Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να στείλεις με SHA , τα έξοδα της τράπεζας σου στην Γενεύη δεν μπορούμε να τα ξέρουμε όμως τα έξοδα στην Ελλάδα για εισερχόμενα SHA σε ευρώ είναι από 0 μέχρι 3 ευρώ.

Ας πούμε

Γενική τράπεζα 0

Eurobank 2

AlphaBank 3

Σε ποιες τράπεζες θες να στείλεις στην Ελλάδα ?

Μπορώ να σου βρώ τα έξοδα.

Ψάξε στην σελίδα της τράπεζας σου να δεις αν έχουν τιμολόγιο εργασιών .

Εδώ στην Ελλάδα κάθε τράπεζα είναι υποχρεωμένη να το έχει μέσα σε κάθε κατάστημα και πραγματικά το βρίσκεις εύκολα .

Ευχαριστώ!

Οι τράπεζες στις οποίες υπάρχει λογαριασμός είναι οι Αγροτική, Εμπορική, Eurobank.

Στην Eurobank είναι σίγουρα 2 ευρώ; Λέει 3 ευρώ για ποσά έως 12.5000 ευρώ...

Στην Αγροτική βρήκα ότι είναι 2 ευρώ για έως 1000 ευρώ, και 4 ευρώ για 1000-12.000 ευρώ.

Στην Εμπορική δεν το βρίσκω με τίποτα....

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

περασα απο ενα καταστημα της πειραιως κ ειχε ενα μηχανημα easypay.

αν μεσω αυτου στειλω λεφτα σε λογαριασμο ταμιευτηριου της πειραιως, πληρωνω προμηθεια;

εγω δεν εχω λογαριασμο στην πειραιως.

Link to comment
Share on other sites

περασα απο ενα καταστημα της πειραιως κ ειχε ενα μηχανημα easypay.

αν μεσω αυτου στειλω λεφτα σε λογαριασμο ταμιευτηριου της πειραιως, πληρωνω προμηθεια;

εγω δεν εχω λογαριασμο στην πειραιως.

 

Oχι δεν εχει εξοδα και μπορεις να βαλεις και το ονομα του καταθετη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Οι τράπεζες στις οποίες υπάρχει λογαριασμός είναι οι Αγροτική, Εμπορική, Eurobank.

Στην Eurobank είναι σίγουρα 2 ευρώ; Λέει 3 ευρώ για ποσά έως 12.5000 ευρώ...

Στην Αγροτική βρήκα ότι είναι 2 ευρώ για έως 1000 ευρώ, και 4 ευρώ για 1000-12.000 ευρώ.

Στην Εμπορική δεν το βρίσκω με τίποτα....

Στην Εμπορική είναι 3 ευρώ και πάνω από 12.500 πάει στα 6

Στην eurobank είναι 3 συγνώμη , Στην Alpha είναι 2 .

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να μάθω πόσο θα με χρεώσει η τράπεζά μου για την αποστολή χρημάτων από το εξωτερικό με ένδειξη shared και πόσο με ένδειξη BEN;

Έχω 3 λογαριασμούς σε διαφορετικές τράπεζες στην Ελλάδα και θα ήθελα να δω σε ποιόν από τους 3 με συμφέρει να στέλνω χρήματα.

Αν κατάλαβα καλά, θες να στείλεις από εξωτερικό προς Ελλάδα?

Για SHA είναι μικρή η χρέωση του παραλήπτη, συνήθως 1-3 ευρώ, ανάλογα και με το ποσό του εμβάσματος (0 για μικρά ποσά). Προυπόθεση αν στέλνεις απο ΕΕ να στέλνεις με σωστό IBAN και SWIFT, για να μην χρεωθείς έξοδα non-stp.

Για BEN χρεώνεσαι ότι χρεώνεσαι και στο SHA + την προμήθεια της τράπεζας του εξωτερικού, αυτά που θα πλήρωνε ο αποστολέας αν έστελνε με SHA δλδ, οπότε δεν εξαρτάται το ποσό της προμήθειας από την Ελληνική τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Kατάλαβα, επομένως δεδομένου ότι θέλω να στείλω χρήματα από δικό μου λογαριασμό στην Ελβετία σε δικό μου λογαριασμό στην Ελλάδα, τελικά είτε SHA είτε ΒΕΝ είναι το ίδιο πράγμα για εμένα (εκτός αν στο ΒΕΝ χάσω μερικά ευρωλεπτά λόγω της μετατροπής της ελβετικής προμήθειας σε ευρώ). Σωστά;

 

Πιο σημαντικό ερώτημα: με συμφέρει να τα στείλω σε φράγκα ή σε ευρώ;

Και από ποιούς παράγοντες εξαρτάται αυτό;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εννοείται πως αν έχεις λογαριασμό σε ευρώ στην Ελβετία θα στείλεις ευρώ, ασυζητητί. αν στείλεις φράγκα, κατά πάσα πιθανότητα θα χρεωθείς έξοδα non-stp και προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος από την Ελληνική τράπεζα. αν έχεις μόνο φράγκα, καλύτερα να μετατραπούν από την Ελβετική σε ευρώ (επιλέγεις να στείλεις ευρώ και γίνεται η μετατροπή αυτόματα), τουλάχιστον για να γλιτώσεις τα non-stp έξοδα.

 

για την προμήθεια το πιασες. Εγώ προτείνω αποστολή ευρώ - SHA - σωστός IBAN και swift code.

 

tip για την eurobank: αν έχεις πάνω από 5000 καταθέσεις ή 10000 δάνεια+καταθέσεις, δικαιούσε το πρόγραμμα δωρεάν συναλλαγών, που περιλαμβάνει δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα. ζήτα το.

Link to comment
Share on other sites

εννοείται πως αν έχεις λογαριασμό σε ευρώ στην Ελβετία θα στείλεις ευρώ, ασυζητητί. αν στείλεις φράγκα, κατά πάσα πιθανότητα θα χρεωθείς έξοδα non-stp και προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος από την Ελληνική τράπεζα. αν έχεις μόνο φράγκα, καλύτερα να μετατραπούν από την Ελβετική σε ευρώ (επιλέγεις να στείλεις ευρώ και γίνεται η μετατροπή αυτόματα), τουλάχιστον για να γλιτώσεις τα non-stp έξοδα.

Tελικά μπορώ να στείλω ευρώ από το λογαριασμό μου στη UBS σε οποιονδήποτε λογαριασμό της Ευρωζώνης με έξοδα μόλις 0,40 ευρώ από πλευράς UBS με SHA, επειδή έχει ήδη υλοποιήσει το SEPA.

Kρίμα που οι δικές μας θα με χρεώσουν από 2 έως 4 ευρώ.....

Επίσης, χάνω και στη μετατροπή συναλλάγματος αλλά αυτό ήταν ούτως ή άλλως αναπόφευκτο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σχετικά με το Cash Back, νομίζω πως δεν έχω καταλάβει ακριβώς πώς λειτουργεί.

 

Εγώ νόμιζα πως αυτό που γίνεται είναι πως ταυτόχρονα με την πληρωμή του λογαριασμού σου στο σούπερ μάρκετ (π.χ.) με credit ή debit κάνεις και ανάληψη μετρητών από κάποιο συνδεδεμένο λογαριασμό σου χωρίς την προμήθεια ΔΙΑΣ.

 

Αλλά όχι, δεν είναι αυτό, ε; Να ρωτήσω την τράπεζα μου, λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια αίτηση για κάρτα, για να κάνω αγορές απο ιντερνετ..

Σε ποιά τράπεζα να κάνω;

Δεν θέλω πιστωτική...

Προπληρωμένη...

Siemens M55, Siemens CX75, Mitsubishi M342i,Sony Ericsson P910i, Sony Ericsson W950i, Sony Ericsson P1i, Sony Ericsson W960i, Samsung Omnia i900 16gb, Samsung innov8, Motorola Milestone, Motorola Atrix, Motorola RAZR MAXX, Samsung Note II, Samsung Note III, Samsung Note IV, Samsung A8
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια αίτηση για κάρτα, για να κάνω αγορές απο ιντερνετ..

Σε ποιά τράπεζα να κάνω;

Δεν θέλω πιστωτική...

Προπληρωμένη...

 

Κύπρου - Eurobank - Πειραιώς

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά..

Εχω από κοινού λογαριασμό με άλλο ένα άτομο στην Alpha. Εγώ είμαι το πρώτο όνομα στο βιβλιάριο. Ωστόσο επειδή δεν ήθελα τότε κάρτα, έβγαλε το δεύτερο άτομο και χρησιμοποιεί για καταθέσεις, αγορές, κτλ ..

Εγώ μπορώ να πάω σαν κάτοχος του λογαριασμού να βγάλω και για μένα κάρτα, σωστά; Ξέρετε αν είναι υποχρεωτική η επίδειξη του βιβλιαρίου; (επειδή μένουμε σε διαφορετικές πλευρές τις Ελλάδος, δεν το έχω στην κατοχή μου, για το λόγο ότι δεν το πολυ-κινούσα). Και τι άλλο χρειάζεται για να βγάλω κάρτα; Λογικά δεν την παίρνω άμεσα..Θα θέλω κανά 2 βδομάδες με τα pin, κτλ, ε?

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά..

Εχω από κοινού λογαριασμό με άλλο ένα άτομο στην Alpha. Εγώ είμαι το πρώτο όνομα στο βιβλιάριο. Ωστόσο επειδή δεν ήθελα τότε κάρτα, έβγαλε το δεύτερο άτομο και χρησιμοποιεί για καταθέσεις, αγορές, κτλ ..

Εγώ μπορώ να πάω σαν κάτοχος του λογαριασμού να βγάλω και για μένα κάρτα, σωστά; Ξέρετε αν είναι υποχρεωτική η επίδειξη του βιβλιαρίου; (επειδή μένουμε σε διαφορετικές πλευρές τις Ελλάδος, δεν το έχω στην κατοχή μου, για το λόγο ότι δεν το πολυ-κινούσα). Και τι άλλο χρειάζεται για να βγάλω κάρτα; Λογικά δεν την παίρνω άμεσα..Θα θέλω κανά 2 βδομάδες με τα pin, κτλ, ε?

 

Την ταυτότητά σου σίγουρα την χρειάζεσαι, όσο για την κάρτα, χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, απλά σου λέω πως η δικιά μου ήρθε σε 3 μέρες :)

Link to comment
Share on other sites

μαζι με τα προιοντα αγοραζεισ κ λεφτα. σαν να δανειζεσε λεφτα. χωρισ προμηθειεσ κ παραλογουσ τοκουσ

 

Τώρα που το ξαναδιάβασα πιο προσεκτικά κατάλαβα τι λέει ο πέχτης! :rolleyes:

 

Πάντως στη Eurobank και Citibank που έχω κάρτες εγώ δεν το είχαν ξανακούσει γενικώς ποτέ τους ούτε ως έννοια οι υπάλληλοι που ρώτησα, και καθόμουν να τους εξηγώ εγώ περί τινος πρόκειται! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πήγα χτες στον Βασιλόπουλο να ψωνίσω. Έδωσα την Alpha Bonus Visa που έχω και ζήτησα Cash Back 40 ευρώ. Μέχρι εδώ καλά. Μου τα δώσαν και όταν ζήτησα και την δωροεπιταγή μου λένε ότι δεν ισχύει για τις κάρτες bonus αλλά για τις απλές visa της Alpha! Έχετε ακούσει εσείς κάτι τέτοιο?
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν απλές VISA της ALPHA

μετατρέποντε σιγά σιγά σε BONUS

H Προσφορά ισχύει για την Bonus , Την Bonus Aegean, WInd Bonus VISA κτλ

Απλά να είναι VISA .

πάρε και την εξυπηρέτηση πελατών και ανέφερε το, 801 11 326 00

 

Τώρα που το ξαναδιάβασα πιο προσεκτικά κατάλαβα τι λέει ο πέχτης! :rolleyes:

 

Πάντως στη Eurobank και Citibank που έχω κάρτες εγώ δεν το είχαν ξανακούσει γενικώς ποτέ τους ούτε ως έννοια οι υπάλληλοι που ρώτησα, και καθόμουν να τους εξηγώ εγώ περί τινος πρόκειται! :lol:

 

Η υπηρεσία Cash Back είναι για τις κάρτες ALPHA Millenium και Κύπρου (VISA).

Link to comment
Share on other sites

To cash back ειναι παρα πολυ διαδεδομενο στην Αγγλια, ειδικα στο s/m δεν υπηρχε μια φορα που να μη με ρωτησουν αν θελω cash back . Βοηθαει γιατι δε χρειαζεται να σταματας σε ΑΤΜ. Εννοειται ολα αυτα χωρις χρεωση, αλλωστε γενικα ελαχιστα ΑΤΜ χρεωνουν αν εχεις καρτα αλλης τραπεζας (αυτα βρισκονται συνηθως σε μπακαλικα βενζιναδικα κτλ).

 

Στην Ελλαδα φυσικα, συντομα θα υπαρχουν χρεωσεις για το cash back . Εδω παιρνουν χρηματα αν καταθεσεις σε λογαριασμο τριτου (αν ειναι δυνατον!).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε NRG και στην Ελλάδα η ανάληψη μετρητών από πιστωτική δεν χρεώνετε πια ( από Εθνική Alpha κ.τ.λ )

αν γίνει από άλλη τράπεζα χρεώνετε μόνο 1 ευρώ ( από VISA )

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πήγα χτες στον Βασιλόπουλο να ψωνίσω. Έδωσα την Alpha Bonus Visa που έχω και ζήτησα Cash Back 40 ευρώ. Μέχρι εδώ καλά. Μου τα δώσαν και όταν ζήτησα και την δωροεπιταγή μου λένε ότι δεν ισχύει για τις κάρτες bonus αλλά για τις απλές visa της Alpha! Έχετε ακούσει εσείς κάτι τέτοιο?

 

τι σημαινει απλεσ visa κ μη απλεσ. η ειναι visa η καρτα η δεν ειναι. να ξαναπασ στην ταμια κ να τησ πεισ οτι δεν ξερει τι τησ γινεται. ειναι τελειωσ ανενημερωτη για να μην πω τιποτε αλλο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τι σημαινει απλεσ visa κ μη απλεσ. η ειναι visa η καρτα η δεν ειναι. να ξαναπασ στην ταμια κ να τησ πεισ οτι δεν ξερει τι τησ γινεται. ειναι τελειωσ ανενημερωτη για να μην πω τιποτε αλλο

 

Αυτό που θα εννοούσε η ταμίας είναι ότι οι κάρτες Bonus της Alpha δεν έχουν την δυνατότητα των δωροεπιταγών. Αν το σκεφτείς είναι λογικό, εφόσον η ανταμοιβή του πελάτη είναι με άλλο τρόπο για τις Bonus κάρτες.

 

Υ.Γ.

Η ταμίας σίγουρα δεν φταίει σε τίποτα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εδω http://www.alphabonus.gr/pdf/cashB.pdf λεει για καρτες visa, δεν λεει οχι εξαιρουνται οι bonus. Ποσο μαλλον οταν το αρχειο ειναι ανεβασμενο στο site για τη bonus.
Link to comment
Share on other sites

Εδω http://www.alphabonus.gr/pdf/cashB.pdf λεει για καρτες visa, δεν λεει οχι εξαιρουνται οι bonus. Ποσο μαλλον οταν το αρχειο ειναι ανεβασμενο στο site για τη bonus.

 

εχω κανει κασ μπακ με μπονουσ βιζα. η ταμιασ ειναι ασχετη, το να μην ξερει δεν ειναι κακο το να επιμενει οτι εχει δικιο απλα την εκθετει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εδω http://www.alphabonus.gr/pdf/cashB.pdf λεει για καρτες visa, δεν λεει οχι εξαιρουνται οι bonus. Ποσο μαλλον οταν το αρχειο ειναι ανεβασμενο στο site για τη bonus.

 

Μάλιστα... Οπότε τσάμπα έχασα την δωροεπιταγή, επειδή είναι η ταμίας είναι άσχετη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...