέρουν κάτι σχετικό,όπως πχ σε άλλες τράπεζες που λένε δωρεάν η ετήσια συνδρομή όσο ο λογαριασμός μισθοδοσίας είναι ενεργός? Επιπλέον μπορείς να αιτηθείς ακύρωση της συνδρομής.Σε κάθε περίπτωση αρμόδιο σ'αυτό είναι το Customer της Alpha για την απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα αιτηθείς ωρίμανση δόσεων με τα στοιχεία της συναλλαγής που σε ενδιαφέρει να αποπληρώσεις.

 

 

 

Αυτό το διάστημα το site τους ανεφέρει στις πιστωτικές που θα εκδοθούν Χωρίς χρέωση συνδρομής για το πρώτο έτος και στη συνέχεια Επιστροφή της συνδρομής για ετήσιες αγορές άνω των Ευρώ 2.000. Ποιοί όροι ήταν σε ισχύ όταν εκδόθηκε η κάρτα σου? Όταν λές Στο site τους λέει οτι μπορείς,τό έχεις δεί κάπου συγκεκριμένα? Αν ναί,μπορείς φυσικά να το επικαλεστείς,επίσης οι όροι στον λογαριασμό μισθοδοσίας σου,αναφέρουν κάτι σχετικό,όπως πχ σε άλλες τράπεζες που λένε δωρεάν η ετήσια συνδρομή όσο ο λογαριασμός μισθοδοσίας είναι ενεργός? Επιπλέον μπορείς να αιτηθείς ακύρωση της συνδρομής.Σε κάθε περίπτωση αρμόδιο σ'αυτό είναι το Customer της Alpha για την απάντηση σου.

 

Ακόμα δεν έχω βγάλει πιστωτική, αλλά στο site που λεει alpha μισθοδοσία και απο κάτω πιστωτικες κάρτες αναφέρει οτι ειναι δωρεαν για πάντα όχι μονο για τον πρώτο χρόνο. Απλά ρώτησα εδώ, μήπως κάποιος που έχει μισθοδοσία έκει και πιστωτική ανευ συνδρομής για να μου απαντήσει. Αύριο θα πάω σε ένα κατάστημα να τους ρωτήσω και απο κοντά!!

Link to comment
Share on other sites

Στις χρεωστικές το όριο το θέτει η τράπεζα, στις προπληρωμένες εσύ, με τα λεφτά που καταβάλεις.

Μεγάλη διάφορα. ;)

Δεν ισχύει αυτό. Μπορεί να κάνει αίτηση μεταβολής ορίου στην τράπεζα για την χρεωστική.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα παιδία,

 

Με την κάρτα ΟΤΕ Mastercard της eurobank πληρώνεται μόνος του ο λογαριασμός του ΟΤΕ ή πρέπει να κανονίσω εγώ;

Και αν πληρώνεται μόνος του, γίνεται την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεται μόνος του και η έγγραφη στο υπόλοιπο γίνεται όπως είπες στη λήξη λογαριασμού
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε αν η Eurobank εχει καποιο κατωτατο οριο πρωτης καταθεσης για να ανοιξεις λογαριασμο οπως εχει η Alpha στα 300€?
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε αν η Eurobank εχει καποιο κατωτατο οριο πρωτης καταθεσης για να ανοιξεις λογαριασμο οπως εχει η Alpha στα 300€?

Μέχρι και πριν 2 χρόνια δεν είχε. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, αν θες κάλεσε 2109555000 και ρώτησε. (Η κληση είναι δωρεάν απο cosmote)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Είχα κάνει μία παραγγελία με visa prepaid από κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα, δεσμεύτηκε το ποσό αλλά στη συνέχεια την ακύρωσα.

Παρατήρησα ότι το ποσό παραμένει δεσμευμένο.

Πόσες ημέρες πρέπει να περάσουν ώστε να γίνει άρση της δέσμευσης του ποσού αυτού;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Πριν ένα μήνα περίπου ένας φίλος έβγαλε American express στην Alpha Bank με όριο 300 ευρώ χωρίς όμως να έχει εισόδημα...Γίνεται κάτι τέτοιο ή κάποιο λάκο έχει η φαβα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Πριν ένα μήνα περίπου ένας φίλος έβγαλε American express στην Alpha Bank με όριο 300 ευρώ χωρίς όμως να έχει εισόδημα...Γίνεται κάτι τέτοιο ή κάποιο λάκο έχει η φαβα;

300 είναι πολύ μικρό πιστωτικό όριο. Για να βγει κάρτα προσκόμισε σίγουρα τα προβλεπόμενα γιατί χωρίς πχ ενημερότητα δεν βγαίνει κάρτα. ..

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος είναι άνεργος περίπου δύο χρόνια, ίσως και παραπάνω...παρολαυτα η κάρτα βγήκε κανονικά και μάλιστα με προέτρεψε να πάω να βγάλω και εγώ που έχω μικρό εισόδημα
Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος είναι άνεργος περίπου δύο χρόνια, ίσως και παραπάνω...παρολαυτα η κάρτα βγήκε κανονικά και μάλιστα με προέτρεψε να πάω να βγάλω και εγώ που έχω μικρό εισόδημα

Περίεργο εκτός αν στο εκ καθαριστικό έχει πήγες από αλλα εισοδήματα.

Χωρίς εκκαθάριση πάντως και καθαρή θέση στον Τειρεσία δε βγάζει με τη καμία.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο εκτός αν στο εκ καθαριστικό έχει πήγες από αλλα εισοδήματα.

Χωρίς εκκαθάριση πάντως και καθαρή θέση στον Τειρεσία δε βγάζει με τη καμία.

Εδώ την αδερφή μου (εκπαιδευτικός, διορισμένη) δεν της εγκρίνανε πιστωτική (alpha) λόγω χαμηλού εισοδήματος. :p Χωρίς δάνεια και τέτοια!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο εισόδημα που έχει είναι από "μαύρη" εργασία και προφανώς δεν το σηκώνει...γιαυτο απορώ που του έβγαλαν την κάρτα....

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν το δηλώνει *

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο εισόδημα που έχει είναι από "μαύρη" εργασία και προφανώς δεν το σηκώνει...γιαυτο απορώ που του έβγαλαν την κάρτα....

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν το δηλώνει *

 

την καρτα την εχεις δει η στο μιλητο μονο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...