Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αν και ψήνομαι περισσότερο για την Πειραιώς μιας και έχω ήδη λογαριασμό έκεί και θα μπορώ να βλέπω τις κινήσεις της κάρτας μέσω winbank, με χαλάει η ετήσια συνδρομή που είναι 15 ευρώ!

 

Δεν έχω εμπειρία από πιστωτικές κάρτες, αλλά αν θες πιστωτική χωρίς συνδρομή για πάντα, ρίξε μια ματιά στην Probank. ;)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τα φώτα σας: γνωρίζει κανένας αν σε περίπτωση που χρησιμποποιήσω μία κάρτα χρεωστική (p.x. VISA) για ανάληψη μετρητών στο εξωτερικό (στην περίπτωσή μου ΗΠΑ) μπορώ να ορίσω εγώ το ποσό (π.χ. $726) ή θα υπάρχουν fix ποσά που θα πρέπει να επιλέξω (π.χ. $100, $500 κλπ) με αποτέλεσμα να αναγκαστώ να κάνω πολλαπλές αναλήψεις (επομένως και να χρεωθώ διπλά, τριπλά κλπ.); Αυτό εξαρτάται από την κάρτα που έχω ή από το ΑΤΜ; Έχει κανείς εμπειρία επί του θέματος;
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως υπάρχουν fix ποσά που μπορείς να επιλέξεις, μερικές τράπεζες σου δίνουν επιλογή. Επιπλέον η κάθε τράπεζα έχει τα δικά της όρια ,Μπορεί δηλαδή μία τράπεζα να σου δίνει μέχρι 600 $ ενώ άλλη να σου δώσει 1200 .

Εγώ συνήθως πάω ψάχνοντας. Δηλαδή ζητάω π.χ. 1500 $ και μετά κατεβαίνω στα 1200 Αν δεν μου τα δώσουν πηγαίνω σε άλλη τράπεζα.

Συνήθως σε συμφέρει να πάρεις το σύνολο των χρημάτων με μια συναλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως υπάρχουν fix ποσά που μπορείς να επιλέξεις, μερικές τράπεζες σου δίνουν επιλογή. Επιπλέον η κάθε τράπεζα έχει τα δικά της όρια ,Μπορεί δηλαδή μία τράπεζα να σου δίνει μέχρι 600 $ ενώ άλλη να σου δώσει 1200 .

Εγώ συνήθως πάω ψάχνοντας. Δηλαδή ζητάω π.χ. 1500 $ και μετά κατεβαίνω στα 1200 Αν δεν μου τα δώσουν πηγαίνω σε άλλη τράπεζα.

Συνήθως σε συμφέρει να πάρεις το σύνολο των χρημάτων με μια συναλλαγή.

 

Άρα είναι θέμα ΑΤΜ και όχι κάρτας σωστά; Όταν λες "όριο τράπεζας" εννοείς της κάρτας ανάληψης και όχι του ΑΤΜ, έτσι; Η δικιά μου κάρτα έχει όριο ανάληψης 1500 Ευρώ στο εξωτερικό άρα πρέπει να ψάξω να βρω κάποιο ΑΤΜ που δέχεται ποσά ανάληψης της επιλογής μου...φυσικά και θέλω να αποφύγω τα fix ποσά με τις πολλαπλές χρεώσεις σε κάθε ανάληψη, δεν τίθεται θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι είναι θέμα Τράπεζας.

Πολλές τράπεζες ας πούμε στην Κύπρο που έχω δοκιμάσει δεν δίνουν πάνω από 600 ευρώ ενώ άλλες δίνουν μέχρι 1200,ενώ1500 δεν δίνουν .

Στο ισραήλ επίσης κάπιες δίνουν 2000 Σέκελ (320 ευρώ ) μόνο άλλες δίνουν πιο πολλά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τα φώτα σας: γνωρίζει κανένας αν σε περίπτωση που χρησιμποποιήσω μία κάρτα χρεωστική (p.x. VISA) για ανάληψη μετρητών στο εξωτερικό (στην περίπτωσή μου ΗΠΑ) μπορώ να ορίσω εγώ το ποσό (π.χ. $726) ή θα υπάρχουν fix ποσά που θα πρέπει να επιλέξω (π.χ. $100, $500 κλπ) με αποτέλεσμα να αναγκαστώ να κάνω πολλαπλές αναλήψεις (επομένως και να χρεωθώ διπλά, τριπλά κλπ.); Αυτό εξαρτάται από την κάρτα που έχω ή από το ΑΤΜ; Έχει κανείς εμπειρία επί του θέματος;

 

Δες το ανάποδα: ο Αμερικάνος που πάει σε ένα ελληνικό ΑΤΜ, μπορεί να ζητήσει 213 ευρώ;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δες το ανάποδα: ο Αμερικάνος που πάει σε ένα ελληνικό ΑΤΜ, μπορεί να ζητήσει 213 ευρώ;

 

Το παράδειγμα που θέτεις είναι λάθος διότι στις ΗΠΑ υπάρχει $1 σε χαρτονόμισμα (και δίνεται σε αναλήψεις) ενώ το Ευρώ δεν υπάρχει. Φυσικά και ο Αμερικάνος δεν μπορεί αλλά τι σημαίνει αυτό; Ότι δεν μπορεί ο Ευρωπαίος να κάνει ανάληψη $213 στις ΗΠΑ; Είμαι σίγουρος ότι μπορεί...Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι είναι θέμα ΑΤΜ, άλλα δίνουν fix ποσά και άλλα τις επιλογής του κατόχου κάρτας πάντα με ένα δεδομένο όριο. Αυτό έγραψε και ο Vasileios.

Link to comment
Share on other sites

Και τα 5 Ευρω κυκλοφορουν σε χαρτονομισμα, τα εχεις δει ποτε σε αναληψη ΑΤΜ??? Απλα τα ΑΤΜς συνηθως τα φορτωνουν με 2-3 τυπους χαρτονομισματων που διευκολυνουν περισσοτερο τις συναλλαγες! Πχ τα ελληνικα γεμιζουν με 20ρικα και 50ρικα μονο (Δεν ξερω αν μικροτερες τραπεζες εχουν κ αλλα αλλα χλωμο το βλεπω) οποτε δε μπορεις να κανεις αναληψη σε κατι που εχει 5ρικο!

Οπως κ βλεπω επισης δυσκολο να εχουν βαλει οι Αμερικανοι $1 στα ατμς τους

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Για να αποφορτίσω λιγάκι το κλίμα, μήπως ξέρει κανένας τι διαφορά έχει μια πιστωτική Electron Visa από μια πιστωτική Visa Classic? :confused:
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Για να αποφορτίσω λιγάκι το κλίμα, μήπως ξέρει κανένας τι διαφορά έχει μια πιστωτική Electron Visa από μια πιστωτική Visa Classic? :confused:

την πρώτη την δέχονται μόνο καταστήματα που έχουν POS που μπορούν να διαβάσουν μαγνητική ταινία. Κοινώς το 95% των καταστημάτων.

την δεύτερη την δέχονται παντού ακόμα και σε καταστήματα που έχουν την παλιά τεχνολογία, χρατς χρουτσς το χαρτι πάνω από την πιστωτική με το χεράκι.

Link to comment
Share on other sites

την πρώτη την δέχονται μόνο καταστήματα που έχουν POS που μπορούν να διαβάσουν μαγνητική ταινία. Κοινώς το 95% των καταστημάτων.

την δεύτερη την δέχονται παντού ακόμα και σε καταστήματα που έχουν την παλιά τεχνολογία, χρατς χρουτσς το χαρτι πάνω από την πιστωτική με το χεράκι.

 

Να είσαι καλά φίλε Λευτέρη!

 

Μου έκανε εντύπωση που παρότι είναι πιστωτική δεν έχει ανάγλυφα τα στοιχεία αλλά χαραγμένα, όπως οι χρεωστικές που έχω...έτσι εξηγείται λοιπόν!

 

:thanks:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Και τα 5 Ευρω κυκλοφορουν σε χαρτονομισμα, τα εχεις δει ποτε σε αναληψη ΑΤΜ???

 

Α γειά σου, αυτό λέω και εγώ τόση ώρα, απλά εγώ προσπάθησα να βοηθήσω τον φίλο που ρώτησε να φτάσει μόνος του στην απάντηση.

Το τι μπορείς να σηκώσεις από το ΑΤΜ εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από το τι έχει βάλει η τράπεζα.

Στην Ελλάδα σχεδόν όλες αν όχι όλες, βάζουν μόνο χαρτονομίσματα των 20 και των 50 ευρώ. Κάποτε η Eurobank έδινε και των 10 ευρώ.

Στη Γαλλία πάλι, δίνουν σίγουρα των 10 και των 20 ευρώ, αλλά δε δίνουν όλες των 50 ευρώ, και αυτό επειδή στους Γάλλους δεν αρέσει να κυκλοφορούν ποτέ με πολλά μετρητά πάνω τους. Για οποιαδήποτε πληρωμή άνω των 15-20 ευρώ δίνουν κάρτα ή επιταγή.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλα σε ολους!

 

Μηπως γνωριζει κανεις τον κωδικο SWIFT/BIC του Ταχυδρομικου Ταμιευτηριου?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλα σε ολους!

 

Μηπως γνωριζει κανεις τον κωδικο SWIFT/BIC του Ταχυδρομικου Ταμιευτηριου?

 

νομιζω το καθε καταστημα εχει δικο του κωδικο.πρεπει να κανεις ενα τηλ στο αναλογο καταστημα για να παρεις την απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλα σε ολους!

 

Μηπως γνωριζει κανεις τον κωδικο SWIFT/BIC του Ταχυδρομικου Ταμιευτηριου?

GPSBGRAA

αύριο θα μπορώ να σου πω και με σιγουριά αν κάθε κατάστημα έχει το δικό του, αν και χλωμό το κόβω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε γράμμα από την ALPHA BANK που λέει ότι από το Μάιο αντικαθιστά όλες τις DYNAMIC ELECTRON VISA με AMERICAN EXPRESS.

 

Ήμουν πολύ ευχαριστημένος από την visa και το e-banking της ΑLPHA , αλλά δεν έχω σε εκτίμηση την AMERICAN EXPRESS. Γενικά γίνετε δεκτή για οn line αγορές ή πρέπει να ψάξω για νέα κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Έχω κάτι μικροχρωστούμενα σε τράπεζες από κάρτες και χθες που είχαν έρθει οι κουμπάροι μου στο σπίτι μου είπαν ότι μπορεί κάλλιστα από κάτι τέτοιες μικροοφειλές να σε γράψουν στον Τειρεσία και να μπλέξεις...Άκου να δεις...

Θα αποπληρώσω τις οφειλές μου λίαν συντόμως καλά δε θα κάνω...?Ποιά η γνώμη σας για το τραπεζικό σύστημα εν Ελλάδι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Έχω κάτι μικροχρωστούμενα σε τράπεζες από κάρτες και χθες που είχαν έρθει οι κουμπάροι μου στο σπίτι μου είπαν ότι μπορεί κάλλιστα από κάτι τέτοιες μικροοφειλές να σε γράψουν στον Τειρεσία και να μπλέξεις...Άκου να δεις...

Θα αποπληρώσω τις οφειλές μου λίαν συντόμως καλά δε θα κάνω...?Ποιά η γνώμη σας για το τραπεζικό σύστημα εν Ελλάδι?

 

Η δική μου γνώμη για το τραπεζικό σύστημα είναι "από μακρυά κι αγαπημένοι". :D

Όσο λιγότερες δοσοληψίες έχεις με τις τράπεζες, τόσο λιγότερο χαμένος θα βγεις, γιατί κερδισμένος είναι μάλλον απίθανο να βγεις...

 

Επίσης θα σου πρότεινα να ξεμπερδέψεις με τις οφειλές το συντομότερο δυνατόν, γιατί τα μικρά ποσά όταν χρωστάς γίνονται μεγάλα χωρίς να το καταλάβεις. Οι τράπεζες δεν αφήνουν τίποτα να πάει χαμένο, αφού ακόμα και το μικρότερο ποσό είναι σημαντικό για αυτές. Θα βρεις σε κάποια φάση το μπελά σου χωρίς λόγο και θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις.

 

Αυτά πιστεύω εγώ από την μικρή εμπειρία που έχω.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Έχω κάτι μικροχρωστούμενα σε τράπεζες από κάρτες και χθες που είχαν έρθει οι κουμπάροι μου στο σπίτι μου είπαν ότι μπορεί κάλλιστα από κάτι τέτοιες μικροοφειλές να σε γράψουν στον Τειρεσία και να μπλέξεις...Άκου να δεις...

Θα αποπληρώσω τις οφειλές μου λίαν συντόμως καλά δε θα κάνω...?Ποιά η γνώμη σας για το τραπεζικό σύστημα εν Ελλάδι?

Για να τους χρωστας σημαινει οτι χρησιμοποιησες λεφτα τους.Δεν ειναι φυσιολογικο να θελουν να τα εισπραξουν;Οι τραπεζες δεν ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα να χαριζουν λεφτα,οταν πρεπει να εισπραξουν γινονται αδιστακτες και μπορουν να σε καταστρεψουν για λιγα €.Πληρωσε τα για να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Έχω κάτι μικροχρωστούμενα σε τράπεζες από κάρτες και χθες που είχαν έρθει οι κουμπάροι μου στο σπίτι μου είπαν ότι μπορεί κάλλιστα από κάτι τέτοιες μικροοφειλές να σε γράψουν στον Τειρεσία και να μπλέξεις...Άκου να δεις...

Θα αποπληρώσω τις οφειλές μου λίαν συντόμως καλά δε θα κάνω...?Ποιά η γνώμη σας για το τραπεζικό σύστημα εν Ελλάδι?

 

Αν τα χρωστουμενα ειναι παντα κοντα στη μια δοση μπλεξιμο δε θα εχεις...αλλα ακομα και για 1 ευρω φαινεσαι οτι εχεις καθυστερηση στη δοση σου καθε μηνα πραγμα που καταγραφεται στην οικονομικη σου συμπεριφορα στον τειρεσια! Και αν πχ θες μια μερα να πας να παρεις κανενα στεγαστικο η κανενα νεο δανειο θα φας μια μεγαλοπρεπη απορριψη ;)

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Η Alpha Bank εδώ και καιρό διατηρεί το Site http://www.alphabonus.gr/ για όσους ενδιαφέρονται να εκδώσουν πιστωτικές κάρτες Bonus, οι οποίιοι έχουν σαν επιλογές, ή να καλέσουν στο 210 989 2880, ή να συμπληρώσουν την OnLine αίτηση που υπάρχει στο Site.

 

Μέχρι εδώ όλα ωραία και καλά, αν καλέσετε σε αυτό το περιβόητο 210 989 2880 θα σας βγει και καλά η Alpha Bank, αλλα η πραγματικότητα είναι λίγο διαφορετική...

 

Το 210 989 2880 ανήκει στην Εταιρεία Crystal Cut [το επίσημο τηλ. της είναι 210 989 2000] η οποια έχει αναλάβει για λογαριασμό της Alpha Bank, την διεκπεραίωση των τηλεφωνικών αιτήσεων, αλλα δεν είναι μονο αυτό...

 

Όταν θα έρθει ο Courier για να συμπληρώσετε και την αίτηση εγγράφως, μαντέψτε τι γραφει επάνω ο φάκελος: Crystal Cut...

 

Τελικά τα προσωπικά μας δεδομένα, είναι στο έλεος της κάθε εταιρείας Marketing με τις ευλογίες των τραπεζών [με ελάχιστες εξαιρέσεις] που συνεργαζόμαστε, και φυσικά με την ανοχή του ιδιου του κράτους και της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα...

 

Καλά έκανε εχθές ο Ευαγγελάτος και τους ρεζίλεψε στις Αποδείξεις...

 

Αυτό το παράδειγμα δεν είναι τακτική μονο της Alpha Bank, αλλα σχεδόν όλων των τραπεζών... :mad:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω κανέναν που τα κάνει αυτά από το τηλέφωνο.

 

ένα δάνειο ή πιστωτική κάρτα είναι πράγμα σημαντικό και θέλει οπτική επαφή με τον υπεύθυνο της τράπεζας.

 

αν κάποιος τα κάνει από το τηλέφωνο τότε φταίει ο ίδιος.

 

μην το μπερδεύετε με το σωτήριο phone banking.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω κανέναν που τα κάνει αυτά από το τηλέφωνο.

 

ένα δάνειο ή πιστωτική κάρτα είναι πράγμα σημαντικό και θέλει οπτική επαφή με τον υπεύθυνο της τράπεζας.

 

αν κάποιος τα κάνει από το τηλέφωνο τότε φταίει ο ίδιος.

 

μην το μπερδεύετε με το σωτήριο phone banking.

Όταν η τράπεζα σου λέει "σε διευκολύνω να μου κανεις την αίτηση, είτε τηλεφωνικά, είτε μέσο Internet", και μάλιστα σε επίσημα τηλεφωνα και ιστοσελίδες που διαφημίζει η ίδια η τράπεζα, δεν φταίω εγώ αν την όλη διαδικασία την έχει δώσει σε Outsourcing, και φυσικά, κανεις δεν έχει τα @@ να με ενημερώσει επίσημα για αυτό... :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα!

 

Χρησιμοποιώ τη φοιτητική πιστωτική της πειραιώς και συνηθίζω να εξοφλώ όλο το υπόλοιπο για να μην επιβαρυνθώ με τόκους. Τον προηγούμενο μήνα είχα υπόλοιπο 350 ευρώ και πλήρωσα μόνο τα 200 πριν την ημερομηνία λήξης. Στον καινούργιο λογαριασμό εμφανίστηκε τόκος κεφαλαίου 7,5 ευρώ!... Είναι λογικό αυτό; Είχα την εντύπωση ότι το ετήσιο επιτόκιο ήταν γύρω στο 16%

 

Επίσης παλιότερα είχα ακούσει ότι το ινκα είχε καταγγείλει την πειραιώς και την εθνική γιατί σε περίπτωση ανεξόφλητου υπολοίπου μετρούσαν τον τόκο κεφαλαίου από την ημερομηνία αγοράς και όχι από την ημερομηνία εξόφλησης του λογαριασμού. Ξέρεις κανείς τίποτα σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι Ο τόκος Σε όλες τις τράπεζες Υπολογίζετε από την ημέρα συναλλαγής ή από την ημέρα που Πέρασε η συναλλαγή στο λογαριασμό σου. Η μόνη περίπτωση να μην υπολογιστεί τόκος έιναι αν πληρώσεις ΟΛΟ τον λογαριασμό μέχρι την ημερομηνία λήξης.

Το ΙΝΚΑ και οι καταναλωτικές οργανώσεις διαφωνούν αλλά η δύναμη τους είναι περιορισμένη και φυσικά δεν σε συμφέρει να πας δικαστικά για 7.5 ευρώ.

Εδώ ακριβώς ποντάρουν και οι τράπεζες.

Πάντως έχεις αποδεχθεί τον σχετικό όρο υπογράφοντας τους όρους της πιστωτικής κάρτας.!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...