Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

αυτο που εννοω και μαλλον εκει η παρανοηση ειναι οτι, οταν ενας λογαριασμος δηλωνεται ως επαγγελματικος, το τραπεζικο ιδρυμα δεν στελνει τις συναλλαγες στην εφορια αυτοματα οπως θα εκανε στους απλους λογαρισμους για το αφορολογητο. 
πρεπει να τα δηλωσεις στην δηλωση εισοδηματος χειροκινητα. αν θες να περνανε αυτοματα ξοδευε απο τον προσωπικο σου λογαριασμο.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν τα ξέρεις καλά.... ΚΑΙ οι ελεύθεροι επαγγελματίες πρέπει να ξοδέψουν το 30% του εισοδήματος τους ηλεκτρονικα... 668e8cf6cac3165af2693f06bface94d.jpg
Τι να σου πω φίλε μπορεί και να κάνω λάθος. Το πρόστιμο που αναφέρεται αφορά το αφορολογητο. Από την στιγμή που δεν έχουμε αφορολογητο δεν υπάρχει και πρόστιμο. Αν κάνω λάθος ζητώ συγνώμη.
Θα ρωτήσω και τον λογιστή μου με την πρώτη ευκαιρία.

Στάλθηκε από το S21FE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω φίλε μπορεί και να κάνω λάθος. Το πρόστιμο που αναφέρεται αφορά το αφορολογητο. Από την στιγμή που δεν έχουμε αφορολογητο δεν υπάρχει και πρόστιμο. Αν κάνω λάθος ζητώ συγνώμη.
Θα ρωτήσω και τον λογιστή μου με την πρώτη ευκαιρία.

Στάλθηκε από το S21FE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

για ρώτα και εσύ έχει σημασία να δούμε! ευχαριστώ
αυτο που εννοω και μαλλον εκει η παρανοηση ειναι οτι, οταν ενας λογαριασμος δηλωνεται ως επαγγελματικος, το τραπεζικο ιδρυμα δεν στελνει τις συναλλαγες στην εφορια αυτοματα οπως θα εκανε στους απλους λογαρισμους για το αφορολογητο. 
πρεπει να τα δηλωσεις στην δηλωση εισοδηματος χειροκινητα. αν θες να περνανε αυτοματα ξοδευε απο τον προσωπικο σου λογαριασμο.
σωστό και αυτό για σιγουριά ίσως το κάνω έτσι πλέον
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λίγο προσπάθησα να κανω μια αγορα από το Shopflix αξίας 111,00€

Τροπο πληρωμής επέλεξα Πληρωμή με πιστωτική σε άτοκες δόσεις

Προσπάθησα με 3 κάρτες, visa και οι τρεις, της AlphaBank, της Eurobank και της Πειραιώς

Σε καμια δεν ηρθε το push notification για έγγριση

Εναλλακτικά ζητησα αποστολή OTP

Απο την AlphaBank δεν ηρθε ποτε΄. Απο τις αλλες δυο ηρθε αλλα η συναλλαγη δεν περασε. 

To Shopflix περναει τις πληρωμές μεσω Viva

να υποθεσω καποια προσωρινη δυσλειτουργια στην Viva ή στην Visa ?

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λίγο προσπάθησα να κανω μια αγορα από το Shopflix αξίας 111,00€
Τροπο πληρωμής επέλεξα Πληρωμή με πιστωτική σε άτοκες δόσεις
Προσπάθησα με 3 κάρτες, visa και οι τρεις, της AlphaBank, της Eurobank και της Πειραιώς
Σε καμια δεν ηρθε το push notification για έγγριση
Εναλλακτικά ζητησα αποστολή OTP
Απο την AlphaBank δεν ηρθε ποτε΄. Απο τις αλλες δυο ηρθε αλλα η συναλλαγη δεν περασε. 
To Shopflix περναει τις πληρωμές μεσω Viva
να υποθεσω καποια προσωρινη δυσλειτουργια στην Viva ή στην Visa ?
Κι εγώ προχτές για αγορά των 17€ μέσα από shopflix που λειτουργεί με Viva πέρασε απευθείας η πληρωμή από Εθνική (MasterCard) χωρίς να έρθει καμία ειδοποίηση. Πήρα τηλέφωνο στην τράπεζα και ρώτησα αλλά μου είπε ότι είναι φυσιολογικό!

Στάλθηκε από το Pixel 6a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alfeios said:

Πριν απο λίγο προσπάθησα να κανω μια αγορα από το Shopflix αξίας 111,00€

Τροπο πληρωμής επέλεξα Πληρωμή με πιστωτική σε άτοκες δόσεις

Προσπάθησα με 3 κάρτες, visa και οι τρεις, της AlphaBank, της Eurobank και της Πειραιώς

Σε καμια δεν ηρθε το push notification για έγγριση

Εναλλακτικά ζητησα αποστολή OTP

Απο την AlphaBank δεν ηρθε ποτε΄. Απο τις αλλες δυο ηρθε αλλα η συναλλαγη δεν περασε. 

To Shopflix περναει τις πληρωμές μεσω Viva

να υποθεσω καποια προσωρινη δυσλειτουργια στην Viva ή στην Visa ?

Διορθωθηκε

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. χρωστάω μια πιστωτική που δεν πληρώνονταν από ένα συγγενικό πρόσωπο και μου βγάλανε δάνειο με δόσεις..Μπορώ να βγάλω πιστωτική από άλλη τράπεζα γιατί έχασα και την δική μου λόγω του συμβάντος??Η θα δουν ότι χρωστάω και θα μου ακυρώσουν?

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Christos kitsos said:

Καλησπέρα.. χρωστάω μια πιστωτική που δεν πληρώνονταν από ένα συγγενικό πρόσωπο και μου βγάλανε δάνειο με δόσεις..Μπορώ να βγάλω πιστωτική από άλλη τράπεζα γιατί έχασα και την δική μου λόγω του συμβάντος??Η θα δουν ότι χρωστάω και θα μου ακυρώσουν?

Εννοείται οτι θα το δουν.

Link to comment
Share on other sites

Λήγουν οι πόντοι μου στο go4more. Αν τους κάνω μεταφορά σε 3ο και πάλι πίσω (όπως στην Alpha), θα ανανεωθεί η διάρκεια ισχύος;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Σήμερα προχώρησα σε εξόφληση του χρέους που είχα στην κάρτα περίπου 1500 ευρώ,

Η κάρτα φαινόταν ακυρωμενη στο ebanking, 

Τωρα που πληρώθηκε θα ξανά ενεργοποιηθεί;

 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, paanos said:

Εφόσον φαίνεται ακυρωμενη, όχι. 

Και γω την εξόφληση για να ξανά ανοίξει, 

Τωρα πρέπει να ξανά κάνω αίτηση;

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αν η κάρτα ακυρωθεί δεν μπορείς να την επαναφέρεις κάπως γιατί ουσιαστικά έσπασες την τότε σύμβαση που είχατε υπογράψει 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, rio0013 said:

Και γω την εξόφληση για να ξανά ανοίξει, 

Τωρα πρέπει να ξανά κάνω αίτηση;

 

...αν την ακυρωσε η ιδια η τραπεζα λογω χρέους δύσκολο να σου εκδόσουν αλλη

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nikos_kallithea said:

...αν την ακυρωσε η ιδια η τραπεζα λογω χρέους δύσκολο να σου εκδόσουν αλλη

Έχουν το δικαίωμα να την ακυρώσουν χωρίς ενημέρωση;; ξαφνικά μπήκα και την είδα ακυρωμένη 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, rio0013 said:

Έχουν το δικαίωμα να την ακυρώσουν χωρίς ενημέρωση;; ξαφνικά μπήκα και την είδα ακυρωμένη 

Φυσικά κι έχουν.

το αναφέρει στους όρους.

Αν δεν τηρείς την πληρωμή και έχεις καθυστέρηση μεγαλύτερη  των 2 μηνών και πάνω η τράπεζα μπορεί να καταγγείλει τη σύμβαση , να την ακυρώσει και μετέπειτα να κάνει τις ενέργειες που προβλέπει ο νόμος. Που συνήθως είναι εξώδικο , διαταγή πληρωμής κτλ.

Αυτό γράφεται και στον Τειρεσία μάλιστα με αποτέλεσμα για αρκετά χρόνια να μην σου ξανά βγάλουν κάποιο δάνειο πιστωτική κάρτα, πίστωση γενικότερα. 

6 ώρες πριν, Christos kitsos said:

Καλησπέρα.. χρωστάω μια πιστωτική που δεν πληρώνονταν από ένα συγγενικό πρόσωπο και μου βγάλανε δάνειο με δόσεις..Μπορώ να βγάλω πιστωτική από άλλη τράπεζα γιατί έχασα και την δική μου λόγω του συμβάντος??Η θα δουν ότι χρωστάω και θα μου ακυρώσουν?

Η κάρτα του συγγενικού προσώπου ήταν στο όνομα σου ; Δηλαδή είχε πρόσθετη κάρτα; 

το ίδιο αν το χρέος ήταν για αρκετούς μήνες  και έχει γίνει καταγγελία της σύμβασης και είναι στο όνομα σου δεν πρόκειται να σου εκδοθούν άλλη κάρτα η δάνειο μέχρι να διαγραφεί από τον Τειρεσία 

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Φίλε αφού πληρώθηκε λογικά θα διαγραφεί και απτον Τειρεσία, θα φαίνεται σαν εξοφλημενη..

Οπότε δε θα έχω θέμα πιστοληπτική ικανότητας, 

Λέω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Εξοφλημένη φαίνεται αλλά ότι άφησες την σύμβαση να διαλυθεί λόγω του χρέους θα συνεχίσει να φαίνεται για πάντα. Η κάθε τράπεζα κλπ διαλέγει το μετά από πόσο καιρό θα δεχτεί να συνάψει νέα σύμβαση μαζί σου. Πιθανότατα αν μιλήσεις με την τράπεζα που σου ακύρωσε την κάρτα να βρείτε άκρη για έκδοση νέας, έστω και με χαμηλότερο πιστωτικό όριο. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αφού πληρώθηκε λογικά θα διαγραφεί και απτον Τειρεσία, θα φαίνεται σαν εξοφλημενη..
Οπότε δε θα έχω θέμα πιστοληπτική ικανότητας, 
Λέω κάτι λάθος;
Μακάρι να ηταν έτσι.
Από την στιγμή που υπάρχει καθυστέρηση πληρωμής, ανάλογα το ποσό κ τον χρόνο καθυστέρησης αποπληρωμης, μπαίνεις στα διάφορα "χρωματα" του Τειρεσία.
Αν είσαι στον μαυρο Τειρεσία, περνας εξω από τράπεζα κ βαραει συναγερμός .
Στα υπόλοιπα "χρώματα", ακόμα κ αν γίνει αποπληρωμή, ο πολίτης είναι "υπό παρακολούθηση" για χ χρονικό διάστημα κ έχει δυσκολίες στις συναλλαγές του.

Πελάτης μου που ήθελε δάνειο, οταν τον ρώτησα αν ειναι Τειρεσία, μου είπε όχι (πάντα ρωτάω). Τον απέρριψαν λόγω Τειρεσία. Τελικα ειχε μπει Τειρεσία γιατί ειχε αφήσει για 6 μήνες απλήρωτο εναν λογαριασμό ρεύματος αξιας 120€.

Για να βγεις πιο γρήγορα απο τις λιστες του Τειρεσία, στειλε τους τα χαρτιά της αποπληρωμής.
Για περισσότερες πληροφορίες, μπες στην σελιδα τους

https://www.tiresias.gr/el/idiotes/


Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα σου πρότεινα και εγώ. Να απευθυνθείς στον Τειρεσία να δεις τι αρχεία τηρεί για εσένα αρχικά. Και στη συνέχεια αν χρειαστεί η εξόφληση και η διαγραφή. Δεν γνωρίζω βέβαια πόσο γρήγορα γίνεται και αν διαγράφεσαι και από τον λευκό Τειρεσία ή και πώς έχει επηρεάσει το σκορ σου 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, rio0013 said:

Έχουν το δικαίωμα να την ακυρώσουν χωρίς ενημέρωση;; ξαφνικά μπήκα και την είδα ακυρωμένη 

Τι δικαίωμα ρωτας; δικιά τους ειναι η κάρτα σου την μπλοκαρουν την ακυρώνουν κλπ

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Τι δικαίωμα ρωτας; δικιά τους ειναι η κάρτα σου την μπλοκαρουν την ακυρώνουν κλπ

Πλαστικο χρημα παιδια. Και προσεχως ηλεκτρονικο.

Μια συμβουλη, σε οποιον δεν θελει να ζησουν τα παιδια του σαν σκλαβοι, εκτος αν θελει να παραδοθει απο μονος του:

υποστηριξτε τα μετρητα!

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, karib said:

Πλαστικο χρημα παιδια. Και προσεχως ηλεκτρονικο.

Μια συμβουλη, σε οποιον δεν θελει να ζησουν τα παιδια του σαν σκλαβοι, εκτος αν θελει να παραδοθει απο μονος του:

υποστηριξτε τα μετρητα!

Η πιστωτική κάρτα δεν ειναι δικά σου λεφτά. Είναι ενα ανοικτό δάνειο και προφανώς είναι στους όρους της σύμβασης η μονομερής καταγγελία εφόσον την πιστολιάσεις. Πάρτε τη συνωμοσία σας και σε άλλη παραλία

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, karib said:

Πλαστικο χρημα παιδια. Και προσεχως ηλεκτρονικο.

Μια συμβουλη, σε οποιον δεν θελει να ζησουν τα παιδια του σαν σκλαβοι, εκτος αν θελει να παραδοθει απο μονος του:

υποστηριξτε τα μετρητα!

Τι πιστευεις δηλαδη οτι αν θελουν δεν μπορούν να σου αφαιρέσουν και τα μετρητά, ουτε αυτα είναι δικα σου, εξάλλου τι είδαμε αυτο.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...