Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Θέλω να κάνω αγορά περίπου 60 λίρες από Αγγλία (Online) και έχω επιλογή να πληρώσω με πιστωτική Πειραιώς, χρεωστική Εθνικής και Paypal. Δεν είναι από Amazon, οπότε δεν έχω επιλογή για πληρωμή σε Ευρώ - το ποσό βγαίνει σε λίρες Αγγλίας στο check out. Με την πιστωτική της Πειραιώς πιθανόν να έχω επιστροφή 3% (είναι των Ενόπλων Δυνάμεων).

 

Τι με συμφέρει να επιλέξω για να ελαχιστοποιήσω τη χρέωση της μετατροπής λίρας σε ευρώ και τι διαφορές έχουν μεταξύ τους (χονδρικά)? Ευχαριστώ!

 

Χρεωστική Εθνικής 2% , Πειραιώς Credit 2.5% , paypal περίπου 2.45-2.55%.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θέλω να κάνω αγορά περίπου 60 λίρες από Αγγλία (Online) και έχω επιλογή να πληρώσω με πιστωτική Πειραιώς, χρεωστική Εθνικής και Paypal. Δεν είναι από Amazon, οπότε δεν έχω επιλογή για πληρωμή σε Ευρώ - το ποσό βγαίνει σε λίρες Αγγλίας στο check out. Με την πιστωτική της Πειραιώς πιθανόν να έχω επιστροφή 3% (είναι των Ενόπλων Δυνάμεων).

 

Τι με συμφέρει να επιλέξω για να ελαχιστοποιήσω τη χρέωση της μετατροπής λίρας σε ευρώ και τι διαφορές έχουν μεταξύ τους (χονδρικά)? Ευχαριστώ!

 

χωρίς δεύτερη σκέψη Πειραιώς ενόπλων, καθώς θα πάρεις ουσιαστικά 0,5% πίσω. Ενώ στις άλλες περιπτώσεις θα πληρώσεις προμήθεια

Link to comment
Share on other sites

χωρίς δεύτερη σκέψη Πειραιώς ενόπλων, καθώς θα πάρεις ουσιαστικά 0,5% πίσω. Ενώ στις άλλες περιπτώσεις θα πληρώσεις προμήθεια

 

Βασικά θα πάρει λίγο παραπάνω από 0.5% (των 60 λιρων) πίσω μιας και το 3% θα υπολογιστεί στο ποσό συμπεριλαμβανομένης της προμήθειας (δηλ. στο 60+2.5%)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να εξοφλήσω λογαριασμό ΔΕΗ με τον καινούργιο κωδικό πληρωμής μέσω ebanking της Eurobank και δεν μπορείς να γράψεις γράμματα αλλά μόνο αριθμούς. Οπότε εξόφληση μέσω ebanking προς το παρόν γιοκ.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα όσοι έχουμε ως μόνη κάρτα κάποια AMEX, θα μας έρθει η χρεωση με τη νέα κάρτα;

Άντε να ρωτήσεις κάτι τέτοιο στην εξυπηρέτηση. Ούτε τι κάρτα θα μας στείλουν δε ξέρουν ακόμα.

Παλιότερα πάντως στη κατάργηση πιστωτικής κάρτας από άλφα και αντικατάσταση της από άλλη μιας και σταμάτησε η συνεργασία (fokas amex που μετατράπηκε σε notos amex) διατηρήθηκαν οι ίδιοι όροι. Και επειδή μου είχαν κάνει δώρο τη συνδρομή για πάντα στη παλιά και στη καινούργια συνέχισε το ίδιο μου είπαν όταν πήρα εξυπηρέτηση και οντως 5 χρόνια τώρα παραμένει free

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα πάντως στη κατάργηση πιστωτικής κάρτας από άλφα και αντικατάσταση της από άλλη μιας και σταμάτησε η συνεργασία (fokas amex που μετατράπηκε σε notos amex) διατηρήθηκαν οι ίδιοι όροι. Και επειδή μου είχαν κάνει δώρο τη συνδρομή για πάντα στη παλιά και στη καινούργια συνέχισε το ίδιο μου είπαν όταν πήρα εξυπηρέτηση και οντως 5 χρόνια τώρα παραμένει free

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τo θέμα είναι ότι εγώ δε θέλω κάρτα με bonus και θα ήθελα την affinity.

Πιστεύω θα έπρεπε να ρωτήσουν πια κάρτα θέλει ο κάθε ένας (ξέρω είναι πολύς ο όγκος), και όσοι δεν απαντήσουν να πάρουν αυτή που θα αποφασίσουν από την τράπεζα, έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να εξοφλήσω λογαριασμό ΔΕΗ με τον καινούργιο κωδικό πληρωμής μέσω ebanking της Eurobank και δεν μπορείς να γράψεις γράμματα αλλά μόνο αριθμούς. Οπότε εξόφληση μέσω ebanking προς το παρόν γιοκ.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Θα Πας στην αρχική σελίδα και θα πατήσεις Νέα συναλλαγή

Νέα συναλλαγή

Γράψτε το όνομα του οργανισμού ή της επαφής σας, τη φιλική ονομασία της συναλλαγής που σας ενδιαφέρει ή τον κωδικό πληρωμής RF. Εναλλακτικά, αναζητήστε τη συναλλαγή στις παρακάτω ενότητες.

 

και θα βάλεις τον κωδικό RF χωρίς να πας στην Δ.Ε.Η.

Θα πληρωθεί κανονικά.

 

 

Επίσης αν πας στην σελίδα της eurobank -ΔΕΗ

επίλεξε από το

Στοιχεία Πληρωμής

ΤΡΟΠΟΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ

Με κωδικό πληρωμής RF

και όχι το προεπιλεγμένο : Με κωδικό πληρωμής

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

 

Η ενημερωση απο την εξυπηρετηση πελατων 2103260000 για τις Καρτες American Express που ειχα προ ολιγου ειναι οτι η διαδικασια αντικαταστασης έχει ξεκινησει μονο για τις χρεωστικες καρτες για τις οποιες μπορουν να παρασχουν πληροφοριες.

Για τις πιστωτικες καρτες και τις διευκολυνσεως η διαδικασια αντικαστασης θα εκκινήσει τον Μάρτιο και έτσι δεν υπάρχει κάποια προβλεψη για το ποιο θα είναι για το νέο προιον προς στιγμήν. Ελπίζω αυτο απαντά σε πολλά ερωτήματα μας θεωρώ.Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

 

Η ενημερωση απο την εξυπηρετηση πελατων 2103260000 για τις Καρτες American Express που ειχα προ ολιγου ειναι οτι η διαδικασια αντικαταστασης έχει ξεκινησει μονο για τις χρεωστικες καρτες για τις οποιες μπορουν να παρασχουν πληροφοριες.

Για τις πιστωτικες καρτες και τις διευκολυνσεως η διαδικασια αντικαστασης θα εκκινήσει τον Μάρτιο και έτσι δεν υπάρχει κάποια προβλεψη για το ποιο θα είναι για το νέο προιον προς στιγμήν. Ελπίζω αυτο απαντά σε πολλά ερωτήματα μας θεωρώ.Καλή συνέχεια.

 

Νομίζω η μόνη κάρτα που μπορούν να δωσουν και να δίνει αντίστοιχα προνόμια είναι η diners. Είναι απίθανο να δινουν τα προνόμια των amex με Visa/mastercard

Link to comment
Share on other sites

εγώ που είχα ένα πρόβλημα με την wind american express bonus μου έγινε επανέκδοση κανονικά!
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η μόνη κάρτα που μπορούν να δωσουν και να δίνει αντίστοιχα προνόμια είναι η diners. Είναι απίθανο να δινουν τα προνόμια των amex με Visa/mastercard

Ωστόσο στο site της Alpha,εμφανίζει και τις κάρτες Χρυσή Alpha Bank Bonus Visa και Χρυσή Alpha Bank Bonus Mastercard να δίνουν προνόμια και με διπλάσιους Bonus Πόντους,κάτι που στο πρόσφατο παρελθόν δεν υπήρχε στα συγκεκριμένα προϊόντα.Βεβαίως οι κάρτες Amex και Diners έχουν τα δικά τους μοναδικά προνόμια.

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με τις καρτες διευκολυνσεως δηλαδή Χρυσή AMEX και πράσινη AMEX το μοναδικό αντίστοιχο προϊόν διαθέσιμο είναι η Diners Prestige.Στην οποία κατά την γνώμη μου θα μετατραπεί η Χρυσή AMEX.Για την πράσινη άγνωστο.Τωρα όλες οι υπόλοιπες πιστωτικές μπορούν κάλλιστα να μετατραπούν σε VISA και Μastercard και ενδεχομένως σε απλές ή branded Diners.Θα δείξει...Εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σημειωτέον ότι η οποιαδήποτε Χρυση καρτα «κρύβει» αντίστοιχα εισοδηματικά κριτήρια,όρια και πιστοληπτική δυνατότητα,αν λειτουργήσουν έτσι.Τα «χρυσά» προϊόντα τα προσέχουν.Μπορει να δούμε και λανσάρισμα νέων προϊόντων.Οψομεθα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

 

Η ενημερωση απο την εξυπηρετηση πελατων 2103260000 για τις Καρτες American Express που ειχα προ ολιγου ειναι οτι η διαδικασια αντικαταστασης έχει ξεκινησει μονο για τις χρεωστικες καρτες για τις οποιες μπορουν να παρασχουν πληροφοριες.

Για τις πιστωτικες καρτες και τις διευκολυνσεως η διαδικασια αντικαστασης θα εκκινήσει τον Μάρτιο και έτσι δεν υπάρχει κάποια προβλεψη για το ποιο θα είναι για το νέο προιον προς στιγμήν. Ελπίζω αυτο απαντά σε πολλά ερωτήματα μας θεωρώ.Καλή συνέχεια.

 

Γενικά, ένα μπάχαλο. Τους ήρθε ξαφνικό και δεν είναι οργανωμενοι. Άλλα λένε στο κατάστημα, άλλα στο τηλεφωνικό κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

Η Αmex ήταν η μόνη κάρτα που περνούσε παντού και πάντα όταν εφαρμόστηκαν τα πρώτα σκληρα cc. Ενώ με visa και mastercard είχα πολλές αποτυχημένες πληρωμές.

 

Η Δεή άλλαξε κωδικούς πληρωμής , αλλά στο site της εξακολουθεί να θέλει τον παλιό 12ψηφιο κωδικό.ΜΠΑΧΑΛΟ.

Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να πληρώσω με τον παλιό κωδικό και πως θα πληρωθεί κανονικά ο λογαριασμός. Περιμένω να δω στον επόμενο λογαριασμό τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Προχθές πλήρωσα μέσω της ιστοσελίδας τους με το νέο κωδικό.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα της επιστροφής από την Eurobank, μπορείς να τα εξαργυρωσεις σε όλους τους συνεργάτες σε ισοτιμία 1 ευρω επιστροφης-1 ευρω η μόνο σε μεγάλους συνεργάτες όπως πλαισιο public κ.α.;

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους τους συνεργάτες, Φτάνει να ξέρουν να το κάνουν....
Link to comment
Share on other sites

Σε όλους τους συνεργάτες, Φτάνει να ξέρουν να το κάνουν....

 

εκτός απο την aegeanair η οποία χρησιμοποιεί την έννοια της επιστροφής εντελώς διαφορετικά κάτι σαν τους bonus πόντους!

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια επειδη με το θεμα ειμαι ολιγον ασχετος μπορει καποιος να με ενημερωσει αν υπάρχει καποια καρτα(οχι πιστωτικη) που να συμφερει για καυσιμα? Δυστυχως παιζει πολυ βενζινη την επομενη περιοδο και οτι γλυτωσουμε θα βοηθουσε. Ευχαριστω προκαταβολικα

Υγ Εχω πειραιως και το προγραμμα yellow ειναι γελοιο οσο αφορα τις παροχες.(νομιζω)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια επειδη με το θεμα ειμαι ολιγον ασχετος μπορει καποιος να με ενημερωσει αν υπάρχει καποια καρτα(οχι πιστωτικη) που να συμφερει για καυσιμα? Δυστυχως παιζει πολυ βενζινη την επομενη περιοδο και οτι γλυτωσουμε θα βοηθουσε. Ευχαριστω προκαταβολικα

Υγ Εχω πειραιως και το προγραμμα yellow ειναι γελοιο οσο αφορα τις παροχες.(νομιζω)

 

κοιτα ειναι το μοναδικο προγραμμα που σου δινει yellows για πληρωμη σε δημοσιο, καμια αλλη χρεωστικη καρτα δεν δινει τιποτα σε πληρωμη στο κρατος , απο εκει και μετα το yellows ειναι μονο για την shell , το προγραμμα avin κερδιζω υπαρχει που σου δινει εκπτωση 3 ευρω εαν μαζεψεις 250 ποντους.

μετα υπαρχει το προγραμμα της εθνικης τραπεζας το go4more που ελαχιστοι ποντοι ειναι οι 2000 και κερδιζεις εκπτωση 5 ευρω. και αφορα βενζινη σε πρατηρια eko, shell και ελιν και aegean. για καθε 1 ευρω κερδιζεις 4 ποντους.

 

μετα υπαρχει το προγραμμα επιστροφη της eurobank για τις χρεωστικες και αφορα αφορα βενζινη σε πρατηρια εκο και aegean. και σου επιστρεφει το 1%!

 

παντως το μονο που βλεπω οτι ισως να βολευει ειναι να βαζεις βενζινη σε καποιον που να μην κλεβει και ας μην εχει προγραμμα ανταμοιβης και να αξιοποιησεις τους ποντους για πχ στο σουπερ μαρκετ , παρατηρησα οτι πχ η shell κλεβει στην βενζινη στη περιοχη μου .

Τέλος πιστευω οτι αμα θελεις να χρησιμοποιησεις την προπληρωμενη καρτα της πειραιως Πειραιώς Prepaid Reloadable Card που για καθε 1 ευρω κερδιζεις ενα yellows αλλα θα πληρωνεις και κοστος φορτισης της καρτας απο 1 ευρω και 5 ευρω , ή για πληρωμες στο ιντερνετ την winbank webbuy που ειναι αυλη καρτα αλλα και εκει ισχυει το ιδιο που για καθε ενα ευρω κερδιζεις ενα yellows.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, κάνουμε μια αγορά με δόσεις online , μετά από λίγο με ειδοποιούν ότι δεν υπάρχει το προϊόν (ήταν άμεσα διαθέσιμο), ακυρώνουμε την παραγγελία, βλέπω με e banking ότι τράβηξε την μια δόση, τώρα τι κάνουμε;

Καλά, εκεί στα σκρουτζαδικα υπάρχουν καταστήματα που δεν ξέρουν τι τους γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, κάνουμε μια αγορά με δόσεις online , μετά από λίγο με ειδοποιούν ότι δεν υπάρχει το προϊόν (ήταν άμεσα διαθέσιμο), ακυρώνουμε την παραγγελία, βλέπω με e banking ότι τράβηξε την μια δόση, τώρα τι κάνουμε;

Καλά, εκεί στα σκρουτζαδικα υπάρχουν καταστήματα που δεν ξέρουν τι τους γίνεται

 

γενικα το σκρουτζ θελει καποιες ωρες 10-12 για να ενημερωθει, το παρατηρησα και εγω σε ενα ενσυρματο τηλεφωνο που αλλαξε η τιμη ενω στο σκρουτζ ειχε φθηνοτερη τιμη , ενω στο μαγαζι που με πηγαινε ειχε μεγαλυτερη τιμη , και ρωτησα στο καταστημα και μου το ειπε οτι θελει καποιες ωρες το σκρουτζ να περασει τις αλλαγες δεν γινεται αμεσα.

καλο ειναι να παρνεις πρωτα τηλεφωνο να ρωτας και μετα να πληρωνεις με καρτα , αν και σου τα επιστρεφουνε πισω με αντιλογισμο αλλα κανει καποιες ημερες αναλογα με την τραπεζα του εμπορου.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, κάνουμε μια αγορά με δόσεις online , μετά από λίγο με ειδοποιούν ότι δεν υπάρχει το προϊόν (ήταν άμεσα διαθέσιμο), ακυρώνουμε την παραγγελία, βλέπω με e banking ότι τράβηξε την μια δόση, τώρα τι κάνουμε;

Καλά, εκεί στα σκρουτζαδικα υπάρχουν καταστήματα που δεν ξέρουν τι τους γίνεται

 

Αποτι έχω ακούσει δεν γίνεται αμεση επιστροφή του ποσου στην καρτα.Παραμένουν οι δόσεις κανονικά αλλα οταν χρεώνεται η δόση γίνεται και ο αντιλογισμός της.Αλλα ειναι αναλογα την τραπεζα και την καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...