Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

2)για λογαριασμό ΟΤΕ που μπορώ να πάρω συνολικά 3% επιστροφή (μαζί με κοσμοτε), ξέρεις αν πρέπει να είναι στο όνομά μου αναγκαστικά? Αν το σταθερό ΟΤΕ είναι στο όνομά του πατέρα μου μπορώ να το βάλω με πάγια εξόφληση στην δική μου κάρτα ώστε να έχω 1,5 + 1,5% επιστροφή?

 

Για την κάρτα της eurobank, επανέρχομαι στο δεύτερο θέμα.

Στην τράπεζα δεν ήξεραν, οπότε έπρεπε να καλέσω την εξυπηρέτηση πελατών.

 

Εντωμεταξυ, έκανα πάγιες εντολές σε 2 ακόμη κοσμοτε και 1 ΟΤΕ της οικογένειας.

Σύνολο: 3 κοσμοτε και 1 ΟΤΕ.

 

Τώρα η ερώτηση είναι η εξής:

-πόση έκπτωση θα έχω συνολικά? 2%; 3%; 1,5% στο κάθε ένα;

-σε ποιον/ποιους λογαριασμούς θα μου έρχεται η έκπτωση?

 

Στην κοσμοτε (κατάστημα και εξυπηρέτηση πελατών) δεν ήξεραν. Στην eurobank (εξυπηρέτηση πελατών) το ίδιο.

 

Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει...

 

Θα προσπαθήσω να πάρω μέσα στη βδομάδα τηλέφωνο σε κοσμοτε και eurobank, μήπως και λυθεί το μυστήριο...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω , θα πάρεις 2% στον προσωπικό σου λογαριασμό cosmote , και 1,5+1,5 αν έχεις και προσωπικό λογαριασμό ΟΤΕ

Σε λογαριασμούς της οικογένειας δεν πρόκειται να πάρεις έκπτωση .

Αν έχεις δεύτερη κάρτα , θα πάρει την έκπτωση ο δεύτερος κάτοχος στα δικά του νούμερα και όχι στα δικά σου .

Επέμεινε στην εξυπηρέτηση να σου απαντήσουν. Αν δεν ξέρουν ας κρατήσουν το αίτημα .

Link to comment
Share on other sites

http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_nomologia.html#nom3

 

ΑΠ 652/2010

Γενικοί Όροι Συναλλαγών. Συμβάσεις χορήγησης πιστωτικής κάρτας και βιβλιαρίων καταθέσεως. Καταχρηστικότητα. Είναι καταχρηστικοί οι όροι:

3. Χρέωσης σε ακίνητους λογαριασμούς και χρέωσης εξόδων τήρησης σε λογαριασμούς με μικρό υπόλοιπο

 

ισως παιζει ρολο που ηταν τρεχουμενος και οχι καταθετικος, anyway τον κινω και δεν με ενοχλησαν ξανα...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

ισως παιζει ρολο που ηταν τρεχουμενος και οχι καταθετικος, anyway τον κινω και δεν με ενοχλησαν ξανα...

 

Χωρις να μαι 100% σιγουρος νομιζω οτι το ιδιο ισχυει και σε τρεχουμενους και σε ταμιευτηρια

 

Αν σε ξαναχρεωσουν να το κοιταξεις..

Link to comment
Share on other sites

ε μωρε, πατε βαλτε ενα 20αρι την μια μερα ακ ιτην αλλη βγαλτε το, μην σας αγχώνει τόσο.

 

Δεν είναι θέμα άγχους.. Είναι και θέμα να μην παρανομούν. Εφόσον υπάρχει απόφαση Αρειου Παγου θα πρέπει να είσαι ήσυχος. Αν δεις κάποια τέτοια προμήθεια καλό είναι να το καταγγείλεις.

Όπως και λίγο παλιότερα που παρόλο που έχε βγει απόφαση να μην χρεώνουν προμήθεια ανάληψης μετρητών από πιστωτική κάρτα σε ΑΤΜ της ίδιας τράπεζας, αυτές συνέχιζαν να χρεώνουν και άργησαν να συμμορφωθούν.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω , θα πάρεις 2% στον προσωπικό σου λογαριασμό cosmote , και 1,5+1,5 αν έχεις και προσωπικό λογαριασμό ΟΤΕ

Σε λογαριασμούς της οικογένειας δεν πρόκειται να πάρεις έκπτωση .

Αν έχεις δεύτερη κάρτα , θα πάρει την έκπτωση ο δεύτερος κάτοχος στα δικά του νούμερα και όχι στα δικά σου .

Επέμεινε στην εξυπηρέτηση να σου απαντήσουν. Αν δεν ξέρουν ας κρατήσουν το αίτημα .

 

Έστειλα και μου απάντησαν: "Σχετικά με το θέμα που αναφέρετε να σας ενημερώσουμε ότι η έκπτωση του 2% από την πιστωτική κάρτα OTE -Cosmote αποδίδεται σε μία σύνδεση εφόσον εξοφλείται ο λογαριασμός μέσω αυτής."

 

Δε μου διευκρίνισαν όμως σε ποιον λογαριασμό. Λογικά σε αυτόν με το δικό μου όνομα...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πώς είναι δυνατόν κάποιες τράπεζες να σου παίρνουν προμήθεια για πληρωμή εκκαθαριστικού για φόρο εισοδήματος?

Απο φετος απο οτι ειδα γενικά κάθε πληρωμή θα γίνεται σε τράπεζες με ταυτότητα πληρωμής και όχι σε εφορίες.. Από την εφορία σου λένε πήγαινε σε οποιαδήπτοε τράπεζα. Σε κάποιες τράπεζες σου λένε ότι πρέπει να έχεις λογαριασμό σε μας (!!) .. άλλες σου παίρνουν προμήθεια 3 ευρώ ανά ταυτότητα πληρωμής.

 

Πήγε κάποιος με ταυτότητα πληρωμής για ένα ληξιπρόθεσμο χρέος 0,65 ευρώ στην Citibank. Του ζήτησαν προμήθεια 3 ευρώ για να πληρώσει τα 0,65 ευρώ.

Σε μια πρώην Εμπορική του είπαν ότι θα πρεπε να εχει λογαριασμό σε αυτούς.

 

Μετά πήγε σε υποκατάστημα Εθνικης και δεν είχε ούτε προμήθεια ούτε απαίτησαν να έχεις λογαριασμό σε αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Απο ΠΟΛ.1212/23.11.2012

 

"Πληρωμή βεβαιωμένων στις Δ.Ο.Υ. ατομικών οφειλών σε πιστωτικά ιδρύματα και στα ΕΛ.ΤΑ."

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/15214

2. Ο υπόχρεος, προκειμένου να καταβάλει τις οφειλές του, επιλέγει τον φορέα είσπραξης (πιστωτικό ίδρυμα ή ΕΛ.ΤΑ.) που επιθυμεί καθώς και τον τρόπο πληρωμής (πληρωμή σε κατάστημα ή χρήση των εναλλακτικών τρόπων πληρωμής που παρέχονται από τους φορείς είσπραξης).

 

 

Τα πιστωτικά ιδρύματα ή τα ΕΛ.ΤΑ. που συμμετέχουν στην είσπραξη, δεν μπορούν να αρνηθούν την είσπραξη, εάν ο υπόχρεος προς καταβολή δεν τηρεί λογαριασμό σε αυτά, ούτε να του επιβάλουν, κάποιας μορφής οικονομική επιβάρυνση.

 

Επιπλέον:

Ετσι οι φορολογούμενοι χωρίς καμία πρόσθετη επιβάρυνση, θα μπορούν να εξοφλούν κάθε βεβαιωμένη τους οφειλή αλλά και φόρους ακινήτων στις τράπεζες

 

Αξίζει να σημειωθεί ότι σύμφωνα με την απόφαση οι φορολογούμενοι μπορούν να εξυπηρετηθούν από οποιαδήποτε τράπεζα χωρίς να είναι απαραίτητη η ύπαρξη τραπεζικού τους λογαριασμού.

http://www.tanea.gr/news/economy/article/4780237/?iid=2

 

 

Πάντως εγώ μέσω ebanking που έχω πληρώσει ΦΑΠ και -πάρα πολλές φορές- ΦΠΑ, δεν μου έχει κρατήσει καθόλου έξοδα. (Στην Πειραιώς το ΦΠΑ και τώρα τελευταία στην eurobank μέσω livepay το ΦΑΠ)

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λέει τα πιστωτικά ιδρύματα που συμμετέχουν στην είσπραξη... Μήπως πχ οι τράπεζες που ζητάνε προμήθεια (πχ citibank) δεν συμμετέχουν άμεσα στην είσπραξη.. αλλά λειτουργουν σαν μεσολαβητες ???

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο με ποια λογική το λένε αυτό

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω, αφού όλες είναι στο σύστημα...

 

Θέλει λίγο ψάξιμο πάντως, γιατί ο νόμος είναι σαφής: Πληρώνεις χωρίς προμήθεια και χωρίς ανάγκη ύπαρξης λογαριασμού στην τράπεζα.

 

Αλλιώς τα κάνεις όλα μέσω ebanking και ξεμπερδεύεις. Ούτε ταλαιπωρία ούτε τίποτα.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να ταξιδέψει συγγενικό μου πρόσωπο στις ΗΠΑ τον επόμενο μήνα και με ρώτησε ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να κάνει τις πληρωμές/αγορές του εκεί:

 

- Να κάνει συνάλλαγμα δολλάρια μόλις φτάσει εκεί (σαφώς καλύτερη ισοτιμία συνήθως στον προορισμό σε σχέση με την Αθήνα) και να πληρώνει παντού με μετρητά ή

- Να χρησιμοποιήσει χρεωστική κάρτα όπου μπορεί (από λογαριασμό σε ευρώ - δεν υπάρχει λογαριασμός σε δολλάρια) και μόνο τα υπόλοιπα (π.χ. εισιτήρια και μικρο-έξοδα στο δρόμο) με μετρητά (δολλάρια)?

 

Αν έχετε προσωπική εμπειρία ή κάποια εναλλακτική θα σας ήμασταν υπόχρεοι!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να έχει μερικά δολάρια μαζί του για όταν φτάσει στο αεροδρόμιο και μέχρι να πάει στο ξενοδοχείο, μήπως και χρειαστεί να ψωνίσει κάτι, για εισιτήριο κλπ. Να μην παλεύει εκείνη την ώρα να κάνει δολάρια...

 

Την επόμενη μέρα θα μπορεί να ψάξει το που τον συμφέρει περισσότερο να κάνει δολάρια, γιατί δεν έχουν όλες οι τράπεζες την ίδια ισοτιμία.

 

Για αγορές, το καλύτερο είναι συνδυασμός χρεωστικής με μετρητά....

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για καθε συναλλαγη σε δολαρια με πλαστικο χρημα θα πληρωνει εξοδα μετατροπης συναλλαγματος
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να δεί πόσο είναι η ισοτιμία που του χρεώνει η τράπεζα για χρήση της κάρτας, και πόσο είναι η ισοτιμία για να βγάλει δολάρια εκεί.

 

Με μία αγορά απο την χρεωστική του, μπορεί να μπεί στο ebanking και να δει τα ευρώ που του έχει κρατήσει η τράπεζα, ωστε να βγάλει την ισοτιμία.

 

Είναι λίγο ριψοκίνδυνο να ταξιδεύεις με πολλά λεφτά πάνω σου. Όλα είναι θέμα ισορροπίας, ευκολίας και ασφάλειας...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Oxι, απλά σε ειδοποιεί πότε και τι θα πληρώσεις.

 

από το site τους Πληρωμή μέσω της υπηρεσίας internet banking των συνεργαζόμενων τραπεζών : ALPHA BANK

 

Αρα κάποιο από τα Ιντεραμερικαν είναι.

 

Λοιπόν μετά από τηλ στο support της Alpha ενημερωτικά για όποιον ψάχνεται: αν ο κωδικός πληρωμής σας λήγει σε 708ΧΧ τότε πληρώνετε με την Ζημιών. Αν λήγει σε 798ΧΧ τότε είναι στις γενικές. Το πιο πιθανό είναι το 708.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από τηλ στο support της Alpha ενημερωτικά για όποιον ψάχνεται: αν ο κωδικός πληρωμής σας λήγει σε 708ΧΧ τότε πληρώνετε με την Ζημιών. Αν λήγει σε 798ΧΧ τότε είναι στις γενικές. Το πιο πιθανό είναι το 708.

 

Κι αν δεν υπάρχει 708 ή 798?

Link to comment
Share on other sites

Κι αν δεν υπάρχει 708 ή 798?

 

Δεν ξέρω. Αυτά μου είπαν από το support. Εμένα πάντως στον ηλεκτρονικό κωδικό πληρωμής της Anytime γράφει 708ΧΧ οπότε είμαι στην Ζημιών.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Η πληρωμή λογαριασμού cosmote με τη χρήση της κάρτας (μέσω e-payment) θεωρείται αγορά ή όχι; Έχει κέρδος 3% από τη eurobank;
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία ωρίμανσης δόσεων? Συνήθως ποια είναι η πολιτική για εφάπαξ εξόφληση (εκτός απο το να καταθέσω και να μένει το ποσό πιστωτικό υπόλοιπο).. Έκανα σήμερα μια συναλλαγή όπου ήθελα να την εξοφλήσω εφάπαξ σε 6 μέρες αλλά είδα ότι το ποσό καταχωρήθηκε στις μελλοντικές άτοκες! Υπάρχει κάποια ποινή για την διαδικασία ωρίμανσης δόσεων? Δε γνωρίζω τίποτα για τη συγκεκριμένη διαδικασία..
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ανοίξω λογαριασμό και να ζητήσω την έκδοση χρεωστικής κάρτας σε κάποια τράπεζα χωρίς να βάλω κάποιο ποσό ή έστω κάποιο ελάχιστο;

Μου'χε πει ο κολλητός μου ότι είχε βγάλει σε μία τράπεζα και του είχανε ζητήσει να βάλει 5€ αλλά δεν θυμάμαι το όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ανοίξω λογαριασμό και να ζητήσω την έκδοση χρεωστικής κάρτας σε κάποια τράπεζα χωρίς να βάλω κάποιο ποσό ή έστω κάποιο ελάχιστο;

Μου'χε πει ο κολλητός μου ότι είχε βγάλει σε μία τράπεζα και του είχανε ζητήσει να βάλει 5€ αλλά δεν θυμάμαι το όνομα.

 

Και να χρειαστει να κανεις καποια καταθεση, τα κανεις αναληψη την επομενη μερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ανοίξω λογαριασμό και να ζητήσω την έκδοση χρεωστικής κάρτας σε κάποια τράπεζα χωρίς να βάλω κάποιο ποσό ή έστω κάποιο ελάχιστο;

Μου'χε πει ο κολλητός μου ότι είχε βγάλει σε μία τράπεζα και του είχανε ζητήσει να βάλει 5€ αλλά δεν θυμάμαι το όνομα.

 

Η alpha ζητάει μόνο 300 ευρώ για άνοιγμα λογαριασμών με εξαίρεση τον λογαριασμό Alpha 123 και Alpha μισθοδοσία.

Στην Πειραιώς ζητάνε 5 ευρώ να καταθέσεις που αυτά θα πάνε σαν εφάπαξ προμήθεια για το web banking. Αν δεν το θες δεν χρειάζεται να βάλεις.

Γενικά στις υπόλοιπες μεγάλες τράπεζες δεν ζητάνε.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία ωρίμανσης δόσεων? Συνήθως ποια είναι η πολιτική για εφάπαξ εξόφληση (εκτός απο το να καταθέσω και να μένει το ποσό πιστωτικό υπόλοιπο).. Έκανα σήμερα μια συναλλαγή όπου ήθελα να την εξοφλήσω εφάπαξ σε 6 μέρες αλλά είδα ότι το ποσό καταχωρήθηκε στις μελλοντικές άτοκες! Υπάρχει κάποια ποινή για την διαδικασία ωρίμανσης δόσεων? Δε γνωρίζω τίποτα για τη συγκεκριμένη διαδικασία..

 

Εξαρτάται από ποιον έγιναν αν έγιναν από την τράπεζά σου ή τον έμπορο.

Link to comment
Share on other sites

Η alpha ζητάει μόνο 300 ευρώ για άνοιγμα λογαριασμών με εξαίρεση τον λογαριασμό Alpha 123 και Alpha μισθοδοσία.

Στην Πειραιώς ζητάνε 5 ευρώ να καταθέσεις που αυτά θα πάνε σαν εφάπαξ προμήθεια για το web banking. Αν δεν το θες δεν χρειάζεται να βάλεις.

Γενικά στις υπόλοιπες μεγάλες τράπεζες δεν ζητάνε.

 

Στην Εθνική είναι δωρεάν; Με βολεύει καλύτερα από την Εμπορική στην οποία είμαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...