Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Έφτασε η ώρα της ετήσιας συνδρομής στην University Visa μου. Πέρυσι μου έβγαλαν την ψυχή να την αντιλογίσουν ενώ τις προηγούμενες χρονιές «δεν άνοιγε μύτη» Έχουμε φρέσκιες εντυπώσεις πριν κάνω το καθιερωμένο τηλεφώνημα; Έχω σίγουρα αρκετά πάνω από 2500€ συναλλαγές που σε άλλες κάρτες αρκεί για αυτόματο αντιλογισμό της συνδρομής.

 

Εμένα την άνοιξη μου την αφαίρεσαν εύκολα, ως προσφορά, αλλά 1. ήταν η πρώτη φορά που το ζήτησα και 2. είχα ήδη ζητήσει διακοπή της κάρτας...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα την άνοιξη μου την αφαίρεσαν εύκολα, ως προσφορά, αλλά 1. ήταν η πρώτη φορά που το ζήτησα και 2. είχα ήδη ζητήσει διακοπή της κάρτας...

 

Και μετά ακύρωσες την αίτηση διακοπής;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω για ένα δάνειο που αιτηθηκα στην eurobank για αυτοκίνητο μέσω του εμπόρου. Παίρνω το βασικό, στα χαρτιά.... Η τράπεζα αυτό βλέπει. Περίπου 7 χιλιάδες το χρόνο. Πήρα αυτοκίνητο με 9.200 με εγγυητή τον πατέρα μου.

 

Μίλησα με τη κοπέλα στο λογιστήριο του εμπόρου... Δεν έχει σημασία αν κάποιος έχει εισόδημα 2 χιλιάρικα το μήνα. Και 25 το χρόνο.. Αν έχει καθυστερήσει να πληρώσει έστω και μια φορά ή αν έχει κάνει ρύθμιση σε παλαιότερο δάνειο... Δεν εγκρίνεται για κανένα λόγο. Όταν το αποπληρώσω εγώ το δάνειο μου αν είμαι σωστός θα μου δώσουν και άλλο δάνειο μου είπε η κοπέλα. Ενώ κάποιος με τριπλό εισόδημα από εμένα δε θα πάρει ποτέ αν είχε κάνει ρύθμιση.

 

Τα λέω όλα αυτά επειδή κάποιοι με μεγάλο εισόδημα γκρίνιαζαν πριν καιρό ότι δε τους δίνουν δάνειο... Κάτι θα είχε γίνει παιδιά.. Κάτι που δε θυμάστε ή δε θέλετε να πείτε.. Δε γίνεται να είναι όλα τέλεια και να μη σας το δίνουν και να το παίρνω εγώ πχ που " πεινάω "

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω για ένα δάνειο που αιτηθηκα στην eurobank για αυτοκίνητο μέσω του εμπόρου. Παίρνω το βασικό, στα χαρτιά.... Η τράπεζα αυτό βλέπει. Περίπου 7 χιλιάδες το χρόνο. Πήρα αυτοκίνητο με 9.200 με εγγυητή τον πατέρα μου.

 

Μίλησα με τη κοπέλα στο λογιστήριο του εμπόρου... Δεν έχει σημασία αν κάποιος έχει εισόδημα 2 χιλιάρικα το μήνα. Και 25 το χρόνο.. Αν έχει καθυστερήσει να πληρώσει έστω και μια φορά ή αν έχει κάνει ρύθμιση σε παλαιότερο δάνειο... Δεν εγκρίνεται για κανένα λόγο. Όταν το αποπληρώσω εγώ το δάνειο μου αν είμαι σωστός θα μου δώσουν και άλλο δάνειο μου είπε η κοπέλα. Ενώ κάποιος με τριπλό εισόδημα από εμένα δε θα πάρει ποτέ αν είχε κάνει ρύθμιση.

 

Τα λέω όλα αυτά επειδή κάποιοι με μεγάλο εισόδημα γκρίνιαζαν πριν καιρό ότι δε τους δίνουν δάνειο... Κάτι θα είχε γίνει παιδιά.. Κάτι που δε θυμάστε ή δε θέλετε να πείτε.. Δε γίνεται να είναι όλα τέλεια και να μη σας το δίνουν και να το παίρνω εγώ πχ που " πεινάω "

Kαλά μην τρελαίνεσαι!Και εσύ εγγυητή έβαλες.Το αν θα πάρεις και άλλο μην το δένεις κομπο.

Link to comment
Share on other sites

Και μετά ακύρωσες την αίτηση διακοπής;

 

Ναι, μου λένε αν σας χαρίσουμε τη συνδρομη, θα την κρατήσετε; Ε και την κράτησα. Σε 2 μέρες είχαν κάνει αντιλογισμο. Βέβαια ο μόνος λόγος που την κράτησα εν τέλει ήταν η δυνατότητα άτοκων γιατί υποστηρίζουν μόνο ελληνικές τα καταστήματα και η άλλη μου κάρτα είναι εξωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

Kαλά μην τρελαίνεσαι!Και εσύ εγγυητή έβαλες.Το αν θα πάρεις και άλλο μην το δένεις κομπο.

 

Βέβαια και έβαλα εγγυητή. Αυτό έλειπε να μου δώσουν δάνειο πάνω απο το εισόδημα μου. Το θέμα είναι ξαναλέω ότι με την παραμικρή ατασταλια να έχει κάνει κάποιος όσο εισόδημα και να έχει τρώει άκυρο. Και σε πληροφορώ σε συνάδελφο με 850 εισόδημα το μήνα σε σχέση με τα 600 τα δικά μου και με εγγυητή και εκείνος δάνειο για μηχανή 5 χιλιάδες δε του το προχώρησαν. Εγώ κοιτάω πάντα να είμαι καθαρός και έχω και 2 πιστωτικές στην eurobank και πάντα πληρώνω τη δόση με το που βγει. Η συνέπεια είναι μεγάλη αρετή τελικά..

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια και έβαλα εγγυητή. Αυτό έλειπε να μου δώσουν δάνειο πάνω απο το εισόδημα μου. Το θέμα είναι ξαναλέω ότι με την παραμικρή ατασταλια να έχει κάνει κάποιος όσο εισόδημα και να έχει τρώει άκυρο. Και σε πληροφορώ σε συνάδελφο με 850 εισόδημα το μήνα σε σχέση με τα 600 τα δικά μου και με εγγυητή και εκείνος δάνειο για μηχανή 5 χιλιάδες δε του το προχώρησαν. Εγώ κοιτάω πάντα να είμαι καθαρός και έχω και 2 πιστωτικές στην eurobank και πάντα πληρώνω τη δόση με το που βγει. Η συνέπεια είναι μεγάλη αρετή τελικά..

 

Έ βέβαια αν κάποιος πελάτης έχει κακό ιστορικό (Δεν πληρώνει στην ώρα του ή έχει στο παρελθόν αφήσεις να κοκκινίσει δάνειο) ακόμη και αν η τράπεζα του έχει κάνει κούρεμα στο δάνειο του στο παρελθόν δεν θα τον δεχτεί για να του χορηγήσει ξανά οποιοδήποτε προϊόν πιστώσεως είτε αυτό λέγεται δάνειο είτε πιστωτική κάρτα ή ακόμη και δυνατότητα υπερανάληψης ή μπλοκ επιταγών.

Αυτή τη στιγμή οι 4 μεγάλες Ελληνικές τράπεζες έτσι λειτουργούν στο μέλλον όταν είναι καλύτερα οικονομικά ενδεχομένως να χαλαρώσουν.

 

Ένας τέτοιος υποτιθέμενος πελάτης τις έχει ήδη φεσώσει αν χρωστάει ή του έχουν κάνει κούρεμα μπας και αξιωθεί ο πελάτης να πληρώσει έστω ένα ποσό από τα δανεικά.Ε δεν θα του δώσουν να τις ξανα φεσώσει...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφος πήγε σε άλφα να ρωτήσει κάτι για μια κάρτα του....

 

Εκεί μεταξύ άλλων του είπαν ότι από το νέο χρόνο όλες οι κάρτες θα είναι με συνδρομή., ακόμα και αυτές που εκδόθηκαν με τον όρο να μην έχουν συνδρομή εφ όρου ζωής

 

Έχει ακουστεί κάτι ή είναι ράδιο αρβύλα;;;;

 

Sent from my V10 4G using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ραδιο αρβύλα. Εφοσον κάρτα στη σύμβαση αναφέρει 0 συνδρομή αυτό δεν αλλάζει μονομερώς.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Θα σε αναγκάσει να την καταργήσεις και η νέα θα είναι με συνδρομή.

 

Πως θα σε αναγκάσει;

 

Άσχετο, αλλά η AMEX μου (dynamic) λειτουργεί ακόμα. Έχουνε περάσει 2 μήνες από όταν έστειλαν την diners αλλά λειτουργεί κανονικά.

Δεν ενεργοποίησα την diners και ούτε πρόκειται και περιμένω να καταργηθούν

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Πως θα σε αναγκάσει;

 

Άσχετο, αλλά η AMEX μου (dynamic) λειτουργεί ακόμα. Έχουνε περάσει 2 μήνες από όταν έστειλαν την diners αλλά λειτουργεί κανονικά.

Δεν ενεργοποίησα την diners και ούτε πρόκειται και περιμένω να καταργηθούν

 

 

 

Και εγω το ιδιο.

Αν και μαλλον μετα τις 18/9 που θα εκδοθει ο λογαριασμος θα την ακυρωσω για να μην βρεθω προ απροοπτου σε κανενα σουπερ μαρκετ.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Θα σε αναγκάσει να την καταργήσεις και η νέα θα είναι με συνδρομή.
Δεν μπορεί να κάνει κατι τέτοιο. Επέτρεψε μου να γνωρίζω κάποια πράγματα πανω στο συγκεκριμένο θεμα.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως θα σε αναγκάσει;

 

Άσχετο, αλλά η AMEX μου (dynamic) λειτουργεί ακόμα. Έχουνε περάσει 2 μήνες από όταν έστειλαν την diners αλλά λειτουργεί κανονικά.

Δεν ενεργοποίησα την diners και ούτε πρόκειται και περιμένω να καταργηθούν

Πολυ σύντομα θα γίνει black list.

Just kidding :))

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Ας γίνει ό,τι θέλει. :)

Τους έχω ενημερώσει ότι ο μόνος τρόπος ήταν να μου δώσουν την affinity χωρίς συνδρομή όπως είχα και στην dynamic. Κάτι που δεν έκαναν, οπότε....περιμένω να μείνω χωρίς πιστωτική από την alpha προς το παρόν. Έτσι κι αλλιώς δεν κυκλοφορώ μόνο με αυτήν την κάρτα, ειδικά τώρα που πάει προς κατάργηση.

Link to comment
Share on other sites

Kαλά μην τρελαίνεσαι!Και εσύ εγγυητή έβαλες.Το αν θα πάρεις και άλλο μην το δένεις κομπο.
Καλά μην νομίζεις.. είχα δάνειο σε καθυστέρηση... το ξεπληρωσα μετά από ρύθμιση.. πάω τιερεσια τα χαρτιά αποπληρωμής και παίρνω αναλυτική που φαίνεται ότι είναι κομπλέ από Τειρεσία.. στην eurobank ομωςυτο παλιό χρέος και η καθυστέρηση φαίνεται, παρόλο που έχει άπω πληρωθεί.. και έτσι ούτε καρταυδεν. μου βγάζουν.. ουτε στην Πειραιώς που δεν είχα ποτέ χρέος.. και εισόδημα δήλωνω πάνω από το ν βασικό

 

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είχα κάνει έμβασμα από εθνική σε τράπεζα του εξωτερικού Γερμανία συγκεκριμένα από 16 Αυγούστου και δεν έχει λάβει ακόμα τα χρήματα. Τι μπορεί να φταίει; Αν ήταν κάτι λαθος δεν θα είχαν επιστραφεί μετά από τόσο καιρό;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είχα κάνει έμβασμα από εθνική σε τράπεζα του εξωτερικού Γερμανία συγκεκριμένα από 16 Αυγούστου και δεν έχει λάβει ακόμα τα χρήματα. Τι μπορεί να φταίει; Αν ήταν κάτι λαθος δεν θα είχαν επιστραφεί μετά από τόσο καιρό;

 

Με την Εθνική μίλησες; Αυτοί πρέπει να σου πουν τι συνέβη αρχικά και στη συνέχεια απευθύνεσαι στην τράπεζα εξωτερικού που τα έστειλες. Σιγουρα δεν έφτασαν τα χρήματα;

Link to comment
Share on other sites

Με την Εθνική μίλησες; Αυτοί πρέπει να σου πουν τι συνέβη αρχικά και στη συνέχεια απευθύνεσαι στην τράπεζα εξωτερικού που τα έστειλες. Σιγουρα δεν έφτασαν τα χρήματα;

Ναι μίλησα με την εθνική και μου είπαν ότι από αυτούς έχουν φύγει και ότι πλέον είναι θέμα της άλλης τράπεζας

Link to comment
Share on other sites

Εχω πιστωτική της Εθνικής Τράπεζας και πλήρωσα τον Ενφια με δόσεις μέσω του simplepay.gr

Γνωρίζουμε πότε θα εμφανιστεί η πληρωμή στο Taxisnet;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Εχω πιστωτική της Εθνικής Τράπεζας και πλήρωσα τον Ενφια με δόσεις μέσω του simplepay.gr

Γνωρίζουμε πότε θα εμφανιστεί η πληρωμή στο Taxisnet;

 

Μετά απο μερικές εργάσιμες (2-3)

Link to comment
Share on other sites

Εχω πιστωτική της Εθνικής Τράπεζας και πλήρωσα τον Ενφια με δόσεις μέσω του simplepay.gr

Γνωρίζουμε πότε θα εμφανιστεί η πληρωμή στο Taxisnet;

 

2-3 εργάσιμες άλλα θα πάρει την ημερομηνία που πλήρωσες πραγματικά.Όποτε αν εμφανίζεσαι σαν εκπρόθεσμος όταν εμφανιστεί η πληρωμη καθαρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Είχα ξαναπληρωσει μέσω πιστωτικής αλλά δεν είχα κάνει επαλήθευση μέσω Taxisnet για να δω τι ισχύει.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Εχω πιστωτική της Εθνικής Τράπεζας και πλήρωσα τον Ενφια με δόσεις μέσω του simplepay.gr

Γνωρίζουμε πότε θα εμφανιστεί η πληρωμή στο Taxisnet;

 

τι ποσοσο % παραπανω σου βαζδει η πιστωτικη σου καρτα που πληρωνεις με δοσεις το ενφια; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

τι ποσοσο % παραπανω σου βαζδει η πιστωτικη σου καρτα που πληρωνεις με δοσεις το ενφια; .
Όλες οι τράπεζες συνήθως δίνουν μέχρι 12 άτοκες δόσεις για πληρωμή βεβαιωμένων οφειλών.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σου δίνει την δυνατότητα για 12 άτοκες δόσεις, εφόσον βέβαια πληρώνεις στο ακέραιο τον μηνιαίο λογαριασμό της πιστωτικής.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...