Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

παιδια θελω να βγάλω πιστωτική φοιτητική κάρτα για να αγοράζω απο καταστματα με ατοκες δοσεις! Ποια προτείνεται ?

 

ΑΝ αγοράσω πχ κάτι αξιας 90 ευρώ με 3 ατοκες δοσεις σημαίνει οτι κάθε μηνα για 3 μηνες θα πηγαίνω στην τράπεζα να βάζω 30ευρώ? τι χρονικο περιθώριο θα έχω?

μετα μπορώ να την κόψω? και συνήθως τι ωριο έχουν για αγορές?

 

Όριο πάνω απο 600-800 δεν θα βρεις. Επίσης ειναι δυσκολο να εγκριθεί πλέον. Φοιτητικές έχουν πάντως η marfin, eurobankm millenium και Πειραιώς . Αν ειναι άτοκες και το κατάστημα όντως μπορεί να σου βάλει άτοκες θα ναι έτσι όπως το πες .. 30 ευρώ για 3 μήνες αν το προϊόν κοστίζει 90 ευρώ . Πχ έστω οτι ο λογαριασμός ανοίγει 1/2 και κλείνει 27/2. Αν εσύ το αγοράσεις 5/2 .. Ο λογαριασμός θα κλείσει 27/2 .. Θα σου έρθει σπίτι περίπου 2/3 . Ημερομηνία πληρωμής θα αναφέρει περίπου 15/3. Οπότε μέχρι 15/3 θα πρέπει να τον πληρώσεις με όλο το ποσό της πρώτης δόσης + τις υπόλοιπες αγορές αν έχεις κάνει. 5/3 θα μπει και η δεύτερη δόση στον δεύτερο λογαριασμό όπου θα κλείσει τέλος του μήνα με ημερομηνία πληρωμής 15/4 κ.ο.κ.

Αν δεν πληρώσεις όλο το ποσό των αγορών σου κάθε μηνα θα χρεωθείς με τόκους . Οι ημερομηνίες που είπα ειναι ενδεικτικές. Επίσης θα πρέπει το σύνολο των δόσεων να μην υπερβαίνει το πιστωτικό όριο της κάρτας σου. Αν θες να αγοράσεις ένα προϊόν που κοστίζει 1000 ευρώ με 10 άτοκες των 100 ευρώ δεν θα μπορείς αν η πιστωτική έχει όριο 500 ευρώ.. Κι ας ειναι η δόση μόνο 100.

 

Η κάρτα από marfin, millenium και eurobank έχουν μια συνδρομή 1 ευρώ το μήνα αν θυμάμαι καλά. Η πειραιώς υποτιθεται έχει τον πρώτο χρόνο δωρεάν συνδρομή και μετά πληρώνεις. Αν τους το πεις όμως θα στην κάνουν δωρεάν για πάντα. Στις άλλες δεν νομίζω να μπορείς να βγάλεις τη συνδρομή γιατί σε χρεώνουν με 1 ευρώ το μήνα ανά λογαριασμό και καλά σαν προμήθεια για έκδοση λογαριασμού (κάπως έτσι το βάζουν επίτηδες για να βρουν δικαιολογία να σε χρεώνουν συνδρομή).

 

 

Μπορείς να την κόψεις όποτε θέλεις δεν σε υποχρεώνει να την κρατάς. Μόλις την κόψεις καλό είναι να πάρεις ένα χαρτί που να γράφει ότι η κάρτα έχει κλείσει και την έχεις ξοφλήσει πλήρως ώστε μην γίνει κανένα λάθος.

 

 

 

Είχα αγοράσει ένα λαπτοπ με 24 άτοκες μέσω πιστωτικής.

Απομένουν 3 δόσεις για την εξόφληση του.

Υπάρχει τρόπος να προπληρωσω αυτές τις 3 συγκεκριμένες δόσεις ώστε να εξοφλησω από τώρα τη συγκεκριμένη αγορά ?

 

Πάντως για να μην έχεις το άγχος αν είναι αυτός ο λόγος.. Μπορείς να βάλεις τα χρήματα όλα αυτά στην πιστωτική και να πληρώνεται κάθε μήνα ας πούμε μόνη της.. Να πάει το υπόλοιπο αρνητικό και να πληρώνεται για τους άλλες 3 μήνες.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν έχει αναφερθεί στο παρελθόν αλλά θα ήθελα να ενημερώσω κάτι! Χρησιμοποιώ πολλά χρόνια αγορές/χρεώσεις μέσω Paypal,με προπληρωμένες κάρτες και ποτέ δεν είδα χρέωση επιπλέον προμήθειας! Εχτές χρησιμοποιήσα Πληρωμή Paypal μέσω πιστωτικής και είδα έξτρα χρέωση 75 λεπτά! Δεν με ενοχλεί το ποσό της χρέωσης αλλα απο την άλλη και οι προπληρωμένες έχουν όφελος μερικές φορές,όπως επίσης δεν είδα σε προπληρωμένη χρέωση συνναλαγής σε ξένο νόμισμα.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πράγματι είναι δύσκολο να εγκριθεί πιστωτική σήμερα,στη δική μου περίπτωση,αποφάσισα να αιτηθώ κάρτα στο ταχυδρομικό ταμιευτήριο,μέτα απο πρόταση γνωστού.Μου την απέρριψαν την επόμενη μέρα και αρνήθηκαν να μου που τον λόγο,μάλιστα μου είπαν πιθανόν λόγω της εικόνας μου (σε μένα που δεν είχα κανένα τραπεζικό προιόν,πέρα απο λογαριασμούς καταθέσεων και προπληρωμένης κάρτας,εργαζόμενος σε τραπεζικό χώρο & ενώ θα μπορούσα να αιτηθώ πιστωτική κάρτα staff απο την υπηρεσία μου,γνωρίζοντας πολιτικές διαδικασιών και με ατομικό εισόδημα μισθωτού και ενοικίου).Αποφάσισα να αιτηθώ στην εθνική,μιας και άνεβηκε στην εκτιμήση μου το τελευταίο διάστημα.Έκανα αίτημα μεσω web banking,δεν πηρα καμια απάντηση,έκανα αίτημα στο κατάστημα και μετα απο μισό μήνα μου απάντησαν οτι απορρίφθηκε λόγω τειρεσία(είναι ξεκάθαρη τουλάχιστον η εθνική).Αιτήθηκα σε Τειρεσία λοιπόν (όπου αφορούσε συνωνυμία τελικά,έμαθα και πληροφορίες που δεν θα έπρεπε,εννοώ ότι για άλλη μια φορά είδα πως τίποτα δεν λειτουργεί σωστά) Πήγα βεβαίωση σε ετε,υπέβαλα 3ο αίτημα και τελικά μέτα απο διάστημα 5μηνών περίπου επιμονής,απέκτησα την Gold Mastercard ! Ελπίζω να μην τραβήξω τα ίδια όταν έρθει ο χρόνος ανανέωσης της :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρωτησε αυτο.

Αυτο που ρωτησε λεγεται ωριμανση δοσεων

 

Και η απάντηση ποιά είναι?Εγώ αυτό κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν έχει αναφερθεί στο παρελθόν αλλά θα ήθελα να ενημερώσω κάτι! Χρησιμοποιώ πολλά χρόνια αγορές/χρεώσεις μέσω Paypal,με προπληρωμένες κάρτες και ποτέ δεν είδα χρέωση επιπλέον προμήθειας! Εχτές χρησιμοποιήσα Πληρωμή Paypal μέσω πιστωτικής και είδα έξτρα χρέωση 75 λεπτά! Δεν με ενοχλεί το ποσό της χρέωσης αλλα απο την άλλη και οι προπληρωμένες έχουν όφελος μερικές φορές,όπως επίσης δεν είδα σε προπληρωμένη χρέωση συνναλαγής σε ξένο νόμισμα.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πράγματι είναι δύσκολο να εγκριθεί πιστωτική σήμερα,στη δική μου περίπτωση,αποφάσισα να αιτηθώ κάρτα στο ταχυδρομικό ταμιευτήριο,μέτα απο πρόταση γνωστού.Μου την απέρριψαν την επόμενη μέρα και αρνήθηκαν να μου που τον λόγο,μάλιστα μου είπαν πιθανόν λόγω της εικόνας μου (σε μένα που δεν είχα κανένα τραπεζικό προιόν,πέρα απο λογαριασμούς καταθέσεων και προπληρωμένης κάρτας,εργαζόμενος σε τραπεζικό χώρο & ενώ θα μπορούσα να αιτηθώ πιστωτική κάρτα staff απο την υπηρεσία μου,γνωρίζοντας πολιτικές διαδικασιών και με ατομικό εισόδημα μισθωτού και ενοικίου).Αποφάσισα να αιτηθώ στην εθνική,μιας και άνεβηκε στην εκτιμήση μου το τελευταίο διάστημα.Έκανα αίτημα μεσω web banking,δεν πηρα καμια απάντηση,έκανα αίτημα στο κατάστημα και μετα απο μισό μήνα μου απάντησαν οτι απορρίφθηκε λόγω τειρεσία(είναι ξεκάθαρη τουλάχιστον η εθνική).Αιτήθηκα σε Τειρεσία λοιπόν (όπου αφορούσε συνωνυμία τελικά,έμαθα και πληροφορίες που δεν θα έπρεπε,εννοώ ότι για άλλη μια φορά είδα πως τίποτα δεν λειτουργεί σωστά) Πήγα βεβαίωση σε ετε,υπέβαλα 3ο αίτημα και τελικά μέτα απο διάστημα 5μηνών περίπου επιμονής,απέκτησα την Gold Mastercard ! Ελπίζω να μην τραβήξω τα ίδια όταν έρθει ο χρόνος ανανέωσης της :)

 

Έτσι λειτουργούν τα πράγματα στην Ελλάδα.. Τίποτα δεν λειτουργεί σωστά ούτε σε τόσο σημαντικά ζητήματα. Μου έκανε εντύπωση αυτό με τη συνωνυμία.. Γιατί όταν ψάχνουν κάποιον στον Τειρεσία.. δεν τον ψάχνουν με βασή τον ΑΦΜ ??? Αν ήταν με βάση το όνομα υπάρχουν πάρα πολλοί.

όσο για την προμήθεια που λες με paypal. .αν δεν κάνω λάθος το paypal μετατρέπει αυτόματα το ξένο νόμισμα σε ευρώ οπότε η κάρτα σου χρεώνεται χωρίς προμήθεια αφού θα είναι σε ευρώ (εκτός ίσως αν το αλλάξεις αυτό από τις ρυθμίσεις)

Link to comment
Share on other sites

Και η απάντηση ποιά είναι?Εγώ αυτό κατάλαβα.

 

Η απαντηση ειναι οτι κανεις αιτηση στην τραπεζα για ωριμανση δοσεων

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έτσι λειτουργούν τα πράγματα στην Ελλάδα.. Τίποτα δεν λειτουργεί σωστά ούτε σε τόσο σημαντικά ζητήματα. Μου έκανε εντύπωση αυτό με τη συνωνυμία.. Γιατί όταν ψάχνουν κάποιον στον Τειρεσία.. δεν τον ψάχνουν με βασή τον ΑΦΜ ??? Αν ήταν με βάση το όνομα υπάρχουν πάρα πολλοί.

όσο για την προμήθεια που λες με paypal. .αν δεν κάνω λάθος το paypal μετατρέπει αυτόματα το ξένο νόμισμα σε ευρώ οπότε η κάρτα σου χρεώνεται χωρίς προμήθεια αφού θα είναι σε ευρώ (εκτός ίσως αν το αλλάξεις αυτό από τις ρυθμίσεις)

 

Σωστά,με το ΑΦΜ ψάχνουν αλλά όπως αποδείχτηκε,όταν υπάρχουν καταχωρήσεις χωρίς όλα τα στοιχεία,αρκεί το ονοματεπώνυμο να πουν μπορεί να είναι και αυτός.Στην ουσία δήλωσα σε Τειρεσία ποιός είμαι,που μένω,που έμενα,που δουλεύω,ΑΦΜ και ταυτότητα.

 

Σχετικά με το paypal η χθεσινή συναλλαγή έγινε σε ευρώ,απλά το αναζήτησα στο google και διάβασα παράπονα ανθρώπων που κατηγορούν το paypal για προμήθειες και σε σχέση με την προπληρωμένη κάρτα που ποτέ δεν χρεώθηκα προμήθεια αλλά και σε κινήσεις σε χώρα εκτός ευρώ, διαπίστωσα ότι είναι θέμα τράπεζας και όχι paypal.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ναι θεμα τραπεζας. Αφου η τραπεζα βλεπει τη συναλλαγη σαν μια κανονικη συναλλαγη σε ευρώ. Τι ακριβως γραφει στις λεπτομερειες της προμηθειας;; Δεν υπαρχει καποιος λογος να κρατησει προμηθεια αν ηταν σε ευρω και το συναλλαγμα το εκανε το paypal. Εκτος κι αν επελεξες να μην γινει μετατροπη σε ευρω απο το paypal και την έκανε η τράπεζα.

 

Εγώ επίσης αν ήμουν στη θέση σου θα έκανα ξανά αίτηση μετά από 6-7 μήνες για να δω αν όντως διορθώθηκε το πρόβλημα στον Τειρεσία.. Πολύ σημαντικό λάθος και δεν νομίζω ότι χωράνε καν λάθη .

Επίσης πώς γίνεται κάποιος να μην είχε δηλώσει τον ΑΦΜ του και να μην υπήρχε καταχώρηση με όλα τα στοιχεία? Από την Τράπεζα της Ελλάδας πρέπει υποχρεωτικά να δηλώνουμε ΑΦΜ ακόμα και για απλούς λογαριασμούς ταμιευτηρίου.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ναι θεμα τραπεζας. Αφου η τραπεζα βλεπει τη συναλλαγη σαν μια κανονικη συναλλαγη σε ευρώ. Τι ακριβως γραφει στις λεπτομερειες της προμηθειας;; Δεν υπαρχει καποιος λογος να κρατησει προμηθεια αν ηταν σε ευρω και το συναλλαγμα το εκανε το paypal. Εκτος κι αν επελεξες να μην γινει μετατροπη σε ευρω απο το paypal και την έκανε η τράπεζα.

 

Εγώ επίσης αν ήμουν στη θέση σου θα έκανα ξανά αίτηση μετά από 6-7 μήνες για να δω αν όντως διορθώθηκε το πρόβλημα στον Τειρεσία.. Πολύ σημαντικό λάθος και δεν νομίζω ότι χωράνε καν λάθη .

Επίσης πώς γίνεται κάποιος να μην είχε δηλώσει τον ΑΦΜ του και να μην υπήρχε καταχώρηση με όλα τα στοιχεία? Από την Τράπεζα της Ελλάδας πρέπει υποχρεωτικά να δηλώνουμε ΑΦΜ ακόμα και για απλούς λογαριασμούς ταμιευτηρίου.

 

Η αγορά ήταν 36€ Είδα λοιπόν στο web banking μια χρέωση 0,75 paypal και σε επόμενη χέωση την κανονική 36€ paypal.

 

Συμβαίνει,το βλέπω συχνά και στην δουλειά μου στα στοιχεία πελατών. Υπάρχουν μόνο ονοματεπώνυμα μερικές φορές.Προφανώς για κάποιο λόγο τα στοιχεία δεν έχουν καταχωρηθεί σωστά στα συστήματα σε κάποιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά ήταν 36€ Είδα λοιπόν στο web banking μια χρέωση 0,75 paypal και σε επόμενη χέωση την κανονική 36€ paypal.

 

Συμβαίνει,το βλέπω συχνά και στην δουλειά μου στα στοιχεία πελατών. Υπάρχουν μόνο ονοματεπώνυμα μερικές φορές.Προφανώς για κάποιο λόγο τα στοιχεία δεν έχουν καταχωρηθεί σωστά στα συστήματα σε κάποιες περιπτώσεις.

 

Οπότε δεν είναι από την τράπεζα .. Αφού σαν όνομα εμπορου γράφει paypal.Αν ήταν χρέωση υπερ της τράπεζας θα έγραφε έξοδα visa/mastercard ή το όνομα της τράπεζας.. κάτι τέτοιο.

Βασικά μήπως επειδή η κάρτα είναι καινούρια ή αν είναι η πρώτη συναλλαγή που έκανες στο paypal με αυτή την κάρτα να σου κράτησε αυτό το ποσό και να στο γυρίσει πίσω μετά από κάποιες μέρες όπως κάνει πάντα όταν καταχωρής μια νέα κάρτα?

Τώρα που το θυμάμαι.. επειδή εγώ στο paypal δεν αφήνω την κάρτα μου να είναι αποθηκευμένη. κάθε φορά καταχωρώ από την αρχή την κάρτα και μου έρχεται alert σαν χρέωση 1 Δολλάριο από την paypal εκτός από την αγορά σου. Που το 1 δολλάριο ισοδυναμεί με 0,75 που βλέπεις. Βέβαια αυτό μου έρχεται σαν δέσμυεση όχι σαν χρεωση και μου επιστρέφεται μετά.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν είναι από την τράπεζα .. Αφού σαν όνομα εμπορου γράφει paypal.Αν ήταν χρέωση υπερ της τράπεζας θα έγραφε έξοδα visa/mastercard ή το όνομα της τράπεζας.. κάτι τέτοιο.

Βασικά μήπως επειδή η κάρτα είναι καινούρια ή αν είναι η πρώτη συναλλαγή που έκανες στο paypal με αυτή την κάρτα να σου κράτησε αυτό το ποσό και να στο γυρίσει πίσω μετά από κάποιες μέρες όπως κάνει πάντα όταν καταχωρής μια νέα κάρτα?

Τώρα που το θυμάμαι.. επειδή εγώ στο paypal δεν αφήνω την κάρτα μου να είναι αποθηκευμένη. κάθε φορά καταχωρώ από την αρχή την κάρτα και μου έρχεται alert σαν χρέωση 1 Δολλάριο από την paypal εκτός από την αγορά σου. Που το 1 δολλάριο ισοδυναμεί με 0,75 που βλέπεις. Βέβαια αυτό μου έρχεται σαν δέσμυεση όχι σαν χρεωση και μου επιστρέφεται μετά.

 

Έχεις δίκιο,σ'ευχαριστώ.Δεν το γνώριζα αυτό διότι εως τώρα δεν έχω δεί καμία τέτοια κίνηση.Σαν χρέωση το δείχνει.Την διέγραψα απο το paypal βασικά μετά τη συναλλαγή και άφησα μόνο την προπληρωμένη που την έχω καταχωρήσει επιβεβαιωμένη.

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

εχει παρει κανεις εκπτωση στον λογαριασμο ΟΤΕ απο την OTE-COSMOTE World Mastercard? στο statment της πιστωτικης αναφερεται και πεδιο για την εκπτωση ΟΤΕ η οχι? αν εχουμε διμηνο λογαριασμο ΟΤΕ για την εκπτωση θα υπολογιζονται αγορες 2 μηνων η οχι?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλαν μια επιστολη οτι καταργουνται οι χρεωστικες alpha 1/2/3 και πρεπει ολες να γινουν enter visa. Ξερει κανεις αν αυτο σημαινει και οτι καταργουνται και γενικα οι λογαριασμοι 1/2/3 και γυρισουν σε τιποτα απλο ταμιευτηρίου; Στο τηλεφωνο δεν ηξεραν να μου πουν τι θα γινει και μου παν να παω σε καταστημα ελεος..

 

Επισης σχετικα με τα έξοδα αδρανειας και χαμηλα ποσά .. Απο όσο ξερω δεν εχουν καταργηθει σε όλες τις τράπεζες ;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν είναι από την τράπεζα .. Αφού σαν όνομα εμπορου γράφει paypal.Αν ήταν χρέωση υπερ της τράπεζας θα έγραφε έξοδα visa/mastercard ή το όνομα της τράπεζας.. κάτι τέτοιο.

Βασικά μήπως επειδή η κάρτα είναι καινούρια ή αν είναι η πρώτη συναλλαγή που έκανες στο paypal με αυτή την κάρτα να σου κράτησε αυτό το ποσό και να στο γυρίσει πίσω μετά από κάποιες μέρες όπως κάνει πάντα όταν καταχωρής μια νέα κάρτα?

Τώρα που το θυμάμαι.. επειδή εγώ στο paypal δεν αφήνω την κάρτα μου να είναι αποθηκευμένη. κάθε φορά καταχωρώ από την αρχή την κάρτα και μου έρχεται alert σαν χρέωση 1 Δολλάριο από την paypal εκτός από την αγορά σου. Που το 1 δολλάριο ισοδυναμεί με 0,75 που βλέπεις. Βέβαια αυτό μου έρχεται σαν δέσμυεση όχι σαν χρεωση και μου επιστρέφεται μετά.

 

αυτο συμβαινει για το paypal κανει verificatio η confirm address.δηλ τσεκαρει οτι οντως ο λογαριασμος/διευθυνση αποστολης αντιστοιχη με τα στοιχεια που εχεις δωσει.μου το εκαναν παλαιοτερο αγγλια αυτο με πιστωτικη οταν εκανα συμβολαιο κινητης για πιστοποιηση στοιχειων.μετα εκαναν refund το ποσο.

Link to comment
Share on other sites

Για την εισοδο στο ebanking της Εθνικης εχω τη συσκευη,το username και σημερα παρελαβα το password.Προφανως ομως πρεπει να ενεργοποιησω την συσκευη πριν μπω με τους κωδικους.Θα πρεπει να καλεσω σε καποιο τηλ?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Για την εισοδο στο ebanking της Εθνικης εχω τη συσκευη,το username και σημερα παρελαβα το password.Προφανως ομως πρεπει να ενεργοποιησω την συσκευη πριν μπω με τους κωδικους.Θα πρεπει να καλεσω σε καποιο τηλ?

αυτο

18 18 18

 

http://www.nbg.gr/

Link to comment
Share on other sites

για να ανοιξεις λογαριασμό σε όλες τις τράπεζες χρειάζεται αφμ;

 

Ναι χρειάζεται ΑΦΜ για να ανοίξεις λογαριασμό! :)

 

αυτο

18 18 18

 

http://www.nbg.gr/

 

Οκ τελικά ήθελε ενεργοποίηση η συσκευή.Τώρα όλα καλά :D

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Κάποια τραπεζικά νέα.

 

Σε σχετικό με τις καταθέσεις φόρουμ γράφουν ότι από το Μάρτιο η Μιλένιουμ ρίχνει το επιτόκιο του "Τώρα ναι" στο 3%. Ο συγκεκριμένος λογαριασμός το καλοκαίρι είχε επιτόκιο 5% και τώρα έχει 4%.

 

Πλέον οι πελάτες της Πειραιώς, εκτός από τα ΑΤΜ της ΑΤΕ, μπορούν να χρησιμοποιούν χωρίς χρέωση και τα ΑΤΜ της Γενικής.

Link to comment
Share on other sites

. Χαζομάρα πάντως ρε συ.. Επρεπε να εξοφλήσεις τελείως την κάρτα και να πάρεις κάποιο χαρτί που να αναφέρει ότι έχεις εξοφλήσει όλες σου τις οφειλές προς αυτή την κάρτα και να την ακυρώσεις.

Να χαλάσει η πιστοληπτική σου εικόνα από ένα τόσο μικρό χρέος ;

Αφού την ακύρωσες δεν ξέρω αν θα σου ξανά βγάλουν αλλά καλύτερα να ρωτήσεις στην τράπεζα. Δεν νομίζω ότι είναι υποχρεωμένοι να στην ξανά εκδοσουν πάντως απο τη στιγμή που την ακύρωσες εσύ

 

Ειναι δυνατον τα 0,06 ευρω να εγιναν 245; Μηπως κατι δεν παει καλα;

 

Μήπως έχει καμιά ποινή επειδή ειναι για καιρό υπερήμερος ; Επίσης μπορεί η κάρτα να είχε κάποια ετήσια συνδρομή και όταν την ακύρωσε συνέχιζαν να τη χρεώνουν μεχρι να εξοφλήσει. ;

Η να βάζουν μέσα και τίποτα έξοδα για εξωδικα, και άλλα τέτοια απο δικηγόρους (νομίζω είχα δει στους όρους ότι τα επιβαρύνεται ο πελάτης τα έξοδα αυτά)

 

Προφανώς του χρεώνουν ετήσια συνδρομή .

 

Συνδρομη για καρτα που εχει ακυρωθει; Παραξενο μου φαινεται.

 

Για να λέει στο κείμενο του ότι θα περιμένει να έρθει η καινούρια , συμπεραίνω ότι δεν έχει ακυρωθεί.

 

Αυτά έχουν οι πιστωτικές όταν δεν τις δουλεύεις σωστά...

 

Οι χρεώσεις αυτές είναι καταχρηστικές 1000%. Αν πάει στον τραπεζικό μεσολαβητή / ΚΕΠΚΑ / συνήγορο του πολίτη κλπ. θα διαγραφεί το "χρέος". Δεν μπορεί τα 6cents να γίνονται 245 ευρώ (αν είναι έτσι όπως μας τα λέει ο φίλος). Πόσο πιθανό θεωρείτε η τράπεζα να κινεί νομική διαδικασία για 6 cents;

 

Καταρχην,ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!(Δεν είχα ιντερνετ μια εβδομάδα και δεν μπορούσα να μπω αυτό το διάστημα.)

Πληροφοριακά...

Μίλησα με την τράπεζα,τους είπα οτι την είχα ακυρώσει την κάρτα και έψαξαν στο αρχείο και είδαν οτι όντως είχε ακυρωθεί τον Ιούνιο του 2006 και το υπόλοιπο ήταν 0,60 λέπτα (όχι 0,06 όπως θυμόμουν)...

Μου είπε λοιπόν οτι αυτές οι χρεώσεις όλο αυτό το διάτημα ήταν για ετήσια συνδρομή...όταν τους είπα το πιο απλό οτι...ρε παιδιά έκανα εξόφληση της κάρτας λίγες μέρες πριν ένα μεγάλο ποσό,τα 60 λεπτά θα είχα πρόβλημα να πληρώσω?μου λέει,έχετε δίκιο...αλλά τώρα οι μόνες λύσεις είναι...ή να πάτε σε ένα κατάστημα και να κάνετε αίτηση για επανέκδοση της κάρτας...ή να κάνουμε τώρα μια αίτηση για αντιλογισμό...μου είπε οτι θα κάνει αίτημα για όλο το ποσό ή αν δεν το εγκρίνουν θα κάνει αίτημα για την τελευταία ετήσια συνδρομή...

Τελικά σήμερα μου ήρθε μήνυμα που έλεγε...το αίτημα για αντιλογισμό της συνδρομής της κάρτας εγκρίθηκε...

Βασικά επειδή τον αντιλογισμό τον άκουσα πρώτη φορά,θα πρέπει να επικοινωνήσω ξανα μαζί τους για να καταλάβω τελικά τι εγκρίθηκε...ακυρώθηκε τελικά η κάρτα ή μόνο η τελευταία συνδρομή?

Τα έγραψα όλα αυτά μήπως έχει κι άλλος το ίδιο θέμα για να ξέρει τι έγινε τελικά στην περίπτωσή μου...

Ευχαριστώ και πάλι! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα λεγα να πας στην τράπεζα να ρωτήσεις αν υπάρχει κάποιο υπόλοιπο και αν δεν υπάρχει να πάρεις ένα χαρτί για την ακύρωση της κάρτας και την ολική εξόφληση όλου του ποσού της κάρτας για να είσαι 100% σίγουρος στο μέλλον και να έχεις και αποδεικτικά
Link to comment
Share on other sites

Στα εμβάσματα, έχει πέσει η προμήθεια ή πάντα τόσο ήταν; Έστειλα από Πειραιώς σε Εθνική με ένδειξη SHA (είναι υποχρεωτικό) και μου κράτησε μόλις 0,50€. Από Εθνική δεν μου κράτησε τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Στα εμβάσματα, έχει πέσει η προμήθεια ή πάντα τόσο ήταν; Έστειλα από Πειραιώς σε Εθνική με ένδειξη SHA (είναι υποχρεωτικό) και μου κράτησε μόλις 0,50€. Από Εθνική δεν μου κράτησε τίποτα.

Μιλάς για εισερχόμενο ή για εξερχόμενος έμβασμα ;

Στα εξερχόμενα πάντωσ Πάνω από 1 ευρώ δεν ήταν ποτέ (δεν ξέρω αν υπήρχε εξαίρεση ). Στην εθνική εμένα μου κράταγε 50 λεπτά .. Ισως το έκαναν δωρεάν τώρα; Στην alpha bank κρατάνε 30 λεπτά και στη citibank ειναι δωρεάν . To SHA τι ειναι ;

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

SHA σημαίνει share δηλαδή πληρώνεις και εσύ κάποια έξοδα αλλά και ο παραλήπτης

Our σημαίνει ότι πληρώνεις εσύ όλα τα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για εισερχόμενο ή για εξερχόμενος έμβασμα ;

Στα εξερχόμενα πάντωσ Πάνω από 1 ευρώ δεν ήταν ποτέ (δεν ξέρω αν υπήρχε εξαίρεση ). Στην εθνική εμένα μου κράταγε 50 λεπτά .. Ισως το έκαναν δωρεάν τώρα; Στην alpha bank κρατάνε 30 λεπτά και στη citibank ειναι δωρεάν . To SHA τι ειναι ;

 

Εισερχόμενο.

 

SHA σημαίνει share δηλαδή πληρώνεις και εσύ κάποια έξοδα αλλά και ο παραλήπτης

Our σημαίνει ότι πληρώνεις εσύ όλα τα έξοδα.

 

Ακριβώς. Το λογικό δεν θα ήταν να χρεωθώ και ως παραλήπτης από Εθνική; Παρόλα αυτά, με χρέωσε μονάχα η Πειραιώς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...