Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με την πληρωμη με paypal.

Εκανα μια αγορά 102.68 euro και μου κρατησε 5 ευρω παραπανω. Πολλά δεν είναι;

Η αγορά έγινε σε δολλαρια. Πρέπει να επιλέξω κάτι στις ρυθμίσεις του PayPal για να μη μου κρατάει τοσα χρήματα;

Ευχαριστώ.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με την πληρωμη με paypal.

Εκανα μια αγορά 102.68 euro και μου κρατησε 5 ευρω παραπανω. Πολλά δεν είναι;

Η αγορά έγινε σε δολλαρια. Πρέπει να επιλέξω κάτι στις ρυθμίσεις του PayPal για να μη μου κρατάει τοσα χρήματα;

Ευχαριστώ.

 

Πρέπει να βάλεις την μετατροπή να την κάνει η Τράπεζα σου και όχι το PayPal

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις την μετατροπή να την κάνει η Τράπεζα σου και όχι το PayPal

Να'σαι καλα φίλε μου. Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ πως γίνεται αυτό;

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα φίλε μου. Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ πως γίνεται αυτό;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4959747#post4959747

 

 

 

Πας paypal--->profile--->my money--->my preapproved payments--->update--->set availiable founding sources--->conversion options--->bill me in the currency listed

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4959747#post4959747

 

 

 

 

 

 

 

Πας paypal--->profile--->my money--->my preapproved payments--->update--->set availiable founding sources--->conversion options--->bill me in the currency listed

 

 

Μου φαινεται αυτο το ποστ του βασιλη πρεπει να μπει πρωτο πρωτο στο θρεντ του paypal ( http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=17773) ή εστω ως sticky.για να το βλεπουν ολοι.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται αυτο το ποστ του βασιλη πρεπει να μπει πρωτο πρωτο στο θρεντ του paypal ( http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=17773) ή εστω ως sticky.για να το βλεπουν ολοι.

 

 

συμφωνώ απόλυτα ως προς αυτό.

Πολύ χρήσιμη πληροφορία που μας αφορά και μας διευοκλύνει όλους.

 

Όπως και η διαφορά στις προμήθειες που είχε αναφερθεί κάπου ως προς το τι συμφέρει πιο πολύ σε μικρά και μεγάλα ποσά,ενδεικτικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος ποιες τράπεζες δίνουν κάρτες για ανέπαφες συναλλαγές;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος ποιες τράπεζες δίνουν κάρτες για ανέπαφες συναλλαγές;

 

η eurobank δινει την mastercard

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4959747#post4959747

 

 

 

Πας paypal--->profile--->my money--->my preapproved payments--->update--->set availiable founding sources--->conversion options--->bill me in the currency listed

Ευχαριστω πολυ φιλε μου!!! :)

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος ποιες τράπεζες δίνουν κάρτες για ανέπαφες συναλλαγές;

 

Σχετικά με τις ανέπαφες,μέχρι σήμερα η Eurobank έχει όλες τις πιστωτικές κάρτες και την χρεωστική, η alpha πρόσφατα έκανε το βήμα με την χρεωστική Alpha Bank Enter Visa contactless,επίσης σε πιλοτικό στάδιο,τουλάχιστον για τους επόμενους 5 μήνες, είναι & οι ανέπαφες μέσω κινητού (Tap ´n Pay) για τα κινητά Samsung Galaxy S3 και Samsung Galaxy mini 2.Η Πειραιώς επίσης τοποθέτησε πρόσφατα τη δυνατότητα ανέπαφων συναλλαγών στις Prepaid Κάρτες...

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι τι μπορεί να έχει συμβεί προφανώς.Οι χρεωστικές της Πρώην Εμπορικής Τραπέζης που ανανεώθηκαν το διάστημα που ήταν ακριβώς λίγο πριν γίνει η ενοποίηση στα συστήματα της Alpha,απλά έχει αλλάξει μόνο το λογότυπο της Τράπεζας και λειτουργούν όπως ήταν οι Χρεωστικές της Εμπορικής (δηλαδή δεν είναι δεκτές για συναλλαγές μέσω internet,δοκίμασε αν θές να την καταχωρήσεις και στην υπηρεσία alpha secure web,θα δείς να βγάζει error,δεν αναγνωρίζει το BIN της κάρτας.)Στανταρ είναι αυτό που λέω γι'αυτο και άλλωστε έχουν ανανεωθεί μόνο για ένα χρόνο.Το ίδιο ακριβώς έχω παρατηρήσει και στη δική μου χρεωστική που λήγει 10/2014 ενώ σε συναδέλφους μου,που ανανεώθηκαν μετά τον Οκτώβριο,λήγουν το 2018 και λειτουργούν φυσικά σε ηλεκτρονικές συναλλαγές,όπως 'όλες' οι κάρτες της Alpha ;)

 

Απο Αρχές Μαρτίου η χρεωστική Emporiki Bank VISA Debit που ανανεώθηκε τον Οκτώβριο του 2013 για ένα μόνο έτος ( αναφέρομαι μόνο στις κάρτες που ανανεώθηκαν στο συγκεκριμένο διάστημα και είχε αλλάξει μόνο το λογότυπο στο πλαστικό της κάρτας) με το όνομα Alpha Bank Enter Visa,ενοποιήθηκε πλήρως στα συστήματα της Alpha (Ξεκίνησε να λειτουργεί στις υπηρεσίες Alpha SecureWeb ,Alpha e-statements & Alpha alerts και να είναι δεκτή στις συναλλαγές μέσω internet).Δεν γνωρίζω μόνο στην επόμενη ανανέωση της,τον Οκτώβριο του 2014 αν θα αναβαθμιστεί σε Alpha Bank Enter Visa contactless

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να χει ξανασυζητηθεί, έχω ote MasterCard με όριο 1000€...το πιστωτικό αυτό όριο αναφέρεται στο σύνολο των αγορών η μονο στον μήνα; Δηλαδή άμα παρω κάτι με 600€ σε 12 άτοκες δόσεις, τον επόμενο μπορω να αγοράσω κάτι άλλο ντούκου πχ 700€; Η θα περιορίστω στα 450€ με δεδομένο οτι πλήρωσα την πρώτη ατοκη δόση; Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να χει ξανασυζητηθεί, έχω ote MasterCard με όριο 1000€...το πιστωτικό αυτό όριο αναφέρεται στο σύνολο των αγορών η μονο στον μήνα; Δηλαδή άμα παρω κάτι με 600€ σε 12 άτοκες δόσεις, τον επόμενο μπορω να αγοράσω κάτι άλλο ντούκου πχ 700€; Η θα περιορίστω στα 450€ με δεδομένο οτι πλήρωσα την πρώτη ατοκη δόση;

 

Έχεις διαθέσιμα 450...

Link to comment
Share on other sites

Που θα βρω ΑΤΜ Alpha Bank που να κάνω κατάθεση στον λογαριασμό μου και να ενημερώνετε αμέσως?Με βολεύει πιο πολυ η περιοχή της Ν.Σμύρνης...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγία Παρασκευή στην οδό Αγίου Ιωάννου .

 

Κάτι σε πιο νότια έχεις υπόψιν σου?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Που θα βρω ΑΤΜ Alpha Bank που να κάνω κατάθεση στον λογαριασμό μου και να ενημερώνετε αμέσως?Με βολεύει πιο πολυ η περιοχή της Ν.Σμύρνης...

 

Απο το site της Alpha:Μπορώ να καταθέσω μετρητά στο ΑΤΜ και να πιστωθεί απ’ ευθείας ο λογαριασμός ή η κάρτα μου;

6 ΑΤΜ παρέχουν την υπηρεσία άμεσης καταθέσεως μετρητών (σε δεσμίδα), όλο το 24ωρο, στην ευρύτερη περιοχή των Αθηνών σε πιλοτικό στάδιο.

 

Τα ΑΤΜ αυτά είναι τα εξής:

ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: Σιβιτανίδου 23, Τ.Κ. 176 76, ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Κωδ. 109.021)

ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ: Αγ. Αλεξάνδρου 4, Τ.Κ. 175 61, ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Κωδ. 118.022)

ΖΩΓΡΑΦΟΥ: Λεωφ. Παπάγου 17, Τ.Κ. 157 73, ΖΩΓΡΑΦΟΣ (Κωδ. 130.021)

ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ: Λεωφ. Ηρακλείου 273, Τ.Κ. 142 31, ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Κωδ. 137.022)

ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ: Αγ. Ιωάννου 44 - 46, Τ.Κ. 153 42, ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Κωδ. 138.021)

ΣΠΥΡΟΥ ΛΟΥΗ (ΕΡΜΟΥ): Ερμού 27 , Τ.Κ. 151 24, ΑΜΑΡΟΥΣΙΟ (Κωδ. 157.022)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ακύρωσα μια αγορα στις 29/3 απο ενα κινεζικο μαγαζι 173$ μέσω paypal.

Το μαγαζί έκανε κανονικά refund όλο το ποσό.

Ξέρετε αν πρέπει να κάνω κάτι εγω ή θα μπουν κάποια στιγμή στον λογαριασμό μου αυτόματα απο την paypal, γιατί μεχρι και σήμερα δεν εχουν μπει.

Ευχαριστω.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Απο το site της Alpha:Μπορώ να καταθέσω μετρητά στο ΑΤΜ και να πιστωθεί απ’ ευθείας ο λογαριασμός ή η κάρτα μου;

6 ΑΤΜ παρέχουν την υπηρεσία άμεσης καταθέσεως μετρητών (σε δεσμίδα), όλο το 24ωρο, στην ευρύτερη περιοχή των Αθηνών σε πιλοτικό στάδιο.

 

Τα ΑΤΜ αυτά είναι τα εξής:

ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: Σιβιτανίδου 23, Τ.Κ. 176 76, ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Κωδ. 109.021)

ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ: Αγ. Αλεξάνδρου 4, Τ.Κ. 175 61, ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Κωδ. 118.022)

ΖΩΓΡΑΦΟΥ: Λεωφ. Παπάγου 17, Τ.Κ. 157 73, ΖΩΓΡΑΦΟΣ (Κωδ. 130.021)

ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ: Λεωφ. Ηρακλείου 273, Τ.Κ. 142 31, ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Κωδ. 137.022)

ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ: Αγ. Ιωάννου 44 - 46, Τ.Κ. 153 42, ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Κωδ. 138.021)

ΣΠΥΡΟΥ ΛΟΥΗ (ΕΡΜΟΥ): Ερμού 27 , Τ.Κ. 151 24, ΑΜΑΡΟΥΣΙΟ (Κωδ. 157.022)

 

Σε ευχαριστώ πολύ :)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ακύρωσα μια αγορα στις 29/3 απο ενα κινεζικο μαγαζι 173$ μέσω paypal.

Το μαγαζί έκανε κανονικά refund όλο το ποσό.

Ξέρετε αν πρέπει να κάνω κάτι εγω ή θα μπουν κάποια στιγμή στον λογαριασμό μου αυτόματα απο την paypal, γιατί μεχρι και σήμερα δεν εχουν μπει.

Ευχαριστω.

 

Να περιμενεις λίγο ακόμα, θα μπουν παρεμβλήθηκε ΣΚ. :)

Link to comment
Share on other sites

Να περιμενεις λίγο ακόμα, θα μπουν παρεμβλήθηκε ΣΚ. :)

Ευχαριστω φιλε. :)

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Και με τη χρεωστική καρτα visa της citibank πλέον πραγματοποιούνται συναλλαγές και από το Ίντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας εμπειρία από την φοιτητική Visa της Eurobank? Με πόσο όριο τι βγάζουν, πόσο καιρό παίρνει η έγκριση κλπ
Link to comment
Share on other sites

Από το 2008 έχω μια κάρτα προπληρωμένη της Τράπεζας Κύπρου για να κάνω online αγορές. Πλέον, δεν ανανεώθηκε αυτόματα μετά την εξαγορά της Κύπρου από την Πειραιώς και η υπέρογκη χρέωση των 2 ευρώ σε κάθε φόρτιση, με αναγκάζει να σκεφτώ μια καλύτερη λύση. Δεν επιθυμώ να μπλέξω με πιστωτικές κτλ, θέλω να έχω το μυαλό μου απαλλαγμένο από άγχη πληρωμών. Υπάρχει κάποια λύση, κάποια κάρτα που θα τη φορτίζω κάθε φορά που θέλω να κάνω αγορά χωρίς να δίνω κάθε φορά την προμήθεια των 2 ευρώ; Αν όχι, κάποια εναλλακτική λύση παρόμοια;

 

Θα ήθελα να αναφέρω ενημερωτικά (μιας & δεν τη χρησιμοποιώ,λόγω πιστωτικής) ότι παρέλαβα την αντικατάσταση της Κύπρου Prepaid Card, ως Prepaid Visa.Άλλαξε μόνο το λογότυπο στο πλαστικό & η εμφάνιση στο όνομα.Τα υπόλοιπα στοιχεία είναι ίδια. Την παρέλαβες μήπως?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...